PDA

Επιστροφή στο Forum : DMZ και jetspeed 520i



hightop
04-12-05, 01:34
Εχω το jetspeed 520i και ακουσα οτι αν ενεργοποιησω το DMZ απο τις ιδιοτητες του modem ανουγουν ολες οι ports και δεν χρειαζεται port forward,αληθευει αυτο και πως μπορω να το ενεργοποιησω;;

sdikr
04-12-05, 01:46
Ριξέ μια ματιά εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5586)

hightop
04-12-05, 16:24
να γινω πιο συγκεκριμενος,προσπαθησα να κανω server σε ενα game με ανοιχτες τις σωστες πορτες και ολα καλα,το προβλημα ειναι οτι δεν φενεται στην servers list ενω κανονικα μπαινουν μεσα τα ατομα μεσω I.P.,επικοινωνησα με την τεχνικη υποστηρηξη οπως και με το official forum του game και μου ειπαν οτι η μονη λυση ειναι να ιενεργοποιησω το DMZ,το οποιο και το βρηκα στις ιδιοτητες του modem στο I.P. Filter και το εβαλα εκει που λεει DMZ Default Action στο Accept,αλλα το προβλημα δεν λυθηκε,μηπως υπαρχει και καπου αλλου και δεν το προσεξα;

To topic το διαβασα ολο αλλα δεν ειδα κατι που μπορει να βοηθησει,με το MSN δεν εχω κανενα προβλημα,παντως σας συγχαιρω για τη βοηθεια που δινεται στον κοσμο.

sdikr
04-12-05, 16:49
Αν θα κάνεις το zipb τότε ο υπολογιστής θα πάρει το πραγματικό Ip,

(καλό είναι να έχεις κάποιο firewall στον υπολογιστή)

hightop
04-12-05, 17:13
οικιακοι χρηστες ειμαστε παιδια,δεν εχουμε τις γνωσεις σας,εαν γινετε λιγο πιο αναλυτικοι στις απαντησεις,βεβαια και παλι ευχαριστω που καθεστε και βοηθατε,firewall εχω και το ενεργοποιω οταν πρεπει,παντως δεν καταλαβα το zipb.

sdikr
04-12-05, 17:20
Αυτό ειναι το ποστ που σε ενδιαφέρει http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=69157&postcount=10

hightop
08-12-05, 23:50
νασαι καλα,τακανα ολα αυτα και εγινε η δουλεια μου,μονο εκει που λεει:


2. Θα πρέπει να έχουμε τουλάχιστο ένα PPPoA/PPPoE wan interface configured.</p>


δεν το εκανα αλλα ολα πηγαν μια χαρα,ευχαριστω.-:thumbsup1

viron
09-12-05, 09:55
Η λύση τύπου zipb εκθέτει ολο το εσωτερικό δίκτυο στο ιντερνετ και στους κιδύνους που αυτό συνεπάγεται.

Αν μια εφαρμογή ή παιχνίδι απαιτεί πολλά Port που συνεχώς αλλάζουν θα έπρεπε να υποστηρίζει το UPnP, ή διαφορετικά δεν το χρησιμοποιείς.

Το firewall στο PC δίνει κάποια προστασία, αλλά σίγουρα καλύτερα να έχουμε και ΝΑΤ και firewall και intrussion detection στο dsl router.

Βύρων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.