PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηρθε ο τεχνικος του ΟΤΕ και τα ρήμαξε ΟΛΑ!



aggelos7
30-01-09, 21:37
Καλησπέρα συνφορουμίτες,
Ακούστε το πρόβλημα μου και αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Είχε ο νοικάρης μου πρόβλημα στην γραμμή ΟΤΕ του.Φωνάζει τους τεχνικούς του ΟΤΕ, του φτιάχνουν την βλάβη του...όλα καλά.
Έλα μου όμως που ρήμαξε τα δικά μου καλώδια της Forthnet γραμμής μου και τώρα:
α) δεν έχω τηλέφωνο
β) Έχω internet αλλά από τα 21100/1024 που συγχρόνιζα τώρα είμαι στα 11000/742

Σημαντική πληροφορία:
Τα καλώδια δεν βρίσκονται μέσα στην πολυκατοικία αλλά βγαίνουν από μια κολόνα έξω από αυτήν.

Μετά από αρκετή ταλαιπωρία των δικών μου ( εγώ έλειπα επαγγελματικό ταξίδι ) ανάμεσα στον ΟΤΕ και την forthnet που ο ένας έλεγε πως φταίει ο άλλος, κάλεσα ο ίδιος σήμερα το απόγευμα στην forthnet και μου είπαν πως όταν τα καλώδια βρίσκονται έξω από την πολυκατοικία είναι υπεύθυνος ο ΟΤΕ και όχι αυτοί και κατ' επέκταση δήλωσαν βλάβη στον ΟΤΕ και θα έρθουν από Δευτέρα γιατι μεσολαβεί Σ/Κ!!!!!
Ισχύει βρε παιδιά αυτό?

Κάποιος με περισσότερη εμπειρία θα μπορέσει να με κατατοπίσει πως να ενεργήσω σε περίπτωση που δεν έρθουν την Δευτέρα οι εξυπνάκηδες του ΟΤΕ??

ariadgr
30-01-09, 21:48
Ισχύει ότι πρέπει να δηλώσει η forthnet βλάβη στον ΟΤΕ και να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ.

emeliss
30-01-09, 21:51
Αλλά δεν ισχύει πως "όταν τα καλώδια δεν βρίσκονται μέσα στην πολυκατοικία αλλά βγαίνουν από μια κολόνα έξω από αυτήν, είναι υπεύθυνος ο ΟΤΕ και όχι αυτοί."

Κάπου υπάρχει μία εισαγωγή. Είναι υποχρεωμένος ο τεχνικός του παρόχου να ελέγξει στην εισαγωγή τι γίνεται.

Spanos
30-01-09, 22:17
Σημασία έχει οτι κάποιος απο τον ΟΤΕ ήρθε να φτιάξει ένα τηλέφωνο και χάλασε ένα άλλο, αρκετά συχνό φαινόμενο και τα υπόλοιπα είναι τυπικές λεπτομέρειες.

kalicatzaros
30-01-09, 22:22
Τουλάχιστον έχεις internet. Εγώ την τελευταία φορά που έβαλε το χέρι του τεχνικός του ΟΤΕ στην πολυκατοικία μου, βρέθηκα με τηλέφωνο ΟΤΕ αντί για vivodi και χωρίς internet. :p

emeliss
30-01-09, 22:25
Σημασία έχει οτι κάποιος απο τον ΟΤΕ ήρθε να φτιάξει ένα τηλέφωνο και χάλασε ένα άλλο, αρκετά συχνό φαινόμενο και τα υπόλοιπα είναι τυπικές λεπτομέρειες.
Υπόθεση είναι αυτό. Θα δείξει.

aggelos7
30-01-09, 22:31
Αν την Δευτέρα δεν εμφανιστεί κανένας από τον ΟΤΕ τι κάνω?
Μέχρι πρότινος ήξερα πως ο ΟΤΕ ειναι υπευθυνος για την γραμμη απο το DSLAM μεχρι το σπιτι μου. Ετσι δεν ειναι?

Spanos
30-01-09, 22:47
Αν την Δευτέρα δεν εμφανιστεί κανένας από τον ΟΤΕ τι κάνω?


Αίτηση για connx και θα εμφανιστεί αμέσως :p

emeliss
30-01-09, 23:00
Μέχρι πρότινος ήξερα πως ο ΟΤΕ ειναι υπευθυνος για την γραμμη απο το DSLAM μεχρι το σπιτι μου. Ετσι δεν ειναι?
Από την ρεγκλέτα του παρόχου στο χώρο φυσικής συνεγκατάστασης μέχρι την εισαγωγή του σπιτιού σου. Έχει διαφορά.

spappis
30-01-09, 23:17
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να έχεις ιντερνετ και να μην έχεις τηλέφωνο! Μάλλον άσχετο με την έλευση του τεχνικου του ΟΤΕ μου φαίνεται. (εκτος και αν έχεις τηλέφωνο απο τον ΟΤΕ και ιντερνετ από την φορθνετ)

aggelos7
30-01-09, 23:43
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να έχεις ιντερνετ και να μην έχεις τηλέφωνο! Μάλλον άσχετο με την έλευση του τεχνικου του ΟΤΕ μου φαίνεται. (εκτος και αν έχεις τηλέφωνο απο τον ΟΤΕ και ιντερνετ από την φορθνετ)

απλο ειναι. σκαλησε τα καλωδια και εχει αφησει καποια ασυνδετα. μαλλον αυτα της φωνης.
Δεν ειναι τυχαιο οτι τωρα πια συγχρωνιζω στα 11 αντι για 21

Spanos
30-01-09, 23:45
Απλά παίζεις με το ένα καλώδιο :p

andreasp
31-01-09, 09:56
απλο ειναι. σκαλησε τα καλωδια και εχει αφησει καποια ασυνδετα. μαλλον αυτα της φωνης.
Δεν ειναι τυχαιο οτι τωρα πια συγχρωνιζω στα 11 αντι για 21

Δεν υπάρχουν καλώδια φωνής, και καλώδια internet.
Ενα ζευγάρι καλωδίων έρχετε στο σπίτι σου. Απο εκεί "βγαίνουν" τα πάντα.
Εμένα γιατί μου φαίνεται , εντελώς τυχαίο γεγονός, η εμφάνιση του ΟΤΕτζη με το πρόβλημα σου?
Αν δεν είχες καθόλου internet και τηλέφωνο, θα έλεγα ότι παίζει να έκανε βλακεία.
Απο την στιγμή που έχεις internet, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που μπορεί να πείραξε και να σου χάλασε την σύνδεση.

takisch
31-01-09, 10:01
Μάλλον έδωσε μια καθαρή γραμμή στον άλλο και σύνδεσε μια τυχαία σε σένα που προφανώς έχει και πολύ θόρυβο. Για άφησε μόνο τηλέφωνο με φιλτράκι πάνω στην γραμμή να δεις αν δουλέψει ή αν έχεις κάποιο θόρυβο.

psyxakias
31-01-09, 10:08
Έχω ξαναδιαβάσει περιστατικό που συνέβη με μισή ταχύτητα downstream & upstream (στο upstream μπορεί να μην βλέπεις ακριβώς μισή, αλλά με Forthnet θα είχε δυνατότητα λογικά μέχρι 1500 kbps, οπότε είναι μισή) και διακοπή τηλεφώνου, μετά από τεχνική επέμβαση. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει καταλάθος να σου αποσύνδεσαν (ή να μη κάνει καλή επαφή στην ένωση) το ένα από τα 2 καλώδια του ζεύγους. Η ADSL υπολειτουργεί ακριβώς στη μισή ταχύτητα με 1 καλώδιο από τα 2 καλώδια του ζεύγους, ενώ το τηλέφωνο δε λειτουργεί καθόλου. Κάτι που ευτυχώς φτιάχνεται εύκολα.

Κάποιος ποιο σχετικός ή με καλύτερη μνήμη να μας υπενθυμίσει, αν είναι αυτό που λέω ή κάτι άλλο. ;)

ΥΓ: Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα συνέβη όμως εντός του κτιρίου και απλά θέλει φτιάξιμο η ένωση της γραμμής σου. Κάτω στο υπόγειο, είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κατανεμητής για τις τηλεφωνικές γραμμές; Μου φαίνεται περίεργο να μην υπάρχει καθόλου εντός του κτιρίου, ασχέτως αν υπάρχει άλλος έξω του ΟΤΕ. :hmm:

emeliss
31-01-09, 11:43
Αν θυμάμαι καλά, πρέπει καταλάθος να σου αποσύνδεσαν (ή να μη κάνει καλή επαφή στην ένωση) το ένα από τα 2 καλώδια του ζεύγους
...
ΥΓ: Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα συνέβη όμως εντός του κτιρίου και απλά θέλει φτιάξιμο η ένωση της γραμμής σου.
Ναι μπορεί να συμβεί
...
Το ίδιο υποψιάζομαι και εγώ.

spartiatis
31-01-09, 12:28
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να έχεις ιντερνετ και να μην έχεις τηλέφωνο! Μάλλον άσχετο με την έλευση του τεχνικου του ΟΤΕ μου φαίνεται. (εκτος και αν έχεις τηλέφωνο απο τον ΟΤΕ και ιντερνετ από την φορθνετ)

+1 για το ερωτημα τηλεφωνο οχι και ιντερνετ ναι...(εκτος αν πειραξες κανα σπλιτερ και το χαλασες μονος σου)

Και πως ειναι δυνατον να μην υπαρχει κατανομη ΕΝΤΟΣ της πολυκατοικιας..?

Και κατι ακομα..

Ο ΟΤΕ εχει τι συνηθεια να κανει "τραμπα " τα ζευγαρια στο καφαο αν εχει προβλημα καποιος πελατης του....μηπος σου εδωσε του αλλου το προβληματικο ζευγος ??

Οσο για το θεμα ποιος κανει τι και που??

Ο οτε κοιταει μονο απο το RACK της μηκτονομησις (πριν απο το DSLAM του εναλακτικου παροχεα ) εως το κουτακι ΕΞΩ απο το κτιριο(σε μονοκατοικια) και πολυκατοικια φτανει και στο κουτι διανομης στο εισογειο η υπογειο (η οπου το εχουν χωσει ..).
Τα υπολοιπα ειναι για π.χ της forthnet kai του ηλεκτρολογου .

Παντος οπος ανεφερε καποιος πιο πανω κοιτα για κακες επαφες μεχρι και υγρασια μπορει να φταιει αλλα στη δικια σου περιπτωση αφου ειχε ερθει ΟΤΕ και απο εκει και μετα εχεις προβλημα κοιταμε για κακη επαφη.
Αν τα λες με τον αλλο που εφερε αρχικα τον ΟΤΕ ρωτα που πειραξε συρματα ο οτεζτης..(αν θυμαται )

psyxakias
31-01-09, 12:37
spartiatis, :whistle:

Η ADSL υπολειτουργεί ακριβώς στη μισή ταχύτητα με 1 καλώδιο από τα 2 καλώδια του ζεύγους, ενώ το τηλέφωνο δε λειτουργεί καθόλου.

spartiatis
31-01-09, 14:38
spartiatis, :whistle:

NO SHIT!!

ειλικρινα δεν τοξερα αυτο...

Χωρις επιστροφη καθολου ??...weird..

αρα εχει διακοπη σε ενα συρμα ο φιλος...θα εκοψε το συρμα καπου σε καμια βιδα ο οτε απο το κουνημα εκει που εψαχνε..η το ξεκαρφωσε απο ρεγκλετα καταλαθος...;)

thanks for the heads up:)

emeliss
31-01-09, 15:30
Ποια ρεγκλέτα. Η εισαγωγή που θα έφτιαξε ο κατασκευαστής του σπιτιού θα είναι κάνα απλό κουτί διακλάδωσης πολύ πολύ μικρότερο από ότι θα έπρεπε. Σε αυτά βγάζεις το καπάκι και βλέπεις ένα κανταΐφι.

spartiatis
31-01-09, 16:48
spartiatis, :whistle:


Ερωτηση..

Το ανω περιλαμβανει και over ISDN ? (π.χ. οτενετ/con-x ) δηλαδι η δικια μου..

sdikr
31-01-09, 16:50
Ερωτηση..

Το ανω περιλαμβανει και over ISDN ? (π.χ. οτενετ/con-x ) δηλαδι η δικια μου..

Ναι, είναι δυο διαφορετικά πράγματα που περνάνε απο την ίδια γραμμή, τηλέφωνια (Pstn-isdn) και ADSL

aggelos7
01-02-09, 12:07
Ποια ρεγκλέτα. Η εισαγωγή που θα έφτιαξε ο κατασκευαστής του σπιτιού θα είναι κάνα απλό κουτί διακλάδωσης πολύ πολύ μικρότερο από ότι θα έπρεπε. Σε αυτά βγάζεις το καπάκι και βλέπεις ένα κανταΐφι.

αν σου πω πως δεν υπαρχει κουτι και η "μακαροναδα" κρεμεται στον αερα εξω στο δρομο τι θα πεις???

emeliss
01-02-09, 12:21
Ότι δεν πρέπει να απορείς που με ένα φύσημα θα βγαίνει βλάβη. Μπορείτε να φωνάξετε ένα ηλεκτρολόγο (ή καλύτερα τεχνικό από ιδιωτικά τηλεωνικά κέντρα/συναγερμούς) να βάλει ένα εξωτερικό κουτί, κατά προτίμηση μεγάλο να μπούνε ρεγκλέτες.

xmperop1
01-02-09, 19:00
αν σου πω πως δεν υπαρχει κουτι και η "μακαροναδα" κρεμεται στον αερα εξω στο δρομο τι θα πεις???

Οτι τόσα χρόνια κανείς δεν ενδιαφέρθηκε η δεν έδεινε σημασία για την μακαρονάδα αφού δούλευαν τα τηλ.?!!
Οτι και αν ενδιαφέρθηκαν μαθαίνοντας το κόστος την κάνανε με μικρά πηδηματάκια.....?
Μα τι λέω εσύ δεν είσαι ο ιδιοκτήτης?
Βάλε μια σκάλα και κοίτα ποιό καλωδιάκι είναι κομμένο και ίσως πρασινισμένο ξύστο ενωσε το με στρίψιμο και μετά αυτό που λέει ο emeliss.
Αλλωστε μπορεί ο τεχνικός του ΟΤΕ μπορεί να μην πήρε χαμπάρι το ότι κόπηκε ίσως κάποιο σύρμα ιδίως αν αυτό είναι περασμένο μέσα σε μακαρόνι και οξειδωμένο.
Φιλικά.

bloodclot
02-02-09, 03:43
Τουλαχιστον δεν επιασε φωτια η πολυκατοικια! Κατι ειναι και αυτο. Μπραβο στον ΟΤΕ:oneup:

spartiatis
02-02-09, 10:17
Παιδες δεν ειναι αστειο αυτο...

ο ΟΤΕ υποχρεωση εχει να βαλει κουτι αν ειναι εξω απο το κτιριο..

Παρε μια φωτογραφια και πηγαινε ΟΤΕ και τριφτη τους στα μουτρα...

Αυτο το χαλι σιγουρα εχει δημιουργησει προβλημα υγρασιας πλεον σε ολο το καλωδιο και το πραγμα θα χειροτερεψει.

2009 και καλωδια χυμα??....ελεος...

........Auto merged post: spartiatis πρόσθεσε 5 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ότι δεν πρέπει να απορείς που με ένα φύσημα θα βγαίνει βλάβη. Μπορείτε να φωνάξετε ένα ηλεκτρολόγο (ή καλύτερα τεχνικό από ιδιωτικά τηλεωνικά κέντρα/συναγερμούς) να βάλει ένα εξωτερικό κουτί, κατά προτίμηση μεγάλο να μπούνε ρεγκλέτες.

Ολα καλα και οραια αυτα αλλα ποιος θα κανει μικτονομηση αν γινει μακακια??
Γιατι λογικα αν ειναι πολυκατοικια μιλαμε για 25 ζευγαρια τουλαχιστον....και δεν νομιζω να εχει δικαιομα τριτο προσωπο να πειραξει σε αυτο το κοματι της διανομης εκτος ΟΤΕ.
Φαντασου για τι μιλαμε αν ο καθενας επαιρνε το φιλο/τεχνικο η οτι αλλο και εβαζε χερι στα καλωδια του οτε για να λυσει μονος του το προβλημα του ?....λυσε δεσε μεχρι να βρεις το ζευγαρι σου και μετα ποσα απο αυτα συνεχιζουν να δουλεβουν??......αστα..
Εδω λεμε πηγε ΟΤΕ να φτιαξει ενα τηλεφωνο και χαλασε αλλο ο οποιος οτε γνωριζε και σε πιο ζευγαρι ηταν.....που να ψαχνεσε κιολας..

emeliss
02-02-09, 10:23
Αυτά τα λέτε και τα πιστεύετε;

Η πολυκατοικία πρέπει να έχει εισαγωγή. Τέλος.

Έχουμε και οι πελάτες ευθύνες.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ολα καλα και οραια αυτα αλλα ποιος θα κανει μικτονομηση αν γινει μακακια??
Γιατι λογικα αν ειναι πολυκατοικια μιλαμε για 25 ζευγαρια τουλαχιστον....και δεν νομιζω να εχει δικαιομα τριτο προσωπο να πειραξει σε αυτο το κοματι της διανομης εκτος ΟΤΕ.
Αν μιλαμε για τόσα ζευγάρια κακώς τους έδωσαν τηλέφωνα. Έπρεπε να πληρώσουν και να μπει υπόγειο καλώδιο.

ps. Έχω φτιάξει πολλές εισαγωγές από την αρχή σαν ηλεκτρονικός. Η ευθύνη του ΟΤΕ σταματάει στο καλώδιο του. Από εκεί και πέρα πάει στους ιδιοκτήτες. Αν φέρεις σοβαρό τεχνικό δεν είναι τίποτα.

spartiatis
02-02-09, 10:41
ps. Έχω φτιάξει πολλές εισαγωγές από την αρχή σαν ηλεκτρονικός. Η ευθύνη του ΟΤΕ σταματάει στο καλώδιο του. Από εκεί και πέρα πάει στους ιδιοκτήτες. Αν φέρεις σοβαρό τεχνικό δεν είναι τίποτα.

Κατσε αδερφε...

Το "μποξακι" δεν ειναι του ΟΤΕ ???

Η υπαρχει αλλη μεταχειρηση σε περιπτωση πολυκατοικιας σε σχεση με μονοκατοικια?

emeliss
02-02-09, 11:13
Άλλο το μποξάκι, άλλο το χαλύβδινο και άλλο πράμα η εισαγωγή που είναι το τέρμα του δικτύου του ΟΤΕ και γίνεται σύνδεση με το ιδιωτικό δίκτυο.

Έχει μεγάλη διαφορά.

kasi
02-02-09, 19:00
το ίδιο είχα πάθει και εγώ ! απο τα 6mbps έπεσα στα 2,3....

μετά από 3 μήνες (!) και ενώ ο ΟΤΕ μας έγραφε κανονικά (παρότι ο χαλκός του ανήκει )

ήρθε τεχνικός της HOL και έβαλε χέρι στον κατανεμητή του ΟΤΕ έξω από το σπίτι μου. (παράνομο ?)

κάποτε ο ΟΤΕ έβαζε μολυβοσφραγίδα και έπρεπε να είναι μπροστά εκπρόσωπος του για να βάλει χέρι στον κατανεμητή πχ ο ηλεκτρολόγος..

aggelos7
03-02-09, 10:41
Σε τελευταια επικοινωνία μου με ΟΤΕ & Forthnet είπαν ότι θα έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ να το "κοιτάξει" την Τετάρτη 4 Φεβ.
Για να δούμε...

aggelos7
04-02-09, 19:57
update: τεχνικος του ΟΤΕ δεν ήρθε σημερα....
πηρα τηλ την 4νετ και μου ειπε πως ο ΟΤΕ απαντησε οτι δεν υπαρχει βλαβη. Το ξαναδήλώσα...
Λυση δεν βλεπω να μου δινει κανενας τους.
Ξερει κανενας καποιον καλο ηλεκτρολογο στην Νίκαια, Πειραιά , Κορυδαλλό να μου συστήσει για να μου φτιάξει :
α) την "μακαρονάδα" και να την βαλει σε κανονικο κουτι κλειστο.
β) το προβλημα μου?

@ ADSLgr.com All rights reserved.