PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταστράφηκα.Έλλειψη Modems!!!



Nick2k2
08-11-03, 01:31
Παιδιά κοντέυω να τρελλαθώ.Έχω φάει τον κόσμο και δεν μπορώ να βρώ το Ζyxel 650R για PSTN γραμμή.Στο mgmanager μου είπαν σήμερα οτι θα φέρουν απο τέλη του μήνα μάλλον :cry:
Στην Θεσσαλονίκη σε ένα κατάστημα που έμαθα οτι φέρνει,πήγα και ρώτησα και μου είπαν οτι έχουν μόνο για ISDN και απο PSTN είναι άγνωστο πότε θα φέρουν,το μόνο σίγουρο είναι οτι θα αργήσουν πάντως 8O
Αλλού πουθενά δεν υπάρχει κατάστημα που να φέρνει και απο online καταστήματα το μόνο που ξέρω οτι έχει ήταν το mgmanager που όμως θα υπάρχει έλλειψη όλο τον μήνα.
Έτσι πήγα και έψαξα λίγο σε ebay και έτσι, αλλα και εκεί το 650R δεν υπάρχει σε δημοπρασίες,έχει μόνο κάτι παλιότερα μοντέλα.
Και η βλακεία μου είναι οτι έχω κάνει και άιτηση εδώ και μερικές μέρες και η γραμμή μου θα είναι έτοιμη λογικά,και θα πληρώνω πεταμένα λεφτά.Και δεν μπορώ να βρω μόντεμ τώρα.
Μπορείτε να μου πείτε τι θα κάνω τώρα :?:
Όποιος ξέρει οτιδήποτε που μπορώ να βρώ αυτό το μόντεμ ας με βοηθήσει γιατι είμαι σε αναμμένα κάρβουνα τώρα. :? :?
Υπάρχει και η περίπτωση να πέσω πολύ πολύ χαμηλά και να πάω να πάρω απο τον οτε το Speedtouch home,πιστεύω να δίνουν ντουκου, αν και δεν το θέλω καθόλου,αλλά είναι η έσχατη των εσχάτων. :oops:

WinMik
08-11-03, 04:28
το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. :cry: :cry:

Axilleass
08-11-03, 07:31
Αν σας ενδιαφερει online κατ/μα σε Αγγλια- Ιταλια, να κοιταξω να δω...

WinMik
08-11-03, 07:36
Βασικά εγώ βολεύομαι με οποιοδήποτε κατάστημα στην Ελλάδα, αρκεί να έχει ένα από τα Zyxel Prestige 650R, 652R, 650M, 650H για PSTN γραμμή, για να το παραγγείλω με αντικαταβολή! Δεν ξέρει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ? :roll:

Axilleass
08-11-03, 07:38
Δεν το εχουν ενελει.. Ο Ιταλος μονο.. αλλα εχει το 630...

Αν μπεις στο google με λιγη υπομονη -(και καλη τυχη) ισως βρεις τπτ...

Προχθες πηρα ενα 652R11 (ειναι αληθεια οτι με τα χιλια ζορια το βρηκα και εγω..) ειναι μεν ποιο ακριβο (καπου 40 €) απο το 650 το οποιο το εχω κι αυτο... -ειναι για isdn, αλλιως ευχαριστως να στο εδινα...- αλλα ..ουδεμια σχεση ! Αξιζει τα χρηματα της διαφορας... και ισως καθοτι πιο ακριβο (και το 650 ειναι πολυ καλη αγορα σε την τιμη που εχει) το βρεις ευκολοτερα...

Komis
08-11-03, 10:03
To 652R το βρισκο 65 euro πιο ακριβό.Απο που το πήρες να ρίξω μια ματιά.

Υ.Γ έχει και firewall νομίζω

Axilleass
08-11-03, 14:39
Nαι εχει firewall.. και dial-backUp.. (αυτο δεν καταλαβα ακομα πως λειτουργει.. το ψαχνω !

Το πηρα oπα MgManager ριξε μια ματια και αν θελεις αργοτερα μπορω να σου πω ακριβως τιμες.. Παντως πληρωσα 177 € νομιζω για μοντεμ + spliter + φπα

Dimitris
08-11-03, 15:49
Εγώ το δικό μου Zyxel το πήρα από το Ramshop (www.ram-shop.gr). Παρασκευή το είχα παραγγήλει και Δευτέρα ήταν στα χέρια μου.

Axilleass
08-11-03, 17:23
Παντως καντε ενα τηλ. στην αντιπρωσωπεια (DigitalSima) -εγω ετσι εκανα- να σας πουν τι εχουν ή ποτε θα φερουν... Ηταν εξυπηρετικοι... βεβαια -απο το τηλεφωνο- μου ειπαν οτι δεν δινουν λιανικη αλλα ευχαριστως με ενημερωσαν για τα μοντελα που εχουν ετοιμοπαραδωτα και μου συνεστησαν μαγαζι να τα παρω αναλογα την περιοχη μου... (ξερω οτι αρκετοι εχουν αγορασει κατ'ευθιαν απο εκει..)

Nick2k2
09-11-03, 00:54
Ναι Αχιλλέα στην Αθήνα μπορεί να υπάρχει καποιο μαγαζάκι.Στην Θεσσαλονίκη είναι το πρόβλημα που δεν βρήκα πουθενά.Για την ακρίβεια πηγα σε ένα μαγαζί που παίρνουν χονδρική απο τα Μακεδονικά Περιφερειακά.Αλλά είδες πότε θα φέρουν και αυτοί.Τώρα ρώτησα σε ένα μικρό μαγαζί στην γειτονιά μου και μου είπε οτι θα δεί απο Δευτέρα αν έχει.Αλλα επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις αργεί η κατάσταση,γιαυτό ψάχνω απο κανένα online στο εξωτερικό που να φέρνει Ελλάδα.
Δημήτρη το ram shop έχει zyxel;Και πήρες το 650R για PSTN; Εγώ που κοίταξα στο site δεν εχουν καθόλου adsl modems,μόνο κάτι hubs,routers και switches είχαν.Εσύ απο το site το παρήγγειλες ή πήγες απο κεί;

Axilleass
09-11-03, 06:56
Nick2k2 Οκ.. Αν μπορουμε εμεις απο εδω να βοηθησουμε σε οτιδηποτε.. πες μας...

Ξαναναφερω για αναζητηση στο google με πχ. "zyxel 650R" εγω εχω βρει πολλα
καταστηματα με ειδη που με ενδιεφεραν..

petran
09-11-03, 10:58
Έχω παραγγείλει το 652R εδώ και μία εβδομάδα σε γνωστή αλυσίδα. Η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί εδώ και ημέρες, το ίδιο και η σύνδεση! Και κάθομαι κι εγώ και περιμένω το Modem από μέρα σε μέρα (όπως μου λένε)!!! :( :? :cry:

Axilleass
09-11-03, 13:58
petran υπομονη.. Τουλαχιστον εσυ εχεις σιγουρη την γραμμουλα σου..
Παντως εκανες καλη επιλογη μοντεμ.. -απ'οτι φαινεται -ειναι πολυ καλο..

Nick2k2
09-11-03, 17:25
Αχιλλέα έψαξα και γω στο google και όντως βρήκα δεκάδες μαγαζιά.Αλλά τα περισσότερα που βρήκα είναι στην Ελβετία και απο αυτά κανένα δεν φέρνει Ελλάδα.Χώρια που οι τιμές ήταν ακριβότερες κατα 20-30€ απο εμάς.
Αν βρήκες κάποιο μαγαζί που να φέρνει εδώ και να το έχει πες το μου κατευθείαν.

Axilleass
09-11-03, 20:04
Ναι Nick2k2 αυτο ειναι ενα προβλημα.. Αρκετα κατ/τα δεν στελνουν Ελλαδα..
Θα κοιταζω αυριο και αν βρω τπτ θα σου πω...

Αν θελεις στειλε email σε :
info@infomaniak.it
ή ordini@infomaniak.it

στα Αγγλικα : με συνεστεισε φιλος μου -πελατης σας (Αχιλλεας Αναστασιαδης Αν σε ρωτησουν) ειδα στο site σας ορι εχετε μοντεμ zyxel. Εδιαφερομαι για το 650R-11 Μππως προκειτε να φερετε ? ή αν σας το παραγγειλω...
γραψε τους συθηθως απαντανε αμεσα και θετικα..

Nick2k2
09-11-03, 22:54
Οκ Αχιλλέα να σαι καλά.Θα στείλω email να τους ρωτήσω.

avatarious
09-11-03, 23:07
paidia mesa stin tirannia mas paratirw oti nai men travixa polla alla sinexws iparxoun provlimata se neous xristes elleipsi eksoplismou elleipsi thirwn se dslams overbooking pwpw pragmatika simpasxw,tosa polla zitame poia?i mipws oli i paragwgi se modem tis evrwpis den ftanei na kalipsei tin anerxomeni zitisi tis elladas?

Axilleass
10-11-03, 05:22
Βρε αφου τα παμε..! Ολοι ειναι αχρηστοι ! Οι δε αντιπροσωποιες δεν μπορουσαν λενε πα προβλεψουν την ζητηση μετα την απελευθερωση...(οχι της Ελλαδος.. των μοντεμ απο τον οτε Ppp :) ) Μα αγαπητε πως νοηται να κανεις τον αντιπροσωπο ενος εργασιασιου και στις αποθηκες σου να μην εχεις μινιμουμ στοκ μια κουτα τουλαχιστον απο το καθε μοντελο.. (σιγα πια τα πολλα που εχει -τα κινησιμα εννοω)
Αμα τους..καρφωσουμε στην zyxel θα εχουμε αδικο ?? :)

Μετα ο οτε.. εστεισε τα dslam του.. γεμισαν σε χρονο μηδεν.. ετοιμαζεται να βαλει αναβαθμισεις οι οποιες ειναι ηδη κατηλημενες απο τις υπαρχουσες εκκρεμεις αιτησεις !!! (αυτο απο εγγυρα χειλη...) και δεν ξεστραβωνεται να παραγγηλει τοσο κι αλλον τοσο εξοπλισμο ! παρα περιμενει να μπουν οι πρωτες αναβαθμισεις, να δουν μετα μετα ματια τους οτι γεμισαν, και μετα ο παραγγηλει ο Κος οτε τα επομενα μηχανηματα.. ! Και περιμενουμε και ολυμπιακους.. μαλλον θα χρησιμοποιηθουν απ'ολους εκει μοντεμ 56k .. :)

Εγω ειμαι απο τους.. ευτυχεις κατοχους 2 ρουτερ zyxel και 2 spliter ! ενα set για pstn και ενα isdn !!! και φυσικα.. καμμιας συνδεσεις dsl ! και δεν μπορω να πουλησω ουτε το ενα, ουτε το αλλο.. Γιατι : ο αξιαγαπητος οτες μας δεν ειναι εις θεσιν αυτη την στιγμη ουτε στην isdn που εχω να μου βαλει dsl αφου δεν εχει διαθεσιμοτητα (και ακομα και με την αναβαθμιση ειπαμε δεν γινεται τπτ..) αλλα ουτε και την pstn που αιτηθηκα για αυτον στον σκοπο, μπορει να μου βαλει λογω εληψης συνεργειων !!! Δλδ..χαμος με ολη την σημασια τη λεξης.. :)

georgeadams
10-11-03, 06:36
Εγω ειμαι απο τους.. ευτυχεις κατοχους 2 ρουτερ zyxel και 2 spliter ! ενα set για pstn και ενα isdn !!! και φυσικα.. καμμιας συνδεσεις dsl ! και δεν μπορω να πουλησω ουτε το ενα, ουτε το αλλο...

Αχά! Εσύ λοιπόν φταις που δεν βρίσκουμε modem να αγοράσουμε!! Τα καβάντζωσες οοοοόλα για πάρτη σου! :lol: :lol:

waste
10-11-03, 08:07
παντως πραγματικα δοκιμαστε τη digital-sima, επισης μηπως να δοκιμαζατε και το DLINK που μολις εφερεαν?

Axilleass
10-11-03, 10:12
axaxa oxi ειμαι αθωοοοοςςςς ! Δεν φταιω εγω georgeadams
Η vivodi και ο ριμαδο-οτε με εμπεξαν ετσι.. ! Αλλα μολις μαθω (πραγμα καθολου ευκολο) τι θα γινει με το χαλι μου..:) θα διαθεσω ενα εκ των δυο (η και τα δυο ετσι οπως παμε :) ) σε τιμη προσφορας .. Ετσι ωστε να εξιλεωθω εναντι των αλλων χρηστων.. :oops: (στα 2 το 1 δωρο κλπ.. :) )

Axilleass
10-11-03, 10:14
Αγγελια ! : ανταλλασεται dsl over isdn modem με pstn γραμμη ! καλο ?? :)

bronco
10-11-03, 11:18
Exei to mgmanager. Phra egw shmera ena

georgeadams
10-11-03, 11:20
Exei to mgmanager. Phra egw shmera ena

652r για pstn όμως έχει?? Εμένα μου είπαν πως όχι... :(

Axilleass
10-11-03, 13:35
Απο εκει το πειρα και εγω προχθες.. Παντως αυτοι εκει οι χριστιανοι ( στο mgmanager :) ) δειχνουν πολυ μεγαλη συνεπεια οταν τους παραγγελνεις κατι...
Και απ'οτι ειδα προσπαθουν να εχουν και τα σχετικα χρειαζουμενα ..spliter κλπ.. Εχουν δωση βαση στο dsl.
Αν εχουν νεωτερα απο την αντιπρωσωπεια..

georgeadams
10-11-03, 13:48
Απο εκει το πειρα και εγω προχθες...

Ωχ! Και μου είπαν πως παρέλαβαν μόνο 1 κομμάτι αντί για 2 και το έδωσαν σε κάποιον που το είχε παραγγείλει πριν από μένα 8O 8O Εσύ ήσουν? :evil:


:lol:
:lol:
:lol:

Komis
10-11-03, 15:58
Σχετικά με την digital sima μου απάντησαν με το εξής mail σήμερα

Πράγματι, θα μπορούσατε να προμηθευτείτε απ' ευθείας από την εταιρεία μας το προϊόν που σας ενδιαφέρει.
Ωστόσο θα πρέπει να επισημάνω ότι αυτή τη στιγμή δεν είναι ετοιμοπαράδοτο.
Εκτιμούμε ότι θα υπάρχει διαθεσιμότητα προς τα τέλη Νοεμβρίου.

Η προτεινόμενη αξία λιανικής του Zyxel 650R-11 είναι 112€+ΦΠΑ=132,16€

Ευχαριστούμε

Με εκτίμηση
για την Digital Sima

Σωτήρης Σαράντος

:? :cry: :wink: :(

Axilleass
10-11-03, 18:27
georgeadams ωχ ,ωχ.. λες ?? :) :)

Komis.. η τιμη ειναι αυτη..

Να δουμε αν εκανε τιποτα ο Nick2k2 με τον Ιταλο..

Salvador
10-11-03, 19:11
Σχετικά με την digital sima μου απάντησαν με το εξής mail σήμερα

Πράγματι, θα μπορούσατε να προμηθευτείτε απ' ευθείας από την εταιρεία μας το προϊόν που σας ενδιαφέρει.
Ωστόσο θα πρέπει να επισημάνω ότι αυτή τη στιγμή δεν είναι ετοιμοπαράδοτο.
Εκτιμούμε ότι θα υπάρχει διαθεσιμότητα προς τα τέλη Νοεμβρίου.

Η προτεινόμενη αξία λιανικής του Zyxel 650R-11 είναι 112€+ΦΠΑ=132,16€

Ευχαριστούμε

Με εκτίμηση
για την Digital Sima

Σωτήρης Σαράντος

:? :cry: :wink: :(
re seis ksekoliste!.to problima me ta zyxel den einai apo ta magazia stin elada opos proanafere kapioos,ala apo tin idia tin zyxel.Peste mou pos einai dinaton mgmanager,digital sima,makedonika periferiaka Thesalonikis,Athinas,ena alo magazaki thesaloniki pou sinergazete me ta makedonika na lene oooooloi oti tha exoume zyxel teli noembriou(pali prin liges ores milisa me merika apo afta kai mou eipan ta idia).Ego den ksero pantos :? brika ena d-link to opio apo mia mikri anazitish pou ekana sto net eida oti doulebei apsoga san modem(gia ena pc to thelo)ala .malon tha pao na to xtipiso giati afti i fasi me to "teli noembriou,tha exoume"mou psilobromaei :wink:

Nick2k2
11-11-03, 03:05
Λοιπόν Αχιλλέα με τους Ιταλούς δεν έγινε τπτ.Τους έχω στείλει email απο χθες αλλά ακόμα δεν μου απάντησαν.
Εντωμεταξύ όμως πέτυχα ένα φιλαράκι μου απο Αγγλία και τον είπα να ψάξει μπας και βρει τπτ.Μου βρήκε τελικά το μοντέλο αλλα αρκετά ακριβό,πάνω απο 170€.Όμως εκείνη την στιγμή μου ρθε σε φλασιά ένα site to www.dslwarehouse.co.uk που είχε ποστάρει κάποιος στο forum πριν αρκετό καιρό σε κάποιο thread.Και πήγα και έψαξα και είδα οτι το έχει το zyxelaki 650R-31.Οπότε είπα επιτόπου στον φίλο μου να μου μου το πάρει και να μου το στείλει.Μαζί με το μοντεμάκι διαλέγεις και τον αριθμό φίλτρων που θες,πάνε προς 6€ το ένα.Οπότε αν παν όλα καλά θα το έχω μέσα στην βδομάδα.Η τιμή βγαίνει λίγο παραπάνω απο εμάς στα 150€ τελική χωρίς τα φίλτρα.Αλλά καλύτερα να δώσω λίγο παραπάνω παρά να πληρώνω άδικα την γραμμή χωρίς μόντεμ.

Axilleass
11-11-03, 06:04
Nick2k2 παντως φαινεται οτι οι τιμες σε αυτα τα ειδη δεν ειναι και πολυ στανταρ οπως σε μνημες, M/B,επεξεργαστες και τα λοιπα των υπολογιστων που εχουμε συνηθισει να παραγγελνουμε απ΄εξω οσοι ασχολουμεστε με το αθλημα... οι διαφορες απο 132 € μεχρι 150 και 170 € δεν ειναι καθολου μικρες.. και θελουν προσοχη...
Κατ΄εμε καλα επραξες πληρωνεις 18 € παραπανω και κανεις την δουλεια σου αμεσα απο το να καθεσαι να περιεμενεις πληρωνοντας οπως λες εντωμεταξυ τις συνδρομες..και κυριως να σπανε τα νευρα σου απο γελιον της ολης υποθεσης.. (αλλοι εχουμε εξοπλησμο και δεν εχουμε γραμμη ,-για σκεψου και αυτο.. καθεσαι και κοιτας το μοντεμ και το swich και δεν ξερεις αν ειναι ορθοτερο το να τα πεταξεις αμφοτερα απο το παραθυρο, ή να πας να σπασεις αμεσα κανα κεφαλι οτετζη , ετσι για ξεσκασμα ! :) - και αλλοι εχουν γραμμη και δεν βρησκουν ενα μοντεμ να συνδεθουν ! ) ωραια πραγματα.. :)
Αντε.. καλοριζικο.. Σε λιγες μερες θα τελειωσουν τα βασανα σου.. :)

Lord_British
11-11-03, 14:11
Τι 150 ευρω για το 650R ρε παιδια? Ενας φιλος απο θεσσαλονικη το πηρε με 119 ευρω τελικη πριν 2 μηνες και με 170-175 τελικη παιρνεις το 652 που εχει διπλασια μνημη αν δεν κανω λαθος και εχει και ενσωματωμενο firewall.Μιλαμε για παραπανω απο 25% αυξηση τιμης για το ιδιο προϊον.Αν ειδα καλα ειπες οτι θα στο στειλει απο Αγγλια.Μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι θα το εχεις εγκαιρα.Γινεται πανικος με τα αγγλικα ταχυδρομεια το τελευταιο διαστημα.


Παντα φιλικα

Axilleass
11-11-03, 18:08
Πριν 2 μηνες που εφερα κατι μνημες απο Αγγλια εμεινα ενθουσιασμενος απο τα Αγγλικα (αλλα και τα Ελληνικα) ταχυδρομια. Παραγγελια παρασκευη βραδυ. και παραλαβη τριτη πρωϊ !!!
Αλλα ενδεχεται οπως λεει ο Lord_British να εχουν αλλαξει για καποιους λογους τα πραγματα...

Η τιμουλα ειναι οντως ολιγον τσιμπιμενη.. Αλλα 30 € θυσια στον βωμο της πολυποθητης ταχυτητας.. :)

Salvador
11-11-03, 18:47
Αλλα 30 € θυσια στον βωμο της πολυποθητης ταχυτητας.. :)


taxititas??? :) :P :D :lol: :lol: kalo reeeeee..to alo me ton toto to ksereis...? :roll:

Nick2k2
11-11-03, 21:47
Τι 150 ευρω για το 650R ρε παιδια? Ενας φιλος απο θεσσαλονικη το πηρε με 119 ευρω τελικη πριν 2 μηνες και με 170-175 τελικη παιρνεις το 652 που εχει διπλασια μνημη αν δεν κανω λαθος και εχει και ενσωματωμενο firewall.Μιλαμε για παραπανω απο 25% αυξηση τιμης για το ιδιο προϊον.Αν ειδα καλα ειπες οτι θα στο στειλει απο Αγγλια.Μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι θα το εχεις εγκαιρα.Γινεται πανικος με τα αγγλικα ταχυδρομεια το τελευταιο διαστημα.
Lord British οπώς λες και συ πριν 2 μήνες.Τώρα δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα τα zyxel τουλάχιστον για PSTN.Οπότε οι λύσεις είναι ή να περιμένω πότε θα φέρουν,κάτι που ξέρω οτι δεν θα γίνει αυτό τον μήνα και θα πληρώνω άδικα την γραμμή ή να πάω για άλλο μόντεμ αλλά ούτε και αυτό το θέλω γιατι δεν ξέρω τι παίζουν με τις συμβατότητες,και άσε που το συγκεκριμένο μοντέλο είναι πολύ καλό σε σχέση τιμής-απόδοσης,γιαυτό και επιμένω.Οπότε καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω αξίζει τον κόπο.
Τέλος όσο για τα ταχυδρομεία έχεις δίκιο μου το πε ο φίλος μου οτι αυτην την περίοδο γίνεται ένας ψιλοχαμός πάνω και στέλνουν ακόμα και φαγήτα απο Ελλάδα Αγγλία οι γονείς στα παιδιά τους μέσω ταχυδρομείων και τα χουν πάρει και κάνουν απεργίες και τέτοια.Γιαυτό μάλλον θα του πω να στείλει με courrier για πιο σιγουριά.

Axilleass
11-11-03, 22:07
Salvador25 χεχεχεχε :) θα δουμε.. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.