PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη αύξηση ταχύτητας



beren1970
06-12-05, 18:50
Γειά σε όλους.
Είναι η τρίτη φορά που γράφω κάποιο μήνυμα, και αυτό γιατί παρατήρησα μόλις πριν απο λίγο κάτι πολύ περιεργο!!
Πρώτα καποια στοιχεία: Εχω σύνδεση Forthnet 1Bill 384, ή οποία λήγει αρχές του νέου έτους. Σκέφτηκα λοιπόν να την ανανεώσω αλλά και να την αναβαθμίσω σε 512.
Παίρνω τηλέφωνο λοιπόν την Forthnet και ακολουθώντας τις οδηγίες του τμήματος πωλήσεων, στέλνω mail όπου ζητάω την ανανέωση και αναβάθμιση. Αυτά έχθές το μεσημέρι. (Υπ' όψιν, οτι η διαδικασία σύμφωνα με την εταιρία διαρκεί περίπου 10 ημέρες).
Πριν απο μία ώρα περιπου που ήρθα σπίτι, κοίταξα κατα λάθος το εικονίδιο του mule, και είδα την μπάρα ταχύτητας πολύ ψηλά. Ε, λέω και εγώ ότι αυτήν την ώρα είμαι τυχερός.
Ξανακοιτώντας καλύτερα, κάνω μεγιστοποίηση και βλέπω ταχύτητα dowload περίπου 55. Το κοιτάω, το ξανακοιτάω και απορώ.
Μπαίνω στις ρυθμίσεις του USR9106 και τι βλέπω: Line rate - upstream (kbs)=256, αλλά Line rate - down stream (kbs)=1024!!!:thumb_dup
Μετά απο κάποιο χρόνο που ήθελα για να καταλάβω τι έβλεπα, μπάινω στον λογαριασμό μου στην Forthnet, και δεν έχει αλλάξει τίποτα. Είναι 1Bill Dynamic 384.

Τι λέτε εσείς? Μήπως να τους πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω τί γίνεται?

nickolas2005
06-12-05, 19:08
Φαίνεται κάποιο λάθος έγινε εκ μέρους τους...Κοίτα μην χρεωθείς για 1024 ενω θέλεις 512.

Reef
06-12-05, 20:30
θα σου προτεινα να κανεις τον κινεζο, την παπια, τον ιταλο και να σφυριζεις αδιαφορα , σιγα μην καταλαβουν οτι εγινε λαθος

golity
06-12-05, 20:55
θα σου προτεινα να κανεις τον κινεζο, την παπια, τον ιταλο και να σφυριζεις αδιαφορα , σιγα μην καταλαβουν οτι εγινε λαθος

Αν πάλι το πάρουν πρέφα και τον βάλουν να πληρώσει για 1024;;;

Κοίτα, αν το αίτημα που έστειλες για αναβάθμιση το έχεις και μπορείς με αυτό να αποδείξεις ότι η αίτησή σου ήταν για 512, θα μπορείς να σφυρίζεις αδιάφορα μέχρι να το πάρουν χαμπάρι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις στο τέλος τι θα γίνει!

Αν θέλεις να έχεις πάλι ήσυχο το κεφάλι σου, καλύτερα να πάρεις τηλ να τους πείς την κατάσταση!

beren1970
06-12-05, 22:14
Το θέμα είναι οτι θα με επαιρναν τηλέφωνο να με ενημερώσουν και για το επιπλέον κόστος που θα προέκυπτε μετα τον συμψηφισμό της νέας σύνδεσης με το υπόλοιπο της παλιάς, καθώς και τον λογαριασμό στην τράπεζα Πειραιώς που θα κατέθετα τα λεφτά... Τέλος πάντων, θα το αφήσω έτσι μέχρι την Παρασκευή που φεύγω διακοπές και μετά θα πάρω τηλέφωνο.

NoYmErOs
07-12-05, 00:31
Το θέμα είναι οτι θα με επαιρναν τηλέφωνο να με ενημερώσουν και για το επιπλέον κόστος που θα προέκυπτε μετα τον συμψηφισμό της νέας σύνδεσης με το υπόλοιπο της παλιάς, καθώς και τον λογαριασμό στην τράπεζα Πειραιώς που θα κατέθετα τα λεφτά... Τέλος πάντων, θα το αφήσω έτσι μέχρι την Παρασκευή που φεύγω διακοπές και μετά θα πάρω τηλέφωνο.

Κάνε μια ενημέρωση για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως ...;)

blackmoon
07-12-05, 11:03
Ρε παιδιά μια που είπατε για λογαριασμούς φορθνετ, εχω 1bill περίπου ένα χρόνο, και οι λογαριασμοί έρχονται κανονικά κάθε δίμηνο, (70+ ευρω). Απο τους οποίους δεν έχω πληρώσει κανέναν, και συνεχίζουν να έρχονται τα 70αρια. Δεν θα έπρεπε να με πάρουν ένα τηλέφωνο να μου πουν οτι χρωστάω? Η να μου κόψουν τη σύνδεση ? :D

NoYmErOs
07-12-05, 11:17
Ρε παιδιά μια που είπατε για λογαριασμούς φορθνετ, εχω 1bill περίπου ένα χρόνο, και οι λογαριασμοί έρχονται κανονικά κάθε δίμηνο, (70+ ευρω). Απο τους οποίους δεν έχω πληρώσει κανέναν, και συνεχίζουν να έρχονται τα 70αρια. Δεν θα έπρεπε να με πάρουν ένα τηλέφωνο να μου πουν οτι χρωστάω? Η να μου κόψουν τη σύνδεση ? :D

1) τίποτα δεν είναι τζάμπα σε αυτην την ζωή..;)
2) μηπως λέω μήπως τα παραλές.. είναι δυνατόν να μην έχεις πληρώσει κανέναν λογαριασμό και να μην σε πήραν έστο ενα τηλέφωνο?μήπως τον πληρώνει άλλος?
3) Το 1 bill βγήκε τον Μάρτιο 01/03/05.
http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=121353

Σήμερα είναι 7/12/05

blackmoon
07-12-05, 12:01
Οχι βρε, δεν τα παραλέω, είχα ξεκινήσει πέρσι το νοεμβριο με in a box, και τον μαρτιο το γυρισα σε 1bill. Απο τότε που το γύρισα, δεν έχω πληρώσει ουτε 1 λογαριασμό!! Μήπως περιμένουν οταν ζητήσω διακοπή να μου πούν τι χρωστάω? χαχα .
Φυσιολογικά, δεν θα πρεπε σε κάθε δίμηνο λογαριασμό να γράφει και τις προηγούμενες οφειλές ?

papdoux
07-12-05, 12:11
Κανονικα θα επρεπε στο λογαριασμο να αναγραφονται κοι οι προηγουμενες οφειλες. Αμα δεν υπαρχει τετοια πληροφορια τοτε μαλλον καποιος πληρωνει το λογαριασμο εκ μερους σου.

beren1970
07-12-05, 21:22
Λοιπόν τα νεότερα
Είπα να το παίξω τυπικός, και πήρα τηλέφωνο την Forthnet για να δώ τι γίνεται. Στην αρχή που μίλησα με μια κοπέλα στις πωλήσεις, μου είπε οτι ακόμα δεν έχουν προωθήσει την αίτηση μου στον ΟΤΕ για την αλλαγή (10 το πρωί), αρα δεν μπορεί να μου πει ακριβώς τι γίνεται. Μόνο οτι στα στοιχεία τους φαίνεται η αίτηση μου για αλλαγή και η τρέχουσα κατάσταση. Κράτησε το τηλέφωνό μου και είπε οτι θα το ψάξουν το θέμα και θα με ενημερώσουν.
Πράγματι μισή ώρα μετα με παίρνουν τηλέφωνο και...οσον αφορά αυτούς η διαδικασία είναι σε εξέλιξη και θα πρέπει να περιμένω να με ενημερώσουν για την αλλαγή και τι θα πληρώσω. Σε ερώτησή μου για το αν θα υπάρχει πρόβλημα και χρεωθώ για 1024 -εδώ είναι το ωραίο- η απάντηση ήταν όχι, αφήστε το έτσι και θα διορθωθεί όταν γίνει η κανονική μετατροπή που έχω ζητήσει:D:D. Βέβαια το ζήτησα γραπτώς, και μου το έστειλαν σε Fax:roll:. Ρώτησα επίσης μήπως έγινε λάθος απο τον ΟΤΕ, και η απάντηση ήταν ακόμα πιο προχωρημένη. Αν κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ έκανε κατα λάθος την αναβάθμιση στο κουτί μου, δεν θα έχει κανένα δικαίωμα να μου ζητήσει τίποτα (ο ΟΤΕ), γιατί με το 1Bill, η γραμμή δεν του "ανήκει":yahoo:.
Λόγω του οτι δουλεύω στο δημόσιο, βρήκα γνωστό στον ΟΤΕ (συνταξιούχο απο το καλοκαίρι) και ρώτησα τι γίνεται. Αφού κρατήθηκε ώστε να μου απαντήσει οτι κάποιος δικός τους μάλλον έκανε πατάτα, κάτι ασύνηθες, και να μην ανησυχώ, η Forthnet έχει δίκιο και είμαι πολύ τυχερός, μάλλον ακόμα θα γελάει:lol::lol::lol:.

TearDrop
08-12-05, 02:16
Οχι βρε, δεν τα παραλέω, είχα ξεκινήσει πέρσι το νοεμβριο με in a box, και τον μαρτιο το γυρισα σε 1bill. Απο τότε που το γύρισα, δεν έχω πληρώσει ουτε 1 λογαριασμό!! Μήπως περιμένουν οταν ζητήσω διακοπή να μου πούν τι χρωστάω? χαχα .
Φυσιολογικά, δεν θα πρεπε σε κάθε δίμηνο λογαριασμό να γράφει και τις προηγούμενες οφειλές ?
Αυτό που λες δε μπορεί να ισχύει με τίποτα. Δεν είναι δυνατόν να έχει περάσει τοσος καιρός και να μην έχουν κόψει την σύνδεση ή έστω να σου κάνουν έστω ενα τηλέφωνο. Και στην τελική ακόμα και έτσι να είναι τα πράγματα, τα λεφτά τους με τον εναν ή με τον άλλο τρόπο θα τα πάρουν κάποια στιγμή, οπότε καλύτερα να πας να τα πληρώσεις πριν βρεθείς προ εκπλήξεως...

conne
09-12-05, 21:56
μια τετοια παρομοια φαση ειχα περασει και εγω,αλλα δεν εκανα καμια αιτηση για αλλαγη τησ γραμμης μου.απλα μια μερα ειδα την 384 να γινετε 512:thumb_dup .τσεκαρα ταχυτητες με μια 512 ενος φιλου μου και οντος ειχε μετατραπει η γραμμη σε 512 μονη της:-k .στην αρχη ειπα να την αφησω ετσι αλλα μετα το μετανιωσα και πηρα τηλ στο 132..σε 20 min, η γραμμη μου ειχε γινει αυτοματα σε 384:sorry:

herba71
11-12-05, 10:51
Θα σου συνιστούσα να ακολουθήσεις το σύστημα Malezani.Σφύρα αδιάφορα,κάνε κοινώς την <<παλαβή>>,και χρεωσέ τα όλα στους άλλους.Και θα δείξει.............

slaughter
12-12-05, 14:39
Καλα τι να πω κ εγω!!! ;) ειχα παρει το DSL in a Box το οποιο ητανε μεχρι τελος Αυγουστου. Ετσι θελοντας να το ανανεωσω μπηκα στο online μαγαζι της forthnet κ εκανα ανανεωση με την πιστοτικη μου καρτα! Ολα καλα κ η συνδεση μου ανανεωθηλε για 3+1 μηνες. Ελα ομως που δεν μου χρεωσαν ποτε την πιστωτικη μου καρτα!!! Μεχρι τωρα εχω κανονικα internet κ κανενα τηλεφωνο or κατι τετοιο οτι δεν εχω πληρωσει!
Τι να πω τωρα που τελειωνει η συνδρομη μου λεω να κανω παλι ανανεωση online :P

Tem
15-12-05, 00:39
Καλα τι να πω κ εγω!!! ;) ειχα παρει το DSL in a Box το οποιο ητανε μεχρι τελος Αυγουστου. Ετσι θελοντας να το ανανεωσω μπηκα στο online μαγαζι της forthnet κ εκανα ανανεωση με την πιστοτικη μου καρτα! Ολα καλα κ η συνδεση μου ανανεωθηλε για 3+1 μηνες. Ελα ομως που δεν μου χρεωσαν ποτε την πιστωτικη μου καρτα!!! Μεχρι τωρα εχω κανονικα internet κ κανενα τηλεφωνο or κατι τετοιο οτι δεν εχω πληρωσει!
Τι να πω τωρα που τελειωνει η συνδρομη μου λεω να κανω παλι ανανεωση online :P
κάνε online αν σου έρχεται τζάμπα

theodoros2004
15-12-05, 00:50
Αν εισαι παλι τυχερος θα εχεις αλλους 4 μηνες internet τσαμπα...

Tem
15-12-05, 01:04
ή κάνε ανανέωση 6 συν 2

wolfman
15-12-05, 06:24
Κάποια στιγμή θα το πάρουν χαμπάρι και θα κληθείς να τα πληρώσεις. Πίστεψέ με, δεν θα την γλυτώσεις (Μου έτυχε εμένα με την HOL).

slaughter
15-12-05, 13:36
Καλα κ αν δεν πληρωσεις τι θα γινει?θα σου την κοψουνε? εε μετα πας σε αλλο provider.
:-)

sdikr
15-12-05, 16:21
Καλα κ αν δεν πληρωσεις τι θα γινει?θα σου την κοψουνε? εε μετα πας σε αλλο provider.
:-)


Για αυτό υπάρχουν οι δικηγόροι και τα δικαστήρια

Jsone
15-12-05, 16:33
Απο την στιγμή που η μή χρέωση έγινε απο δικό τους λάθος δεν μπορύν να ισχυριστούν τίποτα στο δικαστήριο.Αυτό, βέβαια, αν μπείς στον κόπο να τους πάς σε δίκη.

theodoros2004
15-12-05, 16:50
Και να κλιθεις να τα πληρωσεις δεν μπορουν να ισχυριστουν τπτ ειναι μονο δικο τους λαθος και δεν φταις σε τπτ...

sdikr
15-12-05, 16:54
Και να κλιθεις να τα πληρωσεις δεν μπορουν να ισχυριστουν τπτ ειναι μονο δικο τους λαθος και δεν φταις σε τπτ...


Καλά, :cool:

ΥΓ απο την στίγμη που έχουν στα χέρια τους την αίτηση την δικιά σου με την δικιά σου κάρτα και εσύ κάνεις χρήση της υπηρεσίας, τα λεφτά τους δεν θα τα χάσουν

theodoros2004
15-12-05, 16:58
Καλά, :cool:

ΥΓ απο την στίγμη που έχουν στα χέρια τους την αίτηση την δικιά σου με την δικιά σου κάρτα και εσύ κάνεις χρήση της υπηρεσίας, τα λεφτά τους δεν θα τα χάσουν

Δεν ξερω τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα ισως πρεπει ο φιλος μας να ρωτησει καποιον δικηγορο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.