PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα! ATM OAM test: FAIL



Ifikratis
27-01-09, 15:21
Καλησπέρα..βλέπω ότι το πρόβλημα που έχω έχει αναφερθεί και στο παρελθόν αλλά απ τα ποστ που διάβασα δε κατάφερα να βρω λύση. Άλλαξα modem και πηρα το modem-router TP-Link 8840. Περιοδικά κόβει τη σύνδεση και πρέπει να το επανακινήσω, κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Στα diagnostics ενώ όλα είναι pass, τα εξής 2 είναι fail:

Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: FAIL

Στο help που εχει δίπλα δίνει την ακόλουθη ερμηνεία :

Indicates that the DSL modem may not be able to communicate with the DSL provider network. This test may have an effect on your Internet connectivity. Occasionally the DSL provider network may intentionally block this traffic. Therefore if this test fails but you are still able to access the Internet, there is no need to troubleshoot this issue.

Πως αντιμέτωπίζεται αυτό το πρόβλημα; Στον ote που πήρα μου είπαν ότι το modem δεν ειναι πολυ καλό ή ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων.
Σας ευχαριστώ

mirtiano
27-01-09, 16:10
Φιλε μου μην δινεις σημασια σε αυτα τα 2,και σε μενα το ιδιο βγαζει,δεν εχει σχεσει με την σωστη λειτουργια του ρουτερ.Πιστευω οτι ετσι θα τα βγαζει σε ολους .Δεν εχω αρκετες γνωσεις για αυτα αλλα απο οτι καταλαβαινω εχει σχεση με ρυθμισεις που αφορουν τον isp δηλ.τον ΟΤΕ,και που επιδρουν στο δικο του ''λειτουργικο'',σιγα μην τα αφηνε ανοικτα να τα αλλαζουμε κατα βουληση.

Καλό θα ηταν καποιος που γνωριζει περισσοτερα για το θεμα να μας πει μερικα πραγματα για αυτα,ετσι εγκυκλοπεδικα,να ικανοποιησουμε και εμεις την περιεργεια μας.
Πάντως μην ανησυχεις γι αυτο.Fail αυτα, fail και εσυ... :whistle:;)

Georgevtr
27-01-09, 16:19
Στον ote που πήρα μου είπαν ότι το modem δεν ειναι πολυ καλό ή ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων.
Σας ευχαριστώ
Δέν γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλα ιδιαίτερη εντύπωση μου κάνει η διάγνωση από το τηλέφωνο...
Μά είναι δυνατόν?

Ifikratis
27-01-09, 19:41
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Φίλε Mirtiano δε με απασχολεί που γράφει fail..με απασχολεί που πρέπει καθε τόσο να κανω restart το modem γιατί ρίχνει τη σύνδεση...:down:

hel
28-01-09, 09:46
Καλησπέρα..βλέπω ότι το πρόβλημα που έχω έχει αναφερθεί και στο παρελθόν αλλά απ τα ποστ που διάβασα δε κατάφερα να βρω λύση. Άλλαξα modem και πηρα το modem-router TP-Link 8840. Περιοδικά κόβει τη σύνδεση και πρέπει να το επανακινήσω, κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Στα diagnostics ενώ όλα είναι pass, τα εξής 2 είναι fail:

Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: FAIL

Στο help που εχει δίπλα δίνει την ακόλουθη ερμηνεία :

Indicates that the DSL modem may not be able to communicate with the DSL provider network. This test may have an effect on your Internet connectivity. Occasionally the DSL provider network may intentionally block this traffic. Therefore if this test fails but you are still able to access the Internet, there is no need to troubleshoot this issue.

Πως αντιμέτωπίζεται αυτό το πρόβλημα; Στον ote που πήρα μου είπαν ότι το modem δεν ειναι πολυ καλό ή ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων.
Σας ευχαριστώ

Στοιχεία γραμμής;

mirtiano
28-01-09, 13:12
Αν εχεις συχνες αποσυνδεσεις δεν εχουν σχεση τα ΟΑΜ κλπ που ειναι ανενεργα ετσι και αλλοιως.Αλλου ειναι το προβλημμα.οπως ειπε και ο HEL απο τα στατους του ρουτερ σου πες μας τα παρακατω οπως πχ τα δικα μου που σου γραφω.

.............Downstream Upstream
SNR Margin ......: 13.3 29.1 db
Line Attenuation : 45.8 26.0 db
Data Rate ......... : 2048 253 kbps

καθως και τι annex εχεις αν ειναι A=pstn γραμμη ή B=isdn γραμμη.

Για να δουμε απο που θα αρχισουμε το ψαξιμο...

........Auto merged post: mirtiano πρόσθεσε 12 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επισης κατι που ξεχασα.Παλι στο στατους του ρουτερ εχει ενα αρχειο log του οποιου οι ονομασιες διαφερουν απο μηχανημα σε μηχανημα πχ system log η κατι παρομοιο και καταγραφονται τα αιτια των ''αποτυχυμενων''ενεργειων του ρουτερ με ωρες και ημερομηνιες.Γραφτο μας κι αυτο μηπως βγαλουμε ακρη.

Ifikratis
28-01-09, 13:24
Σας ευχαριστώ!
Λοιπόν τα στοιχεία είναι τα εξής:

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 12.7 17.0
Attenuation (dB): 50.5 30.2
Output Power (dBm): 0.0 12.5
Attainable Rate (Kbps): 2916 33992
Rate (Kbps): 1023 255

Η γραμμή μου είναι isdn, annex B δηλαδή.

mirtiano
28-01-09, 17:36
Λοιπον ιφικρατη για να τα πιασουμε ενα-ενα πηγαινε στο http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php και βεβαιωσου οτι η συνδεσμολογια σου ειναι οπως αυτη που λεει στην παραγραφο που αναφερεται στο isdn και επι πλεον αν το isdn spliter εχει ηλικια ανω του εναμισυ χρονου θα σου προτεινα να το αλλαξεις με νεο.Προσοχη αλλο το isdn spliter και αλλο το pstn spliter.Δεν πιστευω αυτο που εχεις πανω τωρα να ειναι για pstn !!!

Απλα ολα τα εξαρτηματα μετα απο λιγο χρονο τα ψιλοπαιζουν,κοιτα μην εχεις τετοια περιπτωση στο σπλιτερ.Εγω καθε χρονο τα αλλαζω στο pstn το δικο μου τα φιλτρα και τα σπλιτερ,με καινουρια.

Επισης ψαξε οσο μπορεις τις καλωδιωσεις σου μεχρι τον κατανεμητη του κτιριου σου,μηπως απο καποια τυχαια μετακινηση καλωδιου προεκειψε καποιο βραχυκυκλωμα ή χαλαρη συνδεση.

Παντως με αττ 50 δεν θα ειχες λογικα προβλημα στα 1024 ταχυτητα. Το 0 εκπεμπομενη ισχυς με προβληματιζει. Αν αποσυνδεσεις απο το σπλιτερ την γραμμη προς το νετμοντ,να αποκοπουν δηλ τα τηλεφωνα συμβαινει το ιδιο με τις επανασυνδεσεις ?
Αν OXI τοτε το προβλημα υπαρχει ειτε στο νετμοντ ειτε στην τηλεφωνικη συσκευη.

Για καντα και βλεπουμε.

daywalker06
28-01-09, 18:29
Στα diagnostics ενώ όλα είναι pass, τα εξής 2 είναι fail:

Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: FAIL


Εδώ και 2 χρόνια τα ίδια δείχνει και σε μένα αλλά δεν έχω κάποιο πρόβλημα

Ifikratis
28-01-09, 21:38
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον mirtiano.
Λίγο δύσκολο αυτό το τεστ, γιατί θα πρέπει να κόψω το τηλέφωνο στο σπίτι για πολύ ώρα...:hmm:

mirtiano
28-01-09, 23:49
Κοιτα μεσα στο log αρχειο (κατι σαν αρχειο συμβαντων) οταν αποσυνδεεται γραφει τα αιτια.αυτα θα μας βοηθησουν πιο πολυ.Τωρα τελευταια πολυς κοσμος εδω παραπονειται για αποσυνδεσεις λοχο του οτι το ρουτερ ''χανει'' την ip.
Επισης εχει παρουσιαστει το φαινομενο πιο παλια να ενοχλειται το ρουτερ απο τον μαγνητη του ηχειου που ηταν διπλα του.Εχουν κι αυτα τα τρελα τους ποτε-ποτε.

Εν τω μεταξυ κοιτα σε θεματα με παρομοιες περιπτωσεις,θα κοιτω και εγω,να δουμε πως ελυσαν αλλοι παρομοια προβληματα.

Τα λεμε...

kle500
29-01-09, 00:14
Oi αποσυνδέσεις, συμβαίνουν συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, ή Random?
Όταν λες παροδικά, πες μας μετά από πόσες μέρες έχεις αποσύνδεση?

Τα στατιστικά σου είναι μια χαρά, καθώς επίσης το SNR και το Power δείχνουν να μην ζορίζεται το Router.
Εαν κάτι επηρεάζει την γραμμή συγκεκριμένη ώρα της ημέρας, τότε κατ' εμέ θα πρέπει να γίνει έλεγχος για πιθανή ΕΝΩΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ, ή και έλεγχος εσωτερικής καλωδίωσης.
Άλλο router υπάρχει για να γίνει έλεγχος?

Φιλικά

Ifikratis
29-01-09, 02:17
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! kle500, δεν είναι περιοδικό το κόψιμο, για παράδειγμα σήμερα δεν το έκοψε νομίζω καθόλου (αν και δεν το χα ολη μέρα ανοιχτό). Με το παλιό modem (speedtouch 530) δεν έκοβε καθόλου.
Το modem βρίσκεται πάνω σε να woofer και έναν ενισχυτή, με βαλε σε σκέψεις αυτό που πες mirtiano. Θα δοκιμάσω να το βάλω αλλού.
Επίσης, mirtiano, είδα το log, παρατήρησα την εξής "ανωμαλία" στην "ροή" των log posts:

Jan 1 23:03:47 user alert kernel: Intrusion -> IN=ppp_8_35_1 OUT= MAC= SRC=94.180.232.135 DST=94.71.153.245 LEN=64 TOS=0x18 PREC=0x20 TTL=237 ID=36189 DF PROTO=TCP SPT=3918 DPT=2967 WINDOW=53760 RES=0x00 SYN URGP=0
Jan 1 23:23:04 daemon crit pppd[211]: Clear IP addresses. Connection DOWN.
Jan 1 23:23:04 daemon crit pppd[211]: Clear IP addresses. PPP connection DOWN.
Jan 1 23:23:15 daemon crit pppd[211]: PPP LCP UP.
Jan 1 23:23:18 daemon crit pppd[211]: Received valid IP address from server. Connection UP.
Jan 1 23:24:59 user alert kernel: Intrusion -> IN=ppp_8_35_1 OUT= MAC= SRC=89.133.223.8 DST=94.71.185.64 LEN=48 TOS=0x18 PREC=0x20 TTL=106 ID=32592 DF PROTO=TCP SPT=2582 DPT=40245 WINDOW=65535 RES=0x00 SYN URGP=0

(Η ημερομηνία δεν είναι ρυθμισμένη)

mirtiano
29-01-09, 10:09
καλημερα διαβαζοντας το αρχειο βλεπω οτι χανει την ip.τουλαχιστον δεν την χανει σε συχνα χρονικα διαστηματα απο τα λεγομενα σου.παμε λοιπον να ψαξουμε το γιατι ή το πως θα το εξαλειψουμε αυτο.καπου το εχει παρει το ματι μου αλλα αντε να το θυμηθω.
θα το βρω ομως.παω για ψαξιμο.

Ifikratis
29-01-09, 10:29
mirtiano με υποχρεώνεις! Σ' ευχαριστώ πολύ..Ωστόσο μήπως να έφταιγε ο μαγνήτης του woofer? Αν δεν έχω κανένα κόψιμο μέχρι αύριο τώρα που το μετακίνησα νομίζω ότι θα είμαι καλά..θα ενημερώσω σύντομα

mirtiano
29-01-09, 10:48
εριξα ενα γρηγορο ψαξιμο και βρηκα 2 λογους για χασιμο της ip.
1. Αν κατεβαζεις με torrents client (utorrent,azoreus κλπ) οι πολλες συνδεσεις δηλ >10
κανονικα για εκπομπη 256 πρεπει να ειναι 3.
2. για λογους που εχουν να κανουν με τον ΟΤΕ οποτε καλεις 121 και τους λες το προβλημμα και την συχνοτητα εμφανισης του.

Οποιος φιλος γνωριζει κατι παραπανω για το θεμα,ας το πει στον Ιφικρατη.

........Auto merged post: mirtiano πρόσθεσε 13 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αλλος ενας λογος

3. καποια "περιεργη" ρυθμιση του antivirus που εχει σχεση με το internet.

Δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο,ελπιζω να σου εδωσα ιδεες για το που να ψαξεις.
αν ανακαλυψεις κατι υποπτο εκει γραψε το θα το διαβασω.

Ifikratis
29-01-09, 15:52
Πάντως νομίζω ότι σύμφωνα με τα αυτά που έχουν αναφερθεί για το output power και το Attenuation , δεν είμαι και πολύ καλά...τι λέτε;

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 13.3 16.5
Attenuation (dB): 51.0 30.5
Output Power (dBm): 49.5 12.5
Attainable Rate (Kbps): 3608 32464
Rate (Kbps): 1023 251

mirtiano
29-01-09, 19:12
Εισαι και εσυ ''τυχερος'' σαν και'μενα μακρια απο το dslam.Με τις υπαρχουσες συνθηκες μπορεις να ανεβεις σε ταχυτητα μονο μεχρι τα 2048.Το παραπανω οταν αξιωθει ο ΟΤΕ να βαλει πλησιεστερα σε μας μινι dslam.Θα σου γραψω ενα λινκ να πας να βαλεις το ΑΤΤ.για να δεις την λεγόμενη καλωδιακη αποσταση μεχρι το dslam.
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

και να δεις επισης την μεγιστη ταχυτητα που μπορει να αποκτησει η γραμμη σου κατα προσεγγιση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.