PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz!Box fon



userDSL
06-12-05, 15:04
Παίδες γεια χαρά....

Καλώς σας βρίσκω στην παρέα σας. Sorry αλλά το πρώτο μου post θα συνοδεύεται από ερώτηση (I hate that....)

Μόλις πρόσφατα έγινα συνδρομητής της HOL στο Broadband pack 6+6 και μου στείλανε το modem/router Fritz!box fon, το οποίο και συνέδεσα στον υπολογιστή (XP SP2) μέσω Ethernet. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν έχω access στο user interface. Υποτίθεται ότι γίνεται με δύο τρόπους
α) αν έχεις την αυτόματη επιλογή IP από τα TCP/IP settings γράφοντας στον browser fritz.box ή 192.168.178.1 (την generic address) είτε
β) βάζοντας ως ip address 192.168.178.250 και κάνοντας access to modem sto 191.168.178.254

Όπως καταλαβαίνετε τίποτα από τα δύο δεν δουλεύει. Στην πρώτη περίπτωση δεν κάνει καν ping, στην δεύτερη "χάνει" 1-2 πακέτα από τα 4.

Στο technical support της HOL μου λέγανε άλλα γι' άλλα της Παρασκευής το γάλα.... και στο τέλος μου το κλείσανε το τηλέφωνο γιατί είχαν και άλλες γραμμές!!!
Η λύση που μου προτείνανε είναι να το συνδέσω με USB το μόντεμ, το οποίο το προσπάθησα και αυτό (να σημειώσω ότι όταν τους είπα ότι στο πακέτο που παρέλαβα ΔΕΝ υπήρχε CD με τους drivers, μου είπανε δεν πειράζει, τα XP το αναγνωρίζουν). Guess what.....τα XP έχουν πρόβλημα και δεν εγκαθιστούν τους drivers. Προσπάθησα να κατεβάσω drivers νέους από το δίκτυο...δυστυχώς τίποτα....τείνω να πιστέψω ότι ή κάνω καμιά χοντράδα μεγάλη και δεν την αντιλαμβάνομαι ή κάποιο πρόβλημα έχει το μόντεμ.

Έχετε καμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει ή τι να τσεκάρω;

Thanks guys....

sdikr
06-12-05, 15:11
Κάλωδιο αλλό δοκίμασες

userDSL
06-12-05, 15:33
Κάλωδιο αλλό δοκίμασες

Όχι, αλλά θα πάρω ένα σήμερα απο τη δουλειά να δοκιμάσω...το σκέφτηκα και εγώ επειδή έχανε πακέτα...

peros550
06-12-05, 17:31
Άλλαξε την ip της κάρτας δικτύου σε μια διπλανή από απο αυτή που δέχεται το Fritz,

Δηλαδή εσύ έχεις 192.168.0.2 με subnet 255.255.255.0

τότε δεν σου επιτρέπεται να κάνεις δίκτυο με το με άλλους πέρα από 192.168.0.χ

Οπότε ή αλλάζεις την ip σου σε μία που να ανήκει στην ίδια όμάδα με του fritzή αλλάζεις το subnet mask σου σε 255.255.0.0 .

Νομίζω πως έτσι θα λύσεις το πρόβλημα σου.

userDSL
06-12-05, 18:08
Στο (β) που λέω παραπάνω αυτό ακριβώς έκανα. Το έβλεπε (έκανε ping) αλλά έχανε πακέτα, με αποτέλεσμα όταν προσπαθούσα να ανοίξω το user interface από τον ΙΕ να γράφει found αλλά να μην ανεβαίνει ποτέ.

Ευχαριστώ όλους πάντως...οποιαδήποτε ιδέα/πρόταση είναι δεκτή.....

ZORO
06-12-05, 18:10
Στο fritz box που έχω εγώ, το απλό όχι το fon είναι ανάποδα οι θύρες δικτύου δηλαδή εκεί που λέει LanA στην πραγματικότητα είναι η LanB και όπου λέει LanB είναι η LanA. Αυτό έχει σημασία γιατί ανάλογα με το σε ποια θύρα συνδέεις τον υπολογιστή σου πρέπει να κάνεις και διαφορετικές ρυθμίσεις, Δες μ΄ηπως συμβαίνει τίποτα ανάλογο και στο fon.
Πάντως η αυτόματη απόδοση IP μέσω τοy dchp server μου έπαιζε κανονικά.

Λύσανδρος
06-12-05, 21:16
Στο fritz box που έχω εγώ, το απλό όχι το fon είναι ανάποδα οι θύρες δικτύου δηλαδή εκεί που λέει LanA στην πραγματικότητα είναι η LanB και όπου λέει LanB είναι η LanA. Αυτό έχει σημασία γιατί ανάλογα με το σε ποια θύρα συνδέεις τον υπολογιστή σου πρέπει να κάνεις και διαφορετικές ρυθμίσεις, Δες μ΄ηπως συμβαίνει τίποτα ανάλογο και στο fon.
Πάντως η αυτόματη απόδοση IP μέσω τοy dchp server μου έπαιζε κανονικά.

Ποιο revision εχεις; Γιατί σε εμένα είναι κανονικά οι θύρες..

ZORO
06-12-05, 22:46
Θα σε γελάσω κοίταξα και στο κουτί της συσκευασιάς και στο Router και δεν είδα κάτι αντίστοιχο. Εκτός αμά το λέει και δεν το κατάλαβα εγώ. Μιλάμε πάντα για το απλό το fritz box όχι το fon έτσι;
Πάντως εάν σε βοηθάει το είχα πάρει τέλος Φεβρουαρίου του 2005.

apagal
08-12-05, 01:26
Το Fritz το αγόρασα κι εγώ.Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος.Πάντως εγώ δεν είχα το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις εσύ.Εγώ κάνω port forwarding και το router δεν ανοιγει τις πόρτες.Δηλαδή αν είναι δυνατόν!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.