PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίσχος, μπέρδεψαν τις γραμμές στα καλά καθούμενα, χάος το 121



Spanos
30-01-09, 21:59
Η θεία μου απο το πρωί δεχόταν κάποιες κλήσεις στο σταθερό και ζητούσαν τον κύριο τάδε, εντωμεταξύ κάποιες φίλες που έπαιρναν της είπαν στο κινητό οτι βγαίνει κάποιος άλλος και απαντάει.

Με λίγα λόγια κάποιος έχει μπερδέψει τις γραμμές και ο άλλος έχει πάρει το νούμερο της θείας μου και αυτή το νούμερο του άλλου.

Πήραμε στο 121 απο το ΑΤΙΑ τηλέφωνο, για να δηλώσουμε το πρόβλημα και πέσαμε σε άσχετο ο οποίος μας έλεγε οτι υπάρχει πρόβλημα στο Περιστέρι με τις γραμμές της....Φορθνετ όπως του είπε ο προιστάμενος (εδω παίζουμε το σπασμένο τηλέφωνο), του απαντάω οτι δεν έχω καμμία σχέση με Forthnet και το νούμερο που δηλώνω βλάβη είναι στον ΟΤΕ (εδω παίζουμε το σπασμένο τηλέφωνο) και αφου ξαναμιλάει με τον προιστάμενο μου ζητάει και το τηλέφωνο το οποίο έχει μπλέχτει με το δικό μας και μας λέει οτι θα μπούν φραγές και να μην ανησυχώ.

Φραγή μέχρι πριν απο λίγο που κοιτάξαμε δεν έχει μπεί και το ξένο νούμερο που έχω καλεί σε σταθερά, κινητά, εξωτερικό και ....inmarsat.

Tώρα η θεία ζεί με την αγωνία μήπως και τυχόν αυτός που έχει το δικό της νούμερο κάνει καμμιά τρελλή χρέωση και δε βρίσκουμε άκρη, φανταστείτε ο άλλος να είναι κάποιος πελάτης που έχει απεριόριστα σε εξωτερικό και να μιλάει με τις ώρες σε καμμία ξένω χώρα νομίζωντας οτι χρεώνει το δικό του τηλέφωνο...

Πιο κάτω είναι εδω και κάποιες μέρες συνεργεία του ΟΤΕ που βάζουν καινούργια τηλέφωνα σε δυο νεόδμητες οικοδομές, μάλλον αυτοί δημιούργησαν το πρόβλημα ενώ μας έχουν κόψει και εμάς δύο φορές το τηλέφωνο αυτό το χρόνο επειδή η ΕΥΔΑΠ έκοψε το καλώδιο και τρείς φορές το νερό επειδή τα έσπασε η ΔΕΗ, δηλαδή έλεος για να περάσουν φως-νερό-τηλέφωνο σε ένα σπίτι ταλαιπωρούν εδώ και ένα χρόνο μια ολόκληρη γειτονιά...

Αν πάρω το θείο μου στο παπόρι στον Ινδικό και χρεώσω τον άλλο η χρέωση θα μεταφερθεί μετά σε εμάς ή να μιλήσουμε άφοβα;

FuS
30-01-09, 23:15
Κανονικά Spane σε αυτές τιε περιπτώσεις, η "γραμμή" του οτέ είναι ότι θα αποχρεωθείτε κανονικά ανεξαρτήτως ποσού.
Όταν φτιάξει το πρόβλημα θα καλέσει (η ίδια η θεία σου) στο 134 και θα το δώσει παράπονο.
Θα το περάσουν στο αντίστοιχο "επίπεδο" και μετά θα την αποχρεώσουν.

Να πιέσει συμβουλέυω απλά για να γίνει η διαδικασία γρήγορα.

Spanos
30-01-09, 23:25
Ωχ τέτοια λέγε τώρα....

Αν ο άλλος έχει χρεώσει το τηλέφωνο πριν δηλωθεί η βλάβη τι κάνουμε, πως θα αποδείξουμε οτι δεν είμασταν "εμείς";

kalicatzaros
30-01-09, 23:36
Μην περιμένεις να μπει φραγή. Το ίδιο έγινε και με μένα όταν ξαφνικά από full vivodi βρέθηκα με τηλέφωνο ΟΤΕ. Το δήλωσα στο 121 δύο φορές κιόλας έκαναν μια εβδομάδα να το φτιάξουν και φραγή δεν μπήκε ποτέ. Να πω την αλήθεια το εκμεταλλεύτηκα και εγώ λιγάκι. :oops:

FuS
30-01-09, 23:38
Ωχ τέτοια λέγε τώρα....

Αν ο άλλος έχει χρεώσει το τηλέφωνο πριν δηλωθεί η βλάβη τι κάνουμε, πως θα αποδείξουμε οτι δεν είμασταν "εμείς";

Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά αν μπορείς να κάνεις υπομονή έως την δευτέρα θα στο απαντήσω υπεύθυνα.
(αποκλείεται να μην υπάρχει τρόπος)
Όπωσδήποτε μίλησε με 134 και δώσε το παράπονο (κάνε δηλαδή αίτημα για αποχρέωση) για να φύγει στα επίπεδα.
Πρέπει να καλέσει η θεία σου (ως κάτοχος της γραμμής) αλλά αν θες μετά ζήτα από την υπάλληλο να μιλήσεις εσύ εκπροσωπόντας εκείνη (με το σκεπτικό ότι θα τα πεις καλύτερα).
Δεν νομίζω πως θα το αρνηθούν.
Θα σου πω την Δευτέρα.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μην περιμένεις να μπει φραγή. Το ίδιο έγινε και με μένα όταν ξαφνικά από full vivodi βρέθηκα με τηλέφωνο ΟΤΕ. Το δήλωσα στο 121 δύο φορές κιόλας έκαναν μια εβδομάδα να το φτιάξουν και φραγή δεν μπήκε ποτέ. Να πω την αλήθεια το εκμεταλλεύτηκα και εγώ λιγάκι. :oops:

Απλά έτυχε, δεν είναι κανόνας.
Κανονικά (και συνήθως) βάζουν φραγή.

kalicatzaros
30-01-09, 23:45
Μακάρι φίλε, αλλά και το να τους παρακαλάς να βάλουν φραγή δεν το λες και επαγγελματισμό.

Spanos
30-01-09, 23:47
Το θέμα είναι οτι πέρα απο την αγωνία της θείας φοβάμαι εγω τώρα μην έρθουν να φτιάξουν το τηλέφωνο της και χαλάσουν το δικο μου :(

FuS
30-01-09, 23:48
Μακάρι φίλε, αλλά και το να τους παρακαλάς να βάλουν φραγή δεν το λες και επαγγελματισμό.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

Αλλά απ' ότι γνωρίζω βάζουν όπως βάζουν πχ και την φραγή για "μεγάλη κίνηση" (όταν ο λογαριασμός είναι πάρα πολύ αυξημένος σε σχέση με το σύνηθες)

kalicatzaros
30-01-09, 23:49
Γενικά όταν βάζει χέρι τεχνικός δεν ξέρεις τι θα προκύψει. Άναψε και ένα κεράκι και περίμενε. :p

sdikr
30-01-09, 23:49
Μην περιμένεις να μπει φραγή. Το ίδιο έγινε και με μένα όταν ξαφνικά από full vivodi βρέθηκα με τηλέφωνο ΟΤΕ. Το δήλωσα στο 121 δύο φορές κιόλας έκαναν μια εβδομάδα να το φτιάξουν και φραγή δεν μπήκε ποτέ. Να πω την αλήθεια το εκμεταλλεύτηκα και εγώ λιγάκι. :oops:


Αφου είχες full vivodi τότε πως μπορέσες να καλέσεις το 121; η vivodi δεν το παρέχει

Spanos
30-01-09, 23:50
Το κάλεσε απο το "αλλο" τηλέφωνο

kalicatzaros
30-01-09, 23:54
Ακριβώς το κάλεσα από το τηλέφωνο του ΟΤΕ με το οποίο βρέθηκα :p Στην δική μου περίπτωση ήταν κάποιου της πολυκατοικίας. Μήπως ισχύει και σε σένα spanos το ίδιο;

Spanos
30-01-09, 23:56
Του "αχώνευτου" είναι απο το δίπλα σπίτι, δεν έχουμε πολυκατοικίες εμείς εδω

kalicatzaros
30-01-09, 23:59
Ε τότε παρόμοιο πρόβλημα. Λογικά κάποιος μπέρδεψε τα ζεύγη. :lol:

Georgevtr
31-01-09, 01:12
Σε παρόμοια κατάσταση,όταν έκανα την μετακόμιση έπαιρνα τηλέφωνα και δέν χρεώθηκαν ποτέ πάντως....
Το κακό είναι ότι μεσολαβεί Σ/Κ.....

Spanos
31-01-09, 01:15
Ε τότε παρόμοιο πρόβλημα. Λογικά κάποιος μπέρδεψε τα ζεύγη. :lol:

Κάνουν εργασίες ΟΤΕ πιο κάτω και πάνω στη μούφα κάποιος έβαλε λάθος τα καλώδια και επειδή αποκλείεται να κάτσουν να κόψουν και να κολλήσουν πάλι το καλώδιο μάλλον η αλλαγή θα γίνει στο κέντρο του ΟΤΕ όταν βρουν άκρη, να πως κάποιοι ξυπνανε το πρωί και εκεί που είχαν γραμμή με χαρακτηριστικά Χ ξαφνικά έχουν γραμμή με χαρακτηριστικά Χ/2;)

hel
31-01-09, 10:02
:)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2318498#post2318498
Κάπου το έχω διαβάσει ότι έχει γίνει και σε Tellas αλλά δεν το βρίσκω.

ubuntubu
31-01-09, 10:54
Ο μόνος που δεν κάνει λάθη ,είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.
Οι Καλωδιακές βλάβες είναι το πόστο που προτιμούν λιγότερο οι τεχνικοί το ΟΤΕ.

Spanos
31-01-09, 18:03
Aκόμα τίποτα, καλά κρασιά...

xmperop1
31-01-09, 23:32
Κάνουν εργασίες ΟΤΕ πιο κάτω και πάνω στη μούφα κάποιος έβαλε λάθος τα καλώδια και επειδή αποκλείεται να κάτσουν να κόψουν και να κολλήσουν πάλι το καλώδιο μάλλον η αλλαγή θα γίνει στο κέντρο του ΟΤΕ όταν βρουν άκρη, να πως κάποιοι ξυπνανε το πρωί και εκεί που είχαν γραμμή με χαρακτηριστικά Χ ξαφνικά έχουν γραμμή με χαρακτηριστικά Χ/2;)

Η τώρα το καλώδιο πλέχτηκε σωστά και έβγαλε το χρονίζον λάθος που δεν απασχολούσε κανένα.

Spanos
01-02-09, 18:35
Tώρα η μισή γειτονιά δεν έχει καθόλου τηλέφωνο...

kalicatzaros
01-02-09, 18:40
Spanos φραγή μπήκε; :p

Georgevtr
01-02-09, 18:45
:whistle: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=251406 :whistle:(Που να πιάσουν και οι ζέστες:p)

Spanos
01-02-09, 18:52
Spanos φραγή μπήκε; :p

Εχτές το τηλέφωνο "μίλαγε", αρα δεν είχε μπει φραγή. Σήμερα δεν έχει καν τόνο και δε μπορείς να καλέσεις έτσι λύθηκε το πρόβλημα της φραγής :p

hel
02-02-09, 09:53
Tώρα η μισή γειτονιά δεν έχει καθόλου τηλέφωνο...

Να κάνουνε παρέα με τους δικούς μας στο Πολύγωνο που είναι 5 μέρες χωρίς τηλέφωνο, ένα ολόκληρο τετράγωνο :rofl:

ubuntubu
02-02-09, 10:35
Νέα κίνητρα αποχώρησης προσωπικού (http://www.ome-ote.gr/show.asp?t=a&id=365) στον ΟΤΕ.
Συν το ότι οι ελάχιστοι που προσλαμβάνονται,βολεύονται κυρίως σε υπηρεσίες στα μετόπισθεν.
Μήν περιμένετε βελτίωση τουλάχιστον σ'αυτό τον τομέα απο τον ΟΤΕ.

Spanos
02-02-09, 13:56
Έχει έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ και λέει οτι δε βρίσκει τη γραμμή εξω στο μποξάκι, να φωνάξουν ηλεκτρολόγο γιατι απο τη πρίζα δε φτάνει έξω και οτι δε μπορεί να κάνει τίποτα, ευτυχώς με φωνάξανε και τώρα τον έχω βάλει να ξαναψάξει γιατι ήταν έτοιμος να φύγει....

Spanos
02-02-09, 17:46
Tελικά τη βρήκε τη γραμμή μετά απο προσπάθειες και αφού πρώτα επέμενε οτι έχουν χαλάσει οι πρίζες ή το καλώδιο απο την υγρασία ή το κρύο και το τηλέφωνο δουλεύει :crazy:

hel
03-02-09, 01:11
Έχει έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ και λέει οτι δε βρίσκει τη γραμμή εξω στο μποξάκι, να φωνάξουν ηλεκτρολόγο γιατι απο τη πρίζα δε φτάνει έξω και οτι δε μπορεί να κάνει τίποτα, ευτυχώς με φωνάξανε και τώρα τον έχω βάλει να ξαναψάξει γιατι ήταν έτοιμος να φύγει....

Με το καλό και κέρασμα καφέ:p
Τελικά το πρόβλημα τέλος;

Spanos
03-02-09, 04:01
Με το καλό και κέρασμα καφέ:p
Τελικά το πρόβλημα τέλος;


Το πρόβλημα διορθωθηκε, το τηλέφωνο ήρθε το απόγευμα αφου συνδέθηκε η καινούργια (μαλλον) γραμμη στο κέντρο του ΟΤΕ. Απλά τους τρόμαξε στην αρχή που τους είπε να φέρουν ηλεκτρολόγο γιατι δε βρίσκει τη γραμμή εξω απο το σπίτι επειδή είναι κομμένη, φυσικά η εγκατάσταση ήταν μια χαρά και η γραμμή βρέθηκε τελικά. Επειδή είχε πάει και σε άλλα σπίτια στη γειτονιά δεν αποκλείεται να είχε βραχυκυκλώσει το μυαλό του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.