PDA

Επιστροφή στο Forum : να το ρισκάρω??



phantom_thess
29-01-09, 20:25
Αγαπητό community του adslgr.com,
Χτές το μεσημέρι ήρθε ένας υπάλληλος του ΟΤΕ και με πέρασε καινούργιο router. Βεβαίος έριξα μια ματιά στον θόρυβο της γραμμής μου (μπας και άλλαξε κατι...^^) και όντως κατέβηκε στα 35.5 db το downstream line attenuation :o !
Τώρα στηv ερώτηση μου, μπορώ με τέτειο θόρυβο να αναβαθμήσω απο τα 4 στα 8 mbit ?

Ευχαριστώ πολύ !

........Auto merged post: phantom_thess πρόσθεσε 3 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

EDIT:
Link Information

Uptime: 0 days, 6:11:31
Modulation: G.992.5 Annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 253 / 4.095
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 23,0 / 35,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 27,0 / 20,0

hel
29-01-09, 21:09
Μια χαρά μπορείς να πας στα 8 .
Να κοιτάς το snr margin σου που είναι στα 20dB. Αυτό σου δείχνει το θόρυβο της γραμμής.

phantom_thess
30-01-09, 11:42
Πρωτα απ' όλα ευχαριστώ πολύ για το post :D
Πήρα στον ΟΤΕ τηλέφωνο και με είπαν πως θα δουλέψει, αλλά θα έχει συνεχώς αποσυνδέσεις...
Ισχύει αυτό ?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι !

hel
30-01-09, 11:50
Οι isdn έχουν γενικά χαμηλότερους συγχρονισμούς , αλλά από το snr σου δεν φαίνεται ότι θα έχεις πρόβλημα. Το default snr του ΟΤΕ είναι στα 9 dB.
Ποιο ρούτερ έχεις;

phantom_thess
30-01-09, 12:19
Product Name: SpeedTouch 5x6
Software Release: 6.1.9.6

Αυτό είναι...

Cloudman
30-01-09, 12:40
Το speedtouch θεωρείται πολύ αξιόπιστο ρούτερ και όπως είπε και ο hel τα στατιστικά σου είναι πολύ καλά. Μπορείς να κάνεις αίτηση στο 134 για αναβάθμιση στα 8mbps και αν αποδειχτεί από τη χρήση πως η γραμμή δεν είναι σταθερή (έχεις πολλές αποσυνδέσεις), τότε ζητάς υποβιβασμό ξανά στα 4. Εγώ πάντως πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα.

phantom_thess
31-01-09, 20:18
Μια ακόμη ερώτηση ^^...
Μερικές φωρές το SNR Margin αλλάζει (η πηγαίνει στα 18 ή 22 db... αλλα μέσων όρων είναι 20 db)
Επειδή δεν μίλισα με τον ΟΤΕ διότι καθόμουν 20 λεπτά και περίμενα να μιλίσω με έναν υπάλληλο (εννοείτε πως έχασα την υπομονή) είπα να ξαναενοχλήσω εσάς :P(sry και όλας...)... Θα υπάρξει κανένα πρόβλημα στην λειτουργεία του internet ?

ευχαριστώ πολύ και ξανά !

Georgevtr
01-02-09, 18:40
Εγώ πάλι θα εμπιστευόμουν τούς τοπικούς τεχνικούς,μιάς και έχουν φάει όλο το δίκτυο της περιοχής τους, με το κουτάλι και απ την στιγμή που δέν θα είχα πρόβλημα αποσυνδέσεων-σταθερότητας,θα έμενα στ'αυγά μου;)
Γιατί φώναξες-πλήρωσες τεχνικό,για να σου αλλάξει το ρούτερ?(περιέργεια)

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 3 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μια ακόμη ερώτηση ^^...
Μερικές φωρές το SNR Margin αλλάζει (η πηγαίνει στα 18 ή 22 db... αλλα μέσων όρων είναι 20 db)
!
Αυτό τώρα το είδα..έχε υπόψιν σου ότι σε περίπτωση αναβάθμισης,το snr(down) μπορεί να γίνει και 6,οπότε θα έχεις πρόβλημα!!!;)(Προσωπική εμπειρία )

xmperop1
01-02-09, 21:35
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.