PDA

Επιστροφή στο Forum : ..και ξαφνικά κόπηκε η πρόσβαση του οτε



knikos
02-12-05, 21:06
Από το μεσημέρι που γύρισα σπίτι νομίζω πως έχει κοπεί / πρόβλημα πρόσβαση DSL του ΟΤΕ.
Το 9105 δεν κάνει καν προσπάθεια συντονισμού, ούτε ανάβει κόκκινο το λαμπάκι του DSL. (To υπόλοιπο δίκτυο και λαμπάκια λειτουργούν κανονικά).
Παρατήρησα επίσης ότι τα τηλέφωνα του σπιτιού χωρίς το φίλτρο, δεν έχουν αυτό το χαρακτηριστικό θόρυβο της γραμμής.
Το δήλωσα στο 121 αλλά Παρασκευή απόγευμα γαρ φοβάμαι ότι θα μείνω χωρίς γραμμή το ΣΚ.:evil:

Θυμάμαι ότι κάποιος (πέρυσι) είχε δώσει τα τηλέφωνα του ΟΤΕ Τούμπας και των τεχνικών για DSL. Μήπως τα έχει κάποιος πρόχειρα γιατί δε μπορώ να τα βρώ; :worthy:

Thanx

Λύσανδρος
02-12-05, 21:23
Καποιανού...σου κόψαν το DSL σου μάλλον...:roll:

με το 1242 μίλησες;

Εγω ξέρω τα 2310361000 και 2310369900 πάντως.

sdikr
02-12-05, 21:24
Στην τουμπά έχει πρόβλημα και ενας γνωστός μου σήμερα, αλλά η γραμμη του δουλέυει σαν τηλέφωνο αλλά οχι σαν adsl

tdel
02-12-05, 23:00
Κι εγώ είχα πρόβλημα (Ερμού).

Πρέπει να έπεσε γύρω στις 11:30-12:00 (δυστυχώς, έκανα reboot και δεν κράτησα το παλιό log, αλλά το βλέπω από την κίνηση του Net Limiter). Γύρω στις 14:30, που ήθελα να τηλεφωνήσω (Skype), βλέπω σβησμένο το ADSL λαμπάκι του 9108. Στα διαγνωστικά, έβγαζε "pass" σε όλα στην ADSL σύνδεση και στην PPP σύνδεση με τον ISP, όμως "fail" στο authentication. Reboot (το 9108) και ξανασυνδέθηκα.

Στην αρχή πίστευα πως θα είναι κάποιο πρόβλημα του 9108, γιατί κάποιοι είχαν κάποια μυστήρια κολλήματα (που εγώ ΔΕΝ είχα εδώ και 15 μέρες), όμως τώρα βλέπω πως και άλλοι είχαν πρόβλημα...

Sebu
02-12-05, 23:44
Knikos εγω εχω αυτο το προβλημα απο χθες το βραδυ στις 11.30 και ειναι ακομα ετσι.Δηλωσα βλαβη,υποτιθεται οτι το εφτιαξαν,συγχρονισε για λιγο αλλα δεν πηρε ip.Εκανα restart αλλα δεν ξανασυγχρονισε.Απο τοτε μεχρι τωρα ειναι νεκρο.Παρολο που εχω κανονικα τηλεφωνο.

knikos
03-12-05, 02:26
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πάντως υποψιάζομαι ότι ίσως παίζει κάτι με το 9105 τελικά.:(
Το λαμπάκι του DSL είναι συνέχεια κλειστό, δε προσπαθεί όυτε να συγχρονίσει ούτε ανάβει κόκκινο. Έχει τύχει αυτό σε κανέναν?

Ποια είναι η λογική κατάσταση του λαμπακίου;) αν δεν έχω γραμμή DSL; Νεκρό ή κόκκινο τελικά; Θα με φάει η αποριά ως αύριο...:(

(θα μεταφερθώ και στο subforum για το 9105 για το θέμα αυτό):offtopic: ;)

Τηλέφωνο έχω κανονικά, για DSL δε ξέρω σίγουρα. Αποσύνδεσα το φίλτρο από το τηλέφωνο και δεν ακούω το χαρακτηριστικό παράσιτο πάντως!
Στα τέστ κάνει PASS μόνο το πρώτο (δε θυμάμαι τώρα όνομα) αλλά fail σε ότι έχει να κάνει με την πρόσβαση και τον πάροχο.


Πήρα καταρχήν στο 1242 και μου είπαν τα γνωστά ότι δεν υποστηρίζουν το μόντεμ μου, να δούμε τις ρυθμίσεις και τα λαμπάκια και να το κλείσω για να κρυώσει!!!. Επίσης μου είπαν ότι βλέπουν ότι έχω σύνδεση. Τι ακριβώς βλέπουν στο 1242 σχετικά με την κατάσταση της σύνδεσης;
Μετά το δήλωσα στις βλάβες στο 121.
Στη συνέχεια πήρα σε ένα τηλέφωνο που βρήκα στην Τούμπα, αλλά δε μιλήσα με τεχνικό απλώς τους είπα ότι επείγομαι, έρχεται και ΣΚ, αλλά δεν είχαν και πολλά να μου πουν.


Θα πάρω να δοκιμάσω το μόντεμ μου στη δουλειά αύριο ή της δουλειάς στο σπίτι.

knikos
03-12-05, 21:30
Το υπόψιν λαμπάκι άναψε πάλι σήμερα και το μόντεμ συγχρονιστηκε κανονικά το πρωί.
Τέλος καλό αυτή τη φορά, αλλά δε γίνεται να ζούμε με το άγχος αν θα δουλεύει και πως η σύνδεσή μας!

tdel
05-12-05, 17:10
Κι εγώ είχα πρόβλημα (Ερμού).

Πρέπει να έπεσε γύρω στις 11:30-12:00 (δυστυχώς, έκανα reboot και δεν κράτησα το παλιό log, αλλά το βλέπω από την κίνηση του Net Limiter). Γύρω στις 14:30, που ήθελα να τηλεφωνήσω (Skype), βλέπω σβησμένο το ADSL λαμπάκι του 9108. Στα διαγνωστικά, έβγαζε "pass" σε όλα στην ADSL σύνδεση και στην PPP σύνδεση με τον ISP, όμως "fail" στο authentication. Reboot (το 9108) και ξανασυνδέθηκα.

Στην αρχή πίστευα πως θα είναι κάποιο πρόβλημα του 9108, γιατί κάποιοι είχαν κάποια μυστήρια κολλήματα (που εγώ ΔΕΝ είχα εδώ και 15 μέρες), όμως τώρα βλέπω πως και άλλοι είχαν πρόβλημα...


Το ίδιο πρόβλημα. Στην αρχή, υπήρχε πρόβλημα συγχρονισμού, μετά πρόβλημα πιστοποίησης (το οποίο πριν λίγες μέρες, είχε κρατήσει ως και 1-2 μέρες, για πολλά άτομα). Εμφανίστηκε πριν λίγο (3:30-4:00) και στη διάρκεια αυτής της περιόδου, δοκίμασα και με το παλιό Speedtouch, που *ποτέ* δεν είχε πρόβλημα, εδώ και 2 χρόνια, καθώς και με άλλη σύνδεση, χωρίς επιτυχία..

Δεν είναι θέμα του USR σου/μας, είναι θέμα του ΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη.

NoYmErOs
06-12-05, 01:05
Ήταν μάλλον σε αυτές τις περιοχές γιατί εγώ στο DSLAM διαβατών δεν είχα πρόβλημα..

apxwv
09-12-05, 23:27
το παθαινω και εγω που και που (σχεδον καθε δυο μηνες) και με το που δηλωνω βλαβη μεσα σε 2 ωριτσες μου το φτιαχνουν. η βλακεια ειναι οτι απο τις 3 φορες τις δυο τις επαθα σαββατο οποτε εμεινα ολο το ΣΚ χωρις ADSL.

Αθηνα εγω ομως ειμαι

@ ADSLgr.com All rights reserved.