PDA

Επιστροφή στο Forum : Άραγε Υπάρχει Πρόβλημα;



vasbot
27-01-09, 19:33
Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής,
Πριν που είχα ΟΤΕ το Attenuation κυμαινόταν στο 53. Μετά άλλαξα και έβαλα Forthnet και το Attenuation κυμαινόταν στο ίδιο επίπεδο. Σήμερα έχω OTE και το Attenuation ανέβηκε ξαφνικά στο 63.5. Υπόψιν ότι έχω ζητήσει ταχύτητα 4 και το ρούτερ κλειδώνει στα 1024. Σε Τελεφωική επικοινωνία που είχα με το 134 και τους εξήγησα το πρόβλημα και τους είπα ότι έχω ζητήσει 4 και το ρούτερ κλειδώνει στα 1024 μου απάντησαν ότι:
Η γραμμή μου δεν έχει ακόμα ενεργοποιηθεί και θέλει τουλάχιστον 3 με 7 ημέρες για να ενεργοποιηθεί. Ισχύει αυτό που μου είπαν; Δηλαδή το 63.5 Attenuation που έχω τώρα θα πάει στα επίπεδα που ήταν παλιά ή θα έχω πρόβλημα; Και πως δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου αφού εγώ έχω ίντερνετ;
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πάνω σε αυτό.
Παραθέτω τα στοιχεία του ρούτερ:

Statistics -- ADSL

Mode: G.DMT
Type: Fast
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 11.6 9.0
Attenuation (dB): 63.5 31.5
Output Power (dBm): 11.6 16.6
Attainable Rate (Kbps): 1696 500
Rate (Kbps): 1024 256
K (number of bytes in DMT frame): 33 9
R (number of check bytes in RS code word): 0 0
S (RS code word size in DMT frame): 1 1
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 99355 99356
Super Frame Errors: 561 82
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 285 24
OCD Errors: 3 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 4078705 0
Data Cells: 160606 0
Bit Errors: 0 0

Total ES: 338 0
Total SES: 6 0
Total UAS: 1447 0

hel
28-01-09, 09:48
Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής,
Πριν που είχα ΟΤΕ το Attenuation κυμαινόταν στο 53. Μετά άλλαξα και έβαλα Forthnet και το Attenuation κυμαινόταν στο ίδιο επίπεδο. Σήμερα έχω OTE και το Attenuation ανέβηκε ξαφνικά στο 63.5. Υπόψιν ότι έχω ζητήσει ταχύτητα 4 και το ρούτερ κλειδώνει στα 1024. Σε Τελεφωική επικοινωνία που είχα με το 134 και τους εξήγησα το πρόβλημα και τους είπα ότι έχω ζητήσει 4 και το ρούτερ κλειδώνει στα 1024 μου απάντησαν ότι:
Η γραμμή μου δεν έχει ακόμα ενεργοποιηθεί και θέλει τουλάχιστον 3 με 7 ημέρες για να ενεργοποιηθεί. Ισχύει αυτό που μου είπαν; Δηλαδή το 63.5 Attenuation που έχω τώρα θα πάει στα επίπεδα που ήταν παλιά ή θα έχω πρόβλημα; Και πως δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου αφού εγώ έχω ίντερνετ;
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πάνω σε αυτό.
Παραθέτω τα στοιχεία του ρούτερ:

Statistics -- ADSL

Mode: G.DMT
Type: Fast
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 11.6 9.0
Attenuation (dB): 63.5 31.5
Output Power (dBm): 11.6 16.6
Attainable Rate (Kbps): 1696 500
Rate (Kbps): 1024 256
K

Δεν νομίζω να δεις ποτέ 4 μετά την αλλαγή του attentuation. Έχεις θόρυβο πάνω στη γραμμή και μεγάλη απόσταση...
Πότε ζήτησες την αναβάθμιση;
Σε Forthnet στα πόσα κλείδωνες;

vasbot
28-01-09, 12:00
Έβαλα καινούργια τηλεφωνική γραμμή, το attenuation πριν κυμαινόταν στα 53, το ίδιο attenuation είχα χρόνια, το ίδιο έχει και ο γείτονας, αυτό έγινε με την καινούργια τηλεφωνική γραμμή που έβαλα. Πριν στην Forthnet είχα κλειδώσει μέχρι και στα 5 και ποτέ δεν έπεφτα κάτω από τα 3500. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άλλαξε το attenuation. Στον ΟΤΕ που είμουν χρόνια το attenuation στα 53 ήταν.

nnik
28-01-09, 12:37
Έβαλα καινούργια τηλεφωνική γραμμή, το attenuation πριν κυμαινόταν στα 53, το ίδιο attenuation είχα χρόνια, το ίδιο έχει και ο γείτονας, αυτό έγινε με την καινούργια τηλεφωνική γραμμή που έβαλα. Πριν στην Forthnet είχα κλειδώσει μέχρι και στα 5 και ποτέ δεν έπεφτα κάτω από τα 3500. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άλλαξε το attenuation. Στον ΟΤΕ που είμουν χρόνια το attenuation στα 53 ήταν.

Αυτό μου έχει συμβεί εμένα αντίστροφα.
Από αλλαγή από ΟΤΕ σε Φόρθνετ -στη δεύτερη γραμμή μου- το atten. έπεσε από 38 στο 31 με το ανάλογο ψηλότερο κλείδωμα.
Δεν τους ζητάς να σε κρεμάσουν σε άλλη γραμμή του DSLAM ;

vasbot
28-01-09, 12:59
Πήρα το 121 και το ανέφερα και περιμένω τηλέφωνο και αυτό που λες θα τους πω να κάνουν, πάντως αν και η σύνδεση είναι 1024 δεν έχει καμμία σχέση με την προηγούμενη. Στατιστικά με τον γείτονα που έχει Forthnet και κλειδώνει περίπου στα 4 ο ΟΤΕ σε Speedtest που κάναμε τις ώρες αιχμής ήταν από 3 έως και 5 φορές πιο γρήγορος.

hel
29-01-09, 10:13
Έχεις τον ίδιο εξοπλισμό απάνω;

vasbot
29-01-09, 12:47
To πρόβλημα λύθηκε, μου άλλαξαν πόρτα στο DSLAM, πάντως οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικοί, τώρα κανένα πρόβλημα και ουδεμία σχέση με πριν με την Forthnet. Δυστυχώς η γραμμή μου λόγω απόστασης δεν μπορεί να πάει παραπάνω από 4, αλλά τουλάχιστον τώρα είναι αξιοπρεπέστατο το browsing. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παιδιά για την βοήθειά σας.

GoofyX
30-01-09, 23:46
... αλλά τουλάχιστον τώρα είναι αξιοπρεπέστατο το browsing...Πάντως, με 1 Mbps που κλείδωνε το router σου, δεν είχες αξιοπρεπές browsing; Ή μήπως εννοείς downloading;

Το έχουμε κάνει ό,τι να είναι μου φαίνεται. Θέλουμε 4 Mbps για να έχουμε αξιοπρεπές browsing... Τι λες βρε παιδί μου.

Συγγνώμη για το ύφος του μηνύματος, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω κάτι τέτοια. Όταν ήμασταν παλιά με τις ASDL των 256 Kbps, δεν είχαμε αξιοπρεπές browsing...;

vasbot
31-01-09, 11:00
Πάντως, με 1 Mbps που κλείδωνε το router σου, δεν είχες αξιοπρεπές browsing; Ή μήπως εννοείς downloading;

Το έχουμε κάνει ό,τι να είναι μου φαίνεται. Θέλουμε 4 Mbps για να έχουμε αξιοπρεπές browsing... Τι λες βρε παιδί μου.

Συγγνώμη για το ύφος του μηνύματος, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω κάτι τέτοια. Όταν ήμασταν παλιά με τις ASDL των 256 Kbps, δεν είχαμε αξιοπρεπές browsing...;

Εννοώ browsing και κάνω σύγκριση με την Forthnet όταν λέω αξιοπρεπές ίντερνετ, γιατί με την Forthnet σερνόταν η σύνδεση σε ώρες αιχμής λες και είχα dialup. Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλους που είναι κοντά μου και είχαν και αυτοί Forthnet.

psyxakias
31-01-09, 11:09
Νομίζω πως ούτως ή άλλως, αν έκανες λίγο υπομονή θα σου άλλαζαν πόρτα στο DSLAM, απλά στην αρχή ενεργοποιούν ADSL1 (G.DMT) και μετά την διαμορφώνουν. Και σε μένα, έτσι ακριβώς έγινε, το attenuation είχε διαφορετικές τιμές λόγω G.DMT και συγχρόνιζα μόλις 2 Mbps. Και την επόμενη μέρα (χωρίς να δηλώσω βλάβη) με γυρίσαν σε ADSL2+ και όλα ΟΚ.


Όταν ήμασταν παλιά με τις ASDL των 256 Kbps, δεν είχαμε αξιοπρεπές browsing...;Κάποτε ήμασταν ΟΚ στο surfing και με 33.600 bps. Πρόσφατα που δοκίμασα όμως, ήταν ανυπόφορο διότι τα μισά site σερνόντουσαν. Απλούστατα το μέγεθος των websites έχει ανέβει σταδιακά, με καλύτερης ποιότητας εικόνες, flash, κτλ.[/offopic]

ΥΓ: Δε συμφωνώ με την υπογραφή σου. Αλίμονο εάν επιτρέπουμε σε μια υπηρεσία ή έναν πάροχο να μας επηρεάζει τόσο πολύ (ώστε να μιλάμε για εγκεφαλικό, έστω και ως έμφαση). Αν επιτρέπεις κάτι τέτοιο, σήμερα είναι η Forthnet, αύριο θα είναι το μηχανάκι του γείτονα και θα σε κλάψουνε νωρίς. Δεν αξίζει για κανένα και για τίποτα, να χαλάμε την υγεία μας. Και το λέω αυτό όχι κουνώντας το δάκτυλο (ειδικά αφού μου ρίχνεις 15 χρονάκια), αλλά κυρίως για να το ακούω και εγώ :p

vasbot
31-01-09, 12:23
[QUOTE=psyxakias;2608018]Νομίζω πως ούτως ή άλλως, αν έκανες λίγο υπομονή θα σου άλλαζαν πόρτα στο DSLAM, απλά στην αρχή ενεργοποιούν ADSL1 (G.DMT) και μετά την διαμορφώνουν. Και σε μένα, έτσι ακριβώς έγινε, το attenuation είχε διαφορετικές τιμές λόγω G.DMT και συγχρόνιζα μόλις 2 Mbps. Και την επόμενη μέρα (χωρίς να δηλώσω βλάβη) με γυρίσαν σε ADSL2+ και όλα ΟΚ.

Μου άλλαξαν πόρτα στο DSLAM και είμαι οκ τώρα με τον ΟΤΕ, Δυστυχώς όπως έχω πει πιο πάνω λόγω attenuation δεν μπορώ να πάω πιο ψηλά. Ξέρεις με αυτό που μου συνέβηκε στην Forthnet δεν είχα υπομονή να περιμένω (αν και δεν το ήξερα), πάντως το πρόβλημα λύθηκε γρήγορα. Με σύγκριση που κάνω με τον γείτονα ( είναι ο γαμπρός μου, που τον πήρα στο λαιμό μου) ουδεμία σύγκριση ΟΤΕ με Forthnet (μιλάω για την περιοχή την δική μου). Σε ώρες μή αιχμής έχουμε περίπου το ίδιο browsing (σύμφωνα με τα διάφορα speedtest), σε ώρες αιχμής όμως η διαφορά είναι τεράστια (10πλάσια) σε σύγκριση με την Forthnet. Κάποιος μου είπε μέσα από τον ΟΤΕ της περιοχής μου ότι ενώ για παράδειγμα η Forthnet έχει μισθώσει 100 γραμμές βάζει πάνω σε αυτές 500 συνδρομητές με αποτέλεσμα να μπουκώνει το δίκτυό της σε ώρες αιχμής και μάλλον έχει απόλυτο δίκιο πάνω σ' αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.