PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL OXI εχεις φερέσυχνο.



Σελίδες : [1] 2

yiannis_1
02-12-05, 23:59
17/11/2005 έκανα την μεγάλη κίνηση.Αφου συβουλεύτικα απο τον Dsl wizzard οτι στην περιοχή μου υπάρχει δυνατότητα για DSL πρόσβαση πήγα και αγόρασα 1 πακετάκι DSL όλα σε ενα (οχι του Οτε φυσικά αλλά σε ΟΤΕ γραμμή τηλεφώνου) και έλπιζα πως σύντομα θα είχα την
δυνατότητα να σερφάρω με ευροζωνική πλέων σύνδεση.Έλα όμως που ο ΟΤΕ δεν έμελε να μου κάνει το χατήρι:cry: .
Σήμερα 2/12/2005 είχα τηλεφώνημα απο τον (όχι ΟΤΕ) provider που προανέφερα.
-Δεν έγινε δεκτή η αιτησή σας για ADSL κύριε γιατί στη γραμμή σας υπάρχει φερέσυχνο.:cry:
Και να σκεφτείς οτι μενω και στα Βόρεια Προάστεια μαμώ τον ΟΤΕ μου.Αγιο Στεφανο Αττικής και οτι ο κολλητός 250 μέτρα απο το σπίτι δεν
είχε το παραμικρό πρόβλημα έως τώρα με την δική του DSL.
Λέτε να φταίει που εκείνος δίαλεξε το OnDSL Kit του ΟΤΕ...:thumbdown
Τα συμπεράσματα δικά σας. :rtfm:

sdikr
03-12-05, 00:01
Δυστήχως είναι αλήθεια , το αναφέρει και στην σελίδα του ΟΤΕ

euri
03-12-05, 00:09
Μία λύση είναι να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σε μεταφέρει εκτός φερέσυχνου, χωρίς όμως να έχεις πολλές ελπίδες να το κάνει. Εναλλακτικά, αλλά και ακριβά, μπορείς να ζητήσεις αλλαγή της γραμμής σου σε ISDN. Τότε μάλλον θα σε μεταφέρουν, καθώς το ISDN πάνω από φερέσυχνο γιοκ.

NiKapa
03-12-05, 00:10
Μία λύση είναι να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σε μεταφέρει εκτός φερέσυχνου, χωρίς όμως να έχεις πολλές ελπίδες να το κάνει. Εναλλακτικά, αλλά και ακριβά, μπορείς να ζητήσεις αλλαγή της γραμμής σου σε ISDN. Τότε μάλλον θα σε μεταφέρουν, καθώς το ISDN πάνω από φερέσυχνο γιοκ.
Ποσο ακριβα δηλ?

euri
03-12-05, 00:10
Κόστος μετατροπής γραμμής + διαφορά μηνιαίων παγίων ISDN - PSTN

14,68 € η μετατροπή
(15,40 € - 11,90 €) η διαφορά των παγίων κάθε μήνα

χωρίς ΦΠΑ

Νικαετός
03-12-05, 00:14
Μία λύση είναι να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σε μεταφέρει εκτός φερέσυχνου, χωρίς όμως να έχεις πολλές ελπίδες να το κάνει. Εναλλακτικά, αλλά και ακριβά, μπορείς να ζητήσεις αλλαγή της γραμμής σου σε ISDN. Τότε μάλλον θα σε μεταφέρουν, καθώς το ISDN πάνω από φερέσυχνο γιοκ.

Συγκεκριμένα , είναι η μόνη λύση . Έτσι και εγώ , στο ΚΕΝΤΡΟ της Αθήνας , γλύτωσα από τα φερέσυχνα ...ζήτησα μετατροπή της γραμμής μου σε ISDN και έτσι ξέφυγα.

NiKapa
03-12-05, 00:17
Κόστος μετατροπής γραμμής + διαφορά μηνιαίων παγίων ISDN - PSTN

14,68 € η μετατροπή
(15,40 € - 11,90 €) η διαφορά των παγίων κάθε μήνα

χωρίς ΦΠΑ
Ελα και τρομαξα....ενταξει για χαρη της Adsl...κομματια να γινει....αυτο θα εκανα εγω δηλ σε αναλογη θεση..

harrygr
03-12-05, 00:23
Από το site του ΟΤΕ: http://www.oteshop.gr

Τέλος μετατροπής σύνδεσης PSTN σε ISDN-BRA
ίσο με τη διαφορά των δύο τελών σύνδεσης ISDN-PSTN 14,68 €

Βασικά Μηνιαία τέλη ISDN για απλή σύνδεση 15,40 €

Βασικό μηνιαίο τέλος PSTN τηλεφωνικής σύνδεσης 11,90 €

Μπάμπης

EDIT: @ nimik : Με πρόλαβες ... :(

yiannis_1
03-12-05, 00:28
Κοίτα το ότι είχα φερέσυχνο ήταν προφανές και το ξερα.Με 14400 είμαι μέσα ακόμα και τώρα.Ήμουν όμως (δυστυχώς για κακη μου τύχη σίγουρος) πως αφού ο Wizzard έδειχνε ΟΚ ότι το πρόβλημα του φερέσυχνου θα λυνόταν. Αυτο που δεν πίστευα ήταν πως θα αποριφθεί η αίτησή μου γιατί διάλεξα ISP διαφορετικό απ τον OTE.Γιατί αν ήταν τόσο απλό το θέμα όσο μια μετατροπή της γραμμής μου σε ISDN (την οποία οι λοποδίτες του Οτέ οι οποίοι χωρίς προειδοποίση μοίρασαν σε άλλους 10 με φερέσυχνο) θα το είχα ήδη κάνει.Αφου χρειάζομαι καθαρή γραμμή για μια τεχνολογία ακόμα πιο σύγχρονη του ISDN θα έπρεπε να δώσουν την γραμμή ούτος η άλλος.Έχω την υποψία όμως πως κάτι τέτοιο θα το κάνουν μόνο αν αγοράσο το όλο πακέτο απ αυτούς...
Ο φίλος που είχε και αυτός φερέσυχνο τοποθετήθηκε σε καθαρή γραμμη DSL, αλλά είπαμε αυτός πήρε το OnDLS.
Καθαρός εκβιασμός...

sdikr
03-12-05, 00:30
Απο την σελίδα του Οτε


* Με τη μηχανή αναζήτησης διαθεσιμότητας, μπορείτε να δείτε αν έχει εγκατασταθεί ADSL τεχνολογία στην περιοχή σας. Υπάρχουν περιπτώσεις που το αίτημα σας δεν θα μπορεί να ικανοποιηθεί στην παρούσα φάση (π.χ. η τηλεφωνική σας σύνδεση να είναι σε PCM , η απόσταση σας από το τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ να είναι μεγάλη κ.α)

yiannis_1
03-12-05, 00:38
Κοίτα δεν ξέρω αν δουλεύεις στον Οτε ή κάτι τέτοιο.Όντως τώρα που το βλέπω υπάρχει ο αστερίσκος με τα μικρα κοκκινα γράμματα.Εξήγησε μου όμως γιατί το πρόβλημα λύθηκε στην περίπτωση του φίλου τόσο απλά,ενω σε εμένα τόσο απλά απορίφθηκε η αίτηση...

sdikr
03-12-05, 00:48
Κοίτα δεν ξέρω αν δουλεύεις στον Οτε ή κάτι τέτοιο.Όντως τώρα που το βλέπω υπάρχει ο αστερίσκος με τα μικρα κοκκινα γράμματα.Εξήγησε μου όμως γιατί το πρόβλημα λύθηκε στην περίπτωση του φίλου τόσο απλά,ενω σε εμένα τόσο απλά απορίφθηκε η αίτηση...

Εγώ δεν σε έβρισα!! :p

Ακου εκεί "αν δουλέυεις στον ΟΤΕ"


Οχι δεν δουλέυω, ούτε θα ήθελα ποτέ μου να δουλέυω.


απλά κάποια πράγματα καλο είναι να τα αναφέρουμε.


Οσον αφορά στην περίπτωση του φίλου σου, μάλλον ήταν τυχερός και υπήρχε ελέυθερη γραμμη ή βάλαν το pcm σε κάποιον άλλον άτυχο (ίσως και σε εσένα)

Δυστήχως για το adsl ο Οτε δεν κάνει μεγάλα βήματα (μεταφορά pcm) αλλά τα κάνει σε ISDN.

Νικαετός
03-12-05, 00:58
@yiannis 1 , μήπως ο φίλος σου είχε ήδη isdn ?

Πάντως στην δική μου περίπτωση (γιατί αντίστοιχη απορία είχα και εγώ ) έμαθα πως στον ίδιο δρόμο , μήκους 150 μέτρων , τα μονά νούμερα (η μία πλευρά του δρόμου) ήταν σε pcm ενώ η απέναντι πλευρά είχε κανονικά τηλέφωνα LOL .

yiannis_1
03-12-05, 01:02
Sorry ήταν όντως βαριά η προσβολή.:haha
Πάνω στα νεύρα ...
Έχω πάρει ήδη 4 τηλ. στον ΟΤΕ για να διαλευκάνω το θέμα.
Στόχος μου να δω ADSl και εγώ αυτά τα Χριστούγεννα όμως:lol:
Αν είναι να λυθεί με μια απλή μετατροπή σε ISDN τοτε τι να πω χαλάλι.
Ελπίζω να μην το διάβασε το θέμα κανείς του ΟΤΕ.:thumbdown
Αν το πάρει και αυτός το τόσο προσωπικά όσο εσύ τότε ούτε ISDN δεν θα μου την κάνουν.
Αφαιρέστε το θέμα ΤΩΡΑΑΑΑ!!!
Ήδη το έχουν διαβάσει πολοί....

sdikr
03-12-05, 01:06
Χωρίς να είμαι σίγουρος, στην περίπτωση που ο πελάτης θέλεις να βάλει isdn κάνουν τα αδύνατα δυνατα για να το κάνουν!

τώρα θα μου πεις 3 ευρώ εξτρα τον μηνά αλλά πιστέυω τα αξίζει (αναγνώριση, δευτερη γραμμη, δυνατοτητα isdn backup)


ΥΓ μπορείς πάντα να το κάνεις Isdn μετά adsl, Να πάρεις router Που δουλέυει και σε pstn and isdn και μετά απο λίγο καιρό να κάνεις μετατροπή, τότε είναι αναγκασμένοι να το κρατήσουν το adsl

savdown
03-12-05, 01:32
Εγώ δεν σε έβρισα!! :p

Ακου εκεί "αν δουλέυεις στον ΟΤΕ"


Οχι δεν δουλέυω, ούτε θα ήθελα ποτέ μου να δουλέυω.


απλά κάποια πράγματα καλο είναι να τα αναφέρουμε.


Οσον αφορά στην περίπτωση του φίλου σου, μάλλον ήταν τυχερός και υπήρχε ελέυθερη γραμμη ή βάλαν το pcm σε κάποιον άλλον άτυχο (ίσως και σε εσένα)

Δυστήχως για το adsl ο Οτε δεν κάνει μεγάλα βήματα (μεταφορά pcm) αλλά τα κάνει σε ISDN.
:offtopic: Χαχαχα ο δεύτερος που σε λέει σήμερα οτετζή, να το κοιτάξεις αυτό.:D

sdikr
03-12-05, 01:39
:offtopic: Χαχαχα ο δεύτερος που σε λέει σήμερα οτετζή, να το κοιτάξεις αυτό.:D

Δεν χρείαζεται!!
τελευταια που κοιτάξα το pay check δεν εγραφέ ΟΤΕ πάνω,

BlindG
03-12-05, 02:34
"φερέσυχνο"... Θεούλη μου... είχα να ακούσω αυτή τη λέξη πάνω από 20 χρόνια (δεν κάνω πλάκα)... Καλά ρε, ΑΚΟΜΑ φερέσυχνα χρησιμοποιεί ο @#*(*@# ΟΤΕ ??? Και μετά ψάχνουμε να βρούμε τι και πως....

golity
03-12-05, 02:47
"φερέσυχνο"... Θεούλη μου... είχα να ακούσω αυτή τη λέξη πάνω από 20 χρόνια (δεν κάνω πλάκα)... Καλά ρε, ΑΚΟΜΑ φερέσυχνα χρησιμοποιεί ο @#*(*@# ΟΤΕ ??? Και μετά ψάχνουμε να βρούμε τι και πως....

Όταν κάνει αναβαθμίσεις σε νέα τεχνολογία, κρατάει μερικά για ενθύμιο (κατά βάθος κρύβει πολύ συναισθηματισμό)!!! :p

maik
03-12-05, 03:09
Κοίτα το ότι είχα φερέσυχνο ήταν προφανές και το ξερα.

Μαλον PCM θα εχεις , αλλα αφου το ηξερες τοτε δεν πρεπει να διαμαρτυρεσαι.


Αυτο που δεν πίστευα ήταν πως θα αποριφθεί η αίτησή μου γιατί διάλεξα ISP διαφορετικό απ τον OTE.
Καθαρός εκβιασμός...

Πως το βγαζεις αυτο το συμπερασμα;; Μαλον αυθαιρετα. Σε πληροφωρω παντως οτι ακομα και στην ιδια πολυκατοικια μπορει να ειναι καποιος σε PCM και καποιος αλλος οχι.

BlindG
03-12-05, 03:40
Όταν κάνει αναβαθμίσεις σε νέα τεχνολογία, κρατάει μερικά για ενθύμιο (κατά βάθος κρύβει πολύ συναισθηματισμό)!!! :p

:shock: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Μπορώ σε παρακαλώ να το χρησιμοποιήσω σαν sig μου ?????? :rotfl:

yiannis_1
03-12-05, 12:28
Παιδιά το πράγμα μόνο αστείο δεν είναι.Εγω δε το εχω πάρει προσωπικά να λυθεί το πρόβλημα.Σήμερα κιόλας τηλεφώνησα σε εναν εργολάβο του ΟΤΕ στην περιοχή μου.Γνωστός φίλου μου μεσίτη ο οποίος όπως καταλαβαίνετε είναι γερά μπασμένος στα κόλπα.Έδειξε μάλιστα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την περίπτωση μου.
Έμαθα λοιπόν τα εξής:
Στην περιοχή μου ΑΓΙΟ ΣΤΕΦΑΝΟ ΑΤΤΙΚΗΣ συνοικισμός ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ο ΟΤΕ εδω και 5 χρόνια δεν αναβαθμίζει το δίκτυο του.Το ΚΑΦΑΟ το οποίο βρίσκεται επι της Λεωφόρου Μαραθώνος εξυπηρετεί πολλάπλασιο αριθμό συνδρομητών (σε υπηρεσίες φωνής μόνο φυσικά) σε σχεση με αυτο που είχε σχεδιαστεί να εξυπηρετήσει.
Κάτι μου ανέφερε μάλιστα για κάποια 9καναλα τα οποία έχουν μπεί μέσα στο ΚΑΦΑΟ.
Δεν κατάλαβα και πολλά οπότε όποιος έχει τις γνώσεις ας με διαφωτίσει.
Μετα απο αυτό πήρα το γνωστό εκ του ΟΤΕ να ελέξουμε την εγκατάσταση του ΟΤΕ κοντά στο σπίτι μου.Εκει ακόμα και ο ίδιος ο εργολάβος τα έχασε πάνω στα σκουριασμένα εναέρια καλωδια του ΟΤΕ είχε τοποθετηθεί κοντά στο σπίτι μου δεύτερο φερέσυχνο!!!Έτσι εξηγούνται όλα.Καμμένα μόντεμ και ενα καμμένο FAX συνεχείς επισκευές του ΟΤΕ πάνω στο δίκτυο χωρίς αποτέλεσμα με χρεώσεις φυσικά για την επισκευή στο λογαριασμό μου.
Έμαθα μάλιστα ακόμα περισσότερα.Το δεύτερο φερέσυχνο το κοντινό τοποθετήθηκε στη γραμμή μου το 2004!!!
Όσο για το τι μπορεί να γίνει.
Μάλλον τίποτα.
Ακόμα και να με βάλει ο φίλος σε καθαρή γραμμή πάνω στο ΚΑΦΑΟ πετώντας το φερέσυχνο σε άλλον θα υπάρχει το δεύτερο φερέσυχνο κοντά στο σπίτι.Αυτό δύσκολα θα βγεί διότι όλες οι γραμμές στο τετράγωνο το οποίο μένω περνούν απο το εν λογω φερέσυχνο!!!
Σύμφωνα με τον εργολάβο αυτό συνέβει επειδή η περιοχή χτίζεται και νέες τηλ. συνδέσεις ζητούνται ενω ο ΟΤΕ δεν είναι διατεθειμένος να βελτιώσει την υποδομή της περιοχής.
Ούτε το ISDN σύμφωνα με τον φίλο θα ενεργοποιηθεί στην περίπτωση μου.
Όποιος πρόλαβε πρόλαβε.
Και μετα μιλάμε για ADSL2....

euri
04-12-05, 00:36
Ήμουν όμως (δυστυχώς για κακη μου τύχη σίγουρος) πως αφού ο Wizzard έδειχνε ΟΚ ότι το πρόβλημα του φερέσυχνου θα λυνόταν.
Ο wizard ελέγχει με βάση τον τηλεφωνικό αριθμό τη διαθεσιμότητα θυρών στο DSLAM της περιοχής στην οποία υπάγεται αυτός ο αριθμός. Σίγουρα δεν ελέγχει τις λεπτομέρειες του συγκεκριμένου αριθμού, όπως πχ αν είναι σε PCM.

maik
04-12-05, 01:03
Έμαθα λοιπόν τα εξής:.
..............................................
Δεν κατάλαβα και πολλά οπότε όποιος έχει τις γνώσεις ας με διαφωτίσει.
..........................
Έτσι εξηγούνται όλα.Καμμένα μόντεμ και ενα καμμένο FAX συνεχείς επισκευές του ΟΤΕ πάνω στο δίκτυο χωρίς αποτέλεσμα με χρεώσεις φυσικά για την επισκευή στο λογαριασμό μου.
Έμαθα μάλιστα ακόμα περισσότερα.Το δεύτερο φερέσυχνο το κοντινό τοποθετήθηκε στη γραμμή μου το 2004!!!

Ακόμα και να με βάλει ο φίλος σε καθαρή γραμμή πάνω στο ΚΑΦΑΟ πετώντας το φερέσυχνο σε άλλον θα υπάρχει το δεύτερο φερέσυχνο κοντά στο σπίτι...

Αφου δεν καταλαβαινεις καλα τοτε να μην βγαζεις συμπερασματα. Κυριως ομως να ρωτας ανθρωπους που πραγματικα ξερουν και οχι τον φιλο της κουμπαρας του μπατζανακη που περασε εξω απο τον ΟΤΕ καποια στιγμη.
Σε μια γραμμη χαλκου δεν μπορει να μπουν 2 PCM .
Αληθεια που ειδες χρεωση στον λογαριασμο σου για επισκευη που εκανε ο ΟΤΕ στις γραμμες;;;

Hengeo
04-12-05, 01:20
Φερέσυχνο; Πώπω τι θυμήθηκα τώρα! Μια φορά και έναν καιρό που είχα PSTN 56k και εγώ (:D ) ξαφνικά μια μέρα εκεί που έπιανα 48800kbps, τσουπ πέφτει στα 28800! Τα είχα ψάξει ολά, δοκίμασα με άλλο isp τίποτα! Δεν έλεγε να πάει πάνω από 28800! Τελικά καταλήξαμε στον ΟΤΕ (οκ συγκρατούμαι και δεν βάζω 'π' ;) ) από όπου μας λένε, ξέρετε έχετε φερέσυχνο και για υψηλότερη ταχύτητα βάλτε ISDN!!! Φυσικά ακολούθησε έντονος διάλογος, και τελικά μετά από τα πολλά, από τον υπεύθυνο στον τεχνικο κλπ, πέσαμε σε έναν καλό τεχνικό και τελικά διορθώθκε η γραμμή!

Πάντως μην το αφήσεις έτσι το θέμα, κάνε αίτιση για ISDN και πίεσε καταστάσεις, ποτέ δεν ξέρεις!

yiannis_1
04-12-05, 05:19
Φυσικά και δε θα το αφήσω έτσι.Εξάλλου το DSL ειναι η μοναδική λύση για αξιοπρεπή πρόσβαση στο δίκτυο(στη χώρα μας).Ούτε το 3G ούτε η δορυφορικές συνδέσεις μπορουν να συγκριθούν μαζί του σε σχέση αξίας προς απόδοσης.
Για ένα αλλο θέμα που αναφέρθηκε, όντως δε ξέρω πολλά για τεχνικά θέματα, για αυτό εξάλλου και ζήτησα τη γνώμη σας απευθυνόμενος σε χρήστες πιο έμπειρους απο μένα σε τεχνικά θέματα.Η απαντήσεις του στύλ αφου δε ξέρεις μη μιλάς δε με βοηθούν ιδιαίτερα.
Αυτό που σιγα σιγα καταλαβαίνω είναι οτι αντίστοιχα προβλήματα όλο και πιο συχνα θα εμφανίζονται σε νέους χρήστες.Τα φερέσυχνα δεν είναι παρελθόν.Ποτέ ως τώρα δε βγήκε συνεργείο του ΟΤΕ για να τα αφαιρέσει.Αντίθετα τα φορτώνουν απο τον έναν χρήστη στον άλλο. Κάποια στιγμή αυτή η στρατηγική θα οδηγηθεί σε αδιέξοδο.
Ο ΟΤΕ :thumbdown τα τελευταία χρονια εκμεταλλεύεται μονοπωλιακά ενα δίκτυο
τηλεπικοινωνιών που έχει δημιουργηθεί με χρήματα του έλληνα
φορολογούμενου απ'την εποχη που ήταν ακόμα κρατικός.Υποτίθεται οτι θα επρεπε κιόλας να το συντηρεί και να το αναβαθμίζει.Εξάλλου γι αυτόν ακριβώς το λόγο του πληρώνουμε και τόσο ακριβό πάγιο.
Αν δεν μπορεί τότε ας το αφήσει στους ιδιώτες:thumb_dup να δούμε αν αυτοί θα τα καταφέρουν...

sdikr
04-12-05, 05:32
Φυσικά και δε θα το αφήσω έτσι.Εξάλλου το DSL ειναι η μοναδική λύση για αξιοπρεπή πρόσβαση στο δύκτιο(στη χώρα μας).Ούτε το 3G ούτε η δορυφορικές συνδέσεις μπορουν να συγκριθούν μαζί τους σε σχέση αξίας προς απόδοσης.
Για ένα αλλο θέμα που αναφέρθηκε, όντως δε ξέρω πολλά για τεχνικά θέματα για αυτό εξάλλου και ζήτησα τη γνώμη σας, απευθυνόμενος σε χρήστες πιο έμπειρους απο μένα σε τεχνικά θέματα.Η απαντήσεις του στύλ αφου δε ξέρεις μη μιλάς δε με βοηθούν ιδιαίτερα.
Αυτό που σιγα σιγα καταλαβαίνω είναι οτι αντίστοιχα προβλήματα όλο και πιο συχνα θα εμφανίζονται σε νέους χρήστες.Τα φερέσυχνα δεν είναι παρελθόν.Ποτέ ως τώρα δε βγήκε συνεργείο του ΟΤΕ για να τα αφαιρέσει.Αντίθετα τα φορτώνουν απο τον έναν χρήστη στον άλλο. Κάποια στιγμή αυτή η στρατηγική θα οδηγηθεί σε αδιέξοδο.
Ο ΟΤΕ :thumbdown τα τελευταία χρονια εκμεταλλεύεται μονοπωλιακά ενα δίκτυο
τηλεπικοινωνιών που έχει δημιουργηθεί με χρήματα του έλληνα
φορολογούμενου απτην εποχη που ήταν ακόμα κρατικός.Υποτίθεται οτι θα επρεπε κιόλας να το συντηρεί και να το αναβαθμίζει.Εξάλλου γι αυτόν ακριβώς το λόγο του πληρώνουμε και τόσο ακριβό πάγιο.
Αν δεν μπορεί τότε ας το αφήσει στους ιδιώτες:thumb_dup να δούμε αν αυτοί θα τα καταφέρουν...


Ναι αλλά πλέον ο ΟΤΕ δεν είναι δημόσιο, το last mile είναι του δημοσιου,

golity
04-12-05, 05:53
Ναι αλλά πλέον ο ΟΤΕ δεν είναι δημόσιο, το last mile είναι του δημοσιου,

Άντε να ψηφίσουν και αυτόν τον αναθεματισμένο νόμο μπας και δούμε άσπρη μέρα!!!

spirosta
04-12-05, 11:22
Κάνε αίτηση για ISDN και θα λυθεί το πρόβλημα. Πίεζε όσο μπορείς και όταν θα γίνει η ISDN θα είσαι άρχοντας. Αλλωστε η διαφορά κόστους είναι ελέχιστη ιδιαίτερα αν πληρώνεις τώρα αναγνώριση κλήσεων.

maik
04-12-05, 15:51
Για ένα αλλο θέμα που αναφέρθηκε, όντως δε ξέρω πολλά για τεχνικά θέματα, για αυτό εξάλλου και ζήτησα τη γνώμη σας απευθυνόμενος σε χρήστες πιο έμπειρους απο μένα σε τεχνικά θέματα.Η απαντήσεις του στύλ αφου δε ξέρεις μη μιλάς δε με βοηθούν ιδιαίτερα.




Απο την μια μερια λες οτι δεν ξερεις και θελεις βοηθεια , κατι το πολυ φυσιολογικο που το κανουν ολοι σχεδον εδω μεσα. Απο την αλλη ομως βγαζεις αυθερετα συμπερασματα, αναπτυσεις θεωριες, και εκτοξευεις αφορισμους. Αυτα τα δυο δεν ειναι συμβατα και αυτο ειπα και στο προηγουμενο ποστ μου.

kadronarxis
04-12-05, 15:59
Μέχρι να σου έρθει η adsl, πήγαινε πάρε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, τράβα σε έναν φίλο που έχει adsl, φόρτωσε 200GB μέσα, και άραξε μεγάλε στο pc σου.

Στο τέλος, θα σου μείνει και ο δίσκος για καθημερινή χρήση.

spirosta
04-12-05, 19:19
Μέχρι να σου έρθει η adsl, πήγαινε πάρε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, τράβα σε έναν φίλο που έχει adsl, φόρτωσε 200GB μέσα, και άραξε μεγάλε στο pc σου.

Στο τέλος, θα σου μείνει και ο δίσκος για καθημερινή χρήση.
Φίλε μου το dsl δεν είναι μόνο το κατέβασμα προγραμμάτων games και ότι άλλο μπορείς να βάλεις σε έναν 200άρι δίσκο αλλά και ένα εργαλείο συνεχής ενημέρωσης και πληροφόρησης αν αυτά σου λένε κάτι. Άσε που αμα βάλεις dsl και είσαι και φοιτιτής πολυτεχνείου (με πρόσβαση στα pclab του με ταχύτητες ως και 1MB/s) τα 200GB φαντάζουν λίγα....
Φιλικά πάντα.

kostas_pav
07-12-05, 00:13
Μην ξεχνάμε τα PCM που δίνουν μέχρι και 2 ISDN γραμμές!:(

yiannis_1
07-12-05, 03:12
Μην ξεχνάμε τα PCM που δίνουν μέχρι και 2 ISDN γραμμές!
Τι εννοείς φίλε Κώστα?

kostas_pav
07-12-05, 08:55
Μην ξεχνάμε τα PCM που δίνουν μέχρι και 2 ISDN γραμμές!
Τι εννοείς φίλε Κώστα?

Ότι τα τελευταία δύο χρόνια περίπου ο ΟΤΕ βάζει και PCM τα οποία υποστηρίζουν μέχρι 2 ISDN γραμμές.:evil:

Δηλαδή κάνει τα άπαντα προκειμένου να μην συντηρήσει το δίκτυο και να μην βάλει καθαρές γραμμές στον κόσμο!! ΑΡΕΕΕΕ ΑΝΤΙ-ΟΤΕΣ που του χρειάζετε!!!!!

Θέλω να βλέπω να φεύγουν όλοι οι πελάτες και να ρείξει τις τιμές και ΚΑΝΕΙΣ να μην γυρνάει πίσω!:no:

Decoder
07-12-05, 12:05
Σχετικα με κατι προβληματα που εχω στην ποιοτητα γραμμης (64 db attenuation,
πολλα CRC errors) αξιζει το κοπο να παω σε ISDN απο PSTN;

Υπαρχει περιπτωση να δω διαφορα;

frap
07-12-05, 12:12
Όχι.

Το ίδιο καλώδιο θα μεταφέρει το σήμα μέχρι το κέντρο του ΟΤΕ είτε είναι ISDN είτε PSTN η γραμμή σου. Και τα προβλήματά σου οφείλονται στο καλώδιο...

Αν η απόσταση σου από το κέντρο του ΟΤΕ είναι σε λογικά πλαίσια, θα σου πρότεινα να ελέγξεις την καλωδίωση από το "κουτί" της οικοδομής μέχρι το διαμέρισμά σου και επίσης την καλωδίωση μέσα στο διαμέρισμά σου... κάτι τζιμάνια ηλεκτρολόγοι "στρίβανε" τα τηλεφωνικά καλώδια μέσα στις μπουάτ για να τα συνδέσουνε....

-K.

Decoder
07-12-05, 12:16
frap ειμαι γυρω στα 5 km, και ειμαι σε 384.

frap
07-12-05, 12:58
5κμ σε ευθεία, το καλώδιο θα είναι μεγαλύτερο.
Είσαι στο όριο μάλλον...

maik
07-12-05, 19:39
frap ειμαι γυρω στα 5 km, και ειμαι σε 384.
Με 5 χλμ πρεπει να εισαι ευχαριστημενος που εχεις adsl οπως και να το εχεις. Το οριο ειναι 4χλμ τυπικα.

yiannis_1
07-12-05, 20:23
Ότι τα τελευταία δύο χρόνια περίπου ο ΟΤΕ βάζει και PCM τα οποία υποστηρίζουν μέχρι 2 ISDN γραμμές.

Δηλαδή κάνει τα άπαντα προκειμένου να μην συντηρήσει το δίκτυο και να μην βάλει καθαρές γραμμές στον κόσμο!! ΑΡΕΕΕΕ ΑΝΤΙ-ΟΤΕΣ που του χρειάζετε!!!!!
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να βάλω isdn και να έιμαι πάλι σε PCM;


Μη μου λες τέτοια.

Εχω ήδη κάνει την αίτηση και αύριο έρχονται οι τεχνικοί.
Αν και μετά απ αυτό δεν τα καταφέρω για DSL μόνη λύση που μένει είναι το ακόμα μεταίωρο Wimax.
Παιδιά ξέρετε τι έγινε με τις άδειες...

maik
07-12-05, 20:40
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να βάλω isdn και να έιμαι πάλι σε PCM;




Οσο ξερω ISDN πανω σε PCM δεν υπαρχει.

frap
07-12-05, 20:51
Με 5 χλμ πρεπει να εισαι ευχαριστημενος που εχεις adsl οπως και να το εχεις. Το οριο ειναι 4χλμ τυπικα.

Είναι αρκετά μεγαλύτερο για 384. Ευτυχώς δλδ. Κοίτα αυτό (http://www.dslforum.org/aboutdsl/adsl_tutorial.html).

yiannis_1
08-12-05, 15:19
Ταλαιπωρίας συνέχεια.

Σήμερα τηλεφώνησα στους τεχνικούς του ΟΤΕ για να ρωτήσω για τι μετατροπή της γραμμής σε ISDN.
Τα τηλέφωνα τους μιλούσαν διαρκώς ή δεν απαντούσαν.Όταν έπιανα γραμμή κανένας δεν ήταν αρμόδιος να λύσει τις απορίες μου.
Μετά απο 10 περίπου απόπειρες στο συνεργείο του ΟΤΕ μου απάντησε μια βαριεστημένη κυρία.
Τις εξήγησα πως με είχαν ειδοποιήσει να επικοινωνίσω μαζί της για να κλείσω ραντεβού με τους τεχνικούς του ΟΤΕ για να περάσουν και να μετατρέψουν την γραμμή.
Μαντέψτε για πότε μου έκλεισε ραντεβού.
Για της 27/1/2006!!!:evil:
Πάλι καλά που δε μου το έκλεισε για το 2007!!!
Φανταστείτε να έρθουν τότε 2 μήνες μετα την αίτηση και να μου πουν πως δε γίνεται.
Προσπάθησα να τις εξηγήσω την ιδιομορφία της περίπτωσης και ότι θέλω να προχωρήσει η αναβάθμιση έστω και 2 μήνες μετά.
Το τηλέφωνο του προϊστάμενου του ΟΤΕ καθώς και άλλα που μου έδωσε για να διαπιστώσω αν όντως μπορεί να γίνει η αναβάθμιση δεν απαντούν με τίποτα.
Το απογοητευτικό πρόσωπο του ΟΤΕ:thumbdown σε όλο του το μεγαλείο.
Θα ήθελα να ξερα τι θα γίνει και μ όλους αυτούς τους φοιτητές που είναι σε άθλιες γραμμές σαν την δική μου και σύμφωνα με την κυβέρνηση δικαιούνται φθηνό internet...

euri
08-12-05, 15:22
Κάνε μια προσπάθεια να πας ο ίδιος στο τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ και να μιλήσεις αυτοπροσώπως. Ίσως με μια συζήτηση να καταλήξετε σε κάτι πιο ουσιαστικό.

yiannis_1
08-12-05, 15:32
Όταν είχε απορριφθεί η αρχική αίτηση μου για DSL over PSTN κατέβηκα ως την Κηφησιά στο υποκατάστημα του ΟΤΕ το οποίο υπάγομαι.Μίλησα κατ'ιδίαν με την προϊσταμένη που δήλωνε κατοιγορηματικά ότι δεν ήταν αρμόδια εκείνη.Προσπάθησε να με στείλει μάλιστα στο κεντρικά του ΟΤΕ στο Μαρούσι.
Πως να συνενοηθείς μαζι τους όταν σου πετούν ατάκες του στύλ αν ήμουν εγω τεχνικός
θα ερχόμουν εγω να στο φτιάξω.
Και πόσες ακόμα ώρες πρέπει να χάσω για κάτι που οπουδήποτε αλλού θεωρείτε δεδομένο.
Εχω αρχίσει να νιώθω πως έχω ήδη ασχοληθεί πολύ με το θέμα όσο μπορώ και πως μόνο με καμιά μήνυση στην ΕΕΕΤ μεσω κάποιου οργάνου προστασίας του καταναλωτή θα προχωρήσει το θέμα.
Στην Ελλάδα και ειδικά στο Δημόσιο (δυστυχώς ακομα τέτοια νοοτροπία έχει ο ΟΤΕ)αν δεν γίνει λίγο σούσουρο δεν προχωράει τίποτα.

golity
08-12-05, 15:35
Καμιά καταγγελία σε ΙΝΚΑ μπορεί να λύσει μήπως το πρόβλημα;;; Βέβαια σκέφτομαι ότι ο ΟΤΕ είναι τη μια δημόσιος και την άλλη ιδιωτικός οργανισμός... ως ιδιωτικός έχεις πιθανότητες να πιάσει τόπο η καταγγελία, το θέμα είναι ότι όποτε τον γουστάρει/συμφέρει αλλάζει αναλόγως και την ιδιότητα του (βλέπε ΕΠΑΚ/Εθελούσια)!

yiannis_1
13-12-05, 17:50
Σήμερα υπήρξε μια απροσδόκιτα θετική εξέλιξη όσον αφορα την περιπτωσή μου.Κάποιος απο το 134 τηλεφώνησε και μου ανακοίνωσε ότι το συνεργείο το οποίο θα προχωρήσει στην αναβάθμιση τις γραμμής μου σε ISDN θα περάσει νωρίτερα.To προηγούμενο ραντεβού είχε κλείσει για 26/1/2006 παρακαλώ!!!:mad:
Όντως λίγο αργότερα μου τηλεφώνησαν απ την μεριά των τεχνικών και μου έκλεισαν ραντεβου για 21 του μηνός ΦΕΤΟΣ.1 μήνα και 5 μέρες νωρίτερα...:worthy:
Τώρα αυτό που δεν ξέρω είναι αν απλώς θα βγάλουν το φερέσυχνο εκείνη τι μέρα ή αν θα ενεργοποιήσουν και την ISDN.
Λογικά για να κλείνουν ραντεβού και να πρέπει να είμαι εκει θα πρέπει να γίνουν και τα δυο.

Έτσι δεν είναι;;;

Τηλεφώνησα επισης και στην Forthnet για να μου μετατρέψουν το πακέτο απο PSTN σε ISDN.
Αυτοί μου απάντησαν πως ευχαρίστως θα το κάνουν αρκει να τους επιστρεψω τον εξοπλισμό που ήδη έχω.Λογικό.
Αυτό που με τσάντισε είναι πως πρέπει να κάνω εγω αυτή τη δουλειά και ότι δεν γίνεται να γυρίσω απλά το πακέτο στο κατάστημα και να πάρω ένα αλλο για ISDN.

ΚΑΛΑ ΤΙ ΜΑΜΑΚΙΕΣ ΛΕΩ ΑΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΡΗΜΑΔΑ Η DSL ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ...

Τελικά αποφάσισα να επιμείνω στην ISDN πιστεύοντας πως πάνω σε μια πιο σύχρονη γραμμή το ADSL θα συμπεριφέρεται καλήτερα.
Βλέπεται ο καμμένος φυσάει και το χυλό.Τι να την κάνω την ADSL αν μου συμπεριφέρεται σαν DialUP απο τα χαμένα πακέτα και τον υψηλό θόρυβο. Είναι κοντά και η ρημάδα η κεραία της ΕΡΤ βλέπετε η οποία αν και ανενεργεί προκαλεί παράσιτα ακόμα και στις καλές γραμμές στην περιοχή.
Έχει κανείς εμπειρία πάνω στο θέμα ADSL over ISDN vs ADSL over PSTN;;;

Νικαετός
13-12-05, 18:47
Κατ΄αρχήν καλορίζικη η γραμμή . Προφανώς οι τεχνικοί θα σου φέρουν και θα εγκαταστήσουν το NETMOD , φρόντισε έτσι ώστε η κεντρική πρίζα μέσα στο σπίτι να είναι εύκολα προσβάσιμη . Λογικά από το μεσημέρι της ίδιας μέρας θα έχεις ISDN .

Και εγώ adsl over ISDN έχω και δεν έιχα ποτέ κανένα πρόβλημα . Βέβαια κατά καιρούς έχω και εγώ διαβάσει εδώ στο φόρουμ , πως είναι ποιοτικά καλύτερη over pstn αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποια αισθητή διαφορά .

euri
13-12-05, 18:58
Έχει κανείς εμπειρία πάνω στο θέμα ADSL over ISDN vs ADSL over PSTN;;;

Συγχαρητήρια, όντως πολύ καλή εξέλιξη, και μάλιστα σε περίοδο εορτών. Ένα καλό δωράκι...

Συμβουλή: δώσε τηλέφωνα επικοινωνίας στο συνεργείο, έτσι ώστε να σε βρουν εύκολα αν χρειαστεί.

Όσον αφορά το θέμα PSTN vs ISDN, εγώ έχω και από τα δύο και δεν έχω δει καμιά διαφορά στη λειτουργία της aDSL. Ίσως να παίζει ρόλο όταν οι ταχύτητες του aDSL ανεβαίνουν και πλησιάζουν τα θεωρητικά μέγιστα. Στις δικές μας ταχύτητες δε νομίζω ότι παρατηρείται κάποια διαφορά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.