PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN & LINKSYS WAG200G



oceanos
21-01-09, 15:31
Καλησπερα στο forum , παρακαλω εχω μια απορια...και θα ηθελα οποιος γνωριζει να μπορεσει να μου δωσει καποιες πληροφοριες.

Προκειται να φτιαξω μια συνδεση Internet για καποιον γνωστο μου που μενει στο Πηλιο.
ADSL δεν υπαρχει ακομα εκει , εχει γραμμη isdn και ενα router linksys wag200g μεχρι 'χτες' επαιζε χωρις προβλημα. Εδω και μια εβδομαδα μου το εφερε να το κιανουμε setup ..μονο που δεν το ειχα φτιαξε εγω αρχικα και δεν ξερω τι ειχαν κανει.

Το ερωτημα μου ειναι πως γινεται μια τετοια συνδεση να ειναι εφικτη ISDN ----> ROUTER linksys την στιγμη που μεσα στο router πρεπει να βαλω καποιο account για να καλεσει?

Εαν υπαρχει το θεμα παρακαλω σβηστε το ...απλα δεν εχω βρει κατι παρομοιο σε topic.

Ευχαριστω.

ariadgr
21-01-09, 15:33
Το σετάρισμα δεν έχει κάποια διαφορά επειδή η γραμμή είναι ISDN...

oceanos
21-01-09, 15:39
Συγνωμη εαν το καταλαβα καλα θα πρεπει στο router / account να βαλω το diallup account που εχει απο την isdn??? Εαν ναι κληση πως θα γινει στον εξω κοσμο απο το netmod?

ariadgr
21-01-09, 15:44
Συγνωμη εαν το καταλαβα καλα θα πρεπει στο router / account να βαλω το diallup account που εχει απο την isdn??? Εαν ναι κληση πως θα γινει στον εξω κοσμο απο το netmod?

Το dialup πως μας προέκυψε τώρα; :what:
Το linksys WAG200G είναι DSL router.
Στην ISDN γραμμή δεν είναι ενεργοποιημένη DSL;

oceanos
21-01-09, 15:48
Νομιζα οτι ειμαι σαφης στην περιγραφη , αλλα οπως και να εχει η περιοχη ειναι το Πηλιο. Εκει δεν εχουν ADSL ακομα....και μεχρι χτες ειχε τον εξοπλισμο που μου εφερε..και για να ειμαι ειλικρινης προσπαθω να βγαλω μια ακρη γιατι τις ιδιες αποριες εχω με εσενα...


Εχει isdn συνδεση και δεν εχει dsl να κρεμεται στο κυκλωμα του!

miked
21-01-09, 17:05
Από την στιγμή που δεν υπάρχει dsl, το 200G μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν switch και σαν router για να δρομολογεί πακέτα στο δίκτυο σου, οπως και για wifi. Οπότε δεν επηρεάζει κάπου τις κλίσεις σου με το netmod , ούτε μπορεί από μονο του να κάνει κλίσεις isdn. To ότι γράφει isdn επάνω, σημαίνει ότι είναι για dsl πάνω σε γραμμή isdn και τίποτα παραπάνω.
Και κάτι εκτός θέματος: ίσως ο φίλος σου με το netmod να έχει καλύτερες ταχύτητες από κάποιος εδώ μέσα με dsl. Οι παθώντες κατάλαβαν.

oceanos
21-01-09, 17:12
Ευχαριστω για την απαντηση.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι την κληση ποιος θα την κανει????
Γιατι οταν υπαρξει request απο καποιον στο εσωτερικο δικτυο το netmod πως θα βγει στον εξω κοσμο...

Σημ. Απο οτι με ενημερωσε δεν αλλαξαν απολυτως τιποτα στον εξοπλισμο τους.

oceanos
21-01-09, 19:24
Παιδια απο οτι εμαθα!!!! λοιπον υπαρχει κατι το οποιο εχει ξαχασει να φερει μια συσκευη 3com η οποια και αναλαμβανει χρεη κλησης προς τα εξω διαμεσου netmod και το router μιας και ειναι ασυρματο απλα μοιραζει την συνδεση!..
Ευχαριστω για τα post.

miked
21-01-09, 19:49
Στην ουσία είναι ένα modem και κάνει κλήση απευθείας στην θύρα τηλεφώνου του netmod και δεν χρησιμοποιει το εσωτερικό modem του netmod.

oceanos
21-01-09, 19:56
Οποτε εχει μαλλον καποιο γραφικο περιβαλλον που μπορουμαι να βαλουμε το diallup account που υπαρχει.
Εκμεταλευεται ομως τις δυνατοτητες του netmod...μπορει να λεω μ@!#! αλλα ανθρωπος ειμαι! Επισης εαν η συνδεση ειναι 128 φανταζομαι οτι δεν εχει καποιο προβλημα.

oceanos
27-02-09, 11:09
Καλημερα στο forum αργησα να μπω γιατι προβληματα διαφορα!!!.
Στο θεμα τελικα επειδη μπορεσα και βρηκα τον ανθρωπο που εστησε το δικτυο στα χερια μου δυστηχως εφτασε το ενα κομματι δηλ. το Linksys
Στο πηλιο υπαρχει και ενα isdn lan modem 3com.
Επειδη θα το στειλω στο χωριο του σημερα η ερωτηση που κανω ειναι η εξης : στο linksys πρεπει να το βαλω σαν bridge mode και επισης θελει καποια επιπλεον ρυθμιση...?
Την ολη ιστορια την αναλαμβανει το 3com απο πλευρας diallup και εχει εξοδο lan Που καθοταν πανω στο lan του Linksys

Ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.