PDA

Επιστροφή στο Forum : Τύπος διαχωριστή ΟΤΕ για Zyxel 650R-33



IlliGoS
08-11-03, 17:04
Καλησπέρα

Έχω κάνει αίτηση για ADSL από οτε και μου είπαν από 134 να πάω σε ένα κατάστημα του οτε για να παραλάβω τον διαχωριστή που δικαιούμαι. Σε επικοινωνία με κατάστημα του οτε μου είπαν οτι διαθέτουν διάφορους τύπους διαχωριστών.

Ενδιαφέρομαι για το modem zyxel 650R-33.
Γνωρίζει κανείς ποιόν διαχωριστή του οτε πρέπει να πάρω?

Ευχαριστώ πολύ

eric_in
08-11-03, 23:15
Αν κρίνω από το modem που θέλεις πρέπει να έχεις σύνδεση ISDN,οπότε θέλεις και slitter για ISDN.
Φιλικά eric_in. :wink: :wink: :wink:

IlliGoS
09-11-03, 00:20
Δεν κατάλαβες καλά eric_in. (:

Ο ΟΤΕ διαθέτει πάνω από έναν τύπους διαχωριστών(splitter) για ISDN γραμμη. Οπότε πρέπει να μάθω ποιός απ'όλους ταιριάζει στο 650R.

yiapap
09-11-03, 00:23
Εγώ πάντως με τον Siemens Xpresslink δεν έχω κανένα πρόβλημα (θορύβους κλπ.κλπ.)
Με 650R-33 εννοείται

SSB
09-11-03, 13:29
Όποιο isdn splitter και να βάλεις IlliGoS, κάνει. Για την ακρίβεια όπως έχει ξανασυζητηθεί στο forum, όλα τα splitters της ελληνικής αγοράς είναι σε γενικές γραμμές ολόιδια, και σαν κύκλωμα και σαν απόδοση. Λίγο πολύ δεν είναι τίποτα άλλο από ένα απλό παθητικό φίλτρο ζώνης και δεν πρόκειται να έχεις κανένα πρόβλημα με αυτό.
Προσωπικά αυτή τη στιγμή έχω isdn splitter της Alcatel (OTE) σε Zyxel 652R, και στο γραφείο μου Siemens splitter σε cisco. Έχω επίσης και το Zyxel το splitter αλλά ασύνδετο λόγω του ότι όταν παρέλαβα το 652 είχα ήδη συνδεδεμένο το Alcatel του ΟΤΕ, οπότε και το άφησα.
Αν εξαιρέσεις το πλαστικό κουτί το κύκλωμα και στα 3 είναι ολόιδιο.

JediMasterMANIAC
09-11-03, 13:57
οπως λεει και ο SSB ολα ειναι ιδια ... παρε οποιο να ΄ναι ... αρκει να ειναι isdn splitter αφου εχεις isdn γραμμη

IlliGoS
09-11-03, 19:11
Όπως μου παρουσίασαν την κατάσταση απο τον ΟΤΕ μου έδωσαν την εντύπωση ότι εαν έχω λάθος τύπο διαχωριστή θα έχω προβλημα. Προφανώς δεν ξέρουν τι ακριβώς συμβαίνει και για ασφάλεια δίνουν τους διαχωριστές ανάλογα με τις μάρκες των modems.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Amerzone
13-11-03, 13:19
Μια μικρή, επουσιώδη, παρατήρηση να κάνω μόνο: το καλώδιο που έχει η Zyxel στο κουτί, για τη σύνδεση του 650R-33 με τον splitter, έχει κι από τις δυο μεριές RJ45 connector (τον φαρδύ). Στη μεριά του modem, η ADSL πόρτα έχει RJ45 θηλυκό, αλλά ο splitter της Siemens που μου έδωσε ο πΟΤΕ (τον δικαιούσαι δωρεάν, ακόμα κι αν δεν ζήτησες εγκατάσταση απ' αυτούς), έχει μόνο RJ11 θηλυκό (το στενό). Ή θα αλλάξεις τη μια μεριά από RJ45 σε RJ11, ή αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, χρησιμοποίησε άλλο καλώδιο με RJ11 και στις δυο μεριές (φαντάζομαι ότι το RJ11 δουλεύει στο RJ45, άσχετα αν δεν κουμπώνει ακριβώς...)

yiapap
13-11-03, 14:01
Κουμπώνει ακριβώς. Η θύρα είναι διπλή (RJ11 & RJ45). Κάπου στο forum είχα ανεβάσει και φωτογραφία της.

hippie
13-11-03, 18:19
merikes foto isos boithisoun:

fotos (http://www.isomatic.co.uk/ADSLproducts.htm#ADSLfilters)

ATG
13-11-03, 21:40
Ke ego me 650R ke splitter siemens, logo ton kalodion, pira ke splitter zyxel.

xenbast_
14-11-03, 10:14
κουμπώνει μιά χαρά από κοκαλοσπλίτερ ρζ-11 σε ζύξελ ρζ-45

@ ADSLgr.com All rights reserved.