PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή των mοdem σας για ΙPTV με υποστήριξη DMT tool (Snr tweak)



Σελίδες : [1] 2 3 4

Dagalidis
29-01-09, 15:34
Mιας και το πρόβλημα με το SNR lock από τον ΟΤΕ έχει γίνει Εφιάλτης για πολλούς εδώ μέσα, είπα να μαζέψω εδώ όλα τα Configuration files που έχω φτιάξει ή Θα φτιάξω για διάφορα MODEM - ROUTERS έτσι ώστε να ξεφύγουμε από τον βασικό εξοπλισμό του ΟΤΕ, και να μπορέσουμε να ρυθμίσουμε το SNR για να πάρουμε πίσω αυτό που χάσαμε από το κλείδωμά μας.

Οποιος άλλος έχει ανάλογα Coniguration ή Links με Οδηγούς (HOW TO) για διάφορα MODEMS, ας τα ανεβάσει έτσι ώστε σιγά - σιγά να φτιάξουμε μια DataBase με Modems που μπορούν να σεταριστούν για IPTV...

1) ASUS WL-600G
http://img12.imagehosting.gr/out.php/i428944_WL600G.jpg
Οδηγός Μετατροπής για IPTV....
Σχετικό Link...... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=264576
Υποστήριξη DMT TOOL..... NAI
Firmware για DMT TOOL ..... Ολα τα διαθέσιμα
Ακολουθήστε τις Οδηγίες και είστε ΕΤΟΙΜΟΙ....

2) SPEEDTOUCH 585 V6
50949
Configuration File...
Σχετικό Link.... 50777
Yποστήριξη DMT TOOL..... NAI με το κατάλληλο Firmware
Σας ετοίμασα το παραπάνω Cofiguration που είναι βασισμένο σε Factory Defaults.
Κάνετε Restore από το Web Inteface του MODEM σας και ξαναπερνάτε MANUAL τα Settings της Σύνδεσής σας....

3) USR 9108A
http://img12.imagehosting.gr/out.php/i428945_USR.jpg
Εχω ετοιμάσει Configuration File αλλά θα σας το ανεβάσω αργά σήμερα και θα σας δώσω και έναν ΟΔΗΓΟ, γιατί ίσως μπορέσετε να SETάρετε σωστά και άλλα μοντέλα USR για IPTV
Yποστήριξη DMT TOOL..... NAI με όλα τα διαθέσιμα Firmware
Επειδή το USR αποδείχθηκε ΔΥΣΤΡΟΠΟ σε Custom QOS χρησιμοποιήστε τα Configuration FIles σε συνδιασμό με τα Firmwares που σας δίνω παρακάτω...

Configuration File.... http://rapidshare.com/files/191385289/backupsettingsUSR_IPTV.conf
PSTN Firmware.... http://rapidshare.com/files/191385706/USR9108A-07-19-06.bin
ISDN Firmware..... http://rapidshare.com/files/191386225/USR9108B-07-24-06.bin

Περάστε πρώτα τo Firmware που τεριάζει στη συσκευή σας, και μετά κάνετε Restore το Configuration που σας έδωσα.
Σετάρετε τα δικά σας στοιχεία και είστε έτοιμοι.
User name : admin
Password : admin

Eτοιμος και ο ΟΔΗΓΟΣ για όλους τους κατόχους συμβατών USR...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2606212 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2606212)

Καλή επιτυχία...:thumbsup1

IMPORTAND UPDATE

Eαν δε θέλετε να έχετε το IPTV αποκλειστικά σε 1 Ethernet Port αλλά διαθέσιμο ΣΕ ΟΛΑ με ταυτόχρονη - ελεύθερη χρήση ΟΛΩΝ των Eth Ports ΜΑΖΙ με το WiFi για IPTV ή για Δύκτιο/Internet, τότε απλά μην προχωρήσετε σε MAP Interface.

Mε αυτόν τον τρόπο μπορείτε να έχετε IPTV σε όλα τα Interfaces με Multicast και εαν βρούμε τρόπο, Μπορούν ΟΛΟΙ οι Υπολογιστές σας να έχουν IPTV μέσα από VLC Player ή αντίστοιχο Πρόγραμμα IPTV για PC...:thumbsup1

Θα έχουμε Σύντομα εξελίξεις..... :thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:whistle:
___________________________________________________________________

Εαν έχετε και εσείς αντίστοιχες πληροφορίες - ανεβάστε τες εδώ για να τις έχουμε Συγκεντρωτικά.... :oneup:

RBS
29-01-09, 15:52
Κανε ένα setup για το zyxel 661-D1 και θα σε εισαι ο πρώτος...:worthy: αν οχι θα το πάρω από τι ντουλάπα και θα ρίξω στο κεφάλι..:p δεν εισαι μακρια...ενα γραφειο μας χωριζει...:rofl:

Dagalidis
30-01-09, 05:23
Κανε ένα setup για το zyxel 661-D1 και θα σε εισαι ο πρώτος...:worthy: αν οχι θα το πάρω από τι ντουλάπα και θα ρίξω στο κεφάλι..:p δεν εισαι μακρια...ενα γραφειο μας χωριζει...:rofl:

Εσένα θα σου βάλω TimeBomb να σου σκάσει το MODEM στην κεφάλα σου....:rofl:

Georgevtr
30-01-09, 07:29
Καλή δουλεία.εύγε!Άν κι απ'ότι βλέπω όλα τα ρουτερ του ΟΤΕ πλέον,είναι σετταρισμένα!

[Insomniac]
30-01-09, 10:04
Αν και δεν έχω IPTV, μπράβο για όλη αυτή τη δουλειά που έχεις κάνει. :oneup:

np1
30-01-09, 11:19
Ναι, βασικά αν γινόταν να βγάλουμε και τίποτα για τα Zyxel καλά θα ήταν. Μόνο το noise margin μπορώ να πειράξω στο 660HW-D3 νομίζω, με telnet κλπ.

Takis K
30-01-09, 11:51
Λογικα οι ιδιες ρυθμισεις ταιριαζουν και στο 9113,περιμενω λοιπον τον οδηγο για να τις περασω.

Dagalidis
30-01-09, 15:40
Eτοιμος και ο ΟΔΗΓΟΣ για όλους τους κατόχους συμβατών USR...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2606212

Καλή επιτυχία...:oneup:

ΚΥΡΙΟΙ ADMIN ο χρόνος διόρθωσης στο αρχικό Post έληξε.
Μπορούμε να κάνουμε κάτι έτσι ώστε να μένει ανοιχτός ? :hmm:

vaspater
30-01-09, 16:03
Για baudtek παιδιά παίζει τίποτα?έχω 24άρα γραμμή και κοιτάξτε στατιστικά γραμής από χτες το πρωί.......θα τρελλαθούμε τελείως?:evil:

Downstream Upstream
SNR Margin : 21.6 14.5 db
Line Attenuation : 23.0 13.4 db
Data Rate : 7645 712 kbps

πήρα τοπικά εδώ το τμήμα connx tv και θα το δούνε λέει αύριο μεθαύριο μήπως έχει γίνει λάθος στην κάρτα λένε κλπ το δήλωσα και στο 8011135555 εκεί μου λέγανε κάτι τρελλά ότι να βγάλω λέει από την πρίζα κανά μισάωρο λέει το μόντεμ και να το ξαναβάλω τι είναι αυτά τα κουλά ρε παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος τι συμβαίνει?συγχρόνιζα στα 11-13 και κατέβαζα με 1 mbps και με ανοικτό το iptv κάπου στα 700 και ήμουν ευχαριστημένος τώρα με κατεβάσανε πάρα πολύ.....:(

Dagalidis
30-01-09, 18:40
IMPORTAND UPDATE

Eαν δε θέλετε να έχετε το IPTV αποκλειστικά σε 1 Ethernet Port αλλά διαθέσιμο ΣΕ ΟΛΑ με ταυτόχρονη - ελεύθερη χρήση ΟΛΩΝ των Eth Ports ΜΑΖΙ με το WiFi για IPTV ή για Δύκτιο/Internet, τότε απλά μην προχωρήσετε σε MAP Interface.

Mε αυτόν τον τρόπο μπορείτε να έχετε IPTV σε όλα τα Interfaces με Multicast και εαν βρούμε τρόπο, Μπορούν ΟΛΟΙ οι Υπολογιστές σας να έχουν IPTV μέσα από VLC Player ή αντίστοιχο Πρόγραμμα IPTV για PC...:oneup:

Θα έχουμε Σύντομα εξελίξεις..... :oneup::oneup::oneup::whistle:

Dagalidis
31-01-09, 02:38
Βρέθηκε το ViewRight PC Player το οποίο αντικαθηστά έναν STB Decoder....:oneup:
To μόνο που μένει τώρα είναι να το κάνουμε να παίξει με το Conn-X IPTV...:hmm:

50879

beren1970
01-02-09, 13:21
Καλή δουλειά :worthy::worthy::worthy: Επιτέλους και κάποιες άλλες επιλογές πέραν τις δεμένες του ΟΤΕ. Μια ερώτηση πριν βγω για ψώνια. Λογικά ο οδηγός ισχύει και για το ASUS WL-604Ag. Αν ναί έιμαι τυχερός γιατι δεν χρειάζεται να πάρω καινούργιο...

tsorbi
01-02-09, 13:38
Μπράβο και Συγχαρητήρια.
Keep Walking....

nnn
01-02-09, 13:48
Στείλε μου με Pm συγκεντρωμένες τις διορθώσεις και θα τις περάσω εγώ ;)

Dagalidis
01-02-09, 14:19
Σας Ευχαριστώ Ολους σας...:oneup:

........Auto merged post: Dagalidis πρόσθεσε 4 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλή δουλειά :worthy::worthy::worthy: Επιτέλους και κάποιες άλλες επιλογές πέραν τις δεμένες του ΟΤΕ. Μια ερώτηση πριν βγω για ψώνια. Λογικά ο οδηγός ισχύει και για το ASUS WL-604Ag. Αν ναί έιμαι τυχερός γιατι δεν χρειάζεται να πάρω καινούργιο...

Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις.
Αρκεί να καταλάβεις τον τρόπο που το κάνουμε, και είναι εύκολο να το κάνεις ακόμη και με διαφορετικό WEB Interface....:oneup:

tigrakas
01-02-09, 15:04
Τρομερή Δουλειά Φίλε άξιος και πολλά συγχαρητήρια.

Μια ερώτηση όμως: Έχω το speedtouch 585v6 ISDN με 7.4.1.7 έκανα upload το config σου αλλά δε συνδέεται στο ιντερνετ; Καμιά εξήγηση για αυτό; Μήπως κάτι δε κάνω σωστά;

εδιτ: Έχω βάλει ξανά username kai password αλλά μου βγάζει disconnected by user

Dagalidis
01-02-09, 15:09
Τρομερή Δουλειά Φίλε άξιος και πολλά συγχαρητήρια.

Μια ερώτηση όμως: Έχω το speedtouch 585v6 ISDN με 7.4.1.7 έκανα upload το config σου αλλά δε συνδέεται στο ιντερνετ; Καμιά εξήγηση για αυτό; Μήπως κάτι δε κάνω σωστά;

εδιτ: Έχω βάλει ξανά username kai password αλλά μου βγάζει disconnected by user

Το αρχείο που σας έδωσα είναι σε Factory Defaults Settings.
Aυτό συμαίνει ότι πρέπει να ξαναπεράσεις τις ρυθμίσεις για τον ISP σου, όπως USER NAME & PASSWORD.

Aυτά σου τα έδωσε ο OTE.... :oneup:

tigrakas
01-02-09, 15:11
έκανα edit αμέσως μόλις ποσταρα μάλλον δεν το είδες

Dagalidis
01-02-09, 15:39
έκανα edit αμέσως μόλις ποσταρα μάλλον δεν το είδες

Xρησιμοποίησες τον Configuration Wizzard του ΜΟDEM ?

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου βγάζει αυτό το μύνημα.
Δώσε τα στοιχεία της σύνδεσής σου μέσα από τον Configuration Wizzard και πές μου.

Το συγκεκριμένο αρχείο έχει δοκιμαστεί σε δύο συσκευές που ήταν over ISDN, αλλά αυτό δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ...:hmm:

tigrakas
01-02-09, 15:54
χρησιμοποίησα και το wizard και έκανε connect τώρα αλλά μου έβγαλε το IPTV που εμφάνιζε στις πληροφορίες.... Τώρα τι κάνω; συνδέω απλά το τιλγκιν σε μια ethernet και είναι οκ;

Dagalidis
01-02-09, 16:14
χρησιμοποίησα και το wizard και έκανε connect τώρα αλλά μου έβγαλε το IPTV που εμφάνιζε στις πληροφορίες.... Τώρα τι κάνω; συνδέω απλά το τιλγκιν σε μια ethernet και είναι οκ;

Υπάρχει κάποια ασυμβατότητα που στο USER.INI και στο firmware...

KANE τα παρακάτω.....

1) Kάνε BACKUP το configuration που σου κάνει Connect.
Με ένα notepad Αντικατέστησε στο δικό σου User.ini τα παρακάτω Tamplates -ΣΩΣΕ και ξανακάνε RESTORE....


[ phone.ini ]
add name=atm_pvc_8_35 addr=8*35
add name=atm_pvc_8_36 addr=8*36

[ ipqos.ini ]
config dest=atm_pvc_8_35 state=enabled maxbytes=128
config dest=atm_pvc_8_36 state=enabled
queue config dest=atm_pvc_8_35 queue=0 maxbytes=64 hold=2000
queue config dest=atm_pvc_8_35 queue=1 ackfiltering=enabled maxpackets=40 maxbytes=100 hold=2000
queue config dest=atm_pvc_8_35 queue=2 hold=2000
queue config dest=atm_pvc_8_35 queue=3 hold=2000
queue config dest=atm_pvc_8_35 queue=4 hold=2000
queue config dest=atm_pvc_8_35 queue=5 maxpackets=30 maxbytes=12 hold=2000

[ qos.ini ]
config format=bytes
ctdadd name=default conformance=UBR
add name=default txctd=default rxctd=default

[ atm.ini ]
ifadd intf=atm_8_35
ifconfig intf=atm_8_35 dest=atm_pvc_8_35 ulp=mac
ifattach intf=atm_8_35
ifadd intf=atm_8_36
ifconfig intf=atm_8_36 dest=atm_pvc_8_36 ulp=mac
ifattach intf=atm_8_36

[ vlan_res.ini ]
add name=IPTV vid=2 addrule=disabled

[ bridge.ini ]
ifadd brname=bridge intf=ethport2 dest=ethif2 logging=disabled
ifadd brname=bridge intf=ethport3 dest=ethif3 logging=disabled
ifadd brname=bridge intf=ethport4 dest=ethif4 logging=disabled
ifadd brname=bridge intf=WLAN dest=wlif1 logging=disabled
ifadd brname=bridge intf=IPTV
ifconfig brname=bridge intf=ethport1 wan=disabled logging=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport2 wan=disabled logging=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport3 wan=disabled logging=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport4 wan=disabled logging=disabled
ifconfig brname=bridge intf=WLAN mcastfilter=enabled wan=disabled logging=disabled
ifconfig brname=bridge intf=IPTV dest=atm_8_36 wan=enabled
ifattach brname=bridge intf=ethport2 logging=disabled
ifattach brname=bridge intf=ethport3 logging=disabled
ifattach brname=bridge intf=ethport4 logging=disabled
ifattach brname=bridge intf=WLAN logging=disabled
ifattach brname=bridge intf=IPTV
config brname=bridge age=300 filter=none vlan=enabled precedencemap=4,7,9,11,13,14,15,15

[ vlanbridge.ini ]
ifadd name=IPTV intf=ethport4
ifadd name=IPTV intf=IPTV
ifdelete name=default intf=ethport4
ifdelete name=default intf=IPTV

[ bridgevlan.ini ]
ifconfig brname=bridge intf=ethport4 vlan=IPTV
ifconfig brname=bridge intf=IPTV vlan=IPTV

[ vlanbridgerule.ini ]
add type=shared vlan=IPTV vlan2=default

[ bridgeintfxtratag.ini ]

[ bridgeunknownvlan.ini ]

[ dvm_res.ini ]
config timeout=90

[ igmpsnooping.ini ]
ifconfig brname=bridge intf=OBC portmode=Auto fastleave=enabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport1 portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport2 portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport3 portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport4 portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=WLAN portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=IPTV portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
config brname=bridge state=disabled floodrp=disabled floodmcast=disabled

[ label.ini ]
add name=DSCP
add name=Interactive
add name=Management
add name=Video
add name=VoIP-RTP
add name=VoIP-Signal
add name=default
modify name=DSCP classification=overwrite defclass=dscp ackclass=prioritize
modify name=Interactive classification=increase defclass=8 ackclass=6
modify name=Management classification=increase defclass=12 ackclass=12
modify name=Video classification=increase defclass=10 ackclass=10
modify name=VoIP-RTP classification=overwrite defclass=14 ackclass=14 bidirectional=enabled
modify name=VoIP-Signal classification=overwrite defclass=12 ackclass=12 bidirectional=enabled
modify name=default classification=increase defclass=default ackclass=prioritize

Αν δε σου δουλέψει και πάλι,

Από το δικό σου user.ini πάρε το Template [ppp.ini], είναι σαν το παρακάτω...


[ ppp.ini ]
ifadd intf=Internet
rtadd intf=Internet dst=0.0.0.0/0 src=0.0.0.0/0 metric=10
ifconfig intf=Internet dest=ethoa_8_35 accomp=enabled mru=1492 doddelay=120 dnsmetric=10
ifconfig intf=Internet class=12
ifconfig intf=Internet user=χχχχ@χχχχ password=_DEV_χχχχχχχχχχχχχχχ

και αντικατέστησέ το στο δικό μου USER.INI - SAVE & RESTORE sto ROUTER sou...

:oneup:

Para
01-02-09, 17:34
Φιλε Dagalidi ενα μεγαλο ευχαριστω και απο εμενα....poly kalh doyleia..exv to ΘΣΡ 9107 KAI DOYLEYOYN OLA ΑΨΟΓΑ...Ετσι και σχετικα καλο κλειδωμα αλλα το σημαντικοτερο για μενα ριναι οτι δρν χρειαζεται να περασω 2 UTP σε καθε δωματιο...με εσωσες με αυτο...
Αν μπορεσεις να κανεις να δουλεψει και το αλλο προγραμματακι για να εχουμε σε καθε pc iptv τοτε κλεισαμε¨))))))):respekt:

tigrakas
01-02-09, 17:48
Λοιπόν κατέβασα το config σου και δούλεψε το εργαλείο απλά αλλάζοντας σε αυτό τα relay sto ppp.ini se ethoa_8_35 τα usernames και προσθέτοντας στο vlan_res.ini το add name=IPTV vid=2 addrule=disabled. Η μόνη αλλαγή που δεν έχω κάνει είναι να βάλω στο ipqos to config dest=atm_pvc_8_36 state=enabled δε ξέρω υπάρχει καμιά διαφορά αν το βάλω; Τι προτείνεις;

Dagalidis
01-02-09, 19:15
Λοιπόν κατέβασα το config σου και δούλεψε το εργαλείο απλά αλλάζοντας σε αυτό τα relay sto ppp.ini se ethoa_8_35 τα usernames και προσθέτοντας στο vlan_res.ini το add name=IPTV vid=2 addrule=disabled. Η μόνη αλλαγή που δεν έχω κάνει είναι να βάλω στο ipqos to config dest=atm_pvc_8_36 state=enabled δε ξέρω υπάρχει καμιά διαφορά αν το βάλω; Τι προτείνεις;

Kανονικά χρειάζονται όλες οι ενγραφές των QOS για να μην έχεις σπασίματα στην εικόνα όταν κατεβάζεις στο μέγιστο.

Εαν θέλεις δοκίμασε να ανοίξεις την IPTV, και κατέβασε μερικά αρχεία από RAPIDSHARE έτσι ώστε να τερματίσεις την γραμμή σου και δες εαν η IPTV δε κόβει.
Επείσης κατά την διάρκεια που κατεβάζεις κλείσε τo STB για να δείς εαν πέρνεις πίσω τα 3-4 Μbps από την IPTV.:oneup:

Dagalidis
02-02-09, 02:14
PHILIPS CGA 3600N/TE

Aκόμη ένα MODEM προστέθηκε στα συμβατά με το IPTV....:oneup:
Αναφέρομαι στο πολύ απλό PHILIPS CGA 3600N/TE..
Είναι από αυτά που έδινε ο ΟΤΕ και έχουν Μια θύρα USB και μία LAN.

Aπλά πηγαίνουμε στα ADSL / Internet Settings (http://192.168.2.1/adindex.stm) -> ISP Settings και βάζουμε τις γνωστές πλέον τιμές σε όλους μας.

50998

Βέβαια από QOS δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις, αλλά εφόσον θα δώσουμε σύνδεση στο PC μέσω USB και το STB στο LAN, δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα μιας και το USB ποτέ δεν πρόκειται να τερματίσει μια 24άρα σύνδεση..

Δοκιμάστηκε και παίζει μια χαρά αλλά δεν ξέρω εαν υποστηρίζει SNR Margin μέσα από DMT TOOL.

Θα ψάξω να βρώ Firmware & CLI commands μήπως και το συνεφέρουμε.. :oneup:

Dagalidis
04-02-09, 02:29
Μπορεί κάποιος να μη στείλει σε ΡΜ το user.ini από ένα Speedtouch 780WL που να παίζει σε IPTV ? :hmm:

Thanks....:oneup:

ariadgr
04-02-09, 02:57
Μπορεί κάποιος να μη στείλει σε ΡΜ το user.ini από ένα Speedtouch 780WL που να παίζει σε IPTV ? :hmm:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=266596

Dagalidis
04-02-09, 03:00
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=266596

Thanks αλλά αυτό είναι για 585V7...:p:)
Eγώ θέλω για 780WL....:hmm:

ariadgr
04-02-09, 03:02
Thanks αλλά αυτό είναι για 585V7...:p:)
Eγώ θέλω για 780WL....:hmm:

Δίκιο έχεις.
Άνοιξε ένα θέμα στο alcatel section.

vader
04-02-09, 11:51
Eαν δε θέλετε να έχετε το IPTV αποκλειστικά σε 1 Ethernet Port αλλά διαθέσιμο ΣΕ ΟΛΑ με ταυτόχρονη - ελεύθερη χρήση ΟΛΩΝ των Eth Ports ΜΑΖΙ με το WiFi για IPTV ή για Δύκτιο/Internet, τότε απλά μην προχωρήσετε σε MAP Interface.

Mε αυτόν τον τρόπο μπορείτε να έχετε IPTV σε όλα τα Interfaces με Multicast και εαν βρούμε τρόπο, Μπορούν ΟΛΟΙ οι Υπολογιστές σας να έχουν IPTV μέσα από VLC Player ή αντίστοιχο Πρόγραμμα IPTV για PC...:thumbsup1

Θα έχουμε Σύντομα εξελίξεις..... :thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:whistle:

Dagalidis ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια που παρέχεις :thumbsup1

Περιμένω ανυπόμονα την απάντηση για το θέμα αυτό.Αν κτάλαβα καλά με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται ο εξοπλισμός και θα γίνεται η αποκωδικοποίηση στο PC ?
Επίσης αποφάσισα να αγοράσω modem γιατί και σε μένα ρίξανε πολυ την ταχύτητα. Συγχρoνίζω γύρω στα 8 με 8.6 Mbit και upload 863kbit
Λέω να πάρω το Asus μιας και φένεται να κάνει τη δουλεία με IPTV. Υπάρχει καποια πιο καλή πρόταση για modem που να δουλευει με IPTV?

Dagalidis
04-02-09, 14:07
Dagalidis ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια που παρέχεις :thumbsup1

Περιμένω ανυπόμονα την απάντηση για το θέμα αυτό.Αν κτάλαβα καλά με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται ο εξοπλισμός και θα γίνεται η αποκωδικοποίηση στο PC ?
Επίσης αποφάσισα να αγοράσω modem γιατί και σε μένα ρίξανε πολυ την ταχύτητα. Συγχρoνίζω γύρω στα 8 με 8.6 Mbit και upload 863kbit
Λέω να πάρω το Asus μιας και φένεται να κάνει τη δουλεία με IPTV. Υπάρχει καποια πιο καλή πρόταση για modem που να δουλευει με IPTV?

Το ASUS WL-600G μια χαρά είναι εαν του βάλεις ένα NARS firmware για να λύσεις το πρόβλημα των Authendication Failure και δώσεις Manual τα DNS.

Eίναι και ικανό να φορτώσει και OPENWRT Firmwares (Aνοιχτού Kώδικα). :oneup:
Και από τιμή είναι φθηνό.

Υπάρχει βέβαια και το USR 9108A που τα πάει πολύ καλά, αλλά είναι ακριβότερο.
Και τα δύο παίζουν απροβλημάτιστα με DMT TOOL. :oneup:

RBS
04-02-09, 17:29
Εσένα θα σου βάλω TimeBomb να σου σκάσει το MODEM στην κεφάλα σου....:rofl:

:chair: ....:medic: ....:wounded:

vader
05-02-09, 12:17
Το ASUS WL-600G μια χαρά είναι εαν του βάλεις ένα NARS firmware για να λύσεις το πρόβλημα των Authendication Failure και δώσεις Manual τα DNS.

Eίναι και ικανό να φορτώσει και OPENWRT Firmwares (Aνοιχτού Kώδικα). :oneup:
Και από τιμή είναι φθηνό.

Υπάρχει βέβαια και το USR 9108A που τα πάει πολύ καλά, αλλά είναι ακριβότερο.
Και τα δύο παίζουν απροβλημάτιστα με DMT TOOL. :oneup:

Παράγγειλα το ASUS WL-600G τελικά και μάλλον θα το έχω σε λίγες ώρες :oneup:
Ελπίζω να φτιάξουν λίγο οι ταχύτητες και αν καταφέρετε εσείς τα μυαλά και βρείτε και τρόπο να γίνεται η αποκωδικοποίηση απευθείας στο PC, :worthy:

Dagalidis
09-02-09, 14:36
Παράγγειλα το ASUS WL-600G τελικά και μάλλον θα το έχω σε λίγες ώρες :oneup:
Ελπίζω να φτιάξουν λίγο οι ταχύτητες και αν καταφέρετε εσείς τα μυαλά και βρείτε και τρόπο να γίνεται η αποκωδικοποίηση απευθείας στο PC, :worthy:

Κανένα ΝΕΟ από το ASUS ?
Eίσαι ΟΚ ?

imcan
09-02-09, 18:17
Βρέθηκε το ViewRight PC Player το οποίο αντικαθηστά έναν STB Decoder....:oneup:
To μόνο που μένει τώρα είναι να το κάνουμε να παίξει με το Conn-X IPTV...:hmm:

50879

Ρε φίλε, το περιεχόμενο του Conn-X IPTV είναι κρυπτογραφημένο και τα κλειδιά αλλάζουν αρκετά συχνά, πως σκοπεύειες να το σπάσεις ??

MemphisGr
09-02-09, 18:54
To 780WL υποστηρίζει SNR tweak με το 6.1.7.2?

Para
10-02-09, 18:35
Καλησπερα και παλι...να ρωτησω κατι..εχω το ρουτερ που δινει ο ΟΤΕ το speedtouch st780 over isdn ...και θελω να μου δινει iptv κσι απο τις αλλες θυρες...πως γινεται αυτο ρε παιδια???
Ευχαριστω...

MemphisGr
10-02-09, 18:41
Καλησπερα και παλι...να ρωτησω κατι..εχω το ρουτερ που δινει ο ΟΤΕ το speedtouch st780 over isdn ...και θελω να μου δινει iptv κσι απο τις αλλες θυρες...πως γινεται αυτο ρε παιδια???
Ευχαριστω...
Αυτό είναι ενα θέμα ακόμα.
Υπομονή :)

Para
10-02-09, 21:07
Αυτό είναι ενα θέμα ακόμα.
Υπομονή :)

Xaxa..εννοειται οτι υπαρχει υπομονη..εδω αντεξαμε ωσπου να μας επαναφερουν το προφιλ...σε αυτο θα κολησουμε?....:rolleyes:
Ας ειναι καλα τα μυαλα εδω...:respekt:

vader
11-02-09, 21:38
Κανένα ΝΕΟ από το ASUS ?
Eίσαι ΟΚ ?

Αποφάσισα και το εγκατέστησα σήμερα παρόλο που το είχα αγοράσει πριν μια εβδομάδα.
Έκανα κάποιες ρυθμίσεις και κατάφερα και συνδέθηκα στο internet αλλα δεν κατάφερα να ανεβάσω την ταχύτητα με το DMT tool και έχω και 2 FAIL στα διαγνωστικά.
Στο DMT tool το μόνο που κάνω είναι να πατήσω Resync ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

telnet="lan" το έχω κάνει.
έβαλα και για firmware την έκδοση 1028A_NARS

θέλω να διορθώσω αυτά και μετά να προχωρήσω στις άλλες ρυθμίσεις με multicast QOS για IPTV κτλ.

Μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις τις ρυθμίσεις σου να τις δοκιμάσω?:respekt::worthy:
http://i41.tinypic.com/95x9vo.jpg
http://i43.tinypic.com/8vub6v.jpg

Dagalidis
11-02-09, 23:29
Αποφάσισα και το εγκατέστησα σήμερα παρόλο που το είχα αγοράσει πριν μια εβδομάδα.
Έκανα κάποιες ρυθμίσεις και κατάφερα και συνδέθηκα στο internet αλλα δεν κατάφερα να ανεβάσω την ταχύτητα με το DMT tool και έχω και 2 FAIL στα διαγνωστικά.
Στο DMT tool το μόνο που κάνω είναι να πατήσω Resync ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

telnet="lan" το έχω κάνει.
έβαλα και για firmware την έκδοση 1028A_NARS

θέλω να διορθώσω αυτά και μετά να προχωρήσω στις άλλες ρυθμίσεις με multicast QOS για IPTV κτλ.

Μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις τις ρυθμίσεις σου να τις δοκιμάσω?:respekt::worthy:
http://i41.tinypic.com/95x9vo.jpg
http://i43.tinypic.com/8vub6v.jpg

Eίναι ΕΥΚΟΛΟ....

Ακολούθησε τα ΒΗΜΑΤΑ 1 - 5

51521

1) Menu SPECIAL και Επέλεξε Misc Options/Settings
2) Στο παράθυρο που σου ανοίγει μάρκαρε όπως βλέπεις.... και SAVE/CLOSE
3) Ανοίγεις την λευκή καρτέλα.....
4) Κατεβάζεις το SNR Εκεί που θέλεις
5) APLY / RESYNC και περιμένεις να δείς που θα χρονίσει....

Aυτά....... :oneup:

Dagalidis
11-02-09, 23:33
Καλησπερα και παλι...να ρωτησω κατι..εχω το ρουτερ που δινει ο ΟΤΕ το speedtouch st780 over isdn ...και θελω να μου δινει iptv κσι απο τις αλλες θυρες...πως γινεται αυτο ρε παιδια???
Ευχαριστω...

Μόλις βρώ χρόνο να ασχοληθώ, θα σας δώσω ένα USER.INI που θα σας δίνει IPTV & LAN - Internet Σε ΟΛΕΣ τις θύρες, και στο WiFi. :oneup:

Υπομονή....:oops:

john84
12-02-09, 09:27
Αγαπητε dagalidis θελω να ρωτησω αν σαν grand metr των ρουτερ για την IPTV εχεις καποια ιδεα πως να κανω τον φριτζο (fritz fon box 7140) να παιξει με το tilgin. Υπαρχει ελπιδα . Ευχαριστω

Γιαννης:p

vader
12-02-09, 19:53
Dagalidis για πρόεδρος παρακαλώ.:thumb_dup. Χίλια ευχαριστώ γα όλη τη βοήθεια.

Το έβαλα στα 20% και πήρα πίσω 2611 kbits. Εχουνε περάσει σχεδόν 24 ώρες απο την στιγμή που το ρύθμισα και τρέχει απροβλημάτιστα.
πριν
http://i41.tinypic.com/s2wv2v.jpg
μετά
http://i43.tinypic.com/crjmo.jpg

...τώρα απομένει να πάρω ένα μετατροπέα απο scart σε svideo για την καρτα τηλεόασης μιας και δεν έχω κανονική τηλεόραση και ούτε έχω καλώδιο δυστυχώς για το hdmi της οθόνης του υπολογιστή μου.

Μερικές παρατηρήσεις. Με το DMT δεν βλέπω βελτίωση στο upload. Παραμένει ακριβώς το ίδιο. Παίζει να βάλανε cap.Θυμάμαι παλια να είχα 1024 κbit.
Τα 2 FAIL που αναφερα πιο πάνω παραμένουν, είναι σημαντικά?

Dagalidis
12-02-09, 23:15
Αγαπητε dagalidis θελω να ρωτησω αν σαν grand metr των ρουτερ για την IPTV εχεις καποια ιδεα πως να κανω τον φριτζο (fritz fon box 7140) να παιξει με το tilgin. Υπαρχει ελπιδα . Ευχαριστω

Γιαννης:p

Mακάρι να είχα χρόνο διαθέσιμο να ασχοληθώ με όλα....
Εαν κατάλαβες τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε, είναι εύκολο να το κάνεις και εσύ τα ίδια στο δικό σου μενού,,,,, :whistle:

john84
13-02-09, 13:18
το προωλημα ειναι οτι σε σχεση με τα 2 αλλα modem δεν μπορω να διμιουργισω brige mode για το IPTV για αυτο και ρωτησα αν υπαρχει αλλος τροπος.

anyway ευχαριστω πολυ

........Auto merged post: john84 πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το προβλημα ειναι οτι σε σχεση με τα 2 αλλα modem δεν μπορω να διμιουργισω brige mode για το IPTV για αυτο και ρωτησα αν υπαρχει αλλος τροπος.

anyway ευχαριστω πολυ

tiramola
21-02-09, 00:01
φιλε dagalidi με εσωσες....ευχαριστω....
ξαναζωντανεψα το 9108 που τοσα χρονια με ειχε βγαλει ασπροπροσωπο και επιτελους με το DMtool ξαναγυρισα στις αξιοπρεπεστατες ταχυτητες...
παντα τετοια!!;)

Para
21-02-09, 09:25
Να ρωτησω κατι και εγω...εκανα ολα αυτα που εγραψε ο φιλος Dagalidis στο ρουτερ μου το USR 9107.Το σεταρα να δινει απο ολες τις θυρες iptv.Ομως παρατηρησα οτι οταν κανω download με το idm ενω κλειδωνω στα 20mbps maximum μου κατεβαζει στα 1,3mbps.Eνω οταν βαζω το speedtouch που μου εδωσε ο οτε το ST780 κατεβαζω με 2.3mbps.Ξερει κανεις γιατι το κανει αυτο το USR 9107?
Thanks
p.s βγαλτε ρε παιδια και εναν οδηγο για το THOMSON ST780 (για ΙPTV)..Θα κανετε καλο σε πολυ κοσμο ...:) :)

vaspater
21-02-09, 12:34
ρε παιδιά το dmt tool πώς δουλεύει με το speedtouch 585i για isdn wlan με firmware το 8.2.1.5?:)

Dagalidis
22-02-09, 20:25
Να ρωτησω κατι και εγω...εκανα ολα αυτα που εγραψε ο φιλος Dagalidis στο ρουτερ μου το USR 9107.Το σεταρα να δινει απο ολες τις θυρες iptv.Ομως παρατηρησα οτι οταν κανω download με το idm ενω κλειδωνω στα 20mbps maximum μου κατεβαζει στα 1,3mbps.Eνω οταν βαζω το speedtouch που μου εδωσε ο οτε το ST780 κατεβαζω με 2.3mbps.Ξερει κανεις γιατι το κανει αυτο το USR 9107?
Thanks
p.s βγαλτε ρε παιδια και εναν οδηγο για το THOMSON ST780 (για ΙPTV)..Θα κανετε καλο σε πολυ κοσμο ...:) :)


Δοκίμασε να δώσεις Grouped Interfaces στην Port 4 και ξανακάνε δοκιμή...
Οταν έχεις IPTV σε όλα τα Port και ΟΧΙ σε κάποιο αποκλειστικά, το άσχημο είναι ότι έχεις mutlicast ΠΑΝΤΑ ενεργό και ίσως σου τρώει πόρους από το MODEM προς ολες τις ενεργές συνδέσεις του δυκτίου.

Αυτό βέβαια το λέω με κάθε επιφύλαξη.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.