PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Settings και άλλα..



soulmate
03-12-05, 23:44
Είμαι χρήστης της προσφοράς του RAM για 3μηνη δωρεάν σύνδεση με HOL 384/128 και χρησιμοποιώ το Jetspeed 520 over pstn ethernet σύνδεση και παρατήρησα το εξής:

Όταν ενεργοποίησα τη σύνδεσή μου στη HOL (η παλιά ήταν ΟΤΕnet) ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες που είχε η HOL στο site της για το συγκεκριμένο router/modem, αλλά από κάποιο σημείο και μετά, βήμα 3/5 νομίζω και πέρα, αυτά που έλεγαν οι οδηγίες, δεν ανταποκρίνονταν στα μενού του jetspeed με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ..

Τελικά αντί να μπαίνω στα υπομενού των μενού που πρότειναν οι οδηγίες, επέλεξα quick configuration από την αρχική σελίδα παραμετροποίησης του router και βάζοντας μόνο username/pass και use DNS συνδέθηκε.. Αντιμετώπισε κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα; Όταν είχα τη σύνδεση του ΟΤΕ, έβαζα DNS που μου είχε προμηθεύσει ο provider, αλλά τώρα βλέπω ότι στις ρυθμίσεις με τη HOL δεν δίνεται DNS απλά του λες use DNS, το παίρνει αυτόματα να υποθέσω;

Το jetspeed, με το quick connect configuration που το έχω κάνει, πάει μεν καλά αλλά αν το βγάλεις από την μπρίζα για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα, χάνει άλλωτε τα πάντα, άλλωτε απενεργοποιεί το DNS και πρέπει να το ενεργοποιήσω ξανά για να έχω internet.Όταν κάνω τις ρυθμίσεις πάντα πατάω μετά commit, δε θα έπρεπε αυτές να αποθηκεύονται στο router; Με τη σύνδεσή μου στην Otenet δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα..Τώρα όποτε έχω διακοπή ρεύματος, πρέπει να κάνω πάλι όλες τις quick configuration ρυθμίσεις..

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω..τελικά άλλο είναι aDSL router και άλλο adsl modem? Ποιά η διαφορά των 2; Επειδή σκέφτομαι να αντικαταστήσω το jetspeed και σε διάφορα e-shops κάποια προιόντα αναφέρονται σαν routers, άλλα σαν modems κλπ, πρέπει να προσέξω κάτι πριν προβώ σε κάποια αγορά; Ή μήπως όλα είναι modem/routers και για συντομία δεν αναφέρεται;

Επίσης, με το εν λόγω jetspeed, παρατήρησα ότι χρησιμοποιώντας το MSN Messanger και ΜΟΝΟ όταν πάω να κάνω voice chat, ανάβει το κόκκινο λαμπάκι του μοντεμ και χάνει τη σύνδεση..Είναι αδυναμία του jetspeed να κάνει voice conference ή θέμα ρυθμίσεων; Με video conference δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα..


Τέλος, μερικές φορές που δοκίμασα να παίξω με p2p torrent κλπ, δούλευαν μεν, αλλά με πολύ μικρές ταχύτητες..Είναι και αυτό πρόβλημα του jetspeed;

Ζητώ συγνώμμη για το μακροσκελές μήνυμα, αν δεν είναι η κατάλληλη περιοχή για να το γράψω, ευχαριστώ για την υπομονή σας να το διαβάσετε, και θα ήμουν υπόχρεος αν μπένατε και στον κόπο να μου λύσετε τις παραπάνω απορίες..

Tem
03-12-05, 23:59
Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω..τελικά άλλο είναι aDSL router και άλλο adsl modem? Ποιά η διαφορά των 2; Επειδή σκέφτομαι να αντικαταστήσω το jetspeed και σε διάφορα e-shops κάποια προιόντα αναφέρονται σαν routers, άλλα σαν modems κλπ, πρέπει να προσέξω κάτι πριν προβώ σε κάποια αγορά; Ή μήπως όλα είναι modem/routers και για συντομία δεν αναφέρεται;
Aλλο modem και άλλο router.Με λίγα λόγια τo πρώτο χρειάζεται για να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο ενώ το δεύτερο το χρειάζεσαι στην περίπτωση δημιουργίας δικτύου για να διαμοιράσεις την πρόσβαση που αποκτάς με το modem στους υπολογιστές του δικτύου.Τα modem/router συνδυάζουν και τις δύο λειτουργίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.