PDA

Επιστροφή στο Forum : overbooking από τον OTE



Σελίδες : [1] 2 3

PALADIN
06-11-03, 15:23
σήμερα έμαθα ότι ο οτε κάνει 1:10 ή 1:12 overbooking στα DSLAMs.
αυτός είναι ο λόγος που οι 384 συνδέσεις κατεβάζουν με 20ΚΒ/s.

UGF_GreekMind
06-11-03, 15:36
Όταν λες "έμαθα"... τι εννοείς ;

Το επιβεβαιώνει κανένας άλλος ;

momo
06-11-03, 16:58
panagia mou pali tha ponesi o kolos mas

oso kai ean sixenome tin parapliroforisi elpizo afto na einai alios opos lene poli ANTE GEIA

xenbast_
07-11-03, 05:23
...εγώ από την άλλη δεν το έμαθα... :roll: :wink:

or1onas
07-11-03, 09:01
egw pantws to epibebaiwnw!!!!
synde8hka prox8es to brady me tellas (thl 228xxxxx,pathsia,dslam alysidas)
kai to max download einai 20k!!!!!!!!!!
Poly pikra!!!
K fantasteite oti ekopsa th syndesh me to doryforiko pou eixa, k ekei katevaza me 32!!!!!!
:evil: :(

PALADIN
07-11-03, 17:00
μου το είπε υπάλληλος του οτε όταν πείρα τ/φ να παραπονεθώ για την χαμηλή ταχύτητα.
αν εσύ δεν το έμαθες είναι γιατί το DSLAM της περιοχής σου δεν έχει γεμήσει ακόμα. Αμα σφίξουν τα πράγματα μπορεί καί εσύ να δείς 25αρια ΚΒ/ς καί να τα πάρεις όπως τα έχω παρει εγώ.

or1onas
07-11-03, 18:22
dls_ole, ok, osu eipe oti einai tiga....
de sou eipe an k pote prokeitai na beltiw8ei h katastash?

waste
07-11-03, 19:37
επειδη ο ΟΤΕ ειναι μαγαζι με αργα αντανακλαστικα εχω μια αισιοδοξια. εχω μια αισιοδοξια οτι θα αρχισουν να το προωθουν τα χριστουγεννα πολυ και για να μη γινουν ρεζιλι θα αναβαθμισουν τα ATM τους. Διοτι εαν δεν κανω λαθος το overbooking γινεται στα ATM κι όχι στις θυρες των DSLAM. Ετσι οταν γεμιζει ena rack βαζουν ενα δευτερο κι ενα τριτο ομως το ΑΤΜ καθυστερουν να το αναβαθμισουν και βλεπουμε προβληματα στην ταχυτητα. εγω ανοικω σε ενα κεντρο αρκετα γεματο (ακροπολεως) με εταιριες και ολα αλλα ακομα δεν εχω δει προβληματα στην ταχυτητα.

darwat
08-11-03, 08:58
Egw se dslam Intracom, kentro Neou Kosmou, (modem ti allo...Jetspeed 500 over pstn) kai to max pou exw ftasei einai 28-30k/s me 2 diaforetikes eteries 384(Forthnet kai hol). Lete na einai thema overbooking?An nai, yparxei kati pou mporoume na kanoume? :cry:

waste
08-11-03, 13:31
χμμ περιεργο αυτο. δοκιμασες να κατεβασεις κατι απο τοπικο FTP? δηλαδη πχ ftp.otenet.gr? σου βγαζει κι εκει τις ιδιες ταχυτητες?

PALADIN
08-11-03, 14:11
απ' ότι έμαθα δεν υπάρχει πρόβλημα με το ΑΤΜ.
ολα τα ΑΤΜ έχουν μεγάλες χωριτικότητες.
το πρόβλημα είναι ότι δεν το ανοίγουν αρκετά για τις DSL τις συνδέσεις.
μην ξεχνάτε ότι απο το ΑΤΜ περνάνε όλες οι DATA επικοινωνίες.
επίσης μερικοί ISPs θα αναγκασθούν να αναβαθμίσουν τις συνδέσεις τους καί σε αυτή την φάση ίσως δεν τους συμφέρει.
Το όλο θέμα είναι περίπλοκο. Υπάρχει πολύ παρασκήνιο.
Σίγουρα είναι θέμα ΟΤΕ αλλά όχι θέμα δυνατότητας αλλά θέμα θέλησης.
Ο ΟΤΕ απλά θέλει να παρέχει ένα χαμηλό ποσοστό από την χωριτικότητα του ΑΤΜ γιά τις DSL τις συνδέσεις, το οποίο θα εξυπηρετεί καί τους ISPs για να μήν αναγκασθούν να κάνουνε καί αυτοί αναβάθμιση στις δικές τους τις συνδέσεις καί κυρίως με το εξωτερικό.

Με άλλα λόγια Σ$%#Α!

PALADIN
08-11-03, 14:17
χμμ περιεργο αυτο. δοκιμασες να κατεβασεις κατι απο τοπικο FTP? δηλαδη πχ ftp.otenet.gr? σου βγαζει κι εκει τις ιδιες ταχυτητες?

λοιπόν όταν καταιβάζω από ftp.otenet.gr κλειδώνει στα 27.

darwat
08-11-03, 14:49
χμμ περιεργο αυτο. δοκιμασες να κατεβασεις κατι απο τοπικο FTP? δηλαδη πχ ftp.otenet.gr? σου βγαζει κι εκει τις ιδιες ταχυτητες?

λοιπόν όταν καταιβάζω από ftp.otenet.gr κλειδώνει στα 27.

Me syndesh forthnet apo ton ftp ths Forthnet pianei to max 30k/s kai me shndesh hol apo ton ftp ths hol to idio pragma...pws to ekigite, logiko den einai na ftaei to kentro pou peftw?kasnalew...den exoume to dikaioma na diamartirithoume ston OTE gia auto to pragama, den einai kai ligo to kostos pou katavaloume gia adsl :?

darwat
08-11-03, 14:49
χμμ περιεργο αυτο. δοκιμασες να κατεβασεις κατι απο τοπικο FTP? δηλαδη πχ ftp.otenet.gr? σου βγαζει κι εκει τις ιδιες ταχυτητες?

λοιπόν όταν καταιβάζω από ftp.otenet.gr κλειδώνει στα 27.

Me syndesh forthnet apo ton ftp ths Forthnet pianei to max 30k/s kai me shndesh hol apo ton ftp ths hol to idio pragma...pws to ekigite, logiko den einai na ftaei to kentro pou peftw?kasnalew...den exoume to dikaioma na diamartirithoume ston OTE gia auto to pragama, den einai kai ligo to kostos pou katavaloume gia adsl :?

SSB
08-11-03, 15:14
Overbooking ? Χμμ, γιατί το λέτε αυτό ρε παιδιά, μιά χαρά πάει ο OTE, κατεβάζω με ταχύτητες ... αστραπή (10kb / sec)
Αυτό δεν είναι απλά overbooking, αυτό είναι λόγος για να ξαναβάλουμε .... ISDN :twisted:

ibok
08-11-03, 15:30
Προσωπικά νοιώθω όπως οι εγκλωβισμένοι του χρηματιστήριου,ούτε να φύγουν μπορούνε αλλά και μένοντας χάνουν κάθε μέρα και λίγο απο το κεφάλαιο τους.
Ετσι και με την γαμ.......νη την Adsl.Στις αρχές (Ίούλιο) πήγαινε μιά χαρά και τώρα σέρνεται.Αμα φύγω και γυρίσω στην ISDN 64 θα νομίζω πως περπατάω άρα???? Αρα μένω, τα χώνω τα φράγκα όπως όλοι μας άλλωστε και περιμένω να γίνει κανα θαύμα.
Λές????
Χλωμό πολύ χλωμό το βλέπω.

GP
08-11-03, 15:39
απ' ότι έμαθα δεν υπάρχει πρόβλημα με το ΑΤΜ.
ολα τα ΑΤΜ έχουν μεγάλες χωριτικότητες.
το πρόβλημα είναι ότι δεν το ανοίγουν αρκετά για τις DSL τις συνδέσεις.
μην ξεχνάτε ότι απο το ΑΤΜ περνάνε όλες οι DATA επικοινωνίες.
επίσης μερικοί ISPs θα αναγκασθούν να αναβαθμίσουν τις συνδέσεις τους καί σε αυτή την φάση ίσως δεν τους συμφέρει.
Το όλο θέμα είναι περίπλοκο. Υπάρχει πολύ παρασκήνιο.
Σίγουρα είναι θέμα ΟΤΕ αλλά όχι θέμα δυνατότητας αλλά θέμα θέλησης.
Ο ΟΤΕ απλά θέλει να παρέχει ένα χαμηλό ποσοστό από την χωριτικότητα του ΑΤΜ γιά τις DSL τις συνδέσεις, το οποίο θα εξυπηρετεί καί τους ISPs για να μήν αναγκασθούν να κάνουνε καί αυτοί αναβάθμιση στις δικές τους τις συνδέσεις καί κυρίως με το εξωτερικό.

Με άλλα λόγια Σ$%#Α!

O monos ISP pou mporei na ephreasei ton Ote einai h (nai to vrhkate) Otenet. Me 2 logia epeidh sernetai h Otenet logw elleipshs b/w sou leei den rixnw kai tous allous na mhn fainetai h diafora?
Apo thn allh mporei na einai kai radio-arvula to thema...in any case dsl_ole dwse more info an mporeis.

Dreamkid
08-11-03, 15:56
or1onas wrote

--------------------------------------------------------------------------------

egw pantws to epibebaiwnw!!!!
synde8hka prox8es to brady me tellas (thl 228xxxxx,pathsia,dslam alysidas)
kai to max download einai 20k!!!!!!!!!!
Poly pikra!!!



To epibaibaiono auto!
Kai ego apo dslam alysidas kai me tellas, monimos gyro sta 25-30k...spania mexri 38k... :( .....pou tha paei auti i katastasi ...?

PALADIN
08-11-03, 16:28
O monos ISP pou mporei na ephreasei ton Ote einai h (nai to vrhkate) Otenet. Me 2 logia epeidh sernetai h Otenet logw elleipshs b/w sou leei den rixnw kai tous allous na mhn fainetai h diafora?
Apo thn allh mporei na einai kai radio-arvula to thema...in any case dsl_ole dwse more info an mporeis.

ακριβώς όπως τα είπες είναι. Αλλά καί της φορθηνετ πρέπει να αρέσει το μπάχαλο αυτό. Εγώ πιστεύω οτενετ καί φορθνετ θα χάσουν πάρα πολλούς, μα πάρα πολλούς πελάτες αν ο οτε ανεβάσει τα κυκλώματα. Ολοι θα φήγουν γιά τελλάς.
Εκείνο που μπορεί να μας σώσει είναι όταν η τελλας ανάψει το δικό της μέτρο-νετ καί δεν θα έχει ανάγκη πλέον τον οτε. Το ίδιον καί η βιβόντι.
Ετσι όπως παίζει το παιχνίδι ο οτε ισοπεδόνοντε όλοι οι ISPs. Δεν φαίνεται διαφορά μεταξύ τελλάς καί οτενετ. Η τελλας έχει 2.5G με το εξωτερικό καί η οτενετ 0.35G.

Περισσότερες iinfo δεν έχω να δώσω αλλά όλα αυτά που λέμε έχουν λογική καί τεχνολογικά στέκουν. Καί το κυριότερο είναι ότι όλο καί περισσότεροι χρήστες βλέπουν 25άρια αντί γιά 45άρια.

NeK
08-11-03, 16:32
Επειδή είμαι και εγώ στο DSLAM αλυσίδας, μπορώ να το επιβεβαιώσω ότι σέρνεται αγρίως!

Παίδες μία χάρη, πάρτε στο 121 τηλ και δηλώστε βλάβη με τις ταχύτητες, αν το κάνουν όλοι εε του π****η κάτι θα κάνουν. Αν το κάνει μόνο ένας τον γράφουν στα απαυτά τους.

momo
08-11-03, 16:42
ara ego na niotho kolofardos pou akoma katebazo me 40-42?

PALADIN
08-11-03, 16:52
momo
απλώς δεν έχει γεμίσει ακόμα το κύκλωμα της περιοχής σου.
είναι όμως θέμα χρόνου μέχρι να μπούν νέοι χρήστες καί να το εξαντλήσουν.


Ναί συμφωνώ οργανομένη διαμαρτυρία.

or1onas
08-11-03, 17:07
file administratora empire,
mias k eimaste sto idio dslam (epitelous brhka enan an8rwpo konta mou na rwtaw ti paizei!!!!) na se enhmerwsw oti apo x8es to brady xtypaw peripou 30kb-35kb...
den xerw an auto 8ewreitai kako, pantws apo pempth poy synde8hka mexri k xhmerwmata sabbatou den eixa perasei ta 20kb...opote mporw na pw oti eida beltiwsh....apla to 8ema einai na doume pws 8a paei sth synexeia....
btw, konta sta 40k den einai kala?? (den ennow gia ta 384/128 8ewrhtika, alla praktika...)

ibok
08-11-03, 17:58
Επειδή είμαι και εγώ στο DSLAM αλυσίδας, μπορώ να το επιβεβαιώσω ότι σέρνεται αγρίως!

Παίδες μία χάρη, πάρτε στο 121 τηλ και δηλώστε βλάβη με τις ταχύτητες, αν το κάνουν όλοι εε του π****η κάτι θα κάνουν. Αν το κάνει μόνο ένας τον γράφουν στα απαυτά τους.

Τζώννυ το έχω κάνει εδώ και 5 μέρες και μέχρι σήμερα τίποτα απολύτως δεν εχουν κάνει.Κάθε μέρα τους παίρνω τηλέφωνο και έχω κάθε μέρα την ίδια απάντηση :
Ναι κύριε το βλέπω πως έχετε δώσει βλάβη αλλά ακόμα τιποτα,τηλεφωνήστε μας πάλι αύριο.
Εχουμε πολλές βλάβες στις adsl και πάμε με σειρά.Καλά κρασιά δηλαδή. :twisted:

PALADIN
08-11-03, 18:18
ibok
η πτώση ταχύτητας δεν είναι βλάβη, ούτε θα έρθουν, ούτε θα κάνουν τίποτα καί στην ουσία δεν μπορούν να κάνουν καί τίποτα.
είναι θέμα αναβάθμισης τού κυκλώματος.

Μου κάνει εντύπωση που σου είπανε ότι έχουν πολλές βλάβες στις dsl συνδέσεις.
Τι βλάβες μπορεί να είναι; Αν τους πάρεις τ/φ ξανά σε παρακαλώ ρώτα τους τι άλλες βλάβες έχουν παρουσιαστεί σε άλλους χρήστες. Ετσι για να ξέρουμε καί εμείς.

momo
08-11-03, 19:07
diladi prepei na niotho kolofardos :) pos na gemisi re dsl_ole afou se oloi tin perioxi mono ego kai ena pedei imaste pano sto dslam kanenas den goustarei internet stin perioximou :)


ps:dream apo Hag?

JediMasterMANIAC
08-11-03, 19:50
dsl_ole που και που εχω κατι σκαμπανεβασματα στις ταχυτητες που και που πεφτει αποτομα στο 28 kb/s αλλα μετα παει σε 36 και πανω ... ισως απλα να ειναι της στιγμης . Συνδεση τελλας 384

waste
10-11-03, 07:58
πρεπει sysopa να γραψουμε καπου οτι για 384 συνδεση μεσω ATM τα 40-42 ΚΒ ειναι το οριο για τους περισσοτερους. να μη νομιζουν οι ανθρωποι οτι εχουν και προβλημα. Τωρα να σας πω την αληθεια μπορει καλιστα να μην ξερουν να το φτιαξουν ή να το ανοιξουν παραπανω το ΑΤΜ και να περιμενουν εναν απο τους 5τεχνικους που εχουν να τρεχουν απο εδω κι απο εκει. προχθες συναντησα εναν τεχνικο του ΟΤΕ για μια δουλεια και ο ανθρωπος συμπαθεστατος δεν λεω αλλα επειδη δεν ηξερε μου αρχισε ενα σωρο διαδικαστικα και δεν εκανα τη δουλεια μου. Ο,τι κι εαν του ελεγα μου εβρισκε ενα κολλημα. Την επομενη μερα ο αλλος τεχνικος εκανε τη δουλεια που θελαμε μεσα σε 1ωριτσα κι ολα δουλευαν ρολοι. θελω να πω δηλαδη οτι δεν χρειαζεται να νομιζουμε σωνει και καλα οτι ειναι καποια συνομωσια. Δηλαδη εδω στο δικο μου κεντρο δεν εδιναν ADSL για ενα σχεδον μηνα διοτι καποιος ειχε περασει τις ρεκλετες αναποδα.

Επισης για το 121. Απο τη μια φορα που τους πηρα, με πηραν ξανα οι ιδιοι τη δευτερη εργασιμη και ηταν εντυπωσιακα ευγενικοι προθυμοι και εξηπυρετικοι. Σε βαθμο που μου ειπαν οτι εαν ξαναεχω προβλημα να τους παρω εγω και τελοσπαντων δουλευουν μεχρι τις 4 το απογευμα , γεγονος τουλαχιστον εντυπωσιακο για τα ηθη του ΟΤΕ.

@DSL-OLE αληθεια ειναι οτι δεν μπορεις θεωρητικα να παραπονεθεις για την πτωση ταχυτητας, αλλα οταν φτανει σε επιπεδα 20ΚΒ/δευτ, ξεπερνα καθε εννοια καλης εννοουμενης συμφωνιας. δηλαδη ναι μεν δεν ειναι κλειδωμενα τα 384, αλλα αυτο σημαινει οτι που και που μπορει να φτασει στα 280, οχι να σερνεται συνεχεια στα 160 που ειναι σχεδον το ενα τριτο.

δεν ξερω εχω μια αισιοδοξια οτι μεσα στη γραφειοκρατεια τους με ενα ταρατατζουμ θα αρχισουν τα χριστουγεννα να το τρεχουν το DSL οπως εκαναν παλιοτερα με το ISDN.

Dreamkid
10-11-03, 22:02
Επειδή είμαι και εγώ στο DSLAM αλυσίδας, μπορώ να το επιβεβαιώσω ότι σέρνεται αγρίως!

Παίδες μία χάρη, πάρτε στο 121 τηλ και δηλώστε βλάβη με τις ταχύτητες, αν το κάνουν όλοι εε του π****η κάτι θα κάνουν. Αν το κάνει μόνο ένας τον γράφουν στα απαυτά τους.

Simera, Deutera 10 Noembriou sernetai aisxra apo to proi....dslam alysidas.....Molis xsimerosei tha tous paro tilefono na tous xsexeso.....exo taxytites gyro sta 20 kai megala skampanebasmata genika...... sto all seeing eye se medal of honor GR servers prin eixa apo 35 eos 95 ping....tora pleon den mporo na paixso ....xtypao 250 ping kai bale......... A I S X O S :x

JediMasterMANIAC
10-11-03, 22:06
Επειδή είμαι και εγώ στο DSLAM αλυσίδας, μπορώ να το επιβεβαιώσω ότι σέρνεται αγρίως!

Παίδες μία χάρη, πάρτε στο 121 τηλ και δηλώστε βλάβη με τις ταχύτητες, αν το κάνουν όλοι εε του π****η κάτι θα κάνουν. Αν το κάνει μόνο ένας τον γράφουν στα απαυτά τους.

Simera, Deutera 10 Noembriou sernetai aisxra apo to proi....dslam alysidas.....Molis xsimerosei tha tous paro tilefono na tous xsexeso.....exo taxytites gyro sta 20 kai megala skampanebasmata genika...... sto all seeing eye se medal of honor GR servers prin eixa apo 35 eos 95 ping....tora pleon den mporo na paixso ....xtypao 250 ping kai bale......... A I S X O S :x
αν οι ταχυτητες σου στα downloads ειναι οκ τοτε κατι αλλο φταει
τετοιο προβλημα εχω και εγω .. ισως να ηταν θεμα firewall (των windows δεν το δοικιμασα ακομα)

Dreamkid
11-11-03, 11:28
Distixos to problima einai geniko kai den afora to gaming.
To download einai sta 20 kai kati kb/s kai simera....apla to aisxro ping sto gaming itan auto pou ekane to potiri na xseheilisei....

A! eMPiRe bale sto tefteri ena tilefono sto 121 kai apo emena :wink:

or1onas
11-11-03, 11:53
re paidia, gia peite kana server na pingarw k gw na dw ti ginetai....

PALADIN
11-11-03, 13:47
JediMasterMANIAC

ο άνθρωπος σου λέει ότι βλέπει 20αρια καί εσυ του λές ότι είναι οκ;
κάτι δεν πάει καλά.

JediMasterMANIAC
11-11-03, 14:12
δεν το ειδα m8 σορρυ :(

ibok
11-11-03, 14:43
ibok
η πτώση ταχύτητας δεν είναι βλάβη, ούτε θα έρθουν, ούτε θα κάνουν τίποτα καί στην ουσία δεν μπορούν να κάνουν καί τίποτα.
είναι θέμα αναβάθμισης τού κυκλώματος.

Μου κάνει εντύπωση που σου είπανε ότι έχουν πολλές βλάβες στις dsl συνδέσεις.
Τι βλάβες μπορεί να είναι; Αν τους πάρεις τ/φ ξανά σε παρακαλώ ρώτα τους τι άλλες βλάβες έχουν παρουσιαστεί σε άλλους χρήστες. Ετσι για να ξέρουμε καί εμείς.
Μιά χαρά τα λές και έτσι είναι.Μίλησα με αρκετούς από ΟΤΕ μεριά και η απάντηση ήταν ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε τίποτα.
Ο Provider ρίχνει το φταίξιμο στον ΟΤΕ και άλλα λόγια ν΄αγαπιόμαστε.
Οσο για την βλάβη αυτή παραμένει.............
Παραθέτω μικρό κομμάτι απο κουβέντα με έναν απο τους ανθρώπους της ADSL : Σε βλέπω πως μέσα από το ftp of Forthnet (Tucows) κατεβάζεις με 25 αλλά αυτό ειναι,αν δοκιμάσεις άλλη ώρα μπορει να ειναι καλλίτερα.Εντάξει στις 6 το πρωί κατέβαζε το ίδιο αρχείο 15.5ΜΒ με 38.8-39.2 αλλά μόνον τέτοιες ώρες από 3 τα ξημερώματα μέχρι και 8.30 μετά σέρνεται άγρια.
Φιλικά J.B.

PALADIN
11-11-03, 15:49
ibok έγραψε:

(Ο Provider ρίχνει το φταίξιμο στον ΟΤΕ και άλλα λόγια ν΄αγαπιόμαστε. )

Ο provider έχει δίκιο καί δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα.
Το φταίξιμο είναι του οτε που δεν ανοίγει αρκετα το κανάλι του ΑΤΜ.

NeK
11-11-03, 16:15
Έβαλα εχτές βλάβη στο 121 και σήμερα με πήραν τηλ στο κινητό όταν είμουν δουλειά.

Αυτό είναι το πρόβλημα ότι δεν μπορώ να μιλήσω όπως θέλω γιατί πάντα βρίσκομαι στην δουλειά.

Τέλως πάντων αφού του γκρίνιαξα του τυπά που με πήρε τηλέφωνο, γυρνάει και μου κάνει ότι το συγκεκριμμένο DSLAM Αλυσίδας, όχι μόνο δεν πρόκειται να του κάνουν αναβάθμιση αλλά έχουν προγραμματίσει να του βάλουν ΠΟΛΛΟΥΣ ακόμη πάνω.

Και πήγε να μου κάνει και μάθημα για το τι είναι η ADSL (μη-εγγυημένο bandwidth) ενώ όμως εγώ δεν του αναφερόμουν στο bandwidth αλλά στα αισχρά ping times (200-500ms με το πρώτο hop) και εκεί το βούλωσε για λίγο και μετά πάλι άρχισε το βιολί του και μου είπε ότι στο DSLAM αλύσίδας, το έχουν προγραμματίστει έτσι ώστε όταν θα τους βάλουν όλους όσους αντέχει θα είμαστε στα 60Kbps.

ΝΑΙ, το είπε από μόνος του χωρίς καν εγώ να αναφέρω τίποτα, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΟΡΟΥ ΣΥΜΒΑΣΗΣ, δηλαδή πάνω σε έναν συμφωνημένο όρο, ότι οι ταχύτητες ΔΕΝ είναι εγγυημένες, στιρίζονται πάνω σε αυτόν και τον καταχράζουν.

Τον βγάζουν εκτός του νοήματος της σύμβασης με αποτέλεσμα να κρίνεται αυτομάτως καταχρηστικός όρος γιατί ΝΑΙ ΜΕΝ δεν εγγυήστε το bandwidth αλλά από την άλλη ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ.

Άλλο η μη-εγγύηση (η εξαίρεση) και άλλο η προσφορά της υπηρεσίας (ο κανόνας).

Αυτός ο όρος απλά υπάρχει για τις ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ που θα σέρνεται. Όμως εδώ όχι μόνο δεν είναι περιπτώσεις αλλά έχουν κιόλας ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ (άκουσον άκουσον) να έχει ο καθένας μας 60Kbps.

Αν αυτό δεν είναι ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΟΡΟΥ ΣΥΜΒΑΣΗΣ τότε εγώ είμαι παπάς, διάκονος, αρχιεπίσκοπος, πατριάρχης και είμαι και ο HULK.

Mε νευρίασαν πολύ και επειδή ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μπορούσα να του μιλήσω όπως θα έπρεπε (επειδή είμουν στην δουλειά), πρέπει λοιπόν να πάρετε όλοι τηλ όσοι είστε στην Αλυσίδας (και αυτό πάει για όλα τα dslam) και να τους πρίξετε τα αρχίδια.

αν συνεχιστεί παιδιά αυτό το παραμύθι τότε δεν μένει τίποτα παρά να αρχίσει ο αγώνας κατά της κατάχρησης DSLAM του ΟΤΕ.

Όποιος θέλει ακολουθάει.

blizard
11-11-03, 16:42
Δεν μπορει να ειναι ΤΟΣΟ ξεφτηλες...
Αντι να δωσουν με 55 ευρω δηλαδη ενα λογικο dsl 384Κ, να σκεφτηκαν να το δωσουν στην μιση τιμη αλλα με το 1/3 της ταχυτητας οπου γουσταρουν!!!!
ΠΡΕΠΕΙ να ειναι καποιος ασχετος που τα ειπε αυτα,και δεν μπορει να εχει ειδηκη μεταχειρηση η περιοχη σου!!!

(αλλα ξεχασα τον κανονα παλι μου φαινεται... τιποτα δεν αποκλειεται απο αυτους, ας εχουμε το νου μας)

ΥΓ.
Ξερουν οτι το dsl ειναι στην αρχη, και πρεπει να υπαρχει διαθεσημοτιτα και καλες ταχυτητες.
Ειναι βασικο να μπορεσουν να μπουν νεοι χρηστες τωρα που επεσαν οι τιμες, και να ξεδωσουν λιγο παραπανω ...
Ισως να μην εχουν σταματισει να σαμποταρουν το dsl ακομα!!!

PALADIN
11-11-03, 17:01
εντάξη μην το ξεφτιλίζουμε εντελώς.
εγώ νομίζω ότι θα παίζει γύρω στο 25.
Κάντε υπομονή μέχρι να έρθει το μαδερφακέρικο το LLU.
Μετά kiss ote goodbye!

shaq141a
11-11-03, 21:57
Ναι αλλα θα αργησει

delto
12-11-03, 08:32
Ama upo8esoume mia mesh analogia xrhstwn

60% 384
30% 512
10% 1024

tote ta 60kbps pou sou pe oti telika 8a exei o ka8enas antistoixoun se overbooking...

60/(0.6*384+0.3*512+0.1*1024)=60/486.4

dhladh 1:8

...mhpws telika den einai toso kako, otan alloi e3w dinoun mexri 1:50 ?

PALADIN
12-11-03, 08:54
Καλά ρε παιδιά πόσο περισσότερο θα κοστίσει στον οτε να ανεβάσει λίγο το ΑΤΜ;
ας πού με ότι έχει ενα ΑΤΜ 10Μbps, έτσι καί το κάνει 15 πόσο επιπλέον θα του κοστίσει;
Χρειάζεται καινούργιο Hardware; ή όλα γίνονται μέσω του software που τρέχει το configuration του δικτύου;

hippie
12-11-03, 10:11
Ama upo8esoume mia mesh analogia xrhstwn

60% 384
30% 512
10% 1024

tote ta 60kbps pou sou pe oti telika 8a exei o ka8enas antistoixoun se overbooking...

60/(0.6*384+0.3*512+0.1*1024)=60/486.4
dhladh 1:8

...mhpws telika den einai toso kako, otan alloi e3w dinoun mexri 1:50 :?:

kapoia aporia: (ta noumera einai ligo apathla)

60/486.4 h 60/4864 :?:

an theorhsoume oti yparxoun 10 xrhstes tautoxrona (6 apo autous me 384, 3 me 512 kai 1 (o tuxeros) me 1024, tote theoretika xreiazontai 4864 kbps (fusika mh egguhmeno opws oloi gnorizoume)

h erothsh einai: mexri posous tha anebasoun gia na to ftasoun se 60 kbps (oso mia kalh isdn :evil:) gia kathe xrhsth

edo den milame aplos gia kataxrhsh, alla gia kannibalismo... :twisted:

delto
12-11-03, 11:32
Mhn mperdeuesai... ta 60kbps (sto paradeigma kai sumfwna me to parapanw input) anaferontai sto elaxisto pou mporei na exei o ka8enas...

Poios ka8enas omws? Afou exoume 3 kathgories xrhstwn. Gia auto kanw mia upo8esh/ektimhsh gia thn analogia xrhstwn kai me bash auth bgainei oti o ka8enas=mesos xrhsths=486.4kbps

Ean autos loipon exei elaxitso ta 60kbps tote => 1:8

Ean exoume loipon 10 xrhstes (6+3+1) me sunolo onomastikou capacity ta 4864kbps, se autous 8a antisoixoun 600kbps...opote pali 1:8

Analogia einai to overbooking, den allazei.

frap
12-11-03, 11:38
Καλά ρε παιδιά πόσο περισσότερο θα κοστίσει στον οτε να ανεβάσει λίγο το ΑΤΜ;
ας πού με ότι έχει ενα ΑΤΜ 10Μbps, έτσι καί το κάνει 15 πόσο επιπλέον θα του κοστίσει;
Χρειάζεται καινούργιο Hardware; ή όλα γίνονται μέσω του software που τρέχει το configuration του δικτύου;

Πολύ περισσότερο από ότι φαντάζεσαι...

Αν αρχίσει και δίνει με καλύτερο λόγο, τότε θα αρχίσει να ανταγωνίζεται τις υπηρεσίες HellsaCOM που παρέχει. Ποιός θα μείνει τότε να αγοράσει το 100% εγγυημένο HellasCOM όταν αν βάλει λίγο νερό στο κρασί του θα μπορέσει να πάρει 10 φορές φτηνότερα aDSL;

Οπότε κοστολογεί και δίνει αναλόγως. Ακριβά ή φτηνά είναι άλλη υπόθεση. Όμως δεν είναι τόσο απλό, αφού πρέπει να αλλαχτεί όλη η τιμολογιακή πολιτική του.

Ακόμα και 1:2 να έδινε, πάλι, αν όλοι μαζί ζητούσαν bw θα έπαιρναν το μισό (που ακόμη και τώρα, παίρνουν περισσότερο). Και αυτό ακριβώς γίνεται αυτόν τον καιρό. ΌΛΟΙ ζητούν bw την ΙΔΙΑ στιγμή. Και το 1/8 όπως το υπολόγισε ο delto πιο πάνω πολύ είναι.

Το πότε θα φτιάξει και θα έχει ο καθένας το maximum σχεδόν πάντα, το έχουμε ξανασυζητήσει:
1) θα μπει και η κουτσή Μαρία (no-offence Μαρία) για να κοιτά το email της όταν ξευτιλιστεί η τιμή... οπότε το 1:50 που εφαρμόζουν έξω θα είναι ικανοποιητικότατο για όλο τον κόσμο.
2) θα μπει το ΣΔΟΕ δυναμικά και θα αρχίσει να μοιράζει ραβασάκια... :twisted:

-Κ.

delto
12-11-03, 12:20
Swstos o frap.

To overbooking de 8a enoxlei otan ftasoume se "katastash isorropias", otan dhladh h "mesh sumperifora" enos xrhsth den einai toso apaithtikh.

Kati pou de sumbainei twra, giati oi arxikoi xrhstes ap' o,ti fainetai einai heavy users.

erebus
12-11-03, 13:35
Ερώτηση:

Έχει σκεφτεί κανείς ότι το πρόβλημα δεν είναι στο overbooking αλλά στο χαμηλό bandwidth που έχουν οι ISPs (το οποίο ξετινάχτηκε με τις πολλαπλές ADSL συνδέσεις πανελλαδικά);

Και άλλη μία ερώτηση:

Εφόσον τα DSLAMs έχουν συγκεκριμένα ports για παρεχόμενες συνδέσεις, πώς γίνεται να κάνεις overbook όταν γεμίσει;

delto
12-11-03, 13:47
Ερώτηση:

Έχει σκεφτεί κανείς ότι το πρόβλημα δεν είναι στο overbooking αλλά στο χαμηλό bandwidth που έχουν οι ISPs (το οποίο ξετινάχτηκε με τις πολλαπλές ADSL συνδέσεις πανελλαδικά);

Eteron ekateron. Den eipe kaneis oti den uparxei bottleneck sto kommati twn ISPdwn. Fusika kai uparxei. Aplws to topic anaferetai sto kommati tou ote.



Και άλλη μία ερώτηση:

Εφόσον τα DSLAMs έχουν συγκεκριμένα ports για παρεχόμενες συνδέσεις, πώς γίνεται να κάνεις overbook όταν γεμίσει;
To overbooking den anaferetai sto pws 8a xwseis pollous xrhstes se sugkekrimenes portes!

Anaferetai sto logo tou capacity tou link mprosta apo to DSLAM pros to a8roisma twn capacities twn sundromhtwn pou katalhgoun stis portes tou DSLAM.

or1onas
12-11-03, 14:04
γυρνάει και μου κάνει ότι το συγκεκριμμένο DSLAM Αλυσίδας, όχι μόνο δεν πρόκειται να του κάνουν αναβάθμιση αλλά έχουν προγραμματίσει να του βάλουν ΠΟΛΛΟΥΣ ακόμη πάνω.

Gianni, to onoma tou sto eipe o alhths?
Milame oti eina oti pio ELEEINO exw akousei!!!!
O orismos tou antiepaggelmatismou!!!
Ton teleutaio kairo pou asxolh8hka k etrexa k milhsa sto thl me ton ote gia na balw dsl eida mia poly kalh antimetwpish apo olous sxedon tous ypallhlous ths etairias (me exairesh ena poly malaka :evil: kretino), alla auto pou les nomizw oti einai makran to xeirotero!!!!

PALADIN
12-11-03, 14:19
όποτε πάνε να σας μαζοχίσουνε να τους λέτε ότι του χρόνου που έρχεται το LLU θα τα πούμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.