PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραπλανητική διαφήμιση;



dkounal
04-12-05, 20:36
Εχοντας συνδρομή στην ΗΟL αλλά βλέποντας τις συνεχείς διαφημίσεις είπα να στείλω το εξής:

ID:χχχχχχ
Ημερ/νία Έναρξης:30/11/2005 19:04
Τελευταία Τροποποίηση:01/12/2005 08:42
Ανήκει σε:χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
Ανοίχτηκε από:χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
Σχετική υπηρεσία:HOL eVOICE
Πρόβλημα:ASSIGN TO CCC Agent

Καλησπερα σας,
Είμαι συνδρομητής σας με 256/128 Anyaccess συνδρομή και γραμμή 384 από ΟΤΕ. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ προσωρινά μια τρίμηνη συνδρομή από το περιοδικό RAM αν και δεν έχει λείξει η συνδρομή μου.
Στο παρελθόν σας έχω ενοχλήσει πολλαπλώς σχετικά με προβλήματα σχετικά με την χρήση voip και τελικώς με την τελευταία απάντηση σας σε δήλωση βλάβης που έκανα και αφορά περιορισμό πακέτων που δεν επιτρέπουν την λειτουργία voip εφαρμογών δηλώνετε ότι πρόβλημα οφείλεται στον ΟΤΕ. Διατηρώ ακόμη λογαριασμό e-voice ο οποίος δεν είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί λόγο του παραπάνω προβλήματος. Το πρόβλημα αυτό έχει δηλωθεί εγγράφως πολλαπλώς στον ΟΤΕ χωρίς πάρω μια γραπτή απάντηση (όλοι δηλώνουν αναρμόδιοι να απαντήσουν γραπτώς είτε ότι είναι βλάβη είτε ότι δεν είναι βλάβη). Τελικώς το όλο θέμα έχει γίνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένω από εκεί απάντηση και ίσως και λύση.
Ωστοσο σε προφορικές απαντήσεις (τηλεφωνικώς) από υπαλλήλους του ΟΤΕ μου δηλώνεται ότι:
α) οτι δεν υποστηρίζεται VOIP μέσω των ADSL του ΟΤΕ
β) είναι εις γνώση τους το πρόβλημα και μάλλον θα υπάρχει λύση με αντικατάσταση του εξοπλισμού σε δύο χρόνια
Το εν λόγο πρόβλημα είναι γνωστό και αφορά πολλούς χρήστες ανα την Ελλαδα όπως μπορείτε να δείτε στα:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=20827
Πρόσφατα δημοσιευτηκε και μια απάντηση σχετικά από τον ΟΤΕ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=402212&postcount=911

Με τα λύπης μου όμως διαπιστώνω εκτεταμένη διαφήμιση από την HOL για τα πακέτα ADSL που δίνει και στα οποία διατυμπανίζει την χρήση του evoice ακόμη και σε συνδρομές 384/128 ενώ είναι εις γνώση της ότι το παραπάνω πρόβλημα δεν επιτρέπει την χρήση του evoice. Επιτρέψτε μου να ρωτήσω τα εξής:
1. Η υπηρεσία e-voice παρέχεται μέσω ADSL γραμμών του ΟΤΕ (λιανικώς ή χονδρικώς μεσω HOL αγορασμένες) στις διαφημίσεις των πακέτων ADSL πρόσβασης;
2. Είναι εξασφαλισμένο ότι εάν καποιος βάλει τα πακέτα ADSL που διαφημίζετε θα έχει σε λειτουργία το evoice με G729 ή G711 codec;
3. Εάν όχι, που και πότε ενημερώνεται ο καταναλωτής στις διαφημίσεις σας για μια τετοια πιθανότητα;
4. Μπορεί να ζητήσει τα χρήματα του πίσω για όλο το πακέτο εάν το e-voice δεν λειτουργεί ή έχει απαίσια ποιότητα λόγω του παραπανω προβλήματος;
5. Τι υποστήριξη παρέχετε στους συνδρομητές σας εάν συναντήσουν αυτό το πρόβλημα;

Παρακαλώ εάν δεν είστε αρμόδιοι για απάντηση στα παραπάνω να το διαβιβάσετε σε όποιο τμήμα της HOL είναι υπεύθυνο να μου απαντήσει. Είμαι στην διάθεση σας για οποια διευκρίνιση στα τηλέφωνα χχχχχχχχχχχ, χχχχχχχχχχχ και παρακαλώ για την τελική σας απάντηση εγγράφως είτε με e-mail είτε με fax στο χχχχχχχχχχχχχχχχ. Σας ενημερώνω ότι διατηρώ το δικαίωμα να κοινοποιήσω την όποια ή μη απάντηση σας όπου εγώ κρίνω σκόπιμο.

Με εκτίμηση,
χχχχχχχχχχχχχχχχχχ
Μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει απάντηση. Δεν σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν συμβαίνει σε άλλους ISPs που μεταπωλούν τις ADSL του ΟΤΕ. Απλά η HOL διαφημίζει και τηλεφωνία μέσω Internet.
Εάν πάρω απάντηση, θα δημοσιευθεί αυτούσια εδώ.
--------------------------
<edit 23/2/2006>
Φαίνεται ότι από τον ΟΤΕ υπάρχει ήδη μια απάντηση στο σχετικό θέμα που με βάση τη σύμβαση της HOL φαίνεται να την επιβαρύνει σημαντικά.
μπορείτε να διαβάσετε εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32845

Απάντηση απο τον Οτε, αρκετά ενδιαφέρουσα δείτε την εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32845)

euri
04-12-05, 20:44
dkounal θα αναμένουμε με ενδιαφέρον την απάντηση, έτσι ώστε να δούμε την επίσημη άποψη ενός ISP, ο οποίος όπως λες παρέχει εμπορικά την υπηρεσία VoIP. Ίδωμεν!

dkounal
07-12-05, 20:13
dkounal θα αναμένουμε με ενδιαφέρον την απάντηση, έτσι ώστε να δούμε την επίσημη άποψη ενός ISP, ο οποίος όπως λες παρέχει εμπορικά την υπηρεσία VoIP. Ίδωμεν!
Μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει καμιά απάντηση. Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την HOL μου είπαν ότι το ψάχνουν στο τμήμα πωλήσεων και θα μου απαντήσουν....

great
08-12-05, 14:47
Εκπληκτική παρατήρηση!
Μπράβο dkounal για το μαιλ που εστειλες

yiapap
08-12-05, 14:50
Μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει καμιά απάντηση. Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την HOL μου είπαν ότι το ψάχνουν στο τμήμα πωλήσεων και θα μου απαντήσουν....Μάλλον στο νομικό τμήμα το ψάχνουν και θα αργήσουν :twisted:

skapetis
08-12-05, 15:12
Τους έστειλα κι εγω μήνυμα με συνημένο το mail του dkounal και παραπομπή
στο adslgr.com γιατί ενδιαφερόμουν για το broadband pack 6+6 σε 512 ...
Βγήκε βέβαια η vivodi χθες με καλύτερη τιμή οπότε σε συνδιασμό με το
γεγονός ότι δεν κάναν το κόπο να μου απαντήσουν τους στέλνω τα χαιρετίσματά μου.
Βέβαια το θέμα εξακολουθεί να ενδιαφέρει λόγω voip ασχέτως ιντερνετ provider μια
και τον ΟΤΕ δεν τον γλυτώνω :-(

dkounal
12-12-05, 21:19
Μόλις έφυγε καταγγελία στην ΕΕΤΤ λόγω μη απάντησης από HOL.

Μαζί ήταν και το i-call (http://www.i-call.gr/icallFAQ.aspx#question16) το οποίο το γράφει πιο όμρφα και τουλάχιστον ξεκαθαρίζει εξ αρχής την θέση του:


16. Αξιοπιστία των συνδέσεων ADSL στην Eλλάδα

Η χρήση μιας ευρυζωνικής σύνδεσης Internet τύπου ADSL παρέχει πολλά πλεονεκτήματα, μεταξύ των οποίων είναι η μόνιμη πρόσβαση στο Internet αλλά και οι υψηλές ταχύτητες σύνδεσης. Αυτό σας δίνει τη δυνατότητα, αφενός, να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία χωρίς να χρειάζεται να έχετε μονίμως ανοιχτό τον υπολογιστή σας (χρησιμοποιώντας ένα μετατροπέα SIP-ATA ο οποίος συνδέεται απευθείας επάνω στο ADSL modem που ήδη έχετε), αφετέρου να δέχεστε εισερχόμενες i-Callin κλήσεις οποιαδήποτε στιγμή.

Παρόλ’ αυτά, η αξιοπιστία των ADSL συνδέσεων στην Ελλάδα που στηρίζονται στο δίκτυο του ΟΤΕ, δεν είναι πάντα δεδομένη. Από εκτεταμένες δοκιμές που έχουν γίνει σε διάφορα αστικά κέντρα, έχει παρατηρηθεί ότι ορισμένες συνδέσεις ADSL, κυρίως αυτές με ταχύτητες 384K, που είναι και οι πιο προσιτές, παρουσιάζουν ορισμένα προβλήματα τα οποία δυσχεραίνουν την χρήση υπηρεσιών φωνής όπως αυτή του i-Call. Η δυσλειτουργία αυτή οφείλεται στις ρυθμίσεις του εξοπλισμού του ΟΤΕ για την υπηρεσία ADSL. Τα προβλήματα αυτά δεν παρουσιάζονται σε όλα τα αστικά κέντρα, ενώ ο μόνος τρόπος για να δείτε αν η δική σας σύνδεση ADSL ανήκει στις &#171;προβληματικές&#187; είναι να δοκιμάσετε μόνοι σας την ποιότητα. Τα συμπτώματα στις &#171;προβληματικές&#187; αυτές ADSL συνδέσεις είναι, κυρίως, η μεγάλη καθυστέρηση στη μετάδοση της φωνής.

Γενικά, οι συνδέσεις με ταχύτητες 512Κ και 1024Κ δεν παρουσιάζουν ανάλογα προβλήματα. Αν δοκιμάσετε την υπηρεσία i-Call και αντιμετωπίσετε πρόβλημα στην ποιότητα με μεγάλη καθυστέρηση στη φωνή, το πρώτο πράγμα που μπορείτε να κάνετε είναι να αναφέρετε την βλάβη στο βλαβοληπτικό κέντρο του ΟΤΕ (134), εξηγώντας ότι χρησιμοποιείτε κάποια υπηρεσία φωνής πάνω από το Internet. Εναλλακτικά, μπορείτε να αναβαθμίσετε τη συνδεσή σας σε 512Κ. Μέσα από την υπηρεσία i-Call σύντομα θα μπορείτε να αναβαθμίσετε την 384K ADSL σύνδεση σας σε 512Κ σε προνομιακή τιμή, προκειμένου να μπορείτε να απολαύσετε τα πλεονεκτήματα των τηλεφωνικών κλήσεων χαμηλού κόστους που πρώτο το i-Call έφερε στην Ελλάδα.

Είναι αξιοσημείωτο ότι απλές συνδέσεις τύπου PSTN ή ISDN, με πολύ μικρότερο κόστος, δεν παρουσιάζουν παρόμοια προβλήματα και μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς κανένα πρόβλημα με την υπηρεσία i-Call. (αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι συνδέσεις τέτοιου τύπου δεν &#171;περνάνε&#187; από τερματικό εξοπλισμό του ΟΤΕ αλλά καταλήγουν απευθείας στον εξοπλισμό του ISP). Παρόλο που οι ADSL γραμμές θα έπρεπε να έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα σε υπηρεσίες τύπου VoIP όπως το i-Call (όπως συμβαίνει σε όλο τον κόσμο), στην Ελλάδα κάτι τέτοιο φαίνεται να μην ισχυεί, παρόλες τις επανηλειμένες αιτήσεις διαφόρων χρηστών για την σωστή ρύθμιση του εξοπλισμού του ΟΤΕ.

Crosstalk
12-12-05, 21:33
ειναι ευκαιρια να ξεκαθαριστουν καποια πραγματα και να τεθουν οπως πραγματικα ειναι!

Η λυση δεν ειναι να καταγγειλουμε ISPs, αλλα να συνεργαστουμε για να αποδειξουμε στην ΕΕΤΤ τα χαλια και το "best effort" ADSL toy OTE!

dkounal
12-12-05, 21:38
ειναι ευκαιρια να ξεκαθαριστουν καποια πραγματα και να τεθουν οπως πραγματικα ειναι!

Η λυση δεν ειναι να καταγγειλουμε ISPs, αλλα να συνεργαστουμε για να αποδειξουμε στην ΕΕΤΤ τα χαλια και το "best effort" ADSL toy OTE!
Πρέπει να ξεχωρίζουν όμως τα πρόβατα από τα κατσικια κάποια στιγμή.
Η μια εταιρία κωφεύει και παραπλανεί χωρίς να ενημρώνει πουθενα τον καταναλωτή ότι μπορεί να συναντήσει αυτό το πρόβλημα και η άλλη είναι ειλικρινής και ξεκάθαρη εξ αρχής με τον υποψήφιο πελάτη της.
Στο ίδιο τορβά λές να τους βάλω;
Για μένα το πρώτο μόνο ανηθικότητα δείχνει.

harrysvr
12-12-05, 21:58
Εγώ που χρησιμοποιώ eVoice(CActive) μέσω PSTN τώρα που σκοπεύω να βάλω adsl μέσω HOL 6+6 ή Vivodi Cube 3+2 δεν θα μπορώ να παίρνω τηλέφωνο;

NoYmErOs
13-12-05, 11:37
θα πάρεις..... απο το σταθερό :twisted:

harrysvr
13-12-05, 19:50
Βασικά απο το σταθερό παίρνω μιας και το εικονικό δε βολεύει καθόλου.

Crosstalk
13-12-05, 21:27
Βασικά απο το σταθερό παίρνω μιας και το εικονικό δε βολεύει καθόλου.

Ειρωνικα το λεει γιατι μαλλον θα εχεις προβλημα με το VoIP και θα αναγκαστεις να κανεις κλησεις απο το συμβατικο!

harrysvr
14-12-05, 19:01
Ειρωνικα το λεει γιατι μαλλον θα εχεις προβλημα με το VoIP και θα αναγκαστεις να κανεις κλησεις απο το συμβατικο!
No problem, με το evoice σώθηκα( καθημερινά τηλεφωνα προς Ρωσία)

dkounal
16-12-05, 09:09
Το θέμα σταλθηκε πλέον στις εφημερίδες, μπας και γίνει τίποτα προς την ενημέρωση του κόσμου.

euri
16-12-05, 10:50
Χμμμ, μένει να δούμε πώς θα παρουσιαστεί, διότι για πολλούς το θέμα είναι λίγο "ακαταλαβίστικο". Μακάρι να δημιουργήσει κάποιο μαζικό κύμα διαμαρτυριών και παραπόνων.

espritgr
18-12-05, 22:16
Το πρόβλημα με απασχόλησε και εμένα. Ημουν από τους πρώτους που απόκτησα το netroute και με γραμμή 128/128 παρακαλώ για περίπου 4 μήνες από τον Μάιου πήγαινε πάρα πολύ καλά. Ξαφνικά κατέρευσε και σκέφθηκα αρχικά οτι φταίει η γραμμή που είναι μόνο 128 οπότε όταν πήρα την προσφορά του RAM (διευκρινίζω οτι η γραμμή είναι 384/128 απλώς η Hol σε περιορίζει σε 128/128) δοκίμασα αλλά τα πράματα παρέμιναν χάλια. Κοινώς με ακούγαν οι άλλοι εγώ δεν άκουγα. Με τα πολλά αποφάσισα να τους ενοχλήσω και πληροφορήθηκα τα εξής

1. Φταίει ο ΟΤΕ. Απάντηση μου Δεν με αφορά καθώς εγώ συμβάλλομαι με εσάς και μόνο πράμα που είναι και η αλήθεια. Η HOl ευθύνεται για την σύμβαση απέναντι μου και κανένας αλλος.
2. Μου δίνουν τον προιστάμενο της τεχνικής κάλυψης. Σε ύφος τα ξέρω όλα " Εμείς παρεχουμε adsl για δεδομένα όχι για τηλεφωνία.
Μα λέω εσείς λέτε δυνατότητα για τηλεφωνικές κλήσεις γιατί δεν το υποστηρίζετε? Απάντηση Δυνατότητα σημαίνει οτι άμα δουλέψει καλά αν όχι δεν μας ενδιαφέρει.
Φυσικά αυτό με ένανε τούρκο οπότε σκέφτηκα να το ψάξω καλύτερα το θέμα:΅
Πράγματι, εάν διάβασετε την σύμβαση που υπογράφετε με την εταιρεία υπάρχει όρος που λέει οτι η εταιρεία θα κάνει οτιδήποτε είναι δυνατό και ότι δεν εγκυάται την ποιότητα της επικοινωνίας διότι το INternet δεν έχει σχεδιαστεί για αυτό το σκοπό κτλπ.
Οπότε σε απλά ελληνικά σημαίνει παιδιά να προσέχετε τι υπογράφεται και να μην διαμαρτύρεστε.
Ωστόσο ΤΟ ΛΕΠΤΟ ΣΗΜΕΙΟ που θίγεται και αυτό το post είναι εάν αυτός που προσέρχεται στην σύμβαση πωλήσεως έχει ενημερωθεί για αυτόν τον όρο?
Εάν μεν παραγγείλει τηλεφωνικά και υπογραψει με fax τότε θεωρητικά γνωρίζει και αποδέχεται.
¨Ομως εάν πάς και παρεις το πακέτο συνδεσης από κάποιο μαγαζί θα βρείς το έντυπο μέσα αφού εχεις αγοράσει το πακέτο. ¨Αρα πρώτα θα έχεις αγοράσεις το προιόν και μετά θα πληροφορηθείς για αυτόν τόν όρο.
Εδω νομίζω υπάρχει πρόβλημα
Το σωστό θα ήταν να υπάρχει αυτός όρος σε όλες τις διαφημίσεις με μορφή αστερίσκου ώστε ο κόσμος να ξέρει πρίν αποκτήσει το κουτί.
Νομίζω οτι η λύση είναι η www.eede.gr και το ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ που είναι αρμόδιο να κρίνει.
Καθώς εγώ πρώτα υπέγραψα και μετά παρέλαβα μάλλον δεν νομιμοποιούμε να προσφύγω και να γκρινιάξω, Όποιος όμως πρώτα αγόρασε και μετά πάρέλαβε νομίζω οτι μπορεί. Ανναμένω της απόψεις σας.

dkounal
31-12-05, 00:21
Είδα λίγο καθυστερημένα την απάντηση σου.
Μια πρώτη καλή κίνηση είναι να ζητήσεις γραπτώς από την HOL να διακόψει την συνδρομή και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω και κατόπιν να πάς εάν έχεις τη δυνατότητα σε vivodi ή telepassport σε δικό τους όμως δίκτυο. Εάν δεν θέλεις κάτι τέτοιο, θα κάνεις μια καταγγελία στο http://www.efpolis.gr/ , ρωτώντας πόσο έχουν το δικαίωμα να εισπράτουν τα φράγκα από σένα και μετά να τα ρίχνουν στον ΟΤΕ.
Καλή Χρονια & Καλή Πρωτοχρονιά

ZORO
01-01-06, 22:14
Πάντως μου έκανε εντύπωση η προφορική απάντηση από τον ΟΤΕ "γνωρίζουμε το πρόβλημα και θα λύθει με την αντικατάσταση του εξοπλισμού σε 2 χρόνια" Αυτό θα πει ταχύτητα στην επίλυση προβλημάτων.

great
02-01-06, 10:17
Αρα μισο λεπτο για να καταλαβω και εγω ο καημενος...
μιλαμε για ενα προβλημα που αναγνωριζει ο ΟΤΕ, οι ISPs το γνωριζουν, αλλα παρολαυτα διαφημιζουν και προαγουν μια υπηρεσια που ουστιαστικα δεν λειτουργει σωστα (για να μην πω δεν δουλευει) ?

dkounal
02-01-06, 20:11
Αρα μισο λεπτο για να καταλαβω και εγω ο καημενος...
μιλαμε για ενα προβλημα που αναγνωριζει ο ΟΤΕ, οι ISPs το γνωριζουν, αλλα παρολαυτα διαφημιζουν και προαγουν μια υπηρεσια που ουστιαστικα δεν λειτουργει σωστα (για να μην πω δεν δουλευει) ?
Εύγε άλλος ένας που το κατάλαβε... Welcome to greek banania...

great
03-01-06, 12:48
Δεν μπορώ να εξηγήσω όμως γιατί δεν έχει γίνει σάλος...
για μένα αυτό είναι πολύ πιο τραγικό από τις τιμές τις DSL που έγινε ολόκληρη προσπάθεια για την ενημέρωση και για να ξυπνήσουν καποιοι, πως γίνετε τώρα που μιλάμε για τρελό μποϊκοτάζ και παραπλάνηση του καταναλωτή να μην έχει φωνάξει η διαμαρτυρηθεί κανείς ??

αυτοί που παίρνουν τα διαφορά voip πακέτα γιατί δεν φωνάζουν ?

εμένα πάντως κάτι δεν μου πάει καλά στην όλη ιστορία

viron
03-01-06, 13:12
Τα προβλήματα θα επιδεινωθούν με την αναδιοργάνωση που μαγειρεύεται στο ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ, dsl διασυνδέσεις στους παρόχους.

Σύντομα όλα θα αλλάξουν αλλά μάλλον όχι στο καλύτερο. Και όλα αυτά για να μπούν εταιρίες σφραγίδες χωρίς υποδομή στο παιχνίδι του φοιτητικού ιντερνετ.

Βύρων.

dkounal
03-01-06, 20:01
Δεν μπορώ να εξηγήσω όμως γιατί δεν έχει γίνει σάλος...
για μένα αυτό είναι πολύ πιο τραγικό από τις τιμές τις DSL που έγινε ολόκληρη προσπάθεια για την ενημέρωση και για να ξυπνήσουν καποιοι, πως γίνετε τώρα που μιλάμε για τρελό μποϊκοτάζ και παραπλάνηση του καταναλωτή να μην έχει φωνάξει η διαμαρτυρηθεί κανείς ??
αυτοί που παίρνουν τα διαφορά voip πακέτα γιατί δεν φωνάζουν ?
εμένα πάντως κάτι δεν μου πάει καλά στην όλη ιστορία

Για δες την υπογραφή μου, που δεν φωνάζουν.....
Για βάλε την λέξη "ψευτες" και τη λέξη "ληστές" στο google να δεις τι γίνεται....
Και όλα αυτά γιατί ζουμε στην Ελλάδα. Είσαι γιος ή ανηψιος βουλευτή; Εάν ναι, και σε καίει τότε κάτι μπορεί να γίνει.
Το έχω στείλει σε EETT, καμιά απάντηση μέχρι στιγμής, θα ρωτήσουν τον ΟΤΕ να μου πούνε...
Το έχω στείλει στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ δεν τολμά να απαντήσει γρπατώς τίποτα. Μολις ζητήσεις κάτι από τους πΟΤΕτζιδες γραπτό σε αυτό το θέμα δηλώνουν αναρμόδιοι.
Το έχω στείλει στο RAM, στα ΤαΝεα, στον "Κοσμο του Επενδυτή", στην "Ναυτεμπορική", στην "Ενωση Ελληνων Χρηστών Internet", σε μια ένωση καταναλωτών στην Θεσσαλονίκη, είδες τίποτα να κινείται???? Διαπλεκόμενα συμφέροντα.
Να ανοιξει η λειτουργία του Voip σε ADSL γραμμές στην Ελλάδα και να χάσουν οι Καρχαρίες έσοδα;;;;; Οι μισές εφημερίδες σου λένε να μπαίνεις στο Internet μέσω του δικού τους 801 νουμερου σε ΗΟL δίκτυο για να σου τα παίρνουν και απο εκεί.

Και ο μέσος κουτοπόνηρος Ελληνας με IQ<40 πιστεύεις ότι έχει την δυνατότητα να καταλάβει αυτό το πρόβλημα;;;;;;
Πες του καλύτερο για κανένα ζεμπέκικο ή για καμιά ρεμούλα να νιώσει πιο στον τόπο του........:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

dkounal
14-01-06, 14:27
Update:
Η ΕΕΤΤ υποσχέθηκε ότι ο ΟΤΕ θα της απαντήσει εντός 10 ημερών μετά από δευτερη όχληση της ΕΕΤΤ καθώς ήταν ήδη εκπρόθεσμος στο 20ημερο που του δόθηκε. Για τη HOL κουβέντα. Socrates rurez!!!!

dkounal
24-01-06, 20:21
Είναι σωστό να είμαστεειλικρινείς και να αναφέρουμε και πως αλλάζουν τα πράγματα...:
Στην σελίδα http://www.i-call.gr/icallFAQ.aspx#question16 αρχικά η ACN είναι ξεκάθαρη για το πρόβλημα που οφειλεται στον ΟΤΕ, σήμερα όμως βλέπω ότι υπό το απειλητικό καθεστώς που επικρατεί το άλλαξε και κουβεντούλα για τον ΟΤΕ. Παρακάτω είναι η αρχική και η σημερινή έκδοση:

Παρόλ’ αυτά, η αξιοπιστία των ADSL συνδέσεων στην Ελλάδα που στηρίζονται στο δίκτυο του ΟΤΕ, δεν είναι πάντα δεδομένη. Από εκτεταμένες δοκιμές που έχουν γίνει σε διάφορα αστικά κέντρα, έχει παρατηρηθεί ότι ορισμένες συνδέσεις ADSL, κυρίως αυτές με ταχύτητες 384K, που είναι και οι πιο προσιτές, παρουσιάζουν ορισμένα προβλήματα τα οποία δυσχεραίνουν την χρήση υπηρεσιών φωνής όπως αυτή του i-Call. Η δυσλειτουργία αυτή οφείλεται στις ρυθμίσεις του εξοπλισμού του ΟΤΕ για την υπηρεσία ADSL. Τα προβλήματα αυτά δεν παρουσιάζονται σε όλα τα αστικά κέντρα, ενώ ο μόνος τρόπος για να δείτε αν η δική σας σύνδεση ADSL ανήκει στις «προβληματικές» είναι να δοκιμάσετε μόνοι σας την ποιότητα. Τα συμπτώματα στις «προβληματικές» αυτές ADSL συνδέσεις είναι, κυρίως, η μεγάλη καθυστέρηση στη μετάδοση της φωνής.


Παρόλ’ αυτά, η ποιότητα των υπηρεσιών VoIP (Voice over IP) μέσω των ADSL συνδέσεων στην Ελλάδα, δεν είναι πάντα δεδομένη. Από εκτεταμένες δοκιμές που έχουν γίνει σε διάφορα αστικά κέντρα, έχει παρατηρηθεί ότι ορισμένες συνδέσεις ADSL, κυρίως αυτές με ταχύτητες 384K, που είναι και οι πιο προσιτές, παρουσιάζουν ορισμένα προβλήματα τα οποία δυσχεραίνουν την χρήση υπηρεσιών φωνής όπως αυτή του i-Call. Τα προβλήματα αυτά δεν παρουσιάζονται σε όλα τα αστικά κέντρα, ενώ ο μόνος τρόπος για να δείτε αν η δική σας σύνδεση ADSL ανήκει στις «προβληματικές» είναι να δοκιμάσετε μόνοι σας την ποιότητα. Τα συμπτώματα στις «προβληματικές» αυτές ADSL συνδέσεις είναι, κυρίως, η μεγάλη καθυστέρηση στη μετάδοση της φωνής.

Συνεπώς και η ACN στον κατάλογο των διαπλεκόμενων...

KwstasV
24-01-06, 21:51
Ως πρώτη κίνηση έστειλα και εγώ email στη HOL.
Αν ποτέ λάβω απάντησή της σειρά θα πάρει ο ΟΤΕ και όλοι οι φορείς που πρέπει.
Άντε να δούμε τι θα γίνει.
Είναι εξωφρενικό να μην μπορείς να έχεις ότι όλοι οι άλλοι στην Ευρώπη (και όχι μόνο) ενώ το χρυσοπληρώνεις!!!
Μήπως τελικά η λύση είναι μόνο μέσω Ευρώπης;;;

Παρεπιπτόντως έκανα το εξής test με το VoIP.
Κάρφωσα μια απλή συσκευή στο FritzBox και σε θύρα με IP telephone και από εκεί κάλεσα το IP τηλέφωνό μου. Είχα στο μεταξύ ανοίξει στον υπολογιστή το Xlite. Κάλεσε κανονικά και απάντησα. Στο ένα χέρι λοιπόν το ακουστικό του κλασικού τηλεφώνου και στο άλλο μικρόφωνα και ακουστικά του Xlite. Και ταυτόχρονα μετρητήρι πακέτων. Όταν μιλούσα από την κανονική συσκευή (καλών) άκουγα στο xlite καμπάνα και τα πακέτα πάνω από 30-35. Όταν μιλούσα στο xlite (ως καλούμενος που απαντοθσε) η φωνή στοο άλλο τηλέφωνο έφτανε (όποτε έφτανε) με τρομερή καθυστέρηση και χάλια, αγνώριστη. τα πακέτα μόλις και μετά βίας 15-20. Οπότε το πρόβλημα το έζησα και με αυτό τον τρόπο. Μου αρέσει να μαζοχίζομαι;;; Ίσως. Απλά είναι παράλογο που θέλω λύση;;;;

dkounal
08-02-06, 12:40
Ως πρώτη κίνηση έστειλα και εγώ email στη HOL.
Αν ποτέ λάβω απάντησή της σειρά θα πάρει ο ΟΤΕ και όλοι οι φορείς που πρέπει.
Άντε να δούμε τι θα γίνει.

Η HOL δεν έχει κάνει καν τον κόπο να μου απαντήσει μέχρι στιγμής, παρόλο που πρόσθεσα νέα υπενθυμιση στο συγκεκριμένο issue. Και δεν νομίζω ότι θα μου απαντήσει... Η ΕΕΤΤ σε μερικούς μήνες (ή και χρόνια) θα μπορούσε να την πιέσει.
Σε 10 μέρες λήγει η συνδρομη μου και τους αποχαιρετώ. Να βρουν αλλου κορόιδα πελάτες.

sdn
08-02-06, 12:50
No problem, με το evoice σώθηκα( καθημερινά τηλεφωνα προς Ρωσία)

Δεν σώθηκες!!! : )))) Είναι ακριβό για Ρωσία. Βάλε sipdiscount για κινητά και Ρωσία γενικά και voipjet ή voxee για Μόσχα : ))))

joseph
09-02-06, 17:28
sdn μπορεί να τον ικανοποιεί η υπιρεσία e-voice ,
όσο για τα δωρεαν δεν εγγυάτε κανεις ότι θα είναι δωρεαν για πολύ ακόμα....

sdn
11-02-06, 17:57
sdn μπορεί να τον ικανοποιεί η υπιρεσία e-voice ,
όσο για τα δωρεαν δεν εγγυάτε κανεις ότι θα είναι δωρεαν για πολύ ακόμα....

Προφανώς τον ικανοποιεί αφού την χρησιμοποιεί. Εγώ δεν είπα να την αλλάξει. Αλλά στην περίπτωση που κάνει πολλά τηλεφωνήματα νομίζω θα ήθελε να μιλάει δωρεάν ή στην μισή τιμή.

Η sipdiscount δεν έχει δωρεάν για Ρωσία (0.01€ σταθερά & 0.03€ κινητά). Η http://www.voipcheap.co.uk (http://www.voipcheap.co.uk/) έχει δωρεάν.

dkounal
22-02-06, 15:32
Φαίνεται ότι από τον ΟΤΕ υπάρχει ήδη μια απάντηση στο σχετικό θέμα που με βάση τη σύμβαση της HOL φαίνεται να την επιβαρύνει σημαντικά.
μπορείτε να διαβάσετε εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32845

Εάν μπορούσε κάποιος moderator να το βάλει ως σημείωση στο πρωτο post θα βοηθούσε καλύτερα.

yiapap
23-02-06, 12:59
Εάν μπορούσε κάποιος moderator να το βάλει ως σημείωση στο πρωτο post θα βοηθούσε καλύτερα.Δικό σου δεν είναι το πρώτο post??? Κάνε μια επεξεργασία!

dkounal
23-02-06, 17:26
Δικό σου δεν είναι το πρώτο post??? Κάνε μια επεξεργασία!
Εάν μου το ενεργοποιήσεις ευχαρίστως... Μόνο "παραθεση"μπορώ να κάνω....

teo_L20
23-02-06, 17:52
Τα δικά μου ποστ,πως τα κάνω επεξεργασία?
Για δες λιγο καλύτερα!;)

yiapap
23-02-06, 19:27
Εάν μου το ενεργοποιήσεις ευχαρίστως... Μόνο "παραθεση"μπορώ να κάνω....Συγγνώμη, έχεις δίκιο. Μετά από κάποιο διάστημα οι χρήστες δεν μπορούν να επεξεργαστούν τα μηνύματά τους.
Done ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.