PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατική IP ... με το ζόρι



Alex_Under
26-01-09, 17:35
Έχω double play lite από αρχές Νοεμβρίου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΤΑΤΙΚΗ ΙΡ. Στην αρχή δεν με ένοιαζε τόσο και δεν παρακολουθούσα τις αλλαγές στην ΙΡ. Εδώ όμως και κανα μήνα που έκανα έναν λογαριασμό dyndns για να μπαίνω remotely από την δουλειά στο PC στο σπίτι, παρατηρώ ότι έχω πάντα την ίδια ΙΡ. ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια. Το modem το σβήνω το βράδυ και το ανάβω είτε το πρωί είτε το μεσημέρι, δεν μένει δλδ συνέχει ανοιχτό.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει? Μου έχουν έρθει 2 λογαριασμοί μέχρι στιγμής αλλά δεν είδα ευτυχώς πουθενά καμιά επιπλέον χρέωση για στατική ΙΡ.

Να πω την αλήθεια όχι ότι με πολυχαλάει, αν και κατα κάποιο τρόπο χάνεται η όποια ανωνυμία είχαμε στο ιντερνετ. :hmm:

Teoulas
26-01-09, 20:55
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με μένα. Έχω PPP uptime 28 μέρες αυτή τη στιγμή, χωρίς αποσυνδέσεις, χωρίς τίποτα. Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω μόνος μου disconnect/reconnect για να δω αν θα πάρω άλλη IP. Το έχω αφήσει έτσι για να δω πόσο καιρό θα μείνω με την ίδια IP. :p

ThanosD
26-01-09, 21:46
Μπορούμε να αλλάξουμε γραμμές? Όχι τίποτα, αλλά δεν γουστάρω να πληρώσω τα διπλά στον ΟΤΕ να μου δώσει μια ριμάδα στατική... :p


Να πω την αλήθεια όχι ότι με πολυχαλάει, αν και κατα κάποιο τρόπο χάνεται η όποια ανωνυμία είχαμε στο ιντερνετ. :hmm:

Αν ο στόχος σου είναι η ανωνυμία, η δυναμική IP δεν θα σε σώσει. Ξεχασέ τα αυτά, δεν ισχύουν.

Alex_Under
26-01-09, 22:36
Όχι, δεν έχω κανέναν τέτοιο στόχο. Ένας απλός home-user είμαι, όχι χάκερ.
Απλά με την στατική αποκτάς ακόμη ένα "ταμπελάκι" που σε χαρακτηρίζει.
Και δεν μαρέσουν οι ταμπέλες.

phph
27-01-09, 14:56
Είχα κάπου 1,5 χρόνο HOL πριν πάω στο conn-x. Σπάνια άλλαζε η IP μου. Μπορεί να το έκλεινα για ώρες και να έπαιρνα πάλι την ίδια IP. Δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι δουλεύει η HOL με τις IP.

Gus5000
27-01-09, 16:11
Εμένα παλι ειναι ο,τι κάτσει. Όποτε κανει restart το router εχω και διαφορετική IP.

akilleas
28-01-09, 09:47
Και εγώ κάθε φορά που έχω κάποιο disconnect, θεμιτό ή όχι, αλλάζω IP όπως είναι το φυσικό!!!

antonisperr
29-01-09, 12:42
OK... η στατική IP πληρώνεται επι πλεον. Είσαστε σίγουροι λοιπόν.
Και δεν αρχίζει από 7x περιέχει αλλα octets.

Δείτε λοιπόν εδώ : http://www.geoiptool.com/en/
και δείτε αν η IP που λετε για στατική γραφει στον host name αυτό τον τύπο...

staticNNNNNNNNNNN.dsl.hol.gr
όπου ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ ή IP σας


Και να συμπληρώσω αν ειναι πράγματι static δεν χρειάζεσαι την dyndns.

Alex_Under
29-01-09, 19:12
Ω ναι.... έχω τζαμπέ στατική...

antonisperr
29-01-09, 20:32
Ω ναι.... έχω τζαμπέ στατική...

ΟΚ... μη το πεις ούτε του παπά που λενε...

SolitudeWithin
03-02-09, 14:28
Ρε παιδια η HOL τις δινει τσαμπε..παρτε τηλ και ρωτηστε..
Το ξερω γιατι προωθουμε πακετα HOL στην εταιρια που εργαζομαι..

treli@ris
03-02-09, 14:42
Εμενα ειναι δυναμικη

Alex_Under
03-02-09, 14:46
Αν δεις εδώ στην σελίδα της HOL η στατική χρεώνεται επιπλέον 7,70€ / μήνα
http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=101&ct=37&prd_st=2

Το ίδιο συμβαίνει και στο Lite αλλά και στο full double play

http://www.hol.gr/default.asp?pid=225&la=1&itmid=101&ct=37&prd_st=4

Gus5000
03-02-09, 15:06
Τον Σεπτέμβρη που ρώτησα (δεν ήξερα τι ειναι static IP) μου ειπε αυτός που με βοηθούσε να κάνω την αίτηση οτι θα εχω την ίδια IP συνέχεια και συνήθως οι οικιακοί χρήστες δεν το βάζουν αφου υπάρχει επιπλέον χρέωση....οποτε αμέσως το προσπέρασα χωρις επιπλέον ερωτήσεις...
Οπότε τον Σεπτέμβρη τουλάχιστον ειχε επιπλέον χρέωση.

akilleas
03-02-09, 15:15
Σε όλους τους παρόχους χρεώνεται εξτρά η στατική IP.
Είναι γνωστό εδώ και χρόνια!!!!

pts
03-02-09, 15:33
Δύο διευκρινίσεις:

1. Η συχνή ή μη μεταβολή της IP εξαρτάται από το lease duration που έχει οριστεί στην συσκευή που μοιράζει διευθύνσεις. Για τον λόγο αυτό διαφέρει από provider σε provider ή και ακόμη και στον ίδιο provider αφού το μοίρασμα μπορεί να γίνεται από περισσότερες από μια συσκευές.

2. Το "ταμπελάκι" υπάρχει είτε βγαίνουμε με στατική είτε με δυναμική IP, αφού υπάρχουν τρόποι να ακολουθούμε ένα σταθμό ανεξαρτήτως IP. Απλά η στατική IP μας δίνει κάποια πλεονεκτήματα ασφαλείας σε περίπτωση που θέλουμε να έχουμε ελεγχόμενη εισερχόμενη κίνηση.

antonisperr
03-02-09, 17:25
Χρεωνεται επι πλεον, αν δε κανω λάθος με 7 € περίπου. Είναι χρήσιμη εφόσον θέλουμε να "βγαίνουμε" στο ιντερνετ σαν web - email ή και ftp server.

Teoulas
03-02-09, 20:28
Πάντως μετά από 32 μέρες συνεχές uptime με την ίδια IP, έκανα εγώ ένα reconnect γιατί θα μου έληγε το dyndns account! Εννοείται ότι πήρα άλλη IP μετά την επανασύνδεση.

antonisperr
03-02-09, 20:43
Δεν το ήξερα πως το dyndns account λήγει. Σε τι το χρησιμοποιείς?

theopan
03-02-09, 21:12
Σε όλους τους παρόχους χρεώνεται εξτρά η στατική IP.
Είναι γνωστό εδώ και χρόνια!!!!

Μπα όχι σε όλους. Οι σοβαροί πάροχοι (όπως η netone ας πούμε) δεν χρέωνουν ...τα αυτονόητα.

sdikr
03-02-09, 23:49
Μπα όχι σε όλους. Οι σοβαροί πάροχοι (όπως η netone ας πούμε) δεν χρέωνουν ...τα αυτονόητα.

οι σοβαροί παρόχοι, βρίσκουν τρόπο πως να το κάνουν να δουλέψει σωστά με το setup τους ;)

theopan
04-02-09, 01:03
οι σοβαροί παρόχοι, βρίσκουν τρόπο πως να το κάνουν να δουλέψει σωστά με το setup τους ;)

Δεν αντιμετώπισα, ούτε αντιμετωπίζω το παραμικρό θέμα όσο καιρό έχω static. Αν και δεν καταλάβα τι ακριβώς εννοείς.

akilleas
04-02-09, 10:20
Δεν είναι και τόσο αυτονόητο ή έστω απαραίτητο σε απλό χρήστη η Δωρεάν στατική IP.

parsifal
04-02-09, 10:34
Πάντως μετά από 32 μέρες συνεχές uptime με την ίδια IP, έκανα εγώ ένα reconnect γιατί θα μου έληγε το dyndns account! Εννοείται ότι πήρα άλλη IP μετά την επανασύνδεση.

Αυτό ακριβώς ήταν και το δικό μου άγχος με το DynDNS. Είχα λάβει περί τα 4 ή 5 προειδοποιητικά e-mails τον ένα χρόνο που ήμουν σε HOL. Αφού προς το τέλος είχα βάλει ειδοποίηση στο κινητό τηλ. για να θυμάμαι να κάνω restart τον router! :p

sdikr
04-02-09, 23:53
Δεν αντιμετώπισα, ούτε αντιμετωπίζω το παραμικρό θέμα όσο καιρό έχω static. Αν και δεν καταλάβα τι ακριβώς εννοείς.


αν πραγματικά θέλαν να το παρέχουν, θα το είχαν σαν αναφόρα στην σελίδα τους.
Αυρίο μπόρει να αλλάξει

Teoulas
05-02-09, 03:22
Δεν το ήξερα πως το dyndns account λήγει. Σε τι το χρησιμοποιείς?

Ούτε εγώ το ήξερα. Απ' ότι φαίνεται λήγει μετά από 35 μέρες αν δεν κάνεις update. Φυσικά αυτό ισχύει μόνο για τα free accounts. Εγώ το χρησιμοποιώ για να μπαίνω με SSH στο κατεβαστήρι.

Είμαι στις 5 μέρες με την καινούρια IP, και απ' ότι φαίνεται το lease time τους τείνει στο άπειρο. :p

CRC
05-02-09, 17:52
Δεν υφίσταται κανένα θέμα στατικής IP σε πακέτα για home users. Απλά η HOL δεν "ρίχνει" εσκεμμένα το PPPoE για να αλλάξει IP. Περιμένει να αλλάξει IP εάν και εφόσον ο χρήστης κλείσει η αποσυνδέσει το router του. Αν για παράδειγμα καταφέρει κάποιος να έχει up-time 365 μέρες, και δεν υπάρξει κανένας εξωγενής παράγοντας που θα οδηγήσει σε απώλεια της σύνδεσης (σε logical ή physical layer) τότε θα διατηρήσει την ίδια IP. Περιπτώσεις όπου μετά από αποσύνδεση γίνεται assign το ίδιο IP είναι διότι το Pool στο συγκεκριμένο κόμβο είναι περιορισμένο και η ανακύκλωση γίνεται πολύ γρήγορα και άρα μπορεί η μόνη διαθέσιμη IP Που μπορούσε να αποδοθεί τη δεδομένη στιγμή να ήταν ή ίδια. Αυτό όμως δεν είναι κανόνας.

Alex_Under
05-02-09, 20:29
Εγώ το ρούτερ το ανοιγοκλείνω 2-3 φορές την μέρα.

manoulamou
05-02-09, 21:30
Δεν αλλαζει αυτοματα και οπωσδηποτε μια (εξωτερικη μη στατικη) IP
επειδη εκλεισε το modem/router.
Εξαρταται απο τον παροχο ISP.

theopan
06-02-09, 00:10
αν πραγματικά θέλαν να το παρέχουν, θα το είχαν σαν αναφόρα στην σελίδα τους.
Αυρίο μπόρει να αλλάξει

Ισχύει -και αναφέρεται- επίσημα.
http://www.netone.gr/default.aspx?id=2&aid=2
Στη δεύτερη παράγραφο.

jacobgr
06-02-09, 09:06
Alex_Under θυμάμαι ότι διάβασα παλιότερα για κάποιον εδώ μέσα που η ΗΟΛ τον χρέωνε την στατική "με το ζόρι". Οπότε αν δεν σου χρειάζεται κάντους κανα τηλέφωνο μην βρεθείς να πρέπει να πληρώνεις τζάμπα λεφτα.
Μπράβο στην ΝετΟνε που δεν χρεώνει κάτι, που δεν της προκαλεί επιπλέων κόστος, μονο και μόνο επειδή το χρειάζεται ο πελάτης :oneup:

Alex_Under
06-02-09, 10:04
Μέχρι στιγμής μου έχουν έρθει 2 λογαριασμοί και δεν περιλαμβάνουν κάτι τέτοιο. Λες να το θυμηθούν αργότερα?

jacobgr
06-02-09, 10:12
Ποτέ δεν ξέρεις με το λογιστήριο τους...

treli@ris
06-02-09, 11:00
Δεν το εχουν παρει χαμπαρι. Αν δε σου ερθει χρεωση και στον επομενο λογαριασμο μια χαρα θα εισαι, αυτο θα συμβαινει

@ ADSLgr.com All rights reserved.