PDA

Επιστροφή στο Forum : TP-LINK Router TL-WR941ND



gthebest
23-01-09, 20:11
Port forward, συνδεση με αλλο modem

........Auto merged post: gthebest πρόσθεσε 5 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φιλες και φίλοι γεια σας. Αναγκαστικα να ανοιξω μια καινουργια ενοτητα μηπως και λυσω το προβλημα που αντιμετοπιζω τον τελευταιο καιρο.
Εχω παρει το ρουτερ της TP-LINK το TL-WR941ND. Το εχω συνδεσει με ethernet με το modem - router netfaster της HOL. Ολα καλα μεχρι εδω αλλα αυτο που δεν εχω καταφερει ειναι να ανοιξω καποιες πορτες. Συγκεκριμενα οταν τις ανοιξω στο netfaster και συνδεθω σε αυτο ανοιγουν κανονικα. Οταν ομως συνδεθω μεσω του TP-LINK τοτε δεν ανοιγουν. Δοκιμασα να τις ανοιξω και στο TP_LINK αλλα τιποτα. Γνωριζετε το συγκεκριμενο router για να με βοηθησετε?

SiliconManC
25-01-09, 00:20
Port forward, συνδεση με αλλο modem

........Auto merged post: gthebest πρόσθεσε 5 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φιλες και φίλοι γεια σας. Αναγκαστικα να ανοιξω μια καινουργια ενοτητα μηπως και λυσω το προβλημα που αντιμετοπιζω τον τελευταιο καιρο.
Εχω παρει το ρουτερ της TP-LINK το TL-WR941ND. Το εχω συνδεσει με ethernet με το modem - router netfaster της HOL. Ολα καλα μεχρι εδω αλλα αυτο που δεν εχω καταφερει ειναι να ανοιξω καποιες πορτες. Συγκεκριμενα οταν τις ανοιξω στο netfaster και συνδεθω σε αυτο ανοιγουν κανονικα. Οταν ομως συνδεθω μεσω του TP-LINK τοτε δεν ανοιγουν. Δοκιμασα να τις ανοιξω και στο TP_LINK αλλα τιποτα. Γνωριζετε το συγκεκριμενο router για να με βοηθησετε?

πρέπει να βάλεις το netfaster σε 1483 bridge mode και να σετάρεις pppoe απο την πλευρά του tp-link. Ακόμα, θα πρέπει να έχεις συνδέσει τη θύρα lan1 του netfaster με τη θύρα wan του tp-link. Με αυτό το τρόπο το netfaster θα δουλεύει σαν modem μονο και το tp-link σαν ρουτερ ενώ ότι πόρτα θα θες να ανοίξεις θα την ανοίγεις απο το tp-link μόνο.

έχω ίδια συνδεσμολογία με εσένα αλλά με άλλο ρούτερ και παίζει τζάμι. Οτι απορία έχεις πες μου.

offtopic

όταν το κάνεις να δουλέψει πες μου και καμία εντύπωση γιατί ήθελα να πάρω και γω ένα λόγω του ότι έχει cpu atheros 400Mhz , 32 mb ram , 8Mb flash ή 4Mb flash ανάλογα το revision, wifi n με αποσπώμενες κεραίες και φυσικά atheros chipset και στο wifi.

/offtopic

gthebest
01-02-09, 23:55
πρέπει να βάλεις το netfaster σε 1483 bridge mode και να σετάρεις pppoe απο την πλευρά του tp-link. Ακόμα, θα πρέπει να έχεις συνδέσει τη θύρα lan1 του netfaster με τη θύρα wan του tp-link. Με αυτό το τρόπο το netfaster θα δουλεύει σαν modem μονο και το tp-link σαν ρουτερ ενώ ότι πόρτα θα θες να ανοίξεις θα την ανοίγεις απο το tp-link μόνο.

έχω ίδια συνδεσμολογία με εσένα αλλά με άλλο ρούτερ και παίζει τζάμι. Οτι απορία έχεις πες μου.

offtopic

όταν το κάνεις να δουλέψει πες μου και καμία εντύπωση γιατί ήθελα να πάρω και γω ένα λόγω του ότι έχει cpu atheros 400Mhz , 32 mb ram , 8Mb flash ή 4Mb flash ανάλογα το revision, wifi n με αποσπώμενες κεραίες και φυσικά atheros chipset και στο wifi.

/offtopic

Φιλε με "εσωσες" στην κυριολεξία!! Ολα δουλεψαν ρολοι! Να σε καλα γιατι τυρανιεμαι εδω και πολυ καιρο! Ειναι τελειο αυτο το routerακι φίλε μου! Το πηρα γιατι ειναι το μονο που λειτουργει σε 300Μbps πρότυπο 802.11n. Tο πηρα για να το χρησιμοποιήσω για media streaming. Συγκεκριμένα εχώ πάρει ενα network media player της Egread το Μ32Β απο το Φιλε με "εσωσες" στην κυριολεξία!! Ολα δουλεψαν ρολοι! Να σε καλα γιατι τυρανιεμαι εδω και πολυ καιρο! Ειναι τελειο αυτο το routerακι φίλε μου! Το πηρα γιατι ειναι το μονο που λειτουργει σε 300Μbps στο πρότυπο 801.11n. Συγκεκριμένα εχω πάρει ενα network multimedia player της Egreat το Μ32Β. Σε συνδιασμο με 2 στικάκια της TP-LINK τα ΤL-WN821N ενα στο Egreat και ενα στο pc κανω θαύματα! Ανοιγω αρχεια 720p ή και 1080p χωρις ιδιαίτερα προβληματα μέσω δικτύου! Γενικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος με το router αυτο καθως επίσης για την πολυ καλη του εμβέλεια.

Jesakos
24-12-09, 22:33
Γεια σας έχω το netfaster 5200 και πήρα τώρα το TP-LINK Router TL-WR941ND στην προσπάθεια να το βάλω δεν κατάφερα τπτ.. συνδεσμολογία σωστή .. διαλέγω pppoe βάζω ο acc της hol και τπτ .. 0νηκες τιμές στις Ip's σε κάποια φάση πακέτα εστελνε/παιρνει αλλά δεν έχει internet gateways κλπ όλα ήταν 0.. δεν ξέρω τι φτέει πρέπει να κάνω κάποια προεργασία στο netfaster/? ή στο tp-link να κάνω quick setup και να επιλέξω κάτι συγκεκριμένο??

ευχαριστώ κάθε βοηθεία θα ήταν πολύτιμη..

afric
18-02-13, 09:46
Γεια σας έχω το netfaster 5200 και πήρα τώρα το TP-LINK Router TL-WR941ND στην προσπάθεια να το βάλω δεν κατάφερα τπτ.. συνδεσμολογία σωστή .. διαλέγω pppoe βάζω ο acc της hol και τπτ .. 0νηκες τιμές στις Ip's σε κάποια φάση πακέτα εστελνε/παιρνει αλλά δεν έχει internet gateways κλπ όλα ήταν 0.. δεν ξέρω τι φτέει πρέπει να κάνω κάποια προεργασία στο netfaster/? ή στο tp-link να κάνω quick setup και να επιλέξω κάτι συγκεκριμένο??

ευχαριστώ κάθε βοηθεία θα ήταν πολύτιμη..


μήπως βρήκες λύση στο θέμα?
γιατι τα κανω ολά αλλα δεν παίζει με τιποτα και κανει οτι και σε εσενα!!!
φαντάσου οτι μέσα απο τα εργαλεία του κανω Ping παντού αλλα οταν πατάω τη σελίδα απλά δεν ανοίγει

μάλιστα έχω και ενα Rv042 (ρουτερ ειναι) στο οποίο κουμπώνω το καλώδιο από το μόντεμ και παίζει μια χαρά!!!

- - - Updated - - -

χτες εφαγα 5 ώρες να ψαχνω σήμερα βρήκα αυτο
εκανα κατι εκει αλλάδεν θυμάμαι αν έκανα reboot.. δεν νομίζω να έχει να κανει με dns γιατι αντι για σελιδα (πχ www.in.gr ) του έδινα την IP ενώ στο tool το δικο του εκανε ping και στη σελίδα !!! κατί κουλό θα είναι τώρα μονο για να με ταλαιπωρεί ... τεσπα θα το δοκιμάσω το μεσσημέρι και θα ποστάρω

http://www.tp-link.com/en/article/?faqid=361
Why my TP-LINK Router gets the Internet IP address, but no internet access.(For DSL or Cable Broadband Connection)

Suitable for: 300Mbps Wireless N Routers, 150Mbps Wireless N Routers, 54Mbps Wireless G Routers
The way to check the Internet IP address of the router:

Step 1) Connect your computer to the router with an Ethernet cable.

Step 2) Log into the router’s setting page with a web browser, (Internet Explorer, Chrome, Mozilla or Safari). The default login Username and Password is “admin” (for both).
Note: The address may vary in different routers. Please check the label on the back/bottom of the router.

Step 3) After login the page, on the left menu, please click on the Status.
If the WAN Section of the Status page shows some numbers (not all "0") for the IP Address/Subnet Mask/Default Gateway/DNS Server, but you still get no Internet access, please refer to the following steps for a try.


If you have the above issue, please try the follow tips:

Step 1) Input the DNS server address:
Click on DHCP -> DHCP settings, then put 8.8.8.8 into the Primary DNS field, click Save.


8.8.8.8 is a free and safe public DNS server provided by Google. For more info please click here.

Step 2) Reboot the router to finish the settings
Go to System Tools -> Reboot, click on “Reboot” button to finish the settings.



Step 3) After about 1 or 2 minutes, please check if you can access Internet.

For further assistance, please contact us by calling TP-LINK Support or sending E-mail to support@tp-link.com .

Kapnos
18-02-13, 21:09
Περάστε και DD-WRT στο μηχανάκι να δείτε εκεί τι γίνεται... :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.