PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για αγορά ONDSL kit



dimitris_
06-12-05, 13:26
Δεν έχω DSL ακόμα και θέλω το συντομότερο δυνατό να βάλω.
Σκέφτομαι για το ONDSL kit για (2+2) για να μου μείνει η γραμμή και στο 4μηνο που λογικά θα έχουν πέσει οι τιμές (ή θα έχει βγει το φοιτητικό) να αλλάξω provider. Με χαλάει όμως το Modem, θέλω ένα router και αναρωτιέμαι εάν είναι δυνατό να αγοράσω το Kit αλλά με κάποιο router της otenet (γίνεται; ). Επίσης οι συσκευές που δίνουν οι εκάστοτε Providers μας μένουν ή τις επιστρέφουμε μετά τη λήξη του συμβολαίου; Το ρωτάω γιατί η 4net δίνει ένα καλό σε ένα πακέτο της.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα.

sdikr
06-12-05, 13:28
Θα έλεγα να κάνεις πρώτα ενα browse στις θεματικές ενότητες

dimitris_
06-12-05, 16:53
Έχω κάνει, δεν Postaro σε forum χωρίς να έχω διαβάσει αλλά έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω γι' αυτό και ζητώ την άποψη σας.

toneworks
06-12-05, 18:15
Παλιοτερα αν αγοραζες το kit απ'τον Γερμανο, σου εδιναν το linksys wag354g. Κατι διαβασα οτι παραταθηκε η προσφορα, δε ξερω, πηγαινε σε μαγαζι και ρωτα. Αν παιζει τοσο μεγαλο ρολο για σενα ο router, μπορεις να παρεις το altec κουτι, ή το box plus (ή ακομα καλυτερα να αγορασεις καποιο μοντελο που εσυ θες).
Δε ξερω τι θα γινει με το φοιτητικο.. ΑΝ μπορεις να μεταπηδησεις απο kit γιατι να μη μπορεις απο box πχ; Και οι 2 γραμμες ειναι ΑΡΥΣ (στο ονομα της εταιριας, οχι στο δικο σου). Μη ξεχνας οτι το φοιτητικο θα ειναι ολοκληρωμενη προσβαση. Πρεπει να μιλησεις με τις εταιριες για να βγαλεις ακρη.

NoYmErOs
07-12-05, 00:17
Δεν έχω DSL ακόμα και θέλω το συντομότερο δυνατό να βάλω.
Σκέφτομαι για το ONDSL kit για (2+2) για να μου μείνει η γραμμή και στο 4μηνο που λογικά θα έχουν πέσει οι τιμές (ή θα έχει βγει το φοιτητικό) να αλλάξω provider. Με χαλάει όμως το Modem, θέλω ένα router και αναρωτιέμαι εάν είναι δυνατό να αγοράσω το Kit αλλά με κάποιο router της otenet (γίνεται; ). Επίσης οι συσκευές που δίνουν οι εκάστοτε Providers μας μένουν ή τις επιστρέφουμε μετά τη λήξη του συμβολαίου; Το ρωτάω γιατί η 4net δίνει ένα καλό σε ένα πακέτο της.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα.


To kit νομίζω είναι η καλύτερη και ποιο οικονομική λύση αλλά αφού σκέφτεσαι για το μόντεμ, τότε κοίτα το plus της forthnet.
Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις ΟΤΕνετ kit και να αγοράσεις ένα ακόμα καλύτερο μοντεμ/ρουτερ την αρεσκείας σου με τα ίδια λεφτά ...

dimitris_
07-12-05, 00:20
Εϊχα την εντύπωση πως στην περίπτωση του OTE, γραμμή βγαίνει στο όνομα σου. Κάνω λάθος;

NoYmErOs
07-12-05, 00:26
Πάσης φύσεως πακέτα και συνδέσεις 1 bill η γραμμή είναι στο όνομα της εταιρίας, αλλά το bundle της OTEnet στο τέλος σου μένει η γραμμή. Το bundle όμως δεν είναι πακέτο.

golity
07-12-05, 01:06
Πάσης φύσεως πακέτα και συνδέσεις 1 bill η γραμμή είναι στο όνομα της εταιρίας, αλλά το bundle της OTEnet στο τέλος σου μένει η γραμμή. Το bundle όμως δεν είναι πακέτο.

Στο πακέτο της otenet (OnDSL Kit) μπορείς να κρατήσεις την γραμμή! ;)

toneworks
07-12-05, 01:27
Αλλο "μπορεις να κρατησεις τη γραμμη", αλλο "η γραμμη ειναι στο ονομα σου".
Η διαφορα ειναι στο εξης απλο:
Εχεις προβλημα με τη γραμμη; Αν ειναι στο ονομα σου, ειδοποιεις τον ΟΤΕ. Αν ειναι στ'ονομα της εταιριας, ειδοποιεις την εταιρια (otenet).
Για παραπανω λεπτομερειες, search παιδες;)

NoYmErOs
07-12-05, 10:55
καλά λέει ο @golity ξέχασα οτι στο onDSL kit μπορεις να κρατήσεις την γραμμή....... στο όνομά σου.

toneworks
07-12-05, 22:25
Δηλαδη αμα παρεις kit και σου μεινει η γραμμη, το παγιο ερχεται με τον ΟΤΕ;
Ειχα διαβασει οτι πρεπει να πας στα γραφεια ΟΤΕ να κανεις αιτηση κτλ.
Στις βλαβες/αναβαθμισεις καλεις τον ΟΤΕ απευθειας;
Επισης μπορεις να την κοψεις οποια στιγμη θες;
Μπερδεμα :what:

dimitris_
09-12-05, 18:21
OK, καλά θυμόμουν τότε. Πήρα το kit τελικά και περιμένω την ενεργοποίηση. Μου το επαλήθευσε και η otenet ότι μετά το 4μηνο κρατώ γραμμή και βάζω ότι ISP θέλω.

t300
09-12-05, 22:30
Η διαφορα ειναι στο εξης απλο:
Εχεις προβλημα με τη γραμμη; Αν ειναι στο ονομα σου, ειδοποιεις τον ΟΤΕ. Αν ειναι στ'ονομα της εταιριας, ειδοποιεις την εταιρια (otenet).



Πάντως αυτό δεν είναι και τόσο κακό. Μία και μοναδική φορά που είχα πρόβλημα με χαμηλές ταχύτητες, ειδοποίησα την otenet και σε 1 μέρα λύθηκε το πρόβλημα! Αν βέβαια είχα adsl in a box (forthnet) ίσως να μην είχα τα ίδια αποτελέσματα.

NoYmErOs
10-12-05, 12:29
Πάντως αυτό δεν είναι και τόσο κακό. Μία και μοναδική φορά που είχα πρόβλημα με χαμηλές ταχύτητες, ειδοποίησα την otenet και σε 1 μέρα λύθηκε το πρόβλημα! Αν βέβαια είχα adsl in a box (forthnet) ίσως να μην είχα τα ίδια αποτελέσματα.


Ναι σωστά αλλά γιατί ΟΤΕ=ΟΤΕνετ σου λύνουν το πρόβλημα..:-k

@ ADSLgr.com All rights reserved.