PDA

Επιστροφή στο Forum : ConnX



jodes
30-01-09, 14:23
Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γενικής φύσεως η οποία μπορεί και να είναι κουτή : Στο σπίτι μου έχω βάλει Connex. Έχω ένα laptop συνδεδεμένο με το adsl modem . Στην περίπτωση που θελήσω να βάλω ένα άλλο laptop για μερικά λεπτά για να τσεκάρω κάτι και στην συνέχεια ξανασυνδέσω το αρχικό μου laptop θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση μου ?

hammer21
30-01-09, 14:33
Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γενικής φύσεως η οποία μπορεί και να είναι κουτή : Στο σπίτι μου έχω βάλει Connex. Έχω ένα laptop συνδεδεμένο με το adsl modem . Στην περίπτωση που θελήσω να βάλω ένα άλλο laptop για μερικά λεπτά για να τσεκάρω κάτι και στην συνέχεια ξανασυνδέσω το αρχικό μου laptop θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση μου ?

Οχι κανενα προβλημα:)
Απλα αλλαζεις ενα καλωδιο.Μαλιστα μπορεις να συνδεσεις στο ενα λαπτοπ το ενα καλωδιο και στο αλλο το αλλο και να λειτουργεις παραλληλα.;)

Simpleton
30-01-09, 14:36
Έχεις modem ή router (το router έχει επιπρόσθετη τροφοδοσία από την πρίζα του ρεύματος); Αν είναι απλό USB modem, θα πρέπει να εγκαταστήσεις τον driver στο άλλο laptop και να κάνεις κι εκεί τις ρυθμίσεις για τη σύνδεση σου. Αν είναι router, θα συνδέσεις το άλλο laptop στη θύρα Ethernet και θα έχεις αμέσως σύνδεση, χωρίς να εγκαταστήσεις τίποτα.
Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα με τη σύνδεση σου.

Δεν υπάρχουν κουτές ερωτήσεις, υπάρχουν ηλίθιες απαντήσεις :oneup:

jodes
30-01-09, 14:39
Αυτό που λες προυποθέτει την ύπαρξη και ενός hub ???

jodes
30-01-09, 14:43
Έχει ethernet port από πίσω οπότε να υποθέσω ότι απλά αλλάζω το ethernet καλώδιο και το βάζω στο άλλο laptop...

σωστά??

Simpleton
30-01-09, 14:44
Ναι, ακριβώς.

jodes
30-01-09, 14:45
Σευχαριστώ πολύ.............

@ ADSLgr.com All rights reserved.