PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα χαλκού



anexitilos_84
22-01-09, 22:46
double play/netfasterIAD
Operation Data............Upstream..............Downstream
Noise Margin...............8 dB......................9 dB
Attenuation................13 dB.....................28 dB
data rate ..............567 kb/s....................5337 kb/s

μια μικρή παρά8εση: παρόμοια στοιχεία att κλπ έχουν σχεδόν όλοι στην πολυκατοικία μου (με διάφορους παρόχους- πακέτα- modems)
επίσεις με altec πιο παλιά είχα ακριβώς τα ίδια στοιχεία και συγχρόνιζα στα 10-12

οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής
όταν η hol μου λέει πως για τις χαμηλές ταχύτητες φταίει ο χαλκός στην γραμμή μου
τι εννοεί?
α)ότι φταίει πχ κάποια τσαπατσούλικη σύνδεση στο καφάο (ισως όταν με ξανα-συνδεσαν στην hol)?
β)ότι φταίνε τα καλώδια στις πρίζες του σπιτιού μου και στους τοίχους μου?
παλιότερα δλδ γιατί δεν είχα κανένα prob με τον χαλκό μου?:hmm::hmm:
γ)μήπως με κοροιδεύουν?/δεν ξέρουν τι τους γίνεται?:down:

lsavvaid
22-01-09, 23:50
το πιθανότερο είναι το γ) , αλλά επειδή αναφέρεις ότι πολλοί στην οικοδομή έχουν ίντερνετ μπορεί να δημιουργούνται παρεμβολές.

Αν μπορείς ''μέτρα'' με ένα λάπτοπ και το ρούτερ στον κατανεμητή της οικοδομής τι συγχρονισμό πιάνεις. Θα σε διαφωτίσει για το ποιος και τι φταίει.

anexitilos_84
23-01-09, 02:20
αυτό είναι λίγο δύσκολο. 8α με "κυνηγήσουν". μου είπαν επίσεις ότι 8α ειδοποιήσουν τον ΟΤΕ ια την εν λόγω βλάβη.
και ο ΟΤΕ.......8α ερ8ει να εξυπηρετήσει πελάτη της hol? γίνονται αυτά?

GiorgosKorydallos
23-01-09, 02:46
αυτό είναι λίγο δύσκολο. 8α με "κυνηγήσουν". μου είπαν επίσεις ότι 8α ειδοποιήσουν τον ΟΤΕ ια την εν λόγω βλάβη.
και ο ΟΤΕ.......8α ερ8ει να εξυπηρετήσει πελάτη της hol? γίνονται αυτά?

Ναι γινεται.... εαν το προβλημα ειναι στο κομματι του δικτυου που υπαγεται στην δικαιοδοσια του ΟΤΕ.

Αλλα εαν ειχες καλες ταχυτητες με αλλον παροχο και δεν εχεις καλες ταχυτητες με τον νεο , προσωπικα δεν πιστευω να τις φτασεις παλι.

anexitilos_84
23-01-09, 13:54
Ναι γινεται.... εαν το προβλημα ειναι στο κομματι του δικτυου που υπαγεται στην δικαιοδοσια του ΟΤΕ.

Αλλα εαν ειχες καλες ταχυτητες με αλλον παροχο και δεν εχεις καλες ταχυτητες με τον νεο , προσωπικα δεν πιστευω να τις φτασεις παλι.

υπονοείς ότι η ταχύτητα οφείλεται στην ποιότητα της εκαστοτε εταιρίας?
ναι αλλα αφου δεν μου προσφέρει ούτε το 1/3 της συμφωνημένης ταχύτητας, αυτό δεν 8εωρείται μη τήρηση του συμβολαίου? Διότι αφου (λέω εγώ... ίσως κάνω και λά8ος) σύμφωνα με τα attenuation και noise margin η γραμμή μου προσφέρεται να πιάσει καλές ταχύτητες (όπως στο παρελθόν), άρα προφανώς ή η εταιρέια με "φρενάρει" ή δεν είναι ικανή να μου προσφέρει σωστά το γρήγορο internet.

PS το καφαο του οτέ είναι 10 μετρα απο το σπιτι μου και το κτήριο του ΟΤΕ λιγότερο απο 1χλμ απόσταση
Πως 8α με συμβουλεύατε να πράξω?:hmm::hmm::hmm:

kalicatzaros
23-01-09, 13:59
Να σου πω, μήπως λέω μήπως το router σου είναι σε adsl1 mode;

anexitilos_84
23-01-09, 14:16
Link Type.....Automatic...........G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path
αυτό γράφει στο adsl status

kalicatzaros
23-01-09, 14:20
Τότε ή πας στο καφαο και βλέπεις εκεί τι ταχύτητες πιάνεις ή περιμένεις να δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ η HOL και να το κοιτάξει αυτός.

ubuntubu
23-01-09, 14:32
Τότε ή πας στο καφαο και βλέπεις εκεί τι ταχύτητες πιάνεις
:nono:
Απαγορεύεται δια νόμου ,η επέμβαση τρίτων στο Δημόσιο Τηλεπικοινωνιακό Δίκτυο.

aa144
23-01-09, 14:52
ναι αλλα αφου δεν μου προσφέρει ούτε το 1/3 της συμφωνημένης ταχύτητας





Ποιάς συμφωνημένης ταχύτητας; Μισθωμένη γραμμή έχεις πάρει στο σπίτι σου;

anexitilos_84
23-01-09, 15:05
Ποιάς συμφωνημένης ταχύτητας; Μισθωμένη γραμμή έχεις πάρει στο σπίτι σου;

το "1/3" το ανεφερα τυχαία εννοώντας οτι δεν έχω ουτε το 1/3 των 24 δλδ <8 mb/s που -υποκειμενικά- 8εωρώ πως είμαι ""ευχαριστημένος""

Εν πάσει περιπτώσει ο τεχνικός του ΟΤΕ ηρ8ε και είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον χαλκό η οτιδήποτε άλλο σχετικά με την γραμμή μου, ...όπως άλλωστε το περίμενα
Περιμένω ενημέρωση τώρα απο την hol για την συνέχεια... κοινώς ...τα λέγαμε :down: :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.