PDA

Επιστροφή στο Forum : "Κανονικές" ταχύτητες download μεγαλα pings σε games



ShadowReaper
23-01-09, 15:04
Έχω το Double play της forthnet, ενώ όταν κατεβάζω πιάνω γύρω στο 1-1,3mb όταν πάω να παίξω κάποιο game (πχ cod4) έχω μεγάλα pings ειδικά σε servers εξωτερικού. Μπορώ να κάνω κάτι να το διορθώσω;

DSLaManiaC
23-01-09, 15:05
Αμέ.

Να κάνεις αίτηση διακοπής και να πας στον ΟΤΕ.

joeyGR
23-01-09, 17:34
Αν σε ενδιαφερει καθαρα το online gaming, μονο ο ΟΤΕ ειναι λυση οπως ειπε ο φιλος παραπανω.

ShadowReaper
23-01-09, 17:43
Μαλιστα... Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί συμβαίνει αυτό; Δλδ απότι κατάλαβα δεν παίζει ρόλο μόνο η ταχυτητα...

GZahos
23-01-09, 17:49
Τα ιδια και εγω. Κανονικες ταχυτητες κατεβασματος, ψιλο χαλια ping.

Lagman
23-01-09, 23:23
Μαλιστα... Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί συμβαίνει αυτό; Δλδ απότι κατάλαβα δεν παίζει ρόλο μόνο η ταχυτητα...

Νομίζω οτι θα σε μπερδέψω.
H ταχύτητα που συγχρονίζεις δεν έχει σχέση με το Ping,όχι όπως το φαντάζεσαι .

Το bandwidth κοστίζει και η FORTHnet προφανώς ζορίζετε οικονομικά ,ειδικά με την οικονομική κρίση και την αγορά της nova,φέτος είδαμε απίστευτα προβλήματα για αρκετό διάστημα ακόμα και σήμερα, για αυτό τον λόγο έγινε και μαζική καταγγελια (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=245284&highlight=%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF) απο 511 ατομα για τα προβλήματα δικτύου της FORTHnet.

Ο οτε δυστυχώς έχει περισσότερους συνδρομητές πχ οταν είχε 850.000 συνδέσεις adsl η FORTHnet είχε 206.000 συνδρομητές , έχει περισσότερα χρήματα, χορηγήσεις κλπ και γενικά πιστεύω είναι ποιο άνετος όσον αφορά τις αναβαθμίσεις .

ρίξε μια ματιά στην καταγγελία .

joeyGR
24-01-09, 01:48
Έχω το Double play της forthnet, ενώ όταν κατεβάζω πιάνω γύρω στο 1-1,3mb όταν πάω να παίξω κάποιο game (πχ cod4) έχω μεγάλα pings ειδικά σε servers εξωτερικού. Μπορώ να κάνω κάτι να το διορθώσω;

στον ΟΤΕ μπορεις να παρεις και FastPath, κατι που δεν δινει η 4Net. :rolleyes:

hel
24-01-09, 09:37
Ο οτε δυστυχώς έχει περισσότερους συνδρομητές πχ οταν είχε 850.000 συνδέσεις adsl η FORTHnet είχε 206.000 συνδρομητές , έχει περισσότερα χρήματα, χορηγήσεις κλπ και γενικά πιστεύω είναι ποιο άνετος όσον αφορά τις αναβαθμίσεις .

ρίξε μια ματιά στην καταγγελία .

Και για να τα λέμε όλα, είναι πολύ πιο εύκολο να μπουκώσει η Forthnet από τον ΟΤΕ, από τη στιγμή που οι περισσότερες συνδέσεις της είναι πάνω από 10 Mbit , ενώ στον ΟΤΕ υπάρχουν πολλοί στα 1, 2 ,4 8 Mbit που δεν επιβαρύνουν τόσο το δίκτυο (ποιος χρησιμοποιεί p2p με τόσο χαμηλά upload??).

Lagman
24-01-09, 09:56
Και για να τα λέμε όλα, είναι πολύ πιο εύκολο να μπουκώσει η Forthnet από τον ΟΤΕ, από τη στιγμή που οι περισσότερες συνδέσεις της είναι πάνω από 10 Mbit , ενώ στον ΟΤΕ υπάρχουν πολλοί στα 1, 2 ,4 8 Mbit που δεν επιβαρύνουν τόσο το δίκτυο (ποιος χρησιμοποιεί p2p με τόσο χαμηλά upload??).


+ ότι στον ΟΤΕ με την ιστορία του traffic shaping φύγανε αρκετοί "heavy users" .

Άλλα και πάλι στην FORTHnet έχουμε αρκετούς που συγχρονίζουμε κάτω απο 8Mbps . Πχ ο φίλος μου στην αγια μαρινα ηλιουπολη πιάνει 4Mbps.

@ ADSLgr.com All rights reserved.