PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Conn-X TV βλάπτει σοβαρά το SNR σας... 14/16db DN/UP



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Dagalidis
28-01-09, 02:12
Είπαμε να βάλουμε Conn-X IPTV για να δούμε κανένα EXTRA κανάλι.
Μας άλλαξαν τα χαρακτηριστικά της γραμμής μας από 9/9db SNR DN/UP σε 11/13db και σε Ιnterlaved Mode από Fast Path που είμασταν πριν, με το σκεπτικό του απροβλημάτιστου ΙPTV.

Ok, μέχρι εδώ....:hmm:

Χάσαμε δηλαδή από 1 - 2 Mpbs από την σύνδεσή μας λόγο του SNR και βάλαμε ένα extra delay 7ms λόγο Interleaved Mode.

To καταπίνουμε και αυτό μιας και η ΙPTV έχει άλλα Quality Margins.

Σήμερα όμως ξαφνικά και απροειδοποίητα ο ΟΤΕ άλλαξε τα καθολικά Profiles για τις 24αρες συνδέσεις σε SNR 14db DownStream και 16db Upstream.... :down:

Tι σημαίνει αυτό ?

Αλλα 2Mbps θυσία στο βωμό της παραφροσύνης και φυσικά το UPLOAD πλέον ΚΑΤΩ από τα 900Kbps και κοντά στα 860Kbps !!!!!!!!!

Mε αυτό τον τρόπο ο ΟΤΕ με την δικαιολογία της σταθερότητας της υπηρεσίας (ΙPTV), κερδίζει 1.5 επιπλέον συνδρομές ΙPTV αφού δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που κάποιοι θα χάσουν και περισσότερα από 5 Mbps από το αρχικό τους κλείδωμα - προ εποχής IPTV.:down:

Kαι το ποιό ωραίο είναι ότι εμείς χρηματοδοτούμε τις νέες συνδέσεις από το δικό μας Bandwidth, και μάλιστα ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ και 10Εuro/μήνα επιπλέον για να κάνουμε Downgrade την γραμμή μας.

Είμαι σύγουρος πως εαν δε κάνουμε κάτι το SNR θα πάρει άλλα 3db επιπλέον σε λίγο διάστημα, με ότι αυτό συνεπάγεται στο κλείδωμά μας...:nono:

Αν αυτό δεν είναι ΑΥΤΑΡΧΙΣΜΟΣ, τότε πέστε μου τι είναι ?

Γινεται καθαρά ΜΟΝΟ σε 24άρι profile ΚΑΙ ΟΧΙ σε 8άρι....(τουλάχιστον μέχρι τώρα)
Αυτό και μόνο το γεγονός δηλώνει τις προθέσεις αυτής της ενέργειας.

Για εμένα αυτό συνεπάγεται Καθαρή κλοπή BANDWIDTH...

ΕΛΕΟΣ....:down::evil::closed:

DocXer
28-01-09, 02:17
εμένα σε 14/14dB κλειδώνει και έχασα περίπου 1-2mbit :p
το DMT tool έκανε δουλειά όμως τα πείρα πίσω και με το παραπάνω 14-15mbit απο τα 13 που είχα κανονικά!

EDIT, γιατί δεν αλλάζει και το upload το DMT? ξενέρωσα τώρα αμαν!

Dagalidis
28-01-09, 02:29
Nαι αλλά εσύ είσαι ΤΥΧΕΡΟΣ που έχεις ΜΟDEM - Firmware που δουλεύει με το DMT.
Φαντάζεσαι όμως όλοι αυτοί που ΔΕΝ έχουν ενναλακτικές λύσεις να ρυθμίσουν το SNR ?

Oλοι αυτοί που έχουν Speedtouch του ΟΤΕ ή MODEM ασύμβατο με DMT χάνουν από 3 - 5 Mbps.. Download και ΟΛΟΙ ΜΑΣ στο UPLOAD πάμε περίπου στα 840 - 860 Κbps.

DocXer
28-01-09, 02:34
αναγκάστηκα να αφήσω στην άκρη το st780 που το λάτρεψα τώρα έχω το 530v6.
το upload απο 840-860 που είχα τώρα πήγε 720! τι τυχερός που είμαι ανέβηκε και το ping 8ms παραπάνω!
για κλάματα είμαι.

Dagalidis
28-01-09, 02:57
Να το σημερινό μου κλείδωμα μετά την επιστροφή μου σε κανονικό 24άρι Profile...

50735

pan.nl
28-01-09, 03:55
Φρέσκα φρέσκα στατιστικά:evil::

DiM
28-01-09, 04:53
Βρε καλως τους Γερμανούς καλως το 14 SNR :p

Να σας γυρίσουν interleave το καταλαβαίνω αλλα οποιος μπορεί να μου εξηγήσει που θα ωφελήσει τέτοια άνοδος στο SNR είμαι όλος αυτιά.

Παρακαλάτε μην είναι προάγγελος γενικευμένης αλλαγής και εκτος του IPTV πακέτου.

Α και μην ξεχνάτε οι Γερμανοί είναι φίλοι μας και θέλουν το καλο μας :twisted:

jack1987
28-01-09, 05:08
Φρέσκα φρέσκα στατιστικά:evil::

Μιλάμε για μείωση κατα 30% του συχρονισμού της γραμμής σου η οποία θεωρητικά με 12att. πρέπει να συχρόνιζε άνετα στα 20mbit με 9db noise margin.Οκ όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω να ανεχτούμε ως default noise margin τα 11db(και συμφωνώ με το ανεχτούμε γιατί απο προσωπική πείρα η υπηρεσία iptv παίζει απροβλημάτιστα σε γραμμές και με 6-7 noise margin.Αλλά το 14-15 παραπάει.Μπορεί για κάποιους που η γραμμή τους συχρονίζει π.χ 5-6 το μεγιστο αυτή η συζήτηση να φαίνεται κάπως.Απο τι στιγμή όμως που οι γραμμές κάποιων(μέσα σε αυτούς και εγώ)συχρονίζουν στα 18mbit και πάνω θέλουμε ο συχρονισμός να παραμένει σε αυτά τα επίπεδα.Δεν μιλάμε για μισό,ένα mbit.Mιλάμε για 5-6.Και όποιος δεν έχει router συμβατό με το DMT tool θα πάει να πάρει για αυτό το λόγο.Με αυτό το σκεπτικό που λειτουργούν στον ΟΤΕ μου φαίνεται οτι το project της iptv(που για τόσους μήνες παραμένει δοκιμαστικό και με ελάχιστα προγράμματα)γρήγορα θα αποτελέσει παρελθόν.Εκτός εαν αλλάξουν μυαλά

Georgevtr
28-01-09, 06:18
Το Conn-X TV βλάπτει σοβαρά το νευρικό σας σύστημα!

Tem
28-01-09, 08:39
Υπάρχει πλέον σημαντική πτώση . Αν και δίπλα στο κέντρο , η γραμμά μου συγχρονίζει αρκετά χαμηλά.
Αν δεν επανέλθει η κατάσταση στα φυιολογικά με βλέπω για αλλαγή παρόχου :down:

hel
28-01-09, 09:37
Υπάρχει πλέον σημαντική πτώση . Αν και δίπλα στο κέντρο , η γραμμά μου συγχρονίζει αρκετά χαμηλά.
Αν δεν επανέλθει η κατάσταση στα φυιολογικά με βλέπω για αλλαγή παρόχου :down:

Tι συγχρονισμό έχεις;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φρέσκα φρέσκα στατιστικά:evil::

Να τους ρωτήσετε γιατί δεν ειδοποιηθήκατε γι αυτή την ξαφνική αλλαγή.

Στην ΟΝ πάντως αν θυμάμαι καλά, υπάρχει υπηρεσία που ρυθμίζεις το snr margin , ανάλογα με τις ανάγκες σου.

stako
28-01-09, 10:39
Απλά να πω ότι κι εγώ μια από τα ίδια.....

Μήπως όλο το θέμα γίνεται επειδή πρόκειται να βγει εμπορικά και να μπουν όλα τα ελεύθερα ελληνικά κανάλια από 1/2 όπως έγραψε κάποιος πριν λίγες μέρες? Και θέλουν να φυλάξουν bandwidth?

mmoukiou
28-01-09, 11:05
Ναι, καλά... Κάνανε πέντε μήνες για να βάλουν το Αλτερ και θα τα βάλουν όλα τα άλλα μονοκοπανιά. Και να τα βάλουνε δηλαδή σιγά τ'αυτά... Αυτό το πράμα για να πουλήσει θέλει πολύ δουλειά ακόμα. Και το 10άρικο που δίνω, εγώ το κλαίω... Στο τέλος του 12μήνου, αντίο ΟΤΕ. Τέλος.

stako
28-01-09, 11:11
Ναι, καλά... Κάνανε πέντε μήνες για να βάλουν το Αλτερ και θα τα βάλουν όλα τα άλλα μονοκοπανιά. Και να τα βάλουνε δηλαδή σιγά τ'αυτά... Αυτό το πράμα για να πουλήσει θέλει πολύ δουλειά ακόμα. Και το 10άρικο που δίνω, εγώ το κλαίω... Στο τέλος του 12μήνου, αντίο ΟΤΕ. Τέλος.

Για μένα δεν τίθεται θέμα τήρησης 12μήνου όταν η ποιότητα της υπηρεσίας έχει πέσει 40%. Αναφέρομαι στην ταχύτητα. Όχι όταν πριν να πουλήσουν μιλάνε για 1-2 mbit διαφορά. Οπότε νομίζω ανετότατα μπορείς να ζητήσεις διακοπή. Αν πουν όχι σταματάς να πληρώνεις και κάνεις καταγγελία.

Όσο για τα κανάλια δεν ξέρεις ποτέ... Και πραγματικά ΔΕΝ μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο να κάνουν μια τέτοια κίνηση (για το SNR).

tetris
28-01-09, 11:48
Καλημερα σε ολους. Exω το Baud Dec over isdn συνδεση conex στα 24ΜΒ .Ειναι το router συμβατό με το DMT tool και εαν ναι τι μπορω να κανω για να βελτιωσω το download?

Downstream Upstream
SNR Margin : 11.2 10.1 db
Line Attenuation : 34.0 19.1 db
Data Rate : 12249 813 kbps

psyxakias
28-01-09, 11:58
Η γενική αύξηση του SNR προφανώς γίνεται για μείωση των errors και το interleave για την διόρθωση τους στο μέσο όρο των συνδρομητών, ώστε να μην έχετε διακοπές και τετραγωνάκια στην IPTV. Σαφώς αν έχεις τέλεια γραμμή, αδικείσαι αλλά αν έχεις μέτρια γραμμή, ωφελείσαι. Δε βλέπω που το παράξενο και το παράλογο σε όλο αυτό και θεωρώ ότι οι κατηγορίες κάποιων είναι υπερβολικές.

Οι επιλογές των παρόχων στην ουσία είναι οι εξής:

Ρύθμιση SNR βάσει του μέσου όρου γραμμών
Ρύθμιση SNR βάσει του μέσου όρου γραμμών & παροχή επιλογής ρύθμισης SNR μέσω web panel του ISP
Εξειδικευμένη ρύθμιση SNR ανά γραμμή, ύστερα από λίγων ημερών παρακολούθηση σε errors & αυξομειώσεις SNR

Το πρώτο έχει σχεδόν μηδενικό κόστος (οικονομικό/χρονικό) για τον πάροχο, αλλά αδικεί κάποιους. Το 2ο έχει κάποιο κόστος σχεδίασης/οργάνωσης για τον πάροχο και το όφελος θα είναι κυρίως στους "ψαγμένους". Το 3ο απαιτεί χρόνο κατά την ενεργοποίηση από το πάροχο και θα ωφελήσει όλους τους συνδρομητές. Το μειονέκτημα του 3ου είναι ότι, για να γίνει σωστά, θα πρέπει να επαναλαμβάνεται σε τακτικά χρονικά διαστήματα λόγω αύξησης θορύβου στη γραμμή ή συνακροάσεων, κάτι που απαιτεί αρκετό χρόνο από τη πλευρά του παρόχου (εκτός και αν αυτοματοποιηθεί πλήρως). Αν και το 3ο μπορεί να είναι καλύτερο (αν γίνεται σωστά!) για το συνδρομητή, είναι το χειρότερο για το πάροχο, ειδικά εφ' όσον λίγοι συνδρομητές θα το καταλάβουν / εκτιμήσουν. Προσωπικά λοιπόν θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή είναι το 2ο και θα ήθελα να δω τον ΟΤΕ να το προσφέρει, ως μέση λύση και για τους δύο, ώστε να επωφεληθεί ο τελικός χρήστης αλλά και να μην φορτωθεί μεγάλο φόρτο εργασίας ο πάροχος.

Ενώ η λογική ότι κερδίζουν συνδρομές/bandwidth δεν είναι ακριβώς όπως μπορεί να νομίζουμε. Όχι πως αν μειωθούν όλοι κατά 2-3 Mbps, δεν θα μπορούσε θεωρητικά να μειωθεί η ζήτηση bandwidth, αλλά στη πράξη δε λειτουργεί έτσι λόγω ότι εφαρμόζεται contention ratio. Ναι ίσως θα μπορούσε να τους ωφελήσει να αυξήσουν κατά 5-10% το contention ratio, αλλά τα οφέλη δεν θα είναι τεράστια όπως μπορεί να πιστεύουμε.

Τέλος, εγώ μειώνω το SNR από 9 στο 5 και κερδίζω 3 Mbps, επειδή τυγχάνει η γραμμή μου να μην έχει errors, αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορώ να τους κατηγορήσω επειδή επέλεξαν το 9 ως default. Μπορώ να κατηγορήσω όμως τον διαχειριστή (= ΟΤΕ) για την ποιότητα του τηλεφωνικού δικτύου και τον καφάο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=266394) όλα αυτά τα χρόνια, αλλά όχι τους παρόχους (μαζί με τον ΟΤΕ) για υψηλό default SNR.

ΥΓ: Βέβαια το αν θέλουμε αντικατάσταση των τηλεφωνικών καλωδίων, μπορεί να μην μας αρέσει η αίτηση επιπλέον χρέωσης όπως ζήτησε η DT στην Γερμανία (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=265211) ;)

Tem
28-01-09, 11:58
Tι συγχρονισμό έχεις;

14900 down το ανώτερο και 830 up. Σίγουρα πολύ χαμηλός συγχρονισμός :down:

psyxakias
28-01-09, 12:05
14900 down το ανώτερο και 830 up. Σίγουρα πολύ χαμηλός συγχρονισμός :down:Ελπίζω βέβαια να γνωρίζεις ότι υπάρχουν άτομα που "αδικούνται" ακόμα περισσότερο διότι έτυχε το σπίτι τους να βρίσκεται σε απόσταση από το DSLAM και να έχουν το πολύ 1-4 Mbps. Μη σου πω ότι τους προκαλείς με το "15 Mbps down, πολύ χαμηλός συγχρονισμός :down:".

Tem
28-01-09, 12:10
Ελπίζω βέβαια να γνωρίζεις ότι υπάρχουν άτομα που "αδικούνται" ακόμα περισσότερο διότι έτυχε το σπίτι τους να βρίσκεται σε απόσταση από το DSLAM και να έχουν το πολύ 1-4 Mbps. Μη σου πω ότι τους προκαλείς με το "15 Mbps down, πολύ χαμηλός συγχρονισμός :down:".
σαφώς , δεν αντιλέγω ;)

stako
28-01-09, 12:22
Η γενική αύξηση του SNR προφανώς γίνεται για μείωση των errors και το interleave για την διόρθωση τους στο μέσο όρο των συνδρομητών, ώστε να μην έχετε διακοπές και τετραγωνάκια στην IPTV. Σαφώς αν έχεις τέλεια γραμμή, αδικείσαι αλλά αν έχεις μέτρια γραμμή, ωφελείσαι. Δε βλέπω που το παράξενο και το παράλογο σε όλο αυτό και θεωρώ ότι οι κατηγορίες κάποιων είναι υπερβολικές.

Οι επιλογές των παρόχων στην ουσία είναι οι εξής:

Ρύθμιση SNR βάσει του μέσου όρου γραμμών
Ρύθμιση SNR βάσει του μέσου όρου γραμμών & παροχή επιλογής ρύθμισης SNR μέσω web panel του ISP
Εξειδικευμένη ρύθμιση SNR ανά γραμμή, ύστερα από λίγων ημερών παρακολούθηση σε errors & αυξομειώσεις SNR

Το πρώτο έχει σχεδόν μηδενικό κόστος (οικονομικό/χρονικό) για τον πάροχο, αλλά αδικεί κάποιους. Το 2ο έχει κάποιο κόστος σχεδίασης/οργάνωσης για τον πάροχο και το όφελος θα είναι κυρίως στους "ψαγμένους". Το 3ο απαιτεί χρόνο κατά την ενεργοποίηση από το πάροχο και θα ωφελήσει όλους τους συνδρομητές. Το μειονέκτημα του 3ου είναι ότι, για να γίνει σωστά, θα πρέπει να επαναλαμβάνεται σε τακτικά χρονικά διαστήματα λόγω αύξησης θορύβου στη γραμμή ή συνακροάσεων, κάτι που απαιτεί αρκετό χρόνο από τη πλευρά του παρόχου (εκτός και αν αυτοματοποιηθεί πλήρως). Αν και το 3ο μπορεί να είναι καλύτερο (αν γίνεται σωστά!) για το συνδρομητή, είναι το χειρότερο για το πάροχο, ειδικά εφ' όσον λίγοι συνδρομητές θα το καταλάβουν / εκτιμήσουν. Προσωπικά λοιπόν θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή είναι το 2ο και θα ήθελα να δω τον ΟΤΕ να το προσφέρει, ως μέση λύση και για τους δύο, ώστε να επωφεληθεί ο τελικός χρήστης αλλά και να μην φορτωθεί μεγάλο φόρτο εργασίας ο πάροχος.

Ενώ η λογική ότι κερδίζουν συνδρομές/bandwidth δεν είναι ακριβώς όπως μπορεί να νομίζουμε. Όχι πως αν μειωθούν όλοι κατά 2-3 Mbps, δεν θα μπορούσε θεωρητικά να μειωθεί η ζήτηση bandwidth, αλλά στη πράξη δε λειτουργεί έτσι λόγω ότι εφαρμόζεται contention ratio. Ναι ίσως θα μπορούσε να τους ωφελήσει να αυξήσουν κατά 5-10% το contention ratio, αλλά τα οφέλη δεν θα είναι τεράστια όπως μπορεί να πιστεύουμε.

Τέλος, εγώ μειώνω το SNR από 9 στο 5 και κερδίζω 3 Mbps, επειδή τυγχάνει η γραμμή μου να μην έχει errors, αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορώ να τους κατηγορήσω επειδή επέλεξαν το 9 ως default. Μπορώ να κατηγορήσω όμως τον διαχειριστή (= ΟΤΕ) για την ποιότητα του τηλεφωνικού δικτύου και τον καφάο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=266394) όλα αυτά τα χρόνια, αλλά όχι τους παρόχους (μαζί με τον ΟΤΕ) για υψηλό default SNR.

ΥΓ: Βέβαια το αν θέλουμε αντικατάσταση των τηλεφωνικών καλωδίων, μπορεί να μην μας αρέσει η αίτηση επιπλέον χρέωσης όπως ζήτησε η DT στην Γερμανία (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=265211) ;)

Απόλυτα κατανοητά όσα γράφεις αλλά όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Δεν με ενδιαφέρει ποιά μέθοδο χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ για να καθορίσει τις ταχύτητες. Βλέπω το πρόβλημα στην πράξη, δλδ προ IPtv είχα 18-19mpbs, με την ενεργοποίηση έπεσα περίπου 2, το θεώρησα αποδεκτό, τώρα πέφτω στα 12... Οπότε το αποτέλεσμα είναι -35% πτώση της ποιότητας της υπηρεσίας. Και με βάση αυτό κρίνω.


Ελπίζω βέβαια να γνωρίζεις ότι υπάρχουν άτομα που "αδικούνται" ακόμα περισσότερο διότι έτυχε το σπίτι τους να βρίσκεται σε απόσταση από το DSLAM και να έχουν το πολύ 1-4 Mbps. Μη σου πω ότι τους προκαλείς με το "15 Mbps down, πολύ χαμηλός συγχρονισμός :down:".

Τι σημασία έχει αυτό? Αυτός που έχει 1-4 προφανώς δεν πληρώνει 24άρα γραμμή.........

Tem
28-01-09, 12:34
τους τελευταίους μήνες έχω μείωση ταχύτητας κατά 6 mbps περίπου. Δεν είναι λίγο. Η μείωση αυτή δεν έχει να κάνει με την υπηρεσία IPTV. Yπήρχε μείωση και πριν απο την IPTV.

........Auto merged post: Tem πρόσθεσε 3 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ελπίζω βέβαια να γνωρίζεις ότι υπάρχουν άτομα που "αδικούνται" ακόμα περισσότερο διότι έτυχε το σπίτι τους να βρίσκεται σε απόσταση από το DSLAM και να έχουν το πολύ 1-4 Mbps. Μη σου πω ότι τους προκαλείς με το "15 Mbps down, πολύ χαμηλός συγχρονισμός :down:".
τις πρωινές ώρες χθές επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα για να δώ γιατί συγχρόνιζα μόνο σε 16384 down. Δεν είχα υπ'οψη την επερχόμενη αύξηση του snr :rolleyes:.

psyxakias
28-01-09, 13:33
Παραπάνω έγραψα τι επιλογές έχουν οι πάροχοι, επειδή αναρωτιόσασταν γιατί συνέβη αυτό, διότι θεωρώ πως οι επιλογές των συνδρομητών είναι λίγο πολύ αυτονόητες σε αυτή τη σειρά:


Παράπονα μήπως και μειώσουν SNR ανά γραμμή
Αλλαγή modem για μείωση SNR
Ανοχή της μείωσης συγχρονισμού
Ακύρωση IPTV ύστερα από έλεγχο όρων σύμβασης
Αλλαγή σε άλλο IPTV πάροχο (πχ ON), αν αντιμετωπίζει διαφορετικά το θέμα
Αν ήμουν στη θέση σας, είτε θα δοκίμαζα με άλλο modem να μειώσω SNR, είτε θα έλεγχα την σύμβαση (που υποθέτω έχετε υπογράψει) που δεσμεύτηκα για 12 μήνες, ώστε αν δεν καλύπτονται νομικά να ακυρώσω την IPTV χωρίς περαιτέρω χρέωση. Δοκιμαστική παροχή υπηρεσιών με χρέωση & δέσμευση 12 μηνών πάντως δεν την θεωρώ (ηθικά) σωστή. Θα έπρεπε να μπορεί ο καθένας να ακυρώσει άμεσα.


Τι σημασία έχει αυτό? Αυτός που έχει 1-4 προφανώς δεν πληρώνει 24άρα γραμμή.........Έχει σημασία ότι αυτοί δεν μπορούν ΚΑΝ να έχουν IPTV, ενώ σε άλλους παρόχους ισχύει και ακριβώς όπως το είπα (στη περίπτωση του ΟΤΕ ξεχάστηκα ότι έχει χαμηλότερες ταχύτητες).


τους τελευταίους μήνες έχω μείωση ταχύτητας κατά 6 mbps περίπου. Δεν είναι λίγο. Η μείωση αυτή δεν έχει να κάνει με την υπηρεσία IPTV. Yπήρχε μείωση και πριν απο την IPTV.Τότε δεν ανήκει στο παρόν thread. Και εγώ έχω χάσει (ανεξαρτήτως παρόχου) τουλάχιστον 2.5 Mbps σε 1 χρόνο, λόγω συνακροάσεων, αλλά το αποδέχομαι (αν και δε χαίρομαι για αυτό) αφού τεχνικά είναι αναμενόμενο.

stako
28-01-09, 13:36
Παράπονα μήπως και μειώσουν SNR ανά γραμμή
Αλλαγή modem για μείωση SNR
Ανοχή της μείωσης συγχρονισμού
Ακύρωση IPTV ύστερα από έλεγχο όρων σύμβασης
Αλλαγή σε άλλο IPTV πάροχο (πχ ON), αν αντιμετωπίζει διαφορετικά το θέμα


Απόλυτα σωστό! ;)

ngstam
28-01-09, 13:42
Καλημέρα

Μίλησα μόλις τώρα με την τεχνική υποστήριξη του CONN-X TV διαμαρτυρόμενος για την νέα μείωση στην ταχύτητα. Ευγενέστατος ήταν ομόλογο να πω ο τεχνικός άλλα ούτε το επιβεβαίωσε ούτε το αρνήθηκε ότι έγινε επίσημα κάποια επέμβαση, Το μονό που μου είπε στην ερώτηση μου γιατί υπήρξε νέα μείωση ήταν ότι είναι στα πλαίσια της σταθερότητας της γραμμής ίσως να έγινε κάποια αλλαγή στο DSLAM για να μην κόβονται οι ταινίες κτλ.
Μου είπε δε ότι άμα ύπαρξη και άλλη μείωση στην ταχύτητα της γραμμής τότε να τους καλέσω για να το περάσουν σαν βλάβη εάν και ο ίδιος δεν νομίζει ότι θα ύπαρξη και περεταίρω μείωση .

Πύρρος
28-01-09, 13:42
Τι σημασία έχει αυτό? Αυτός που έχει 1-4 προφανώς δεν πληρώνει 24άρα γραμμή.........

Αν θέλει 1 up; :twisted:

Tem
28-01-09, 13:49
Καλημέρα

Μίλησα μόλις τώρα με την τεχνική υποστήριξη του CONN-X TV διαμαρτυρόμενος για την νέα μείωση στην ταχύτητα. Ευγενέστατος ήταν ομόλογο να πω ο τεχνικός άλλα ούτε το επιβεβαίωσε ούτε το αρνήθηκε ότι έγινε επίσημα κάποια επέμβαση, Το μονό που μου είπε στην ερώτηση μου γιατί υπήρξε νέα μείωση ήταν ότι είναι στα πλαίσια της σταθερότητας της γραμμής ίσως να έγινε κάποια αλλαγή στο DSLAM για να μην κόβονται οι ταινίες κτλ.
Μου είπε δε ότι άμα ύπαρξη και άλλη μείωση στην ταχύτητα της γραμμής τότε να τους καλέσω για να το περάσουν σαν βλάβη εάν και ο ίδιος δεν νομίζει ότι θα ύπαρξη και περεταίρω μείωση .

λογικά δεν θα υπάρξει περαιτέρω μείωση αφού κάτι τέτοιο θα σημαίνει ουσιαστικά κατάργηση της 24άρας ;)

Πύρρος
28-01-09, 13:53
Οι επιλογές των παρόχων στην ουσία είναι οι εξής:

Ρύθμιση SNR βάσει του μέσου όρου γραμμών
Ρύθμιση SNR βάσει του μέσου όρου γραμμών & παροχή επιλογής ρύθμισης SNR μέσω web panel του ISP
Εξειδικευμένη ρύθμιση SNR ανά γραμμή, ύστερα από λίγων ημερών παρακολούθηση σε errors & αυξομειώσεις SNR




Ακόμα και μαγικά να κάνει ο ISP στο τρίτο, το 2. παραμένει καλύτερο σε πολλές περιπτώσεις, για ένα πολύ απλό λόγο:


Ο ISP πρέπει να μαντέψει τι χρειάζεται ο χρήστης (με βάση τους μέσους όρους των χρηστών του, ιστορικά patterns κλπ).

Ο χρήστης αρκεί να εκφράσει αυτό που θέλει, χωρίς να τα κάνει μαντάρα.



Δεν μπορεί ο ΟΤΕ (ή ο όποιος ISP, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι) να μαντέψει αν σήμερα το βράδυ θα κάτσω να δω IPTV (οπότε θέλω μεγάλο SNR και μεγάλο interleaving), αν θα καταπιαστώ με gaming (μεγάλο SNR, μικρό interleaving) ή αν θα φύγω και θα αφήσω τη γραμμή να κατεβάζει full (μικρό SNR, μεγάλο interleaving).

Ας έχει λοιπόν ασφαλείς default τιμές, και ας δώσουνε τη δυνατότητα να παίξουμε με τα υπόλοιπα. Στην ανάγκη, αν φοβούνται ότι θα βάλουμε τα χεράκια μας και θα βγάλουμε τα ματάκια μας (:tease:), ας κόψουν το συνδιασμό "πολύ χαμηλό SNR, μικρό Interleaving" ή ας τον βάλουν πίσω από disclaimer με μεγάλα κόκκινα γράμματα.

stako
28-01-09, 13:57
Αν θέλει 1 up; :twisted:

Ε τότε θα το πληρώνει...

Προσωπικά στην δουλειά απαραίτητο το 1up, στο σπίτι δεν υπάρχει χρησιμότητα για το 99,9% των πελατών.

RBS
28-01-09, 15:20
Ε τότε θα το πληρώνει...

Προσωπικά στην δουλειά απαραίτητο το 1up, στο σπίτι δεν υπάρχει χρησιμότητα για το 99,9% των πελατών.

Εχω server για online game στο σπιτι...24/7....:cool: +team speek 20 talking chanels...:cool:

Dagalidis
28-01-09, 15:29
PSYXAKIAS.....

Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου ΕΑΝ,,,,,
1) Ημασταν BETA TESTERS χωρίς χρέωση επιπλέον 10 Euro / μήνα
2) Μας γινόταν ΠΛΗΡΗΣ ενημέρωση για τις ενδεχόμενες επιπτώσεις που θα είχαμε στα χαρακτηριστικά της γραμμής μας.
3) Πρωτού γίνει το δεύτερο πακέτο αλλαγής του SNR, να μας ειδοποιούσαν έστω μέσω Ε-mai.
4) Nα μας έδιναν την δυνατότητα οπισθοχώρησης από την αρχική σύμβαση (ΑΚΥΡΩΣΗ)
5) Να μας έδιναν την δυνατότητα επιλογής Profile Mode μέσα από το WEB Interface των ΜΟDEM Που μας έδωσαν, ή από το WEB INTERFACE του Conn-X TOOLS με 3 βασικά ΜODE,
A) IPTV MODE > YΨΗΛΟ SNR - Interleaved Mode (Σταθερή IPTV)
B) GAME MODE > YΨΗΛΟ SNR - Fast Path (Xαμηλό PING)
C) BANDWIDTH MODE > XAMΗΛΟ SNR - Interleaved Mode (Mέγιστο Download)

Eφ΄όσον όμως ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω δεν έγινε, θεωρώ την κίνηση αυτή του ΟΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΤΟΧΗ και εκ του ΠΟΝΗΡΟΥ.

Γιατί μη μου πεί κανείς ότι είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να δημιουργήσει ανοιχτά Profile σύνδεσης εξαρτώμενα από τον χρήστη.
Αλλωστε εαν έκανε μια ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ο ΟΤΕ θα είχε σύγουρα πολύ θετικό αντικτυπο στους πελάτες του..... ΤΩΡΙΝΟΥΣ και ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ...

stako
28-01-09, 15:35
Εχω server για online game στο σπιτι...24/7....:cool: +team speek 20 talking chanels...:cool:

Ε ναι, το 0,1% που λέγαμε.......;)

psyxakias
28-01-09, 15:44
PSYXAKIAS.....

Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου ΕΑΝ,,,,,
1) Ημασταν BETA TESTERS χωρίς χρέωση επιπλέον 10 Euro / μήνα
2) Μας γινόταν ΠΛΗΡΗΣ ενημέρωση για τις ενδεχόμενες επιπτώσεις που θα είχαμε στα χαρακτηριστικά της γραμμής μας.
3) Πρωτού γίνει το δεύτερο πακέτο αλλαγής του SNR, να μας ειδοποιούσαν έστω μέσω Ε-mai.
4) Nα μας έδιναν την δυνατότητα οπισθοχώρησης από την αρχική σύμβαση (ΑΚΥΡΩΣΗ)
5) Να μας έδιναν την δυνατότητα επιλογής Profile Mode μέσα από το WEB Interface των ΜΟDEM Που μας έδωσαν, ή από το WEB INTERFACE του Conn-X TOOLS με 3 βασικά ΜODE,
A) IPTV MODE > YΨΗΛΟ SNR - Interleaved Mode (Σταθερή IPTV)
B) GAME MODE > YΨΗΛΟ SNR - Fast Path (Xαμηλό PING)
C) BANDWIDTH MODE > XAMΗΛΟ SNR - Interleaved Mode (Mέγιστο Download)

Eφ΄όσον όμως ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω δεν έγινε, θεωρώ την κίνηση αυτή του ΟΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΤΟΧΗ και εκ του ΠΟΝΗΡΟΥ.

Γιατί μη μου πεί κανείς ότι είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να δημιουργήσει ανοιχτά Profile σύνδεσης εξαρτώμενα από τον χρήστη.
Αλλωστε εαν έκανε μια ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ο ΟΤΕ θα είχε σύγουρα πολύ θετικό αντικτυπο στους πελάτες του..... ΤΩΡΙΝΟΥΣ και ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ...1) Δικαιολογούν το beta μέσω της έκπτωσης
2/3) Αυτό δε πολυσυμφωνώ, αυτή είναι η ουσία του beta που εν γνώση σας γραφτήκατε
4) Συμφωνώ απόλυτα. Το ανέφερα ήδη, θεωρώ τεράστιο (ίσως το βασικότερο) λάθος 12μηνη δέσμευση σε beta υπηρεσία
5) Δεν είναι υποχρεωμένοι, αλλά και εγώ αυτό θα ήθελα - όχι μόνο στην IPTV, γενικά ;)

Όμως διαφωνώ αυτό περί πονηρού κτλ. Τώρα όσον αφορά το αν είναι εύκολο να προσφέρεις remote διαχείριση του DSLAM port στους τελικούς συνδρομητές, τεχνικά είναι εφικτό αλλά πιστεύω οργανωτικά δύσκολο. Ειδικά εάν δεν υπήρχε εξ'αρχής τέτοια πρόθεση/οργάνωση και είναι πολλά τα DSLAMs. Που ξέρεις όμως, μπορεί και να το κάνουν κάποια στιγμή.

Πύρρος
28-01-09, 15:48
Όμως διαφωνώ αυτό περί πονηρού κτλ. Τώρα όσον αφορά το αν είναι εύκολο να προσφέρεις remote διαχείριση του DSLAM port στους τελικούς συνδρομητές, τεχνικά είναι εφικτό αλλά πιστεύω οργανωτικά δύσκολο. Ειδικά εάν δεν υπήρχε εξ'αρχής τέτοια πρόθεση/οργάνωση και είναι πολλά τα DSLAMs. Που ξέρεις όμως, μπορεί και να το κάνουν κάποια στιγμή.

Πράγματι, αλλά τουλάχιστον όπως το σκέφτομαι, το κόστος είναι σχεδόν εφάπαξ. Όσο αυξάνεται ο αριθμός των πελατών, τόσο φθηνότερο (ανα πελάτη) είναι να υλοποιηθεί.

psyxakias
28-01-09, 15:58
Πράγματι, αλλά τουλάχιστον όπως το σκέφτομαι, το κόστος είναι σχεδόν εφάπαξ. Όσο αυξάνεται ο αριθμός των πελατών, τόσο φθηνότερο (ανα πελάτη) είναι να υλοποιηθεί.Ναι αλλά όταν έχεις μια εταιρεία και θες να ξεκινήσεις παροχή μίας επιπλέον υπηρεσίας, η οποία θα δοθεί εντελώς δωρεάν (δε νομίζω να δεχτεί κανένας μας χρέωση €10/μήνα για επιλογή προφίλ), δεν σκέφτεσαι ανά χρήστη αλλά το συνολικό πόσο χρόνο/κόστος υλοποίησης. Όσο μεγαλύτερη η εταιρεία (περισσότεροι παράμετροι / συνδρομητές κτλ), τόσο δυσκολότερη είναι η υλοποίηση. Για αυτό και αρκετές φορές, βλέπουμε μικρές εταιρείες να πρωτοπορούν διότι είναι η ίδια η υλοποίηση ευκολότερη. ;)

Γενικότερα ευελπιστώ πάντως ότι θα δούμε επιλογή προφίλ, ειδικά λόγω IPTV, απλά ίσως είναι η προσωρινή λύση το ανέβασμα του SNR στο 14. Εδώ έγινε το e-bill (αν και κατ'επιλογήν) που δε το περίμενα μέχρι το 2050 :lol:

Dagalidis
28-01-09, 16:18
Το αστείο είναι ότι τώρα που το SNR πήγε στα 14db, ακόμη και με το DMT Tool είναι αδύνατον να πάρουμε πίσω τον παλιό χρονισμό μας, αφού το DMT Tool δουλεύει επί τις % .:hmm:
Αρα ενώ πριν είχαμε Floor κοντά στα 4,5db με 10% SNR (9db αρχικό), τώρα θα πάρουμε κοντά στα 8,5 - 9db (14db new Default) Floor. :rofl:

Tem
28-01-09, 17:21
Το αστείο είναι ότι τώρα που το SNR πήγε στα 14db, ακόμη και με το DMT Tool είναι αδύνατον να πάρουμε πίσω τον παλιό χρονισμό μας, αφού το DMT Tool δουλεύει επί τις % .:hmm:
Αρα ενώ πριν είχαμε Floor κοντά στα 4,5db με 10% SNR (9db αρχικό), τώρα θα πάρουμε κοντά στα 8,5 - 9db (14db new Default) Floor. :rofl:
ακριβώς έτσι είναι. Το έβαλα στο κατώτερο που τελικά είναι 9. Πιο κάτω δεν πάει :down:
Μόνο ενα DMT tool που θα μπορούσαμε να καθορίσουμε εμείς τιμές θα έδινε λύση.

DocXer
28-01-09, 18:16
δηλαδή ρε παιδιά τη κατεβάζετε κάθε μέρα άντε να πάρετε αυτό που θέλετε σε 1-2 λεπτά αργότερα, όταν οδηγείται το πατάτε 200+ επειδή μπορείτε ? ελεος

MNP-10
28-01-09, 18:27
Μη το βλεπεις ετσι.. αμα εχει 18 Mbps, και πες σου τρωει τα 4-8 η iptv, πας στα 10-14. Τωρα.. αν σου φαει και αλλα 6 Mbps το SNR, τι μενει? 4-8.

Δλδ απο 18 -> 4-8 για download.

psyxakias
28-01-09, 18:30
ακριβώς έτσι είναι. Το έβαλα στο κατώτερο που τελικά είναι 9. Πιο κάτω δεν πάει
Μόνο ενα DMT tool που θα μπορούσαμε να καθορίσουμε εμείς τιμές θα έδινε λύση.Δε φταίει το DMT, που στην ουσία απλώς εκτελεί εντολές στο modem (πχ adsl configure --snr 50 για 50%), αλλά κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις των ΟΤΕ DSLAMs. Το ποσοστό του DMT (στην ουσία του modem) κανονικά είναι βάσει του default SNR. Στην Forthnet δηλαδή η μείωση SNR βάσει ποσοστού λειτουργούσε κανονικότατα:
- 100% = 6 dB (default)
- 75% = 4.5 dB (default x 0.75)
- 50% = 3 dB (default x 0.50)
- 25% = 1.5 dB (default x 0.25)
- 10% = 0.6 dB (default x 0.10)
κτλ κτλ

Εδώ βάζοντας 33%, αντί να με ρίξει στα 3 dB (default 9dB x 0.33 = 2.97 dB), με έριξε στα 5.1 dB. Οπότε υπέθεσα ότι έχει κατώτερο όριο τα 5.0 db ή επιτρέπει έως 55% SNR μείωση. Πιστεύω πως ακόμα και 10% να βάλω, πάλι 5.1 dB θα με βάλει αλλά βαριέμαι να κάνω δοκιμές :p

Για να καθορίσεις δικές σου τιμές, μπες από telnet όπως μπαίνω εγώ (δε κατεβάζω SNR μέσω DMT), αλλά δε νομίζω ότι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

torchrelay
28-01-09, 19:35
Λοιπόν μετά από την εντελώς επιπόλαια καταφατική απάντηση στο Conne-Χ TV εχτές το πρωί μου ήρθε ένα sms στο κινητό ότι η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί.
Μαζί μου ήρθε και ο ουρανός στο κεφάλι όταν κοίταξα τα στατιστικά της γραμμής μου.
Το Speedtouch 585 κλειδώνει πλέον στα 14 το πολύ 15 εκεί που πριν κλείδωνε στα 17500 με 18000 ( χωρίς να έχω αποσυνδέσεις κλπ κλπ).
Σήμερα πρωί πρωί κάλεσα το 134 και δήλωσα ότι αρνούμαι να παραλάβω τον εξοπλισμό μιας και η συγκεκριμένη υπηρεσία "τρώει" γύρω στα 3mbs ταχύτητας.
Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι πλέον τα παρακάτω :

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 14.720
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 20,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,0 / 14,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 5.404 / 32.114
CRC Errors (Up/Down): 5.404 / 7
HEC Errors (Up/Down): 3.210 / 6

Οι του 134 είπαν ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου το σχετικό τμήμα αυθημερόν....
Δεν έχω ακόμα κάποια κλήση από αυτούς απλά περιμένω και φυσικά ελπίζω να μην αρχίσει κάνα τρελό μπέρδεμα με χρεώσεις κλπ κλπ και να ξαναγυρίσει η γραμμή στα 17 -18000 πού είχα πριν.

psyxakias
28-01-09, 19:38
Πάντως ακόμα και στα 14 Mbps, έχεις errors στη γραμμή. ;)

torchrelay
28-01-09, 19:39
Ναι όντος έχω.... Τι να πω...
EDIT:
Επικοινώνησε μαζί μου συνεργάτης του Conne-X TV και με πληροφόρησε πως πρέπει να κάνω άρνηση παραλαβής εξοπλισμού.
Η υπηρεσία θα απενεργοποιήσει το Conne-X TV με το που θα πάρει πίσω τον εξοπλισμό.
Τώρα από ότι μου είπε μάλλον θα χρεώσουν ΟΛΟ το ποσό ( 120 ευρό δηλαδή) στον επόμενο λογαριασμό ο οποίος μετά θα πιστωθεί.
Θεόκουλο

Καμία ιδέα έχει κανείς?

jack1987
28-01-09, 21:49
Ναι όντος έχω.... Τι να πω...
EDIT:
Επικοινώνησε μαζί μου συνεργάτης του Conne-X TV και με πληροφόρησε πως πρέπει να κάνω άρνηση παραλαβής εξοπλισμού.
Η υπηρεσία θα απενεργοποιήσει το Conne-X TV με το που θα πάρει πίσω τον εξοπλισμό.
Τώρα από ότι μου είπε μάλλον θα χρεώσουν ΟΛΟ το ποσό ( 120 ευρό δηλαδή) στον επόμενο λογαριασμό ο οποίος μετά θα πιστωθεί.
Θεόκουλο

Καμία ιδέα έχει κανείς?

Oτι να 'ναι φίλε.Εγώ λόγω μεταφοράς δεν έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία ακόμα.Σύνδεσα σήμερα τον tilgin .To θέμα είναι οτι δεν έχω τους κωδικούς για να τον ενεργοποιήσω.Πήρα τηλέφωνο τις πληροφορίες και μου λέει ένα παλικάρι το εξής:Επειδή είναι προσωπικά στοιχεία οι κωδικοί κτλ. δεν μπορούμε να σας τους πούμε.Θα πρέπει να στείλετε φαξ στο τάδε νούμερο με την ταυτότητα του κατόχου,οπού θα ζητάτε να σας καλέσουν απο το αρμόδιο τμήμα για να σας πουν τους κωδικούς.Η πλάκα σε όλη την υπόθεση είναι οτι όταν έκανα την αίτηση δεν ζητήσανε φαξ αλλά τους αρκούσε ο προφορικός μου λόγος(χωρίς να είμαι μάλιστα ο κάτοχος του αριθμού).'Οσο για το συχρονισμό:

Link Information

Uptime: 0 days, 1:58:04
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 14.287
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 16,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,0 / 12,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,0 / 14,5

mmoukiou
28-01-09, 22:21
Οι κωδικοί -αν δεν κάνω λάθος- έρχονται μαζί με τον εξοπλισμό. Αν δεν είναι μέσα στα έντυπα που σου ήρθαν και οι οδηγίες με τους κωδικούς ενεργοποίησης κάπου τα χάσανε...

stako
28-01-09, 22:42
δηλαδή ρε παιδιά τη κατεβάζετε κάθε μέρα άντε να πάρετε αυτό που θέλετε σε 1-2 λεπτά αργότερα, όταν οδηγείται το πατάτε 200+ επειδή μπορείτε ? ελεος

Ε δεν είναι έτσι ακριβώς, πχ μια ταινία σε HD είναι 5-8GB, άλλο να κατέβει μέσω rapidshare σε μισή ώρα και άλλο σε 45 λεπτά αν βιάζεσαι να την δεις με φίλους πχ κτλ....... (οι τιμές είναι τυχαίες)


Μη το βλεπεις ετσι.. αμα εχει 18 Mbps, και πες σου τρωει τα 4-8 η iptv, πας στα 10-14. Τωρα.. αν σου φαει και αλλα 6 Mbps το SNR, τι μενει? 4-8.

Δλδ απο 18 -> 4-8 για download.

Εντάξει αλλά αν δεν βλέπεις κανάλι εκείνη την στιγμή δεν τρώει τίποτα. Οπότε αν βιάζεσαι να κατέβει κάτι απλά το κλείνεις.

jack1987
29-01-09, 00:15
Ε δεν είναι έτσι ακριβώς, πχ μια ταινία σε HD είναι 5-8GB, άλλο να κατέβει μέσω rapidshare σε μισή ώρα και άλλο σε 45 λεπτά αν βιάζεσαι να την δεις με φίλους πχ κτλ....... (οι τιμές είναι τυχαίες)



Εντάξει αλλά αν δεν βλέπεις κανάλι εκείνη την στιγμή δεν τρώει τίποτα. Οπότε αν βιάζεσαι να κατέβει κάτι απλά το κλείνεις.

Απο τι στιγμή που μιλάμε για μείωση κατα 30% του συχρονισμού,όποια και αν είναι η ταχύτητα που κλειδώνει η γραμμή μας,έχουμε κάθε δικαίωμα να ζητάμε ως μέγιστο SN Margin τα 11db(όπως είπα και πιο πάνω απο προσωπική εμπειρία-δεν χρειάζεται να αναφέρω ποια είναι η εμπειρία που έχω- η υπηρεσία της iptv μπορεί να λειτουργήσει και με 6-7 SN Margin).Αυτή τη στιγμή σε μένα έχει παει στα 16db.

pan.nl
29-01-09, 00:24
Έχει κανείς κάποιο από τα παλαιότερα firmware του Speedtouch 780 που λειτουργούν με το DMT Tool (από έκδοση 6.1.4.3 και πριν νομίζω)?

patriot3132
29-01-09, 00:32
Επειδή δεν είμαι και πλύ σχετικός γίνεται να πειράξουμε το SnR? Αν ναί αυτό γίνεται απ'οτι κατάλαβα με το DMT. Υπάρχει κάποιος οδηγός? Ποιο ρουτερ προτέινετε και θα παίξει με αυτό το κολπάκι να πάω να το αγοράσω?

τα σημερινά στοιχεία μου. Παρατήρησα ότι κάθε φορά που ανεβάζουν το snr το ρουτερ συγχρονίζει στα 9800 για καποιο λόγο μεχρι να κάνω restart.

Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream Down Stream
861 (Kbps.) 13664 (Kbps.)


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
19 dB
14 dB

Attenuation
8 dB
20 dB

To κολπάκι αυτό δουλεύει? http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=264576
Αξίζει να πάρω το asus?

E ρε τι τραβάμε...βάλαμε ιptv για καλύτερα και τώρα ψαχνουμε για router, dmt ktl μπας και κερδισουμε κανενα kbps...:(

DocXer
29-01-09, 01:06
εγώ κέρδισα 3-4mbit με το dmt tool, στο 780 μην κάνετε υποβάθμιση προς θεού χειρότερα θα γίνει.

jack1987
29-01-09, 01:12
Επειδή δεν είμαι και πλύ σχετικός γίνεται να πειράξουμε το SnR? Αν ναί αυτό γίνεται απ'οτι κατάλαβα με το DMT. Υπάρχει κάποιος οδηγός? Ποιο ρουτερ προτέινετε και θα παίξει με αυτό το κολπάκι να πάω να το αγοράσω?

τα σημερινά στοιχεία μου. Παρατήρησα ότι κάθε φορά που ανεβάζουν το snr το ρουτερ συγχρονίζει στα 9800 για καποιο λόγο μεχρι να κάνω restart.

Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream Down Stream
861 (Kbps.) 13664 (Kbps.)


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
19 dB
14 dB

Attenuation
8 dB
20 dB

To κολπάκι αυτό δουλεύει? http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=264576
Αξίζει να πάρω το asus?

E ρε τι τραβάμε...βάλαμε ιptv για καλύτερα και τώρα ψαχνουμε για router, dmt ktl μπας και κερδισουμε κανενα kbps...:(

Λογικά μετά την αλλαγή του sn margin γυρίζει το modulation σε adsl2 και μετα το ρεσταρτ που του κάνεις γυρνάει σε adsl2+.Για το asus θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ.Οτι δουλεύει με τις απαραίτητες ρυθμίσεις το γνωρίζω.Απλά θα ήθελα να μάθω τις εντυπώσεις αυτών που το έχουν,γιατί μάλλον σε αυτό θα καταφύγω και εγώ.Απ' 'οσο είδα κάνει περίπου 60 ευρώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.