PDA

Επιστροφή στο Forum : "Απενεργοποιηση" σκληρου



nicgian
03-12-05, 01:50
Το προβλημα που παρατηρησα ειναι οτι, μετα απο προσθηκη σκληρου IDE (οι αλλοι εινα SATA, ενας απο τους οποιους εχει και το λειτουργικο) η εκκινηση των windows xp εγινε αργη εως πολυ αργη. Μπηκα στο partition magic και παρατηρησα οτι ειναι και αυτος active που σημαινει, απο οτι καταλαβα, οτι οταν ενας σκληρος ειναι active τοτε αυτοματα ειναι bootable. Πιστευω οτι η ρυθμιση αυτη εχει καποια σχεση με την καθυστερηση. Μπορω να αλλαξω την ρυθμιση ή το προβλημα ειναι αλλου?

alter
03-12-05, 14:03
Δεν εχει σημασια οτι ειναι active. Ψαξε για προβληματα στον νεο δισκο, Τι file system εχει, μηπως εχεις προβληματα με το γραμμα δισκου που εχει αντιστοιχηθει;
Στειλε επισης το page file σε αλλον δισκο εκτος του δισκου που εχει το λειτουργικο my computer δεξι κλικ properties - advanced - preformance options - virtual memory - change - τις προτεινομενες τιμες σε αλλο δισκο - set. θα δεις βελτιωση

nicgian
03-12-05, 16:35
Δεν εχει σημασια οτι ειναι active. Ψαξε για προβληματα στον νεο δισκο, Τι file system εχει, μηπως εχεις προβληματα με το γραμμα δισκου που εχει αντιστοιχηθει;
Στειλε επισης το page file σε αλλον δισκο εκτος του δισκου που εχει το λειτουργικο my computer δεξι κλικ properties - advanced - preformance options - virtual memory - change - τις προτεινομενες τιμες σε αλλο δισκο - set. θα δεις βελτιωση

Ο δησκος ειναι μια χαρα και το file system ειναι NTFS. Δεν εχω καταλαβει τι εννοεις με το γραμμα και την αντιστοιχηση?
Οσο για το page file, αυτη την στιγμη ειναι στον δισκο με το λειτουργικο. Μου λες να το μεταφερω σε αλλο δισκο, σωστα?

XPHSTOS29
03-12-05, 16:42
Ο καθε δισκος εχει ενα active partition ειτε τον εχεις χωρισει ειται οχι.

Λογικα αν εχεις χωρισει τον sata στα 2 οταν θα βαλεις τon IDE θα εχεις c:το ενα κοματι του sata d: τον IDE και τελος e: το δευτερο κοματι του sata και μετα cd dvd klp (ειναι τα default με την εγκατασταση των παραθυρων).

Εχεις περασει ολους τους οδηγους για την μητρικη σου? (κατι 4σε1 και κατι αλλα που λεει)
Ποια μητρικη εχεις?
Εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα τοσο με δισκους IDE οσο και με usb 2.0 (usb 1.x δουλευει κανονικα)

nicgian
03-12-05, 17:15
Χρηστο εχω την K8N Neo nForce 3 250 Gb. Βασικα εχω 4 σκληρους 3 Sata και 1 IDE χωρις partition. Ο ενας απο τους Sata περιεχει και το λειτουργικο. Πηγαινωντας, οπως ειπα, στο προγραμμα (partition magic) ειδα οτι ο ενας σατα που εχει το λειτουργικο ειναι active λογικο και επισης ο ide παλι active.
Οι drivers ειναι οι καινουργει και περασμενοι.
Τι προβλημα εχεις εσυ?

alter
05-12-05, 12:24
Nαι αλλαξε το swap σε αλλον δισκο. Μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα. Με το γραμμα δισκου εννοω κοιτα μην εχει πεσει επανω σε κανεναν card reader ή σε δισκο δικτυου

@ ADSLgr.com All rights reserved.