PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με Forthnet - Αντιδράσεις



fox13
29-01-09, 13:14
Καλημέρα.
Εδώ και αρκετούς μήνες (3 στην περίπτωσή μου, σε άλλους λιγότερο σε άλλους περισσότερο) η forthnet ΔΕΝ προσφέρει τις υπηρεσίες που μου υποσχέθηκε στο συμβόλαιο που υπέγραψα όταν έκανα σύμβαση με την εταιρία.

Από τα 24 Mbps που θεωρητικά έχω (πρακτικά πληρώνω) το Internet δεν πιάνει ούτε τα 2 Mbps, με απίστευτα προβλήματα σε pings και αποσυνδέσεις. Ακόμα και messenger υπηρεσίες παρουσιάζουν απαράδεκτες καθυστερήσεις. Δεν κάνω καν κουβέντα για πράγματα όπως video streaming, p2p, online gaming γιατί πολύ απλά δεν είναι εφικτά με την υπάρχουσα κατάσταση (τουλάχιστον όχι χωρίς υποστήριξη ψυχιάτρου)

Για όλα αυτά τα προβλήματα δεν φταίει ούτε το router, ούτε βραχυκύκλωμα στη γραμμή, ούτε το μπριζάκι ούτε ο Κριός στο Δία με τη νέα πανσέληνο όπως προσπάθησαν να με πείσουν οι τεχνικοί της Forthnet κάθε φορά που επικοινώνησα μαζί τους για το θέμα. Όπως έχει φανεί και από τόσα posts στα forums εδώ, τα προβλήματα είναι γενικά σε όλους τους συνδρομητές και δεν περιορίζονται γεωγραφικά.

Επίσης όπως δείχνουν οι μετρήσεις που οι ίδιοι οι απλοί χρήστες κάνουμε καθημερινά αποκλειστική υπεύθυνη για την απαράδεκτη αυτή κατάσταση είναι η ίδια η Forthnet. Η αιτία των προβλημάτων απλή και εμφανής: το bandwidth που έχει "αγοράσει" η forthnet δεν επαρκεί για να εξυπηρετήσει τον μεγάλο αριθμό από συνδρομητές που διαθέτει, τόσο για Ελλάδα όσο και για εξωτερικό. Γιατί δεν αγοράζει κι άλλα κυκλώματα θα μου πείτε? Είναι πολλά τα λεφτά Άρη ...
Ειδικά εδώ στην Κρήτη (Ηράκλειο) έχουμε φτάσει σε ποσοστά 400-500% overbooking των γραμμών :evil:

Όπως δείχνει το πρόσφατο παρελθόν η εταιρία δεν "ιδρώνει" και πολύ από μαζικές καταγγελίες στο ΕΕΤΤ. στο συνήγορο του πολίτη κλπ. Τι μέσο αντίδρασης μας απομένει λοιπόν? Πολλοί (οι περισσότεροι) απλα πληρώνουν το τέλος αποδέσμευσης και αλλάζουν πάροχο (συνήθως προς ΟΤΕ ή HOL). Έτσι όμως δεν λύνεται το πρόβλημα και η εν λόγω εταιρία εξακολουθεί να εξαπατά νέους χρήστες (ναι το λέω ξεκάθαρα: ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η FORTHNET ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙ ΑΠΑΤΗΣ ΚΑΙ ΠΛΑΝΗΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ) με διαφημίσεις του στυλ "200.000 οικογένειες" κλπ.

Τι μέσο μας μένει λοιπόν για να αντιδράσουμε? Αφού καταγγελίες κλπ δεν φαίνεται να έχουν αποτέλεσμα? Στην Μπανανία που ζούμε (και θέλουμε να αποκαλούμε κράτος - μέλος της ΕΕ τρομάρα μας) μόνο ένα πράγμα είναι αποτελεσματικό ενάντια σε "μεγάλες" εταιρίες τύπου Forthnet: ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ (κακή δημοσιότητα). Μόνο αυτό θα αποτελέσει πραγματικό πλήγμα για αυτούς και θα του αναγκάσει να δραστηριοποιηθούν.

Το ερώτημα λοιπόν είναι πώς θα καταφέρουμε να φέρουμε τα φώτα της δημοσιότητας στην υπάρχουσα κατάσταση ? Και με αυτό εννοώ την γενική κοινή γνώμη (που αγνοούν πράγματα όπως αυτό το φόρουμ, ο ΕΕΤΤ κλπ) που αποτελεί και πιθανούς μελλοντικούς πελάτες. Μια πρώτη σκέψη που έχω είναι να συντάξουμε ένα κείμενο με στοιχεία και αποδείξεις και να το στείλουμε (προφανώς με υπογραφές και στοιχεία) σε όλα τα περιοδικά του χώρου (PC MASTER, RAM etc) καθώς και σε εφημερίδες πανελλαδικής εμβέλειας. Πώς σας φαίνεται αυτό σαν ένα πρώτο βήμα αντίδρασης? Περιμένω και τις δικές σας ιδέες/προτάσεις.

Θυμηθείτε: όσο δεν αντιδρούμε (ή απλά φεύγουμε) τους δίνουμε το δικαίωμα να συνεχίζουν να εξαπατούν νέους πελάτες (όταν πληρώνεις για μια υπηρεσία την οποία δεν λαμβάνεις ούτε στο 10% τελικά, αυτό λέγεται ΑΠΑΤΗ)

So don't get mad, get EVEN ;)

vasbot
29-01-09, 13:46
Εγώ αντέδρασα και έφυγα και επανήλθα στον ΟΤΕ και βρήκα την ησυχία μου, η Forthnet τουλάχιστον στην Επαρχία μετά το μεσημέρι δίνει ταχύτητες dialup για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ πιο πάνω και συμφωνώ μαζί σου και εάν είναι να κάνουμε κάτι να το κάνουμε, είμαι μέσα σε οποιαδήποτε μορφής καταγγελία κατά της Forthnet, μόνο απεργία πείνας δεν κάνω.

nmavro73
29-01-09, 14:03
Μην ακούω πάλι για ομαδικές κλπ.Την έκανα την οργάνωσα, έκανα και ατομική.Διάβασε το άλλο νήμα να δεις την απάντηση της εταιρίας
Πληρώνεις ΜΕΧΡΙ 24 όχι 24..δεν σου λέει καν ακριβώς πόσο

athina_livadi
29-01-09, 14:17
Εγώ είμαι μέσα σε οτι αποφασιστεί. Πρέπει να δράσουμε άμεσα αν μπορούμε να τους βγάλουμε και στην τηλεόραση ακόμα καλύτερα.

vasbot
29-01-09, 14:18
Μην ακούω πάλι για ομαδικές κλπ.Την έκανα την οργάνωσα, έκανα και ατομική.Διάβασε το άλλο νήμα να δεις την απάντηση της εταιρίας
Πληρώνεις ΜΕΧΡΙ 24 όχι 24..δεν σου λέει καν ακριβώς πόσο

Σε όλους το ίδιο είναι όσον αφορά τις 24άρες. Το θέμα είναι άλλο, ενώ στην Forthnet το ρούτερ κλειδώνει π.χ. στα 10.000 κατά τις ώρες αιχμής έχεις dialup σύνδεση, εγώ ποτέ δεν είδα τις ώρες αιχμής πάνω από 250 και μιλάω για το δικό μου πρόβλημα. Όμως και ο γείτονας τα ίδια και άλλοι που είναι στην Σπάρτη τα ίδια, μιλάμε για κατάσταση πανικού.

fox13
29-01-09, 15:27
Μην ακούω πάλι για ομαδικές κλπ.Την έκανα την οργάνωσα, έκανα και ατομική.Διάβασε το άλλο νήμα να δεις την απάντηση της εταιρίας
Πληρώνεις ΜΕΧΡΙ 24 όχι 24..δεν σου λέει καν ακριβώς πόσο

Μα αυτό ακριβώς είπα: ότι από καταγγελίες κλπ δεν ιδρώνει το αυτί τους ... η καταγγελία βλέπεις δεν προβάλλεται ;) Και όταν είσαι στην Ψαροκώσταινα, δεν υπάρχει κανενα νομοθετικό πλαίσιο να προστατεύσει τον καταναλωτή (φαντάζεσαι π.χ. να έκανε ενας ISP στην Αγγλία ή στη Γερμανία ότι η Forthnet? σε ένα μήνα θα κλείνανε από τις αποζημιώσεις)

Αυτό που προτείνω είναι ομαδικό μεν, όχι καταγγελία δε: ένα κείμενο που με απλα ελληνικά (αλλά και με επιστημονικά στοιχεία για υποστήριξη) να περιγράφει το πρόβλημα και να αποδεικνύει ότι η ευθύνη ανήκει αποκλειστικά στη Forthnet. Αντί αυτό το κείμενο να το κάνουμε (μια ακόμα) καταγγελία θα το χειριστούμε διαφορετικά και έτσι που να τους πονέσει. Το αποστέλουμε σε όλα τα περιοδικά του χώρου (ειδικά αυτά που κάνουν κατα καιρούς αφιερώματα στο ADSL στην Ελλάδα, π.χ. εκδόσεις CompuPress) και σε όλες τις εφημερίδες.

Σίγουρα υπάρχουν και πιο extreme πράγματα που μπορούμε να κάνουμε (νόμιμα πάντα): π.χ. για εμας στο Ηράκλειο Κρήτης που η κατάσταση είναι τριτοκοσμική μια συγκέντρωση συνδρομητών έξω από τα γραφεία τους (έχοντας προηγουμένως ενημερώσει τα τοπικά κανάλια -ΚΡΗΤΗ TV, CRETA channel) δεν θα τους αφήσει πιστεύω αδιάφορους ;)

redbull
29-01-09, 15:52
Ας το δουμε αλλιως:

Ειμαι περιοδικό. Λαμβάνω απο τη μια ενα χαρτι με διάφορες "τεχνολογικές μπούρδες" (ετσι θα τις πει ο μανατζερ) που οι συντάκτες του θελουν δωρεαν δημοσίευση κι απο την αλλη ενα fax για μια ολοσέλιδη της forthnet που κοστίζει χχχχχχχ ευρω. Ποιο θα προτιμήσω, την "μπουρδολογία" ή το ζεστο χρήμα;

Αν θελεις να βαλουμε 10ε ο καθένας μπας και μαζευτεί αξιολογο ποσο για ολοσέλιδη σε κυριακάτικη εφημερίδα λαικής κατανάλωσης πχ. ΠρωτοΘεμα. Τοτε να σου πω αν θα ιδρώσει τ'αυτι τους.. Αλλη ιδεα για να ιδρωσουν ειναι να τους μπλοκαρουμε την αγορά των δικαιωμάτων superleague μεσω συμβουλίου της επικρατείας για κάποιο χ,ψ λογο που δεν μου ερχεται τωρα. Ολα αυτα προφανως ειναι αστειότητες και επιστημονική φαντασία.

Ενας εχει το μαχαίρι (ΕΕΤΤ) και δεν το χρησιμοποιεί, να τους παρει την αδεια να τελειώνουμε...

valouris
29-01-09, 16:27
Δεν ισχύει αυτό που λες ρε συ, γράψτε στη στήλη User Power του PcMaster που είναι ακριβώς για αυτό το λόγο, παράπονα του καταναλωτή. Και ύστερα προωθεί τα παράπονα και πιέζει και το περιοδικό την εκάστοτε εταιρεία. Δεν χάνετε τίποτα νομίζω, και προκειμένουν ναπληρώσετε από τώρα λεφτά, δοκιμάστε αυτό, και ύστερα σκέφτεστε για ολοσέλιδες.

droutis
29-01-09, 16:51
Καλημέρα.
Εδώ και αρκετούς μήνες (3 στην περίπτωσή μου, σε άλλους λιγότερο σε άλλους περισσότερο) η forthnet ΔΕΝ προσφέρει τις υπηρεσίες που μου υποσχέθηκε στο συμβόλαιο που υπέγραψα όταν έκανα σύμβαση με την εταιρία.

Από τα 24 Mbps που θεωρητικά έχω (πρακτικά πληρώνω) το Internet δεν πιάνει ούτε τα 2 Mbps, με απίστευτα προβλήματα σε pings και αποσυνδέσεις. Ακόμα και messenger υπηρεσίες παρουσιάζουν απαράδεκτες καθυστερήσεις. Δεν κάνω καν κουβέντα για πράγματα όπως video streaming, p2p, online gaming γιατί πολύ απλά δεν είναι εφικτά με την υπάρχουσα κατάσταση (τουλάχιστον όχι χωρίς υποστήριξη ψυχιάτρου)

Για όλα αυτά τα προβλήματα δεν φταίει ούτε το router, ούτε βραχυκύκλωμα στη γραμμή, ούτε το μπριζάκι ούτε ο Κριός στο Δία με τη νέα πανσέληνο όπως προσπάθησαν να με πείσουν οι τεχνικοί της Forthnet κάθε φορά που επικοινώνησα μαζί τους για το θέμα. Όπως έχει φανεί και από τόσα posts στα forums εδώ, τα προβλήματα είναι γενικά σε όλους τους συνδρομητές και δεν περιορίζονται γεωγραφικά.

Επίσης όπως δείχνουν οι μετρήσεις που οι ίδιοι οι απλοί χρήστες κάνουμε καθημερινά αποκλειστική υπεύθυνη για την απαράδεκτη αυτή κατάσταση είναι η ίδια η Forthnet. Η αιτία των προβλημάτων απλή και εμφανής: το bandwidth που έχει "αγοράσει" η forthnet δεν επαρκεί για να εξυπηρετήσει τον μεγάλο αριθμό από συνδρομητές που διαθέτει, τόσο για Ελλάδα όσο και για εξωτερικό. Γιατί δεν αγοράζει κι άλλα κυκλώματα θα μου πείτε? Είναι πολλά τα λεφτά Άρη ...
Ειδικά εδώ στην Κρήτη (Ηράκλειο) έχουμε φτάσει σε ποσοστά 400-500% overbooking των γραμμών :evil:

Όπως δείχνει το πρόσφατο παρελθόν η εταιρία δεν "ιδρώνει" και πολύ από μαζικές καταγγελίες στο ΕΕΤΤ. στο συνήγορο του πολίτη κλπ. Τι μέσο αντίδρασης μας απομένει λοιπόν? Πολλοί (οι περισσότεροι) απλα πληρώνουν το τέλος αποδέσμευσης και αλλάζουν πάροχο (συνήθως προς ΟΤΕ ή HOL). Έτσι όμως δεν λύνεται το πρόβλημα και η εν λόγω εταιρία εξακολουθεί να εξαπατά νέους χρήστες (ναι το λέω ξεκάθαρα: ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η FORTHNET ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙ ΑΠΑΤΗΣ ΚΑΙ ΠΛΑΝΗΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ) με διαφημίσεις του στυλ "200.000 οικογένειες" κλπ.

Τι μέσο μας μένει λοιπόν για να αντιδράσουμε? Αφού καταγγελίες κλπ δεν φαίνεται να έχουν αποτέλεσμα? Στην Μπανανία που ζούμε (και θέλουμε να αποκαλούμε κράτος - μέλος της ΕΕ τρομάρα μας) μόνο ένα πράγμα είναι αποτελεσματικό ενάντια σε "μεγάλες" εταιρίες τύπου Forthnet: ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ (κακή δημοσιότητα). Μόνο αυτό θα αποτελέσει πραγματικό πλήγμα για αυτούς και θα του αναγκάσει να δραστηριοποιηθούν.

Το ερώτημα λοιπόν είναι πώς θα καταφέρουμε να φέρουμε τα φώτα της δημοσιότητας στην υπάρχουσα κατάσταση ? Και με αυτό εννοώ την γενική κοινή γνώμη (που αγνοούν πράγματα όπως αυτό το φόρουμ, ο ΕΕΤΤ κλπ) που αποτελεί και πιθανούς μελλοντικούς πελάτες. Μια πρώτη σκέψη που έχω είναι να συντάξουμε ένα κείμενο με στοιχεία και αποδείξεις και να το στείλουμε (προφανώς με υπογραφές και στοιχεία) σε όλα τα περιοδικά του χώρου (PC MASTER, RAM etc) καθώς και σε εφημερίδες πανελλαδικής εμβέλειας. Πώς σας φαίνεται αυτό σαν ένα πρώτο βήμα αντίδρασης? Περιμένω και τις δικές σας ιδέες/προτάσεις.

Θυμηθείτε: όσο δεν αντιδρούμε (ή απλά φεύγουμε) τους δίνουμε το δικαίωμα να συνεχίζουν να εξαπατούν νέους πελάτες (όταν πληρώνεις για μια υπηρεσία την οποία δεν λαμβάνεις ούτε στο 10% τελικά, αυτό λέγεται ΑΠΑΤΗ)

So don't get mad, get EVEN ;)

Υπάρχουν πάντα και άλλοι πάροχοι.

gagtzer
29-01-09, 17:03
Το μόνο που θα αναγκάσει την Forthnet να βελτιώσει την κατάσταση είναι να αρχίσει να φεύγει κόσμος,δηλαδή να αρχίσει να χάνει λεφτά.Οι εταιρείες μόνο αυτό καταλαβαίνουν,καταγγελίες κτλ είδαμε πόσο τους συγκίνησαν.

Lagman
29-01-09, 17:25
Πρώτα από όλα εσείς εκεί στην Κρήτη μπορείτε να ζητήσετε να διακόψετε χωρίς να πληρώσετε τα 70 ευρώ μιας και τα προβλήματα που έχει η FORTHnet με το ηράκλειο Κρήτης είναι μήνες...

Θα μπορούσε να γίνει και μια προσπάθεια με την εκπομπή στην Ερτ1 Ψηφιακή Ελλάδα μιας και είναι εκπομπή που ασχολείται με το Internet .

Το καλύτερο είναι γνωστοποίηση των προβλημάτων σε όλους τους γνωστούς σας και φυγή από την εταιρία .

redbull
29-01-09, 18:27
Δεν ισχύει αυτό που λες ρε συ, γράψτε στη στήλη User Power του PcMaster που είναι ακριβώς για αυτό το λόγο, παράπονα του καταναλωτή. Και ύστερα προωθεί τα παράπονα και πιέζει και το περιοδικό την εκάστοτε εταιρεία. Δεν χάνετε τίποτα νομίζω, και προκειμένουν ναπληρώσετε από τώρα λεφτά, δοκιμάστε αυτό, και ύστερα σκέφτεστε για ολοσέλιδες.

Για την ιστορία επειδη ανέφερες το PCMaster:

Υπήρχε κάποτε ενας ISP που τον ελεγαν Compulink και δουλευε το ιδιο "υποδειγματικά" οπως η forthnet καλη ωρα.. Δεν εκανες login ποτε, δεν επιανες γραμμή και λοιπα.. Ο ISP αυτος ηταν παρακλάδι της Compupress δηλαδη της μαμας εταιριας του περιοδικού. Tόσα χρόνια επιστολή διαμαρτυρίας στο εν λογω περιοδικό δεν ειδα , ομως αντιθετα, δημοσιευθηκαν πολλες επιστολες στο RAM απο αναγνωστες που διαμαρτυρονταν γιατι το pcmaster και το CΓΟ δεν δημοσιεύουν τις επιστολές διαμαρτυρίας τους. Αρα οταν μιλαμε για ελευθερία λόγου και αναφέρουμε το PCMaster ειναι το λιγοτερο ειρωνικό, οχι οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι βεβαια.. :whistle:


Το μονο που κάνουν τα περιοδικά ειναι να στείλουν FW το email στην εταιρία που τα "χωνεις". Εκει στις εταιρίες στο γραφειο επικοινωνίας, εχουν κατι ψαγμένους (με διδακτορικό στο paparology manipulation & serving) που συντάσουν απαντήσεις με ομορφα λογάκια χωρις νόημα. Κατω απο το δικό σου λοιπον -κουτσουρεμένο- email διαμαρτυρίας δημοσιεύεται -ολοκληρη- η καθωςπρεπει απάντηση της εταιρίας που συνηθως ειναι αυτο που θελει να ακουσει ο λαος: "Εμεις δεν φταιμε, ο χρηστης ειναι κακος και ασχετος, του δώσαμε και λεφτα πίσω, τι αλλο θελει;".

Απλες επικοινωνιακές τακτικές φιλε μου.. :whistle:

harrispotter
29-01-09, 19:51
π.χ. για εμας στο Ηράκλειο Κρήτης που η κατάσταση είναι τριτοκοσμική μια συγκέντρωση συνδρομητών έξω από τα γραφεία τους (έχοντας προηγουμένως ενημερώσει τα τοπικά κανάλια -ΚΡΗΤΗ TV, CRETA channel) δεν θα τους αφήσει πιστεύω αδιάφορους ;)

Μεσα με τα χιλια..:oneup:

fox13
29-01-09, 20:20
Δεν λέω να πάρουμε κι εμείς τρακτέρ να βγούμε στους δρόμους ώστε να μας δείξουν τα πρωινά των καναλιών (όπως είναι της μόδας)

Από την άλλη όμως δεν καταλαβαίνω και τον αρνητισμό/απάθεια ορισμένων. Στο κάτω κάτω έχουμε τίποτα να χάσουμε? Όσο για τα περιοδικά-εφημερίδες που αναφέρθηκαν ορισμένοι: ίσα ίσα που τέτοια θέματα (αν δοθούν σωστά και με απλά παραδείγματα ωστε να είναι κατανοητά από τον απλό πολίτη) τους ενδιαφέρουν και πολύ μάλιστα ... και ακόμα και αν το PC MASTER (ή το όποιο περιοδικό) δεν κάνει τίποτα άλλο από το να δημοσιεύσει ένα κείμενο αυτό είναι από μόνο του ένα κέρδος στο παιχνίδι της επικοινωνιακής πολιτικής --> bad publicity
Μία αρνητική δημοσιότητα που φυσικά τους τσούζει και άγρια μάλιστα. αλλιώς δεν θα' χανε "κατι ψαγμένους (με διδακτορικό στο paparology manipulation & serving) που συντάσουν απαντήσεις με όμορφα λογάκια χωρίς νόημα" όπως αναφέρει ένας φίλος παραπάνω...
Προτείνω λοιπόν να βασιστούμε στο κείμενο της καταγγελίας που κατέθεσαν τα παιδιά, να το συμπληρώσουμε με τα στοιχεία που προέκυψαν από τότε και να το μετατρέψουμε σε "επιστολή διαμαρτυρίας" προς τα ΜΜΕ.

fox13
01-02-09, 23:36
http://www.speedtest.net/result/402322585.png (http://www.speedtest.net)

γιατί δεν το κλείνουν το @#@λο ?

Vassilis_X
02-02-09, 00:06
Μονο με μηνυσεις θα απαντησουν.. Φανταστειτε να σταλει ομαδικο εξωδικο απο 500+ ατομα στη φορθνετ.. Εδω ακομα και στον ΑΝΤ1 εχει γινει αναφορα για χαλια υπηρεσιες απο τους παροχους αλλα στα φρυδια τους οι παροχοι.. Κατσε να γινουν μηνυσεις και θα δουμε ποσα μεγαλα φρυδια εχουν οι παροχοι.. Επισης μηνυση και στην ΕΕΤΤ διοτι σαν δημοσια υπηρεσια ειναι υποχρεωμενη βασει νομου να απανταει ακομα και για το τι καιρο θα κανει αυριο..

psyxakias
02-02-09, 02:01
fox13, τα ίδια με εσένα πίστευα και μάλιστα ήμουν υπέρ του να οργανώνονται συχνότερα διαμαρτυρίες για πάγια προβλήματα ανά πάροχο. Κάτι τέτοιο θα άξιζε όμως σε μονοπώλειο όταν δεν υπάρχει επιλογή. Εφ' όσον υπάρχουν επιλογές, δε βλέπω το λόγο να μπαίνουμε σε τέτοιο κόπο. Ήδη μπαίνουμε σε κόπο που συζητάμε και υπεραναλύουμε τα πάντα, ελπίζουμε και αρκετοί από εμάς παρατηρούμε το δίκτυο της Forthnet κάθε στιγμή και κάθε λεπτό.

Εγώ έφυγα από τη Forthnet και εκ των υστέρων κατάλαβα πόσο λάθος ήμουν που τόσο καιρό επέμενα να πιστεύω ότι θα βελτιωθούν, θα καταλάβουν, θα θα θα. Ήταν τόσο απλή η λύση, να σηκωθώ και να φύγω, και ούτε γραφήματα ούτε μακροσκελείς αναλύσεις χρειαζόντουσαν ούτε τίποτα. Πλέον συγχρονίζω παραπάνω (λόγω διαφορετικού κατασκευαστή DSLAM, με πείραγμα στο SNR), κατεβάζω με μέγιστη ταχύτητα χρησιμοποιώντας μόλις 1-3 connections από παντού (χωρίς να είμαι αναγκασμένος να ανοίγω 20-30 TCP connections), χρησιμοποιώ εφαρμογές απομακρυσμένης διαχείρισης (remote desktop, vnc, κτλ) χωρίς να σπάω τα νεύρα μου, δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε 1 network outage ή routing πρόβλημα (ακόμα), και γενικότερα δε χρειάζεται να μπω στο κόπο να παρατηρώ όλους τους κόμβους του νέου μου παρόχου (αν και από συνήθεια έχω το pingplotter ανοιχτό και το κάνω). Μου λείπει βέβαια ότι στη Forthnet κράταγα IP για βδομάδες/μήνες και εδώ κάθε 64 ώρες αλλάζει, αλλά ΟΚ. Επίσης, σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι είναι ο τέλειος o OTE, είναι απλά τεχνικά καλύτερος (για την ώρα) για τις δικές μου προσωπικές απαιτήσεις και αυτό με ικανοποιεί.

Με το ζόρι, την κλάψα και την συντονισμένη δυσφήμιση, να βελτιωθεί ο Χ πάροχος δε γίνεται. Και ακόμα και αν γίνει, αντιλαμβάνεστε ότι θα έχετε έναν πάροχο που πρέπει να σας φτάσει στα άκρα και όχι έναν πάροχο που φροντίζει να γνωρίζει τα προβλήματα των συνδρομητών και να τα φτιάχνει προτού φτάσει το θέμα στα κανάλια, όπως λέτε; Μη σας πω ότι χίλιες φορές να έχετε έναν αδιάφορο πάροχο, παρά κάποιον που με την παραμικρή διαμαρτυρία αλλάζει βεβιασμένα πολιτική. Σήμερα είμαστε εμείς που διαμαρτυρόμαστε για τα pings/ταχύτητες, αύριο μπορεί να είναι μια ομάδα 1000 ατόμων που θα απαιτεί να διακοπεί η πρόσβαση προς τα αμερικάνικα sites λόγω της εξωτερικής πολιτικής της Αμερικής ή προς όλα τα "πονηρά" sites για να προστατέψουν την κοινωνία από την πορνογραφία. Βέβαια οφείλω να παραδεχτώ ότι έχει διαφορά μεταξύ διακοπής πρόσβασης και βελτίωσης των υπηρεσιών, αλλά είναι από ποια οπτική γωνία το βλέπει ο καθένας.

Τέλος, διαφωνώ κάθετα (και οριζόντια, διαγώνια, κτλ) με την τακτική του Lagman περί ενημέρωσης (= δυσφήμισης) σε γνωστούς για την Forthnet. Εμένα αν και όποιος με ρωτήσει θα με δει επιφυλακτικό αφού ξεκαθαρίσω ότι για τις δικές μου απαιτήσεις δεν ήταν πλέον καλή, αλλά ως εκεί. Από εκεί και πέρα, ο καθένας ας κρίνει μόνος του, δεν θα του πούμε εμείς τι να κάνει, ούτε θα το παίξουμε σωτήρες. Σιγά μη βγω και με ντουντούκα στη γειτονιά. Όπως και δεν μπορώ να πάρω στο λαιμό μου και να πω "ελάτε ΟΤΕ, είναι τέλειος" διότι και αυτός κάλλιστα αύριο μπορεί να μπουκώσουν τα DSLAMs, να εφαρμόσει traffic shaping, να μπουκώσει, να να να. Ο καθένας κρίνει και αποφασίζει μ-ό-ν-ο-ς του .-

Lagman
02-02-09, 08:44
δυσφήμιση=διαφήμιση. καλό της κάνουμε

glaros
02-02-09, 11:34
Εδω στο Χαλανδρι, απο τα Χριστουγεννα εχω παρα πολλες συχνες αποσυνδεσεις
(ανα 15 λεπτα να σκεφτειτε). 2 χρονια εχω την υπηρεσια και ποτε δεν εχει συμβει
αυτο, ουτε προβληματα ειχα ποτε. Εχω αφησει το ρουτερ μονο του (χωρις τηλεφωνα,
φιλτρα, κτλ.) με κοντο καλωδιο (1μετρο) απο το πριζακι... το πρωι το log file και παλι
ειχε καταγεγραμενες αποσυνδεσεις ατελειωτες...
Οταν πηρα την φορνετ τηλ μου ειπε οτι η γραμμη ειναι 'καθαρη' - αρα το προβλημα ειναι
απο τον ΟΤΕ μεχρι το σπιτι μου. Μου ειπαν οτι μια λυση ειναι να κατεβασουν ταχυτητα
συνδεσης, αλλα δεν νομιζω αυτο ειναι σωστο. Δηλαδη τι, καθε φορα που υπαρχει τετοιο
προβλημα θα καταβαινει η ταχυτητα? Οχι , δεν το θελω αυτο - να βρουν σε ποιο σημειο
εχει προβλημα το χαλκινο καλωδιο, αυτη ειναι η δουλεια τους και οχι να υποβιβαζουν την
υπηρεσια επειδη αυτο ειναι η ευκολη λυση.
Θα τους ξαναπαρω να δωσουν τη βλαβη στον ΟΤΕ για να ελεγξει ο ΟΤΕ τις γραμμες (που
νοικιαζει στη φορνετ και αρα ειναι υποχρεωμενος να κρατα σε σωστη λειτουργια).
Υπομονη για πολυ καιρο ακομη...

vonglower
02-02-09, 11:46
Άθλια η κατάσταση πλέον... Ούτε για σερφάρισμα, ούτε για τίποτα... Απλά, ξεφτίλα...

michpan
02-02-09, 16:59
Μονο με μηνυσεις θα απαντησουν.. Φανταστειτε να σταλει ομαδικο εξωδικο απο 500+ ατομα στη φορθνετ..
Με ποιο σκεπτικό ακριβώς; Νομικά δεν μπορείς να το στηρίξεις πουθενά.. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καταγγείλεις την σύμβαση και να σηκωθείς να πας σε άλλο ISP.


Μιχάλης

carlos55
02-02-09, 18:14
Γίνεται να το κυνηγήσει κάποιος νομικά, αλλά κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις. Σε περίπτωση που μπορεί να αποδείξει οικονομική ζημιά, μπορεί να κινηθεί νομικά ζητώντας αποζημίωση (το αν θα δικαιωθεί είναι άλλη ιστορία).
Εγώ πάντως (όπως και οι περισσότεροι από εμάς) δε μπορώ να ισχυρισθώ κάτι τέτοιο, πέρα από τους λογαριασμούς που πληρώνω στη forthnet. Τους οποίους όμως, θέλουμε και τους πληρώνουμε, αλλιώς κάνουμε μια καταγγελία σύμβασης και την κάνουμε για άλλες πολιτείες.

Δυστυχώς μήνυση για αυξημένη αρτηριακή πίεση και "τσαλακωμένα" νεύρα, δε μπορούμε να ασκήσουμε :p

satcur
02-02-09, 18:42
Με ποιο σκεπτικό ακριβώς; Νομικά δεν μπορείς να το στηρίξεις πουθενά.. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καταγγείλεις την σύμβαση και να σηκωθείς να πας σε άλλο ISP.


Μιχάλης

Προσφυγή για τους καταχρηστικούς όρους της σύμβασης. Να οριστεί κάποτε και το ΑΠΟ στις ευρυζωνικές συνδέσεις. Και στις τράπεζες υπογράφεις συμβάσεις αλλά όπως υποδεικνύει η πρόσφατη επικαιρότητα κάποιοι όροι βρέθηκαν να είναι αυθαίρετοι και καταχρηστικοί.


Η καταχρηστική χρέωση έχει να κάνει με την παρακράτηση ποσού ως προμήθεια, υπέρ της τράπεζας, στις περιπτώσεις ανάληψης μετρητών, μέσω πιστωτικής κάρτας.
http://www.maktv.gr/articleDetail/0,5136,192307,00.html

Πάντως ας έχανα και 100 ευρώ για δικαστικά κτλ αν ήταν να τους κάναμε μήνυση 500 άτομα απ΄εδώ μέσα:twisted: ΒΤW 500*100=50000=top δικηγορικό γραφείο.

Gus5000
02-02-09, 18:54
H 4net δεν χρειάζεται πελάτες αυτη τη στιγμή ειναι ο μεγαλύτερος εναλλακτικός οπότε και να κρατήσει οσους εχει μια χαρά θα ειναι. Ο καταναλωτής πρέπει να τιμωρεί και αυτό το κάνει με το να μην αγοαράζει...
Ειναι απλο...
Πρεπει να το πάρετε απόφαση οτι δεν θα υπάρξει βελτίωση άμεσα (θα υπάρξει σίγουρα αλλα οχι σύντομα) και να πάτε αλλου. Υπάρχει ο ΟΤΕ που σε αυτε΄ς τις περιπτώσεις ειναι η πρώτη επιλογή αλλα και εναλλακτικοί (αλλοι λιγότερο αλλοι περισσότερο αξιοπιστοι) αν δεν θέλετε να πληρώνεται τα "κερατιάτικα" του ΟΤΕ.

redbull
02-02-09, 20:01
Γίνεται να το κυνηγήσει κάποιος νομικά, αλλά κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις. Σε περίπτωση που μπορεί να αποδείξει οικονομική ζημιά, μπορεί να κινηθεί νομικά ζητώντας αποζημίωση (το αν θα δικαιωθεί είναι άλλη ιστορία).


Δεν μπορεις.. :( Υπάρχει ορος στο συμβολαιο που υπογράφεις (κατα τη γνώμη μου καταχρηστικός ορος αλλα τι να την κανεις τη γνώμη μου; ).

Εχουμε ρωτήσει δικηγόρο που ασχολείται με παρόμοια θεματα και αφου ξεψάχνισε ολο το συμβόλαιο απάντησε αρνητικά, μονο αν θελουμε για λόγους δημοσιότητας κι αν ειχαμε χρήματα για πέταμα. Εχουν καλύψει καλα τον ..απαυτο τους! ;)

carlos55
02-02-09, 20:25
Γι'αυτό έγραψα το αν θα δικαιωθεί είναι άλλη ιστορία. Είναι όπως αυτό που γράφει πιο πάνω ο satcur για τις τράπεζες. Μπορείς να στηρίξεις μήνυση ασχέτως του συμβολαίου που έχεις υπογράψει, με αμφίβολο ωστόσο αποτέλεσμα.
Το είχε ψάξει ένας γνωστός μου, αλλά τελικά αποφάσισε να μην το κυνηγήσει το θέμα, για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ.

ChriStrofiS
02-02-09, 22:24
http://www.speedtest.net/result/402322585.png (http://www.speedtest.net)

γιατί δεν το κλείνουν το @#@λο ?

+++++++++++++++

Τα ίδια και χειρότερα και εγώ . Στο ίδιο κέντρο είμαι (Αριάδνης) και σε νιώθω :evil:

hel
03-02-09, 01:38
Εδω στο Χαλανδρι, απο τα Χριστουγεννα εχω παρα πολλες συχνες αποσυνδεσεις
(ανα 15 λεπτα να σκεφτειτε). 2 χρονια εχω την υπηρεσια και ποτε δεν εχει συμβει
αυτο, ουτε προβληματα ειχα ποτε. Εχω αφησει το ρουτερ μονο του (χωρις τηλεφωνα,
φιλτρα, κτλ.) με κοντο καλωδιο (1μετρο) απο το πριζακι... το πρωι το log file και παλι
ειχε καταγεγραμενες αποσυνδεσεις ατελειωτες...
Οταν πηρα την φορνετ τηλ μου ειπε οτι η γραμμη ειναι 'καθαρη' - αρα το προβλημα ειναι
απο τον ΟΤΕ μεχρι το σπιτι μου. Μου ειπαν οτι μια λυση ειναι να κατεβασουν ταχυτητα
συνδεσης, αλλα δεν νομιζω αυτο ειναι σωστο. Δηλαδη τι, καθε φορα που υπαρχει τετοιο
προβλημα θα καταβαινει η ταχυτητα? Οχι , δεν το θελω αυτο - να βρουν σε ποιο σημειο
εχει προβλημα το χαλκινο καλωδιο, αυτη ειναι η δουλεια τους και οχι να υποβιβαζουν την
υπηρεσια επειδη αυτο ειναι η ευκολη λυση.
Θα τους ξαναπαρω να δωσουν τη βλαβη στον ΟΤΕ για να ελεγξει ο ΟΤΕ τις γραμμες (που
νοικιαζει στη φορνετ και αρα ειναι υποχρεωμενος να κρατα σε σωστη λειτουργια).
Υπομονη για πολυ καιρο ακομη...

Στοιχεία γραμμής;
Έχεις άλλο ρούτερ;

glaros
03-02-09, 08:44
Στοιχεία γραμμής;
Έχεις άλλο ρούτερ;

Router US Robotics 9112
Downstream noise margin 5-6dB
Upstream noise margin 11dB
Attenuation και στις δυο κατευθυνσεις περιπου 22-24 dB

Router κλειδωνει download 13Mbps, upload 1020Mbps

Χτες που πηρα παλι τηλ την φορθνετ μου ειπαν οτι 'κατι' συμβαινει στο ρουτερ
σου και αποσυνδεεσαι. Ρωταω τι και η απαντηση ηταν οτι, ειτε φταιει το ιδιο
το ρουτερ σαν συσκευη , είτε κατι αλλαξα στις ρυθμισεις μεσα στο ρουτερ.
Δευτερο ενδεχομενο απιθανο να ισχυει γιατι ποτε δεν αλλαξα κατι, οπως ετρεχε εδω και 2 χρονια ετσι και τωρα.
Αν το ρουτερ ειναι χαλασμενο θα μου φερει η φορνετ αλλο ή πρεπει να
το πληρωσω εγω απο την τσεπη μου? Μαλιστα ακουσα καπου οτι αν γινει
αντικατασταση με νεα συσκευη πρεπει αυτη, προκειμενου το κεντρο της
τεχνικη υποστηριξης να κανει τους απαραιτητους ελεγχους και να υπαρχει
συμβατοτοτητα με τα δικα της μηχανηματα(?) αν ποτε ξαναπροκυψει
τιποτα, ναι ειναι ενα μοντελο απο αυτα που εχει στο web site της.

Εγω νιωθω οτι μου λενε και λιγες μπουρδιτσες για να περναει η ωρα...σιγα μην
φταιει το ρουτερ. Ειπαν επισης οτι η γραμμη ειναι καθαρη, αρα κατι γινεται
μεταξυ κτιριου ΟΤΕ και σπιτιου.
Παντως με διαβεβαιωσαν οτι τεχνικος τους θα με ειδοποιησει καποια στιγμη.
Μου ξαναπροτειναν να ριξουν την ταχυτητα συνδεσης, αλλα τους ειπα ξεχαστε το.
Να ελεγξετε τη χαλκινη γραμμη και να την κανετε να τρεχει οπως γινοταν τα
τελευταια 2 χρονια...:down:

Lagman
03-02-09, 11:41
Router US Robotics 9112
Downstream noise margin 5-6dB
Upstream noise margin 11dB
Attenuation και στις δυο κατευθυνσεις περιπου 22-24 dB

Router κλειδωνει download 13Mbps, upload 1020Mbps

Χτες που πηρα παλι τηλ την φορθνετ μου ειπαν οτι 'κατι' συμβαινει στο ρουτερ
σου και αποσυνδεεσαι. Ρωταω τι και η απαντηση ηταν οτι, ειτε φταιει το ιδιο
το ρουτερ σαν συσκευη , είτε κατι αλλαξα στις ρυθμισεις μεσα στο ρουτερ.
Δευτερο ενδεχομενο απιθανο να ισχυει γιατι ποτε δεν αλλαξα κατι, οπως ετρεχε εδω και 2 χρονια ετσι και τωρα.
Αν το ρουτερ ειναι χαλασμενο θα μου φερει η φορνετ αλλο ή πρεπει να
το πληρωσω εγω απο την τσεπη μου? Μαλιστα ακουσα καπου οτι αν γινει
αντικατασταση με νεα συσκευη πρεπει αυτη, προκειμενου το κεντρο της
τεχνικη υποστηριξης να κανει τους απαραιτητους ελεγχους και να υπαρχει
συμβατοτοτητα με τα δικα της μηχανηματα(?) αν ποτε ξαναπροκυψει
τιποτα, ναι ειναι ενα μοντελο απο αυτα που εχει στο web site της.

Εγω νιωθω οτι μου λενε και λιγες μπουρδιτσες για να περναει η ωρα...σιγα μην
φταιει το ρουτερ. Ειπαν επισης οτι η γραμμη ειναι καθαρη, αρα κατι γινεται
μεταξυ κτιριου ΟΤΕ και σπιτιου.
Παντως με διαβεβαιωσαν οτι τεχνικος τους θα με ειδοποιησει καποια στιγμη.
Μου ξαναπροτειναν να ριξουν την ταχυτητα συνδεσης, αλλα τους ειπα ξεχαστε το.
Να ελεγξετε τη χαλκινη γραμμη και να την κανετε να τρεχει οπως γινοταν τα
τελευταια 2 χρονια...:down:

ένα μεγάλο ποσοστό συνήθως φταίει από την πλευρά του συνδρομητή ,δεν είναι λίγα τα παραδείγματα στο forum που είχαν προβλήματα και τελικά λύθηκαν από τον χώρο τους ,πχ άλλος είχε πρόβλημα με την εσωτερική του καλωδίωση κλπ

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις άλλο router από κάποιο φίλο αν είναι εφικτό η πήγαινε στην FORTHnet να ελέγξουν το router σου ότι λειτουργεί σωστά,φαντάζομαι πώς έχεις κάνει έλεγχο για τυχόν πρίζες με πυκνωτή και προστασία από κεραυνούς ,είπες ότι δοκίμαζες το router χωρίς καμία τηλεφωνική συσκευή στην γραμμή ,χωρίς διακλαδωτήρες/αντάπτορες/splitter κλπ έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις τηλεφωνικό καλώδιο ; Αν δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά ζήτα να σε επισκεφτεί κάποιος τεχνικός οπού θα κάνει τους απαραίτητους ελέγχους στον χώρο σου .70 ευρώ νομίζω είναι η χρέωση .

alex24
03-02-09, 18:09
H 4net ειναι οτι να ναι εχω να πω τωρα τελευταια

sakoula21
03-02-09, 20:11
fox13, τα ίδια με εσένα πίστευα και μάλιστα ήμουν υπέρ του να οργανώνονται συχνότερα διαμαρτυρίες για πάγια προβλήματα ανά πάροχο. Κάτι τέτοιο θα άξιζε όμως σε μονοπώλειο όταν δεν υπάρχει επιλογή. Εφ' όσον υπάρχουν επιλογές, δε βλέπω το λόγο να μπαίνουμε σε τέτοιο κόπο. Ήδη μπαίνουμε σε κόπο που συζητάμε και υπεραναλύουμε τα πάντα, ελπίζουμε και αρκετοί από εμάς παρατηρούμε το δίκτυο της Forthnet κάθε στιγμή και κάθε λεπτό.

Εγώ έφυγα από τη Forthnet και εκ των υστέρων κατάλαβα πόσο λάθος ήμουν που τόσο καιρό επέμενα να πιστεύω ότι θα βελτιωθούν, θα καταλάβουν, θα θα θα. Ήταν τόσο απλή η λύση, να σηκωθώ και να φύγω, και ούτε γραφήματα ούτε μακροσκελείς αναλύσεις χρειαζόντουσαν ούτε τίποτα. Πλέον συγχρονίζω παραπάνω (λόγω διαφορετικού κατασκευαστή DSLAM, με πείραγμα στο SNR), κατεβάζω με μέγιστη ταχύτητα χρησιμοποιώντας μόλις 1-3 connections από παντού (χωρίς να είμαι αναγκασμένος να ανοίγω 20-30 TCP connections), χρησιμοποιώ εφαρμογές απομακρυσμένης διαχείρισης (remote desktop, vnc, κτλ) χωρίς να σπάω τα νεύρα μου, δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε 1 network outage ή routing πρόβλημα (ακόμα), και γενικότερα δε χρειάζεται να μπω στο κόπο να παρατηρώ όλους τους κόμβους του νέου μου παρόχου (αν και από συνήθεια έχω το pingplotter ανοιχτό και το κάνω). Μου λείπει βέβαια ότι στη Forthnet κράταγα IP για βδομάδες/μήνες και εδώ κάθε 64 ώρες αλλάζει, αλλά ΟΚ. Επίσης, σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι είναι ο τέλειος o OTE, είναι απλά τεχνικά καλύτερος (για την ώρα) για τις δικές μου προσωπικές απαιτήσεις και αυτό με ικανοποιεί.

Με το ζόρι, την κλάψα και την συντονισμένη δυσφήμιση, να βελτιωθεί ο Χ πάροχος δε γίνεται. Και ακόμα και αν γίνει, αντιλαμβάνεστε ότι θα έχετε έναν πάροχο που πρέπει να σας φτάσει στα άκρα και όχι έναν πάροχο που φροντίζει να γνωρίζει τα προβλήματα των συνδρομητών και να τα φτιάχνει προτού φτάσει το θέμα στα κανάλια, όπως λέτε; Μη σας πω ότι χίλιες φορές να έχετε έναν αδιάφορο πάροχο, παρά κάποιον που με την παραμικρή διαμαρτυρία αλλάζει βεβιασμένα πολιτική. Σήμερα είμαστε εμείς που διαμαρτυρόμαστε για τα pings/ταχύτητες, αύριο μπορεί να είναι μια ομάδα 1000 ατόμων που θα απαιτεί να διακοπεί η πρόσβαση προς τα αμερικάνικα sites λόγω της εξωτερικής πολιτικής της Αμερικής ή προς όλα τα "πονηρά" sites για να προστατέψουν την κοινωνία από την πορνογραφία. Βέβαια οφείλω να παραδεχτώ ότι έχει διαφορά μεταξύ διακοπής πρόσβασης και βελτίωσης των υπηρεσιών, αλλά είναι από ποια οπτική γωνία το βλέπει ο καθένας.

Τέλος, διαφωνώ κάθετα (και οριζόντια, διαγώνια, κτλ) με την τακτική του Lagman περί ενημέρωσης (= δυσφήμισης) σε γνωστούς για την Forthnet. Εμένα αν και όποιος με ρωτήσει θα με δει επιφυλακτικό αφού ξεκαθαρίσω ότι για τις δικές μου απαιτήσεις δεν ήταν πλέον καλή, αλλά ως εκεί. Από εκεί και πέρα, ο καθένας ας κρίνει μόνος του, δεν θα του πούμε εμείς τι να κάνει, ούτε θα το παίξουμε σωτήρες. Σιγά μη βγω και με ντουντούκα στη γειτονιά. Όπως και δεν μπορώ να πάρω στο λαιμό μου και να πω "ελάτε ΟΤΕ, είναι τέλειος" διότι και αυτός κάλλιστα αύριο μπορεί να μπουκώσουν τα DSLAMs, να εφαρμόσει traffic shaping, να μπουκώσει, να να να. Ο καθένας κρίνει και αποφασίζει μ-ό-ν-ο-ς του .-

Συμφωνω με αυτα που λεσ αλλα το ληρωσες το 70αρι για να φυγεις ή οχι

γιατι ναι μεν εχουμε και εμεις υποχρεωσεις αλλα δεν μπορει να σε αναγκαζουν οταν δεν σου προσφερουν υπηρεσιες να πληρωνεις και τυπου προστιμο για να φυγεις

αποδεδειγμενα εχουν προβλημα αλλα αντε πεσ τουσ οτι φευγεις χωρις να δωσεις 70 € προστιμο

ΕΣΥ πωε εφυγες χωρις να πληρωσεις....???

manual2100
03-02-09, 21:10
ρε παιδιά, γιατί δεν πάτε αλλού? μην μου πείτε για τα 70 ευρώ γιατί η ψυχική υγεία κοστίζει πιο πολλά..
όσο για τη δυσφήμιση σε εφημερίδες κτλ μπορώ να πώ είναι επιεικώς βλακώδης η σκέψη και μόνο. Θα φάτε αγωγή και μήνυση για συκοφαντική και άντε να αποδείξετε τα αναπόδεικτα μετά.. 70 ευρώ και άντε γεια το καλύτερο.. όσο πιο πολλούς χάσει τόσο καλύτερο, αν και δεν θα άλλάξει τίποτα γιατί έδωσε ένα κάρο λεφτά να πάρει τη νόβα και τώρα προσπαθεί να βγάλει τα σπασμένα στους χρήστες..

@ ADSLgr.com All rights reserved.