PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάλια ταχύτητες στο Ηράκλειο



spyofsolace3
21-01-09, 18:18
Μια ερώτηση ρε παιδιά. Ήρθα για λίγες μέρες στο Ηράκλειο και η σύνδεση φίλου μου σέρνεται ανελέητα. Ούτε βιντεάκι στο youtube δεν κατεβαίνει χωρίς pause, ενώ max download speed π.χ. από adobe έχει γύρω στο 115-120, και αυτό είναι το πιο γρήγορο site που βρήκα από μια πρόχειρη δοκιμή. Το modem συγχρονίζει στα 13400 down, όπως και τον Νοέμβρη που είχα ξανάρθει, αλλά τότε οι ταχύτητες ήταν σαφώς καλύτερες. Μιλάμε πάντα για dslam Θερίσσου.

Απλά ήθελα να μάθω αν αυτό είναι γενικότερο φαινόμενο στο Ηράκλειο, ή χρειάζεται να το ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα.

fsieos
21-01-09, 18:45
παροιμοιο προβλημα εχω και εγω. εκανα ενεργοποιηση σε νεα τηλ. γραμμη. και εχω δικτυο απο 14/01/09.
Μενω κοντα στη πλατεια Νικαίας (ρομαντικη γωνια) και παιρνω γραμμη απο dslam Θερισσου. Οι ταχυτητες ειναι χαλια ειδικα το απογευμα μετα τις 6-7. στο speedtest το μεγιστο που εχω πετυχει ειναι 10mbps και αυτο πρωινη ωρα. δεν ξερω αν φταιω εγω και εχω κανει καποια λαθος ρυθμιση στο router (tg585 v7). προσπαθησα να συνδεθω με καλωδιο (wifi κλειστο) αλλα παλι τα ιδια. σε επικοινωνια που ειχα με τεχνικο της 4νετ μου ειπε οτι στο μασταμπα(δεν ηξερα ακομη σε ποιο dslam ημουν) εχουν υπερφορτωθει οι γραμμες και αυτο αναμενεται να λυθει τελος του μηνα (αν γινει κατι τεοιο φτυσε με). εχω απογοητευτει πλεον και δεν ξερω αν θα κλεισω μηνα στη 4νετ (40euro 2play με τετοιες ταχυτητες?μπα...)

Ωστωσο το username μου ειναι της μορφης user.ath.forthnet@forthnet.gr ...κανονικα σαν POP δεν θα πρεπε να εχει "her"?

κανεις αλλος απο θερισο-μασταμπα με αργη συνδεση???

mskliv
22-01-09, 22:25
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΡΙΣΣΟΥ). ΜΟΝΟ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 5:30 ΕΩΣ 10:00 ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ 16 ΚΑΙ 17 ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΓΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 7 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΕΣΑΝ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ, ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΡΓΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΕΓΙΝΕ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ALTEC ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΟΧΩΝ. ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΤΗΣ FORTHNET, ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ. ΠΕΡΑΣΑΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝ. ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ MOY (KΕNTΡO ΑΡΙΑΔΝΗ) ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ. ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΥΨΗΛΑ PING. ΠΑΝΤΟΣ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΄ΚΕΙ ΤΡΕΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ. ΑΚΟΥΩ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΘΥΜΟΣ.
ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ.

harrispotter
23-01-09, 21:36
Κανενα νεο απο το κεντρο θερισσου μετα τις υποτιθεμενες εργασιες? Η συνδεση μου πηγαινει τα ιδια σκ@τ@ με πριν..ουτε browsing δεν μπορω να κανω..

Treliaris
23-01-09, 23:45
Δυστυχώς είμαι και γώ ένας απο τους πικραμένους χρήστες της 4net.

Είμαι κανα 3μηνο τώρα στο 2play και μπορώ να πώ ότι τέτοιο δούλεμα δεν το έχω φάι ποτέ στην ζωή μου.

Και γώ κέντρο θερίσου είμαι Μασταμπά μένω , και όπως όλους σας απογευματινή ώρα το ιντερνετ το ξεχνάω γιατί άμα κάτσω με πιάνει παράνοια.

Και η απάντηση τους έχει γίνει πια σλόγκαν , "το ξέρουμε το πρόβλημα κάνουμε αναβαθμίσεις"

Και όταν τους ρωτάς πότε θα τελειώσουν απαντάνε , "Δεν έχουμε ημερομηνία να σας δώσουμε κάντε υπομονή"

Η υπομονή μου εξαντλήθηκε δεν πιστεύω ότι θα κάνουν το παραμικρό μας δουλεύουν και 40Ευρώ για 10K download δεν θα πληρώνω άλλο , απο Δευτέρα κάνω αίτηση για άλλο provider και άντε γειά.

Αυτά έχω υπάρξει χρήστης Forthnet πολλά χρόνια αλλά αυτά τα χάλια δεν τα είχε ποτέ.

1wraith1
24-01-09, 05:26
Το πρόβλημα δεν είναι καινούριο δυστυχώς... :down::down::down:

Πριν κανα χρόνο που έφυγα από Forthnet για ΟΤΕ (πριν καν ενεργοποιηθεί το ιδιόκτητο - που ήταν και αυτός ένας από τους πολλούς λόγους που έφυγα) είχε χάλια pings...Τότε είχα 2αρα γραμμή και κατέβαζα με full ταχύτητα, αλλά περνούσαν έως και 2 λεπτά να ανοίξει μια σελίδα.

Προσωπικά περιμένω να ενεργοποιηθεί η HOL (που έχω στην Αθήνα και είμαι πολύ ευχαριστιμένος) για να γλυτώσω και τα κερατιάτικα του ΟΤΕ (που κατά τα άλλα δεν έχει κανένα πρόβλημα)!

Υ.Γ. Μιλάω για κόμβο Αριάδνη, περιοχή Καινούρια Πόρτα.

Anorake
04-02-09, 23:02
οι εργασιες προφανως δεν τελειωσαν ακομα.... το ping μου με Αθηναικους servers τις ωρες 12π.μ.-12μ.μ. κυμαινεται απο 450 εως 700!! ms. Aπλα εχω σταματησει να πληρωνω τον λογαριασμό και αν επικοινωνησουν μαζι μου για τα ρέστα θα τουσ γ***σταυρισω. Φίλοι μου με αλλους ISP στο dslam Θερίσου αντιμετωπιζουν παρόμοιο πρόβλημα και δν βλεπω άλλη λυση από το να σταματήσουμε ολοι να πληρωνουμε τις οφειλές μας και να οργανωθει καποια καταγγελια...

mspant
04-02-09, 23:14
Τα ίδια χάλια και εδώ στο Ρέθυμνο, που για κάποιο λόγο πέφτουμε σε dslam Ηρακλείου (από Δεκέμβρη),
το θέμα είναι πριν λίγο τα pings έχουν ηρεμήσει αλλά κατεβάζω από παντού μέχρι 50kb/s και από forthnet ~15.
To ίδιο συμβαίνει και σε εσάς στο Ηράκλειο ;

CyberCr33p
04-02-09, 23:29
Υπάρχει γενικό πρόβλημα με τις ταχύτητες και τα pings σε όλη την Ελλάδα αλλά στη Κρήτη νομίζω είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα.

Anorake
04-02-09, 23:30
...
το θέμα είναι πριν λίγο τα pings έχουν ηρεμήσει αλλά κατεβάζω από παντού μέχρι 50kb/s...

Στα p2p προγραμματα τις παραπανω ωρες εχω dl 100kb/s ul 306kb/s (ναι δεν λέω το ratio μου εχει εκτιναχθει στους prive trackers:twisted:)....το ping δεν εχει ηρεμησει δυστυχως... αυτή τη στιγμη είμαι στα 436 με αθήνα. Δεν ξερω μηπως το προβλημα δεν ειναι τοπικο αλλα ισως να υπαρχει botlleneck στην συνδεση με Αθηνα (κανα μπουκομενο υποθαλασσιο καλώδιο ισως:whistle:) Αν ξέρει καποιος περισσοτερα ας δώσει ενα link για να μην αλλαξω πάροχο τζάμπα.

mspant
04-02-09, 23:50
Σίγουρα δεν υπάρχει bottleneck με Αθήνα αλλά πρόβλημα με τα dslam στο Ηράκλειο και πιθανών περιορισμός στο download, έχω ping με www.forthnet.gr <30ms αλλά download από ftp.otenet.gr ~10kb/s .

sstratakis
05-02-09, 12:04
Τώρα στέλνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.!

amwnra
06-02-09, 03:08
Τώρα στέλνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.!

Και θα ιδρώσει το αφτί τούς που εστειλες καταγγελία το ίδιο τούς κανει οτι και να στείλουμε....

hel
06-02-09, 09:01
Σίγουρα δεν υπάρχει bottleneck με Αθήνα αλλά πρόβλημα με τα dslam στο Ηράκλειο και πιθανών περιορισμός στο download, έχω ping με www.forthnet.gr <30ms αλλά download από ftp.otenet.gr ~10kb/s .

Mε download manager ?

mspant
06-02-09, 11:20
Mε download manager ?

Γύρω στα 40-50 kbyte/sec.

Εχθές τυχαία μπήκα σε bbras με kln και όχι her και μαγικά είχα χαμηλά pings, downloads τα ~1.6mbyte/sec . Γιατί μας δρομολογούν όλους σε bbras her ;
To πρόβλημα είναι ότι σήμερα μπήκε πάλι her ...

fox13
06-02-09, 12:23
χμμ traffic shaping μου μυρίζει (για να ξεμπουκώνουν τα κυκλώματα και να έχουμε ανθρώπινα pings)

guzel
06-02-09, 12:24
hol σταθερα κεντρο θερισσου 1~1.8mb/s (torrent,rs κλπ)

μην πλακωσετε ομως ολοι γιατι τα ιδια θα γινουν :lol:

Billmg81
06-02-09, 18:26
hol σταθερα κεντρο θερισσου 1~1.8mb/s (torrent,rs κλπ)

μην πλακωσετε ομως ολοι γιατι τα ιδια θα γινουν :lol:

Τι το λές & εσύ βρε παιδί μου αν δεν θές να πλακώσουν? Βέβαια απο την άλλη δεν είναι κακό γιατί θα φύγουν μερικοί απο FORTHnet για HOL, θα μπουκώσει η HOL & θα ηρεμήσει λίγο η FORTHnet! LoooL :lol:

Ashdalande
07-02-09, 02:06
Τελος και γω με την Forthnet, μολις εκανα online αιτηση στην HOL.
Θα τους σκασω και το 70αρι (οταν μου το ζητησουν και οoooποτε με βολεψει να παω να τους τα πληρωσω :) ),
τουλαχιστον ειναι τα τελευταια λεφτα που θα τους δωσω.

3 μηνες εμεινα συνδρομητης τους και προκοπη δεν ειδα.
Και στα δικα σας :p

alexispsa
07-02-09, 04:34
παιδιά είμαι dslam θερίσου και τον τελευταίο 1,5 μήνα η σύνδεση μου σέρνεται απίστευτα. Κατεβάζω απο servers nvidia και apple με 70-80 kb/s. Απίστευτο δούλεμα και ταλαιπωρία, άκρη δεν βγαίνει με τους τεχνικούς.... Κάνουμε αναβαθμιση μου λένε απο 22/01 και ακόμα δεν έχει τελειώσει(?έλεος...???) Έχει κανείς καμμιά ενημέρωση γιατο τι συμβαίνει, έχει πέσει κανά καλώδιο με αθήνα;

sstratakis
07-02-09, 14:01
Και θα ιδρώσει το αφτί τούς που εστειλες καταγγελία το ίδιο τούς κανει οτι και να στείλουμε....

Είδα αλλαγές πάντως .. το 30 έγινε 400 σε μια μέρα.!

kalicatzaros
07-02-09, 14:12
Τελος και γω με την Forthnet, μολις εκανα online αιτηση στην HOL.
Θα τους σκασω και το 70αρι (οταν μου το ζητησουν και οoooποτε με βολεψει να παω να τους τα πληρωσω :) ),
τουλαχιστον ειναι τα τελευταια λεφτα που θα τους δωσω.

3 μηνες εμεινα συνδρομητης τους και προκοπη δεν ειδα.
Και στα δικα σας :p

Κακός θα πληρώσεις το 70αρι το μόνο που έχεις να κάνεις είναι μια καταγγελία για χαμηλές ταχύτητες και υψηλά pings και η διακοπή είναι λόγο προβλήματος τους.

Lagman
07-02-09, 14:17
Κακός θα πληρώσεις το 70αρι το μόνο που έχεις να κάνεις είναι μια καταγγελία για χαμηλές ταχύτητες και υψηλά pings και η διακοπή είναι λόγο προβλήματος τους.

Ακριβώς δεν φτάνει που έχει πρόβλημα η Κρήτη τόσους μήνες θα πληρώσει και από πάνω τα 70 ευρω... εννοείτε πως πρέπει να απαιτήσει ο κόσμος να μην πληρώσει τα 70...

minosdam
07-02-09, 15:26
Συνδέθηκα πριν 15 μέρες στην ΤΕΛΛΑΣ. Ταχύτητα 12.500 kb/s.Κέντρο Θερίσσου.Ηράκλειο

georgeb
07-02-09, 18:48
Ειμαι στο κεντρο της κνωσσου 5 χρόνια περίπου.
Οσο ειχα adsl1 ολα μια χαρα (που λεει ο λογος μια χαρα, ειχα συχνα dc αλλα τουλαχιστον ειχα χαμηλα Pings και κατέβαζα στο full).
Απο οταν πηρα double play, εδω και τρεις μήνες περιπου, η κατασταση ειναι απλα τραγικη.
Χωρις υπερβολες, με την 1mbit ημουν ΠΟΛΥ καλυτερα...
Κλειδώνει παντα στα 19000+, αλλα...

Βιντεο στο youtube δεν μπορω να δω χωρις να παιξουν τα νευρα μου
WoW δεν μπορω να παιξω χωρις να ψοφησω τσαμπα (2000+ms μονιμα και αμετρητα dc, και δεν φταιει ο σερβερ μου)
Σελίδες, το ιδιο το site της forthnet κανει 10+ δευτερολεπτα να ανοιξει (ξεφτιλες)
Downloads, οταν ειναι στις ΚΑΛΕΣ του πιάνει 120ΚΒ (απο rapidshare premium, ανεξαρτητως σερβερ), στις κακες του (ολες τις ωρες της μερας που εχω ελευθερο χρονο για να κατσω στο πισι δλδ) κατεβαζω με 30.

Η απαντηση τους καθε φορα η ιδια, δεν χρειαζετε να την πω, πιστευω την ξερουν ολοι οσοι εχουν forthnet.

ΠΩΣ γινεται να φυγω και να μην πληρωσω τα 70 ευρω;

kostisgiap
23-02-09, 05:11
Παιδια καλημερα.Ειμαι φοιτητης και ανηκω και γω στο κεντρο Θερισου.Ομολογουμενως η κατασταση δεν παει αλλο.Θυμαμαι πριν τα χριστουγεννα ,ταχυτητες που αγγιζαν τα 1,8 Μbps και ξαφνικα απο το τελος του 2008 και μεχρι και σημερα η κατασταση ειναι απελπιστικη.Το maximum download speed ειναι 60 κb/s σε ωρες νυχτας προς ξημερωματα.Εχω τηλεφωνησει απειρες φορες στο τεχνικο τμημα,πλεον δηλαδη με εχουν μαθει κιολας, και ολοι εχουν την ιδια απαντηση:''Eiναι γνωστο δυστυχως το προβλημα στο Ηρακλειο και δεν εχουμε ημερομηνιες.Να συνεχειτε να καλειτε''.Μου εδιναν συνεχως αυτην την απαντηση.Να ΞΕΡΕΤΕ πως εχετε δικαιωμα πιστωσης στο λογαριασμο,δηλαδη να σας αφαιρεσουν απο τα 39,90 τα αντιστοιχα.Εαν δεν δεχτουν πρεπει να επιμεινετε.Εμενα αρχικα δε δεχτηκαν μεχρι που ξαναπηρα και ζητησα να γινει 2η διαδικασια.Καντε ενα τηλεφωνο στο 13831 και την επιλογη 1.Τελικα ο ΟΤΕ μπορει να ειναι λιγο πιο ακριβος αλλα ειναι αξιοπιστος .Καποια κοπελια που δουλευει εκει με ρωτησε μια μερα που συζητουσαμε περι ΟΤΕ και forthnet.''Εσυ θα προτιμουσες εναν φθηνο γιατρο η ενα καλο?''.Tελικα η απαντηση ειναι αυτονοητη...Υπομονη!

@ ADSLgr.com All rights reserved.