PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ...ΜΕ ΤΗΝ HOL



jyapgr
24-01-09, 12:19
Καλημέρες ,
Από χθές 23/01 και εγώ γύρισα σε HOL. Κάνω αυτό το Post πιο πολύ για να
περιγράψω την δική μου εμπειρία σε ότι αφορά την αλλαγή παροχέα web-τηλεφωνίας .

Η αίτηση έγινε στις 09/01 απο τηλέφωνο 13844 για μετάβαση από OTE-ISDN-ADSL-2Mbs στο HOL-DP lite.
Να πώ εδώ ότι ζήτησα Φριτς αλλά πήρα κινέζο (IAD) αλλά το προσπερνώ.Με το firmware 1.31a είναι άριστο . Οι απαιτήσεις μου ήταν μόνο POTS και όχι VOIP. Να μην πολυλογώ χθες το μεσημέρι μετά από 14 μέρες ! ήμουνα έτοιμος . Παραθέτω τα στοιχεία της γραμμής παρακάτω,αλλά να πω πως καλωδιακά έχω λιγη δουλειά για να βετιώσω το DSL δίκτυο μου (δράμα η καλωδίωση) .

Γενικά η 1 εικόνα είναι πολύ καλή με την εταιρία . Το Νetfaster πράγματι χρονίζει λίγο πιο ψηλά από το φριτζ τώρα θα δοκιμάσω και το tg585v7. Σε ότι αφορά Voip έχω Spa3102 -2102 οπότε και δεν έβαλα αccount επάνω στο router .

Επίσης να πω ότι όσοι έχουν POTS τηλεφωνία πρέπει να κάνουν disablle το VC2 αφού δεν υφίσταται το
VOIP .

Στοιχεία Γραμμής

Up Stream 842 (Kbps.)

Down Stream 10569 (Kbps.)


Operation Data


Upstream------- Downstream

Noise Margin


10 dB------- 9 dB

Attenuation

10 dB------- 23 dB

Χαιρετώ :)

JyapGR

riotshield
24-01-09, 12:23
και εγω με hol στο γραφειο ειμαι ευχαριστιμένος. απλα αν σου τυχει κατι η εξυπηρετιση ειναι λιγο κουκου

frnk
24-01-09, 13:39
ε ! φυσικα;)
αμα γινει με μας τυφλα να χει ο μεμας

jyapgr
24-01-09, 13:44
και εγω με hol στο γραφειο ειμαι ευχαριστιμένος. απλα αν σου τυχει κατι η εξυπηρετιση ειναι λιγο κουκου
Έχω και εγώ φίλους ταλαιπωρημένους αλλά ήθελα να αναφέρω μια θετικη περίπτωση.
Άλλωστε είναι μη σου τύχει ....!!!!!:rofl::rofl::rofl:

ARGIKOR
24-01-09, 15:09
Και με μένα ο πρώτος μήνας ήταν όλο μέλια.Μετά............ήλθαν οι μέλισσες

wisdompa
24-01-09, 19:06
Εχω ακούσει απο πολλούς εδω μεσα ο,τι το λογιστήριο της HOL ειναι εντελώς ανοδιοργάνωτο γι αυτο θα ήθελα να ρωτησω κατι βρε παιδια......(ναι ναι παλι ερώτηση εχω να θεσω....:p) Αν μπω στο My account της Hol μου γράφει ---> Ημερ/νία Έναρξης: 21-Δεκ-2008 ενω στην ουσία αυτη η ημερομηνία ειναι λανθασμένη μιας και την αίτηση έκανα τοτε......η ενεργοποίηση μου έγινε στις 12/1/2009
ενω σαν ημερομηνία λήξης μου εχει Αορίστου χρόνου (οκ αυτό λογικά ειναι δωδεκάμηνο το υποχρεωτικό οπως συνήθως συμβαίνει με ολους σχεδόν τους παρόχους).....Αν όμως ισχυε το 21/12 θα έπρεπε στις 15 τουλάχιστον Ιανουαρίου να μου εχει έρθει ο πρώτος λογαριασμός.........Λετε να επικοινωνήσω μαζί τους η να περιμένω ως τις 12/2 που λογικά θα εχει ολοκληρωθεί ο μήνας σύνδεσης μου;

Το καλό της ολης υπόθεσης παντως ειναι πως οσοι φίλοι - γνωστοί μου έχουν εντος η εκτός θεσσαλονίκης HOL κανενας δεν εχει παρουσιάσει πρόβλημα ειτε σε τηλέφωνο ειτε σε νετ.......και μιλάμε για συνδρομητές πάνω απο 6-7 μήνες.....οχι καινούργιοι οπως εγω....

ggeorgan
24-01-09, 19:19
Σε λειτουργούν λογιστήριο η ημερομηνία που βλέπει κανείς είναι αυτή κατά την οποία ο πελάτης κατεγράφη ως πελάτης της εταιρείας. Οι συμβάσεις που έχει συνάψει ο πελάτης πρέπει να τηρούνται σε χωριστή βάση δεδομένων με την διάρκεια και τους υπολοίπους όρους που ο πελάτης έχει δεχθεί για κάθε σύμβαση.
Αλλά είπαμε, σε λειτουργούν λογιστήριο ...
Άλλο τώρα αν αυτό της HoL βελτιώνεται συνέχεια. Από τόσο πίσω που ήταν, μιλάμε για μακρύ δρόμο.

dikal
25-01-09, 10:34
Εχω ακούσει απο πολλούς εδω μεσα ο,τι το λογιστήριο της HOL ειναι εντελώς ανοδιοργάνωτο γι αυτο θα ήθελα να ρωτησω κατι βρε παιδια......(ναι ναι παλι ερώτηση εχω να θεσω....:p) Αν μπω στο My account της Hol μου γράφει ---> Ημερ/νία Έναρξης: 21-Δεκ-2008 ενω στην ουσία αυτη η ημερομηνία ειναι λανθασμένη μιας και την αίτηση έκανα τοτε......η ενεργοποίηση μου έγινε στις 12/1/2009
ενω σαν ημερομηνία λήξης μου εχει Αορίστου χρόνου (οκ αυτό λογικά ειναι δωδεκάμηνο το υποχρεωτικό οπως συνήθως συμβαίνει με ολους σχεδόν τους παρόχους).....Αν όμως ισχυε το 21/12 θα έπρεπε στις 15 τουλάχιστον Ιανουαρίου να μου εχει έρθει ο πρώτος λογαριασμός.........Λετε να επικοινωνήσω μαζί τους η να περιμένω ως τις 12/2 που λογικά θα εχει ολοκληρωθεί ο μήνας σύνδεσης μου;

Το καλό της ολης υπόθεσης παντως ειναι πως οσοι φίλοι - γνωστοί μου έχουν εντος η εκτός θεσσαλονίκης HOL κανενας δεν εχει παρουσιάσει πρόβλημα ειτε σε τηλέφωνο ειτε σε νετ.......και μιλάμε για συνδρομητές πάνω απο 6-7 μήνες.....οχι καινούργιοι οπως εγω....

Ο 1ος λογαριασμός θα μετρήσει ΜΕΤΑ από την ημερομηνία ενεργοποίησής σου, και όχι από την ημ/νία έναρξης που αναφέρει το site. Είναι επίσης πιθανόν να καθυστερήσει να έρθει 1-2 μήνες.

nakata
26-01-09, 22:57
με 3 συνδεσεις δυο στο Διδυμοτειχο και μια στην Αθηνα DP οι πρωτες και DP full LLU η αλλη κανενα προβλημα εδω και εναμισυ χρονο ουτε στην τηλεφωνια ουτε στο NET αλλα με ενα συνεχες προβλημα εκ μερους του λογιστηριου.

Καθε μηνα με καλουν για να μου πουν οτι δεν πληρωσα το λογαριασμο μου αν και τους πληρωνω με πιστωτικη εδω και 10 χρονια. (απο την εποχη της dial up )

@ ADSLgr.com All rights reserved.