PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο Router Asus AM604



Freddy692000
20-01-09, 19:44
Παιδια κοντευω να σκασω απο τα νευρα μου δλδ ελεος.Εχω vivodi dsl cube 8mbps και ειχα ενα router microcom και τωρα αλλαξα και πηρα αυτο που γραφω πανω πευδευομαι εδω και ποσες μερες ολο προβληματα δεν εχω καταφερει να το στροσω εκει ποy πηγαινε καλα κοβεται η συνδεση εχω dsl αλλα δεν εχω traffic μπαινω στο μενου του modem και εχει χαθει το default gateway και τα DNS servers εχει το IP του modem.

Καθως κατεβαζω απο utorrent (το αναφερω μηπως παιζει ρολο) το TCP/IP του PC ειναι στο αυτοματο με και με IPCONFIG στο command εχω IP 192.168.1.2 / subnet mask 255.255.255.0 / DNS και default gateway 192.168.1.1

Οταν εχω συνδεση τα gateway dns κτλ στο modem ειναι κανονικα . Δλδ καποια στιγμη τα χανει για καποιο λογο.Μην μου πειτε για τι postforwarding.Τι να κανω ρε γαμωτο???

Simpleton
20-01-09, 19:52
Μπορείς να μας πεις τα στοιχεία της γραμμής σου; Όταν κόβεται η σύνδεση, σβήνει κάποιο από τα λαμπάκια του router; Πριν κοπεί η σύνδεση, κάνεις κάτι συγκεκριμένο, π.χ. χρήση προγράμματος peer-to-peer που ανοίγει πολλές συνδέσεις (και μπορεί να μπουκώνει το router);

Freddy692000
20-01-09, 20:03
Λοιπον τι παρατηρησα οτι οταν ξεκινησει να κατεβαζει το utorrent μετα απο λιγο νεκρα τα παντα ενω το dsl link ειναι αναμενο το dsl act(traffic) σβηστω.Οπως επισης δεν μπορω να μπω ουτε στο μενου του modem.Αυτο που ειπες για τα στοιχεια τισ γραμμης τι εννοεις?

Αλλαξα απο bit lord σε utorrent γιατι οταν κατεβαζε to bit lord δεν ειχα ιντερνετ αλλα κατεβαζε.

Simpleton
20-01-09, 20:12
Άρα μάλλον μπουκώνει το router σου από τις πολλές συνδέσεις. Στο μTorrent δοκίμασε να μειώσεις τον αριθμό των ταυτόχρονων συνδέσεων.
Επίσης, αν παρατηρείς ότι το πρόγραμμα κατεβάζει αλλά δεν μπορείς να δεις ιστοσελίδες ή σέρνεται ο browser, πρέπει να μειώσεις λίγο τα όρια upload και download στο πρόγραμμα.
Όταν λέω στοιχεία γραμμής, εννοώ attenuation (εξασθένηση σήματος), SNR margin και output power:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
Αυτά αφορούν τη γραμμή ADSL, η οποία όμως μάλλον δεν φταίει για το πρόβλημα. Κοίτα πρώτα το θέμα με το «μπούκωμα».

Freddy692000
20-01-09, 20:25
Λοιπον εκανα static IP ανοιξα το port τοθ utorrent καταβασα τα connection στο μισο ηταν 200 το εκανα 100 (global max connections) .Εκανα απο 50 σε 25 το (max number of connected peers per torrent) και (upload slots per torrent ) apo 4 sto 2.Κατεβασα και το upload rate στο 10 απο 20. Και περιμενω να δω.


EDIT: Μεχρι τωρα εχω ιντερνετ και κατεβαζω αλλα δεν μπορω να μπω στο μοντεμ

Simpleton
20-01-09, 20:44
Κάνε ένα reset στο router. Μπορείς να κατεβάσεις και τις συνδέσεις στις 70-60.

Freddy692000
20-01-09, 20:48
λοιπον παλι τα ιδια διακοπηκε και δεν επανερχοταν κιολας μαλλον το μπλοκαρε το kaspersky το κατεωασα στ 60 που ειπες

Simpleton
20-01-09, 21:18
Στο Kaspersky πρέπει βέβαια να κάνεις την κατάλληλη ρύθμιση για να μην μπλοκάρεται η θύρα που έχεις επιλέξει. Μπορείς και να δοκιμάσεις να απενεργοποιήσεις το firewall κομμάτι του Kaspersky.

Freddy692000
20-01-09, 23:13
Ειχα παει καφε και πριν φυγω ειχε κοπει η συνδεση αλλα τωρα που γυρισα ειχα ιντερνετ παλι δλδ κατι παιζει με το με το υτορρεντ αν και κατεβασα τις συνδεσεισ στο 60.Επισης κατι παιζει με το kaspersky δεν βρισκω που ειναι τα setting για το LAN .

Simpleton
20-01-09, 23:31
Βασικά δοκίμασε να απενεργοποιήσεις όλο το Kaspersky. Σε κάποιο άλλο νήμα ένας συμφορουμίτης είχε πρόβλημα με τη σύνδεση και λύθηκε μόλις το απενεργοποίησε.

Freddy692000
20-01-09, 23:42
δοκιμαζω με kaspersky κλειστω και ενημερωνω αν δεν πεσει παλι η συνδεση

Freddy692000
21-01-09, 03:27
Εσβησα το kaspersky και μεχρι τωτα εχω βαλει full το utorrent και κατεβαζει σαν διαολος και ειμαι κανα μισαορω και δεν εχει κοπει η συνδεση .Αρα μαλλον φταιει το kaspersky ε? Εχει φτασει τα 5mbps τωρα.Θα το αφησω ολο το βραδυ να δω τι θα γινει.Αν οντως ειναι το Kaspersky τι να κανω? Να βαλω αλλο antivirus η να κανω reinstall και να βγαλω ta firewall και να ειναι μονο antivirus το ειχω full install internet security.


EDIT: Το εκανα reinstall και εβαλα μονο antivirus kai anti-malware (παρακολουθει traffic) μωλις το ανοιξα με τα λιγο παλι τα ιδια το εκλεισα και εκανα restart το modem για νιωσει παλυ.Λες να βαλω μονο antivirus??? Μονο οταν τρεχει utorrent χανω συνδεση.

Simpleton
21-01-09, 13:16
Αν το έχεις αγοράσει και δεν θέλεις να το αφήσεις στην άκρη, θα έλεγα να βάλεις μόνο το AV μέρος του. Αλλιώς, βάλε το δωρεάν Avira (www.free-av.com) και ενεργοποίησε το τείχος προστασίας των Windows. Εφόσον είναι ενεργοποιημένο και το τείχος προστασίας του router, νομίζω ότι είσαι καλυμμένος.

Freddy692000
21-01-09, 15:11
Το αφησα ολο το βραδυ και σημερα το πρωι δεν ειχα συνδεση αλλα το utorrent ειχε κατεβασει 3,7GB πριν κοπει η συνδεση!!!Πρεπει να εφτεγε το kaspersky αλλα ππεπει να φταιει και κατι αλλο μηπως οι ριθμησεις του WAN στο modem (το firewall του modem ειναι κλειστο btw).Δεν μου εχει δωει η vivodi τις ακριβες ριθμησεις δηλαδη δοκιμαστικα τις βρηκα.


EDIT:Εκανα install kaspersky antivirus trial για να δω τι γινεται.Παντως πιστευω οτι κατι πρεπει να φταινε και οι ρυθμισεις του μοντεμ.

Freddy692000
27-01-09, 17:51
Λοιπον το εχω παρακολουθησει στενα το θεμα τις τελευταιες μερες και ενω εχω βαλει το kaspersky antivirus.
Οταν εχω το firewall των windows καθε λιγο σταματαει το traffic ενω εχει το μοντεμ συνδεση (και το utorrent εχει χαμηλες ταχυτητες 50-150kbps).
Οταν το firewall ειναι κλειστω εχω συνδεση μια χαρα και το utorrent κατεβαζει κανονικα αλλα αν το αφησω το βραδυ ανοιχτω να κατεβαζει οταν ξυπναω το πρωι δεν εχω παλι εχει σταματησει το DSL traffic και δεν εχω συνδεση.
Αντε τωρα να καταλαβεις τι γινεται μονο σε μενα γινονται αυτα.
Παντως πιστευω οτι μαλλον πρεπει να παρω την vivodi να ρωτησω αναλυτικα τις ρυθμισεις του WAN για το καινουριο μου μοντεμ αλλα απο οτι εχω καταλαβει και μου εχουν πει και αλλοι αυτοι στο υποστιριξη ειναι τελειως ασχετοι.

(Το firewall του μοντεμ ειναι κλειστω)

Simpleton
27-01-09, 18:43
Ενεργοποίησε το firewall του router και απενεργοποίησε αυτό των Windows. Επίσης, κοίτα αν έχεις τον τελευταίο driver για την κάρτα δικτύου σου.

mordi
27-01-09, 18:49
δοκιμασε να ρυθμησης το router απο εδω και το utorrent..http://portforward.com/routers.htm;)

Freddy692000
27-01-09, 19:43
Ειχα σκεφτει μηπως ειναι προβλημα απο την καρτα δικτιου η οποια ειναι onboard και τα drivers ειναι τα τελευταια λογο format τα κατεβασα

Για το portforward εχω κανει οτι λεει το site και το port τοθ utorrent ειναι ανοιχτο αφου το εχω τσεκαρει και απο site
http://www.canyouseeme.org/

Θα ανοιξω το firewall του router και θα ενημερωσω.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια μεχρι τωρα.

Freddy692000
29-01-09, 01:14
Λοιπον feedback τωρα ανοιξα firewall router και ακοθ να γελασεις τωρα.Ενω εμενα η συνδεση ειναι PPPoA απο τοτε που την πηρε τετοιες ηταν οι ριθμισεις το αλλαξα ετσι για πλακα σε PPPoE και μεχρι τωρα δεν εχω φαει dissconnect αλλα ποτε δεν ξερεις η το PPPoE η το firewall θα δουμε τι γινεται.

Simpleton
29-01-09, 01:30
Μπορεί το συγκεκριμένο router (ή το DSLAM σου) να παίζει καλύτερα με PPPoE.

Freddy692000
29-01-09, 03:33
Μπα παλι τα ιδια πωωωω ρε γαμοτο δεν ξερω τι αλλο να κανω ολο ψαχνω και τπτ.Παλι αλλαξα κατι ρηθμησεις και περιμενω

MANTHES
29-01-09, 12:13
Θεμα αποσυνδεσης με το συγκεκριμενο ρουτερ δεν εχω κανενα. Μονο που εγω εχω φορθνετ η οποια μαλιστα φημιζεται για τις αποσυνδεσεις της. Καπου αλλου ειναι το προβλημα σου. Eπισης εχω Zone alarm pro kai avg 8 για antivirus
Η ερωτηση ειναι απλοικη αλλα εχεις σπλιττερ σε καθε τηλεφωνικη συσκευη;

Freddy692000
29-01-09, 20:01
δεν ειχα προβλημα με το παλιο μοντεμ.Οσο για splitter kai filter προφανοσ εχω και στο μοντεμ και στο τηλεφονο ποθ ειναι στο αλλο δοματιο

MANTHES
30-01-09, 01:19
Eκανες update το firmware; Υπαρχει ενα πειραγμενο στο ιντερνετ

Freddy692000
30-01-09, 04:05
Eκανες update το firmware; Υπαρχει ενα πειραγμενο στο ιντερνετ


Οχι δεν το εκανα update αλλα ακου τι εκανα εκει που πειραζα κατι ριθμησεις PPPoA-PPPoE και τετοια αλλαξα στο PPPoA escalation mode και τωρα ειμαι 2 μερες χωρις προβλημα θα ενημερωσω και αν οντως ηταν αυτο το προβλημα θα μου φυγει ενα βαρος και μαλλον μπορει να κανω και ενα guide για το μοντεμ αυτο με οτι εκανα μεχρι να το λθσω το προβλημα.


Αναμενεται feedback ευχαριστω :)

MANTHES
30-01-09, 22:36
Το θεμα ειναι πως αν προκειται για ρυθμισεις οτι αφορουν τον δικο σου provider γιατι εγω με την φορθνετ οποια ρυθμιση και αν ειχα δεν μου εκανε ποτε αποσυνδεσεις και ας δοκιμασα ολους τους πιθανους συνδιασμους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.