PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώς σας βρήκα



jinkostas
28-01-09, 09:32
Καλημέρα σας…

Είμαι και εγώ νέος χρήστης στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL (μόνο Internet όχι Double play) και ενεργοποιήθηκα εχθές 27/01/2009.
Έκανα αίτηση online μέσα από το site της HOL στις 12/01/2009 και μετά από 15 μέρες περίπου ενεργοποιήθηκα.
Τώρα τα στατιστικά της σύνδεσης του modem (Linksys WAG200) είναι τα εξής
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 17919 kbps
Upstream Rate: 1022 kbps
Downstream Margin: 11 db
Upstream Margin: 11 db
Downstream Line Attenuation: 17 db
Upstream Line Attenuation: 3 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db .
Δεν μπορώ να κρίνω εάν τα παραπάνω είναι καλά ή όχι
Αυτό όμως που μπορώ να πω ήταν ότι εχθές ενώ κατέβαζα από το netload με 600-700kb/sec για αρκετή ώρα μετά κατέβασα με 100-150kb/sec… Πείρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και μου είπανε ότι για 2-3 μέρες στην αρχή θα βλέπω κάποια σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα λόγω του ότι η γραμμή μου στην αρχή είναι σε κάποιου είδους test. Ισχύει κάτι τέτοιο??
Σας ευχαριστώ πολύ

Vitruvian78
28-01-09, 10:34
Νομίζω οτι απο τα στοιχεία που δίνεις είσαι πολύ καλά! Μην πειράζεις τίποτα. Το έχω ακούσεις κι εγώ αυτό για τις πρώτες μέρες απο πολύ κόσμο.

akilleas
28-01-09, 11:36
Μια χαρά είσαι.
Όσον αφορά τις πρώτες μέρες δεν ξέρω. Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα.

treli@ris
28-01-09, 11:42
Με σκετο Ιντερνετ και οχι DP δεν θα εχεις ποτε προβλημα. Στα 2 χρονια που ειμαι στη ΗΟΛ η ταχυτητα ειναι σταθερη 19-20mbps. Τυχον σκαμπανεβασματα οφειλονται σε περιστασιακη αποσυνδεση

jinkostas
28-01-09, 13:17
Παίζει ρόλο να μην έχεις σκαμπανεβάσματα στην ADSL δηλαδή να συνδέεσαι μία φορά στα 17 μία φορά στα 18 κτλ αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Εννοώ ότι νόημα έχει να κατεβάζεις με 600kb/sec και να είσαι συνδεδεμένος στα . Απλά για να λες ότι έχεις σύνδεση ADSL στα 18;

treli@ris
28-01-09, 13:29
Ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα. Με οσα κλειδωνα με τοσα κατεβαζα. Πανω απο 2,1 mb/s δεν εχω δει βεβαια :p

akilleas
28-01-09, 20:54
Παίζει ρόλο να μην έχεις σκαμπανεβάσματα στην ADSL δηλαδή να συνδέεσαι μία φορά στα 17 μία φορά στα 18 κτλ αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Εννοώ ότι νόημα έχει να κατεβάζεις με 600kb/sec και να είσαι συνδεδεμένος στα . Απλά για να λες ότι έχεις σύνδεση ADSL στα 18;

Εννοείται βέβαια ότι για να πιάσεις το μέγιστο της γραμμής πρέπει να κατεβάσεις από κάπου που θα μπορεί να στο αποδώσει κιόλας;)
Εγώ από τόρρεντ πιάνω 1μβ και κάτι ψιλά, ενώ από σέρβερ 1.6μβ!!!

jinkostas
29-01-09, 16:45
Πάντως παρατήρησα ότι απο τις 17:00 το απόγευμα που επιστρέφω σπίτι μέχρι και τις 01:00 το βράδυ κατεβάζω απο netload με 300kb/sec μετά αρχίζει και ανεβαίνει...

DaveMurray
29-01-09, 16:57
LOL, σε σύγκριση, με τα 650 kb/sec που είναι σε εμένα, ΑΡΧΟΝΤΕΣ είστε, μην πω και Βασιλιάδες :p

Άτιμη κοινωνία, άλλους τους έχεις με 2,1 mb/sec και άλλους τους έχεις με 650kb/sec να καίγονται στα Τάρταρα. Άτιμη Κοινωνία!!! :rofl::crazy::lol:

seventy_eight78
29-01-09, 17:08
Πώς βλέπουμε αυτά τα στατιστικά στο NetFaster;

KataKahmenos
30-01-09, 09:59
LOL, σε σύγκριση, με τα 650 kb/sec που είναι σε εμένα, ΑΡΧΟΝΤΕΣ είστε, μην πω και Βασιλιάδες :p

Άτιμη κοινωνία, άλλους τους έχεις με 2,1 mb/sec και άλλους τους έχεις με 650kb/sec να καίγονται στα Τάρταρα. Άτιμη Κοινωνία!!! :rofl::crazy::lol:

Εμ, το θέμα είναι να είσαι κοντά στο κέντρο της HOL για να πιάνεις καλές ταχύτητες... Τώρα σε ρωτάω: έχεις 24mbps και φτάνεις ta 6 ?? Αν ναι, θα τους έπαιρνα να μου αλλάξουν την ταχύτητα σε 6mbps... Θα πλήρωνες και λιγότερα:p:p

matrix1
06-02-09, 20:16
Πάντως παρατήρησα ότι απο τις 17:00 το απόγευμα που επιστρέφω σπίτι μέχρι και τις 01:00 το βράδυ κατεβάζω απο netload με 300kb/sec μετά αρχίζει και ανεβαίνει...

Λοιπον εχω να παρατηρησω το εξης σχετικα με το netload και τη HOL...

Απο on telecoms ολη μερα κατεβαζω με 750KΒ/sec και ταυτοχρονα σε αλλο pc με συνδεση HOL ιδιοκτητο κατεβαζω με 50ΚΒ/sec! Ενω απο rapidshare και αλλους share servers δεν παρατηρω καμια διαφορα απολυτως (σαν free αλλες ωρες εχει limit 200KB και αλλες 50KB/sec και παιζει και στα 2 pc το ιδιο)...

Τι προβλημα παιζει;
Απο που ειναι το netload (.in) ; Μηπως προβλημα- υπερφορτωση στην συνδεση με την συγκεκριμενη χωρα η HOL; Για ριξτε καμια σκεψη...

guzel
06-02-09, 20:39
Λοιπον εχω να παρατηρησω το εξης σχετικα με το netload και τη HOL...

Απο on telecoms ολη μερα κατεβαζω με 750KΒ/sec και ταυτοχρονα σε αλλο pc με συνδεση HOL ιδιοκτητο κατεβαζω με 50ΚΒ/sec! Ενω απο rapidshare και αλλους share servers δεν παρατηρω καμια διαφορα απολυτως (σαν free αλλες ωρες εχει limit 200KB και αλλες 50KB/sec και παιζει και στα 2 pc το ιδιο)...

Τι προβλημα παιζει;
Απο που ειναι το netload (.in) ; Μηπως προβλημα- υπερφορτωση στην συνδεση με την συγκεκριμενη χωρα η HOL; Για ριξτε καμια σκεψη...

δεν υπαρχει κανενα απολυυτως προβλημα.
το οποιο προβλημα σου παρουσιαζει θα ειναι τοπικο ή εσωτερικα στο χωρο σου!!

matrix1
06-02-09, 21:27
Η ερωτηση ηταν πολυ σοβαρη και περιμενω σοβαρες απαντησεις....!!!

Οταν σου λεω οτι απο αλλους servers κατεβαζει ΟΚ, στο speedtest HOL βγαζει σχεδον την ταχυτητα συχρονισμου (15 Μbps) και απο netload κατεβαζει με 15-50 ΚΒ αναλογα την ωρα φταιει κατι μεσα στο σπιτι; Μηπως εγω;

(τα δυο pc ειναι σε αποσταση 50 μετρων στην ιδια γειτονια, στο ιδιο κεντρο βεβαια και ακριβως με τα ιδια - πολυ καλα - στατιστικα στοιχεια γραμμης)

Κλεινοντας λεω οτι το προβλημα ειναι 100% στην HOL απλα ψαχνω να δω τι μπορει να ειναι.

(Για οσους δεν καταλαβαινουν το προβλημα θετω με παραδειγμα: Εχουμε μια σωληνα νερου η οποια μας δινει νερο με φουλ πιεση -καινουργια, χωρις σκουπιδακια φανταζομαι αφου τρεχει μια χαρα το νερο του server της HOL και οχι μονο, απο πολλους πιανω 1.5-2 ΜΒ/sec- και οταν επιλεξουμε να παρουμε νερο απο netload απλα σταζει, ενω η διπλανη σωληνα της ON παλι απο netload τρεχει μια χαρα.)

treli@ris
08-02-09, 19:22
Η ερωτηση ηταν πολυ σοβαρη και περιμενω σοβαρες απαντησεις....!!!

Οταν σου λεω οτι απο αλλους servers κατεβαζει ΟΚ, στο speedtest HOL βγαζει σχεδον την ταχυτητα συχρονισμου (15 Μbps) και απο netload κατεβαζει με 15-50 ΚΒ αναλογα την ωρα φταιει κατι μεσα στο σπιτι; Μηπως εγω;

(τα δυο pc ειναι σε αποσταση 50 μετρων στην ιδια γειτονια, στο ιδιο κεντρο βεβαια και ακριβως με τα ιδια - πολυ καλα - στατιστικα στοιχεια γραμμης)

Κλεινοντας λεω οτι το προβλημα ειναι 100% στην HOL απλα ψαχνω να δω τι μπορει να ειναι.

(Για οσους δεν καταλαβαινουν το προβλημα θετω με παραδειγμα: Εχουμε μια σωληνα νερου η οποια μας δινει νερο με φουλ πιεση -καινουργια, χωρις σκουπιδακια φανταζομαι αφου τρεχει μια χαρα το νερο του server της HOL και οχι μονο, απο πολλους πιανω 1.5-2 ΜΒ/sec- και οταν επιλεξουμε να παρουμε νερο απο netload απλα σταζει, ενω η διπλανη σωληνα της ON παλι απο netload τρεχει μια χαρα.)

Μαλλον θα ειναι προβλημα της ΗΟΛ με την υπηρεσια της netload

@ ADSLgr.com All rights reserved.