PDA

Επιστροφή στο Forum : ping και Conn-x 1mbps



kiddo
31-01-09, 03:56
Μενω Ζωγραφου κ το προβλημα μου ειναι το ping τις ωρες αιχμης αργιες σαββατοκυριακα....
Το προβλημα ξεκινησε τον ξαφνικα τον Οκτωβριο 08 και συνεχιζει να υπαρχει παρα τα καθημερινα τηλεφωνα στις βλαβες αλλα κ στον τεχνικο του ΟΤΕ στους Αμπελοκηπους ο οποιος καθε μερα μ δινει την ιδια απαντηση:"Απο το 121 δε μ εχει ερθει η βλαβη.. περιμενε κανα 2 μερες κ ξαναπαρε με.."
Μονο που απο το 121 ποτε δε φτανει η βλαβη στον τεχνικο γιατι πολυ απλα μ λενε οτι το "κοιταξανε" κ η γραμμη μ δεν εχει προβλημα!!! και το κλεινουν εκει το θεμα.Ανα 2 μερες το δηλωνω και αυτοι ανα 2 μερες το κλεινουν... -.-

Το ping μου ενδεικτικα με google εχει ως εξης :

Reply from 74.125.77.147: bytes=32 time=923ms TTL=241
Reply from 74.125.77.147: bytes=32 time=1021ms TTL=241
Reply from 74.125.77.147: bytes=32 time=932ms TTL=241

Ping statistics for 74.125.77.147:
Packets: Sent = 1423, Received = 1422, Lost = 1 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 375ms, Maximum = 1466ms, Average = 839ms

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
2 891 ms 889 ms 962 ms thesdsla-296.home.otenet.gr [62.103.129.41]
3 925 ms 949 ms 935 ms vlan45-athe6509k2.otenet.net [62.103.14.65]
4 877 ms 764 ms 837 ms athe7609k1-athe6509k2.otenet.net [83.235.5.5]
5 912 ms 876 ms 920 ms gig4-1-0-cr04-otenet.ath.OTEGlobe.net [62.75.3.13]
6 873 ms 878 ms 864 ms pos0-0-cr01.fra.OTEGlobe.net [62.75.4.118]
7 844 ms 915 ms 788 ms de-cix20.net.google.com [80.81.193.108]
8 928 ms 1000 ms 1011 ms 209.85.255.176
9 990 ms 833 ms 860 ms 209.85.248.182
10 920 ms 944 ms 917 ms 64.233.175.246
11 801 ms 902 ms 824 ms 72.14.239.199
12 871 ms 1023 ms 1083 ms 209.85.255.98
13 1042 ms 1037 ms 1030 ms ew-in-f147.google.com [74.125.77.147]

Αυτες ειναι απο τις χαμηλες τιμες που πιανω.. νωρις το απογευμα ειχα 2800!!! ενω το πρωι 77...

Υπαρχουν κ αλλοι στην περιοχη μου με τετοιο προβλημα η μονο εγω???
:/

hel
02-02-09, 10:04
Καλά κανένας από dslam Αμπελοκήπων , να μας διαφωτίσει;

kiddo
02-02-09, 17:22
Το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει..
Απο την παρασκευη 30/12/08 μεχρι κ σημερα 2/2/09 εχω δηλωσει στο 121 την βλαβη 2 φορες παλι.. (Την εκλεισαν μιας κ ΔΕΝ βρηκαν κανενα προβλημα για αλλη μια φορα κ την ξαναδηλωσα)
Με πηραν τηλ Κυριακη 8 το πρωι οΟ απο το 121 μου ειπαν την τσεκαραν κ ειναι ολα οκ (δε περιμενα κατι αλλο) κ μου εδωσαν ενα τηλ να παρω τις ωρες που εχω ms μονο που το οποιο ειναι off για τεχνικους λογους!!!
Επισης μιλησα το Σαββατο το απογευμα με καποιον στο 1242, και μ ειπε να τσεκαρουμε μαζι μια την γραμμη (ηταν ωρα που ειχα 1200ms ++), με εβαλε λοιπον να κατεβασω ενα αρχειο απο τον ftp server του ΟΤΕ κ το max download μ δε ξεπερνουσε τα 30 kb/s (!).
Του φανηκε περιεργο κ εκεινου.. κ μου ειπε να ζητησω απο το 121 το τηλ του κεντρου διαχειρισης DSLAM στον Ιλισσο, γτ λογικα ειναι θεμα DSLAM κατα την αποψη του, μονο που απο το 121 αρνηθηκαν να μ το δωσουν λεγοντας μ πως δε το εχουν καν και γενικα λενε πως το DSLAM που ανηκω ειναι απο τα μεγαλυτερα κ δεν ειναι φορτωμενο...
Απο οτι εχω καταλαβει ο ενας με στελνει μπαλακι στον αλλο κ ολοι μαζι με δουλευουν :/

Μηπως φταιει που για τα σημερινα δεδομενα το 1mbps ειναι "μικρη" συνδεση? Αν την κανω αναβαθμιση λετε να στρωσει η δεν εχει να κανει? Δε μου χρειαζεται παραπανω συνδεση αλλα δε ξερω τι αλλο να κανω :/

hel
03-02-09, 01:18
Δεδομένου ότι συνήθως μπουκώνουν οι bbras δεν θα αλλάξει το πρόβλημα με τα ping αν αλλάξεις ταχύτητα.
Ας μας διαφωτίσει κάποιος.
Η ταχύτητά σου πάντως δεν έχει σχέση με τα ping , απλά με μεγαλύτερη ταχύτητα μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα ταυτόχρονα και να παίζεις...

kiddo
05-02-09, 21:22
Τι να πω πια.. μιλησα σημερα το μεσιμερακι (15:30 - 16:00) που ειχα τσιμπημενο ms με το τηλ. που μ προτειναν να παρω απο το 121 την ωρα που θα εχω προβλημα και μου ειπε ο τυπος οτι το κοιταει κ βλεπει οτι η γραμμη μου συγχρονιζει κανονικα, δεν εχω αποσυνδεσεις κ θορυβο.. ναι του λεω κ εγω το ξερω οτι δεν εχω αποσυνδεσεις ποτε δεν ειχα αλλα αυτη τη στιγμη που μιλαμε εχω 500 ms ακατεβατα.. κ μου λεει οτι αυτο δε μπορει να το δει αυτος και η γραμμη δειχνει οκ..
Με ρωτησε αν θελω να το παρατηρησω 2-3 μερες ακομα (!!!) να δουμε πως παει και αν δεν αλλαξει να το δηλωσει σε συνεργειο.. του ειπα πως το εχω το προβλημα απο 10/2008!!! κ δε θα αλλαξει σε 1-2 μερες κ οτι θελω να το δηλωσει να το ψαξουν απο σημερα! Αυτος ειπε το δηλωσε (αντε να δουμε) κ οτι θα κοιταξουν αν "παιζει" κατι με τον κατανεμητη..
Επισης μου ειπε πως το DSLAM που ανηκω εχει χωρητικοτητα 300 συνδεσεων κ αυτη τη στιγμη εχει 190 οποτε δεν ειναι φορτωμενο..
(Εχει ομως σημασια το μεγεθος αυτων των συνδεσεων? το δικο μ ειναι 1mbps..δε τον ρωτησα αυτο μ ηρθε αργοτερα στο μυαλο η απορια..)

Παντως με παρεξενεψε πολυ το γεγονος οτι δεν μπορουσε ουτε καν να μ απαντησει στο ΠΟΥ μπορει να οφειλεται αυτο το ms..τι μπορει να το δημιουργει..downloads,updates, wireless(disabled και με κωδικο) ΟΛΑ ειναι OFF!
Ειναι φαινεται ενα ανεξηγητο φαινομενο..

Anton74
07-02-09, 13:37
Τίποτα δεν είναι ανεξήγητο και μην αφήσεις να σε πείσουν ότι είναι μεμονωμένη η περίπτωση σου. Τα ίδια κι εγώ (Ζωγράφου, γραμμή 1024) από Νοέμβριο του 2008. Ακόμα χειρότερα ping (φτάνει και 2500ms τα απογεύματα, αργίες). Φυσικά από το 121 δεν βγήκε άκρη - είναι φανερό πως ξέρουν τι φταίει αλλά δεν θέλουν να το πουν γιατί η μόνη λύση είναι η αναβάθμιση του εξοπλισμού τους. Σταμάτησα προ πολλού να ελπίζω, ίσως σε λίγο καιρό να σταματήσω και να πληρώνω. Παρατράβηξε το αστείο και προσωπικά αρχίζω να φτάνω στα όρια μου.
Πόσο καιρό πρέπει να αντέξει κάποιος μία κλεψιά για να θεωρείται υπομονετικός;

hel
08-02-09, 01:39
Kαθόλου. Αλλάζεις πάροχο.

nmavro73
08-02-09, 04:28
Ζωγράφου κοντά στο Βύρωνα δεν είναι;Και εκεί έχουν πρόβλημα

Anton74
08-02-09, 20:47
Μήπως η αλαγή παρόχου θα έχει αποτέλεσμα; Αφού πάλι στο ίδιο μπουκωμένο dslam δεν θα είναι ο συνδρομητής; Ή δεν είναι έτσι;

ariadgr
08-02-09, 20:50
Μήπως η αλαγή παρόχου θα έχει αποτέλεσμα; Αφού πάλι στο ίδιο μπουκωμένο dslam δεν θα είναι ο συνδρομητής; Ή δεν είναι έτσι;

Αν πάει σε ιδιόκτητο εναλλακτικού, παραμένει στο ίδιο αστικό κέντρο, αλλά όχι στο ίδιο DSLAM.

kiddo
09-02-09, 01:45
Παιδια παρασκευοσαββατοκυριακο and guess what?... Aπο παρασκευη μεσημερι ειμαι με 1900ms, δεν πεφτει λεμε!!!!
Τα νευρα μ εχουν φτασει πανω απο το κεφαλι μου!
Να αλλαξω παροχο δε το σκεφτομαι καν.. ειχα παλια TELLAS (ουτε το σταθερο μου δε δουλευε) και μετα vivodi cable TV(#%$&*#@) και το θεμα βρισκεται στον ΕΕΤΤ.
Θεωρησα ο ΟΤΕ θα ειναι καλος αλλα ......! Ειχα πει να τα παρατησω και να σταματισω και τα τηλ κ ολα αλλα οχι απο αυριο κιολας θα τους ξαναπριξω!
Τιποτα ρε.. Ελλαδισταν! Μονο αυτο!


btw nmauro73 οχι δεν ειμαι κοντα Βυρωνα, ειμαι ακριβως πανω στο πρωην Νεο τερμα Ζωγραφου αν εχεις ιδεα.. οποτε το προβλημα ειναι γενικο!

hel
09-02-09, 08:53
Ζωγράφου κοντά στο Βύρωνα δεν είναι;Και εκεί έχουν πρόβλημα

Εκεί είχαν παλιά πρόβλημα. Υπάρχει νέο post ;

Και επαναλαμβάνω. Είναι δυνατόν να μην υπάρχουν άλλοι Ζωγραφιώτες εδώ μέσα που έχουν τα ίδια προβλήματα; Ή τουλάχιστον κανένας από τους Αμπελόκηπους, που συνδέονται στο ίδιο κέντρο. Τόσο καιρό ανοιχτό το thread και μόνο 2 άτομα διεπίστωσαν τα προβλήματα.

Ateliotos
09-02-09, 11:13
Αρχίζω να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι γενικότερο.. Τα ίδια προβλήματα ανά την Ελλάδα από ότι φαίνεται. Μια από τα ίδια και εδώ ( Ευρωπός - Περιοχή Πολυκάστρου - Κιλκίς ). Μετά τις 5-6 το απόγευμα το ping πάει στα 2500-3000 (σε download) με άπειρα errors και Download στα 30-70 kb/sec με 2άρα γραμμή.
Το ωραίο της υπόθεσής μου είναι (κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια που λένε αν δείτε τα πόστ μου) ότι με πέρνουν από το ψηφιακό κέντρο Θεσσαλονίκης κάθε φορά που δηλώνω βλάβη, (δεν έχω παράπονο) να μου πούν ότι όντως έχω δίκιο υπάρχει θόρυβος στη γραμμή και ότι θα το μεταβιβάσουν στο τοπικό συνεργείο (πολυκάστρου) να το φτιάξουν , για να πάρω το 121 μετά από 2-3 μέρες για ενημέρωση και να μου πούν ότι το συνεργείο βρήκε πως όλα είναι μια χαρά !!!!.
Α...Μην ξεχάσω και το καλό (ένα από τα πολλά δηλαδή) : Σε συνομιλία με έναν από τους τεχνικούς πρίν από κανένα μήνα μου λέει : Το ξέρω ότι έχεις πρόβλημα και όχι μόνο εσύ αλλά και οι άλλοι αλλά απλά επειδή εσύ παίζεις online game εσύ το παρατηρείς.
Κάπου διάβασα ότι οι Έλληνες είμαστε ανυπόμονος λαός..Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα τόσο καιρό πιστεύω ότι έχουμε υπομονή γαιδουράκου και ότι ο ένας περνάει τον άλλο για χαζό.

hel
10-02-09, 01:25
Αρχίζω να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι γενικότερο.. Τα ίδια προβλήματα ανά την Ελλάδα από ότι φαίνεται. Μια από τα ίδια και εδώ ( Ευρωπός - Περιοχή Πολυκάστρου - Κιλκίς ). Μετά τις 5-6 το απόγευμα το ping πάει στα 2500-3000 (σε download) με άπειρα errors και Download στα 30-70 kb/sec με 2άρα γραμμή.
Το ωραίο της υπόθεσής μου είναι (κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια που λένε αν δείτε τα πόστ μου) ότι με πέρνουν από το ψηφιακό κέντρο Θεσσαλονίκης κάθε φορά που δηλώνω βλάβη, (δεν έχω παράπονο) να μου πούν ότι όντως έχω δίκιο υπάρχει θόρυβος στη γραμμή και ότι θα το μεταβιβάσουν στο τοπικό συνεργείο (πολυκάστρου) να το φτιάξουν , για να πάρω το 121 μετά από 2-3 μέρες για ενημέρωση και να μου πούν ότι το συνεργείο βρήκε πως όλα είναι μια χαρά !!!!.
Α...Μην ξεχάσω και το καλό (ένα από τα πολλά δηλαδή) : Σε συνομιλία με έναν από τους τεχνικούς πρίν από κανένα μήνα μου λέει : Το ξέρω ότι έχεις πρόβλημα και όχι μόνο εσύ αλλά και οι άλλοι αλλά απλά επειδή εσύ παίζεις online game εσύ το παρατηρείς.
Κάπου διάβασα ότι οι Έλληνες είμαστε ανυπόμονος λαός..Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα τόσο καιρό πιστεύω ότι έχουμε υπομονή γαιδουράκου και ότι ο ένας περνάει τον άλλο για χαζό.

Aφού το έχω πει ότι στον ΟΤΕ (οι χρήστες του adslgr) δεν ασχολούνται με τα Ping, και μάλιστα παρεξηγήθηκα.
Εμείς σε forthnet έχουμε 10 άτομα που καθημερινά τσεκάρουν δρομολογήσεις , ταχύτητες κλπ από διάφορες περιοχές.
Είναι δυνατόν να μπουκώνουν οι 1Mbit και οι 2Mbit γραμμές και να μην το παίρνει κανένας χαμπάρι...

kiddo
10-02-09, 23:15
χΑι :) εχω νεα! Με πηρε τηλ ενας τεχνικος του ΟΤΕ απο Αμπελοκηπους κ επιτελους θα ερθει καποιος την Πεμπτη να τσεκαρει απο το ΚΑΦΑΟ μεχρι το σπιτι μ τι παιζει! Μ ειπε οτι υποπτευεται καποιο προβλημα στην "καρτα" τους? μπορει να μ πει κανεις τι ειναι η καρτα? και αν εχει προβλημα θα το φτιαξουν ή εχει μεγαλο κοστος κ θα με αφησουν ετσι? :(

hel
11-02-09, 09:19
Δεν νομίζω ότι θα κάνει τίποτα αυτό:hmm:
Μάλλον εννοεί ότι υπάρχει πρόβλημα στην πόρτα που σε έχουν στο dslam.

farao25
11-02-09, 23:44
Περιοχή Ζωγράφου και εγώ και έχω το ίδιο πρόβλημα.
24Μbs η γραμμή, συνήθως κλειδώνει στα 7Μb/900kbps
Τις τελευταίες 2 εβδομάδες τις πρωινές ώρες μέχρι τις 4-5 το απόγευμα κατεβάζω με 600-700kb και ανεβάζω με 90kb ενώ το βραδάκι κατεβάζω με 200-300kb και ανεβάζω με 30-40kb.
Δεν πρόκειται να αλλάξω πάροχο καθώς η πικρή εμπειρία μου με έφερε στον ΟΤΕ για να γλιτώσω από τους άλλους παρόχους.

hel
12-02-09, 09:06
Ένα tracert αν θέλεις με το pingplotter.

Anton74
12-02-09, 21:21
Σχετικά με την επίσκεψη του τεχνικού στον κατανεμητή κι επειδή το παλεύω με τηλέφωνα εδώ και 3 μήνες πια (μένω ακριβώς εκεί που βρίσκεται και ο original poster του thread - λίγο πιο κάτω από το πρώην νέο τέρμα Ζωγράφου) δυστυχώς το αποτέλεσμα θα είναι απογοητευτικό. Και στη δική μου περίπτωση ήρθε τεχνικός 2 φορές. Τη 2η πήγε κατευθείαν στον κατανεμητή και με πήρε τηλέφωνο λέγοντας μου ότι πράγματι υπάρχει πρόβλημα και ότι θα διορθωθεί σε 5 μέρες το πολύ γιατί θα το αναβάθμιζαν. Τότε χάρηκα γιατί δεν περίμενα από τον ΟΤΕ να αναγνωρίσει πρόβλημα στο dslam και πίστεψα πως για να το παραδέχονται, δεν μπορεί, θα το διορθώσουν . 2 μήνες μετά το πρόβλημα παραμένει.

Με την ευκαιρία, το πρόβλημα τις 2 τελευταίες εβδομάδες έχει χειροτερέψει κι άλλο. Τα ping είναι πλέον πολύ υψηλότερα και για μεγαλύτερο μέρος της ημέρας.

kiddo
13-02-09, 12:57
Περιμενα..περιμενα..τεχνικος πουθενα, ωσπου κατα τις 2:40 με πηρε ενας κ μ λεει ειχανε πολυ τρεξιμο το συνεργειο γιατι ειναι πολλες οι βλαβες (σωπα) κ δε μπορεσε να ερθει.. και μ το πηγε για Δευτερα το ραντεβου! Παρασκευη νομιζα ειναι εργασιμη...
Ειρωνια πριν λιγο ερχομουν σπιτι κ ειδα συνεργειο οτε παρκαρισμενο εναμισι τετραγωνο απο το σπιτι μου -.-

κ δε μ λετε ρε παιδια.. θα μ την χρεωσουν κιολας την επισκεψη? γτ καθως εβγαινα πηρα κ το μπλε φακελακι του οτε με 66 ευρουλακια για τις αξιοπιστες υπηρεσιες του >.<

hel
14-02-09, 01:22
Yπάρχει χρέωση για άσκοπη μετάβαση συνεργείου αλλά δεν νομίζω στην περίπτωσή σου να το κάνουν.

kalicatzaros
14-02-09, 01:26
Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει η κάρτα η κάτι τέτοιο στο dslam δηλαδή πρόβλημα πόρτας. Είναι πολύ πιθανό μου έχει συμβεί δυο φορές ( και σε ΟΤΕ και σε Vivodi ), οπότε μην αγχώνεσαι πολύ αν είναι κάτι τέτοιο σε ένα λεπτό θα είσαι εντάξει.

maik
14-02-09, 23:22
Εμείς σε forthnet έχουμε 10 άτομα που καθημερινά τσεκάρουν δρομολογήσεις , ταχύτητες κλπ από διάφορες περιοχές.
..

Μηπως εχετε και μερικους αλλους να παρακολουθουν τα ποστ σε διαφορα φορουμ; Οχι φυσικα της forthnet αλλα των υπολοιπων;

hel
16-02-09, 09:08
Εννοείται. Ενημερωνόμαστε για τα πάντα.

kiddo
16-02-09, 11:41
16/02/09 Αγαπητο ημερολογιο... :p
οκ θα σοβαρευτω και θα αναφερθω στο θεμα με την σοβαροτητα που του αρμοζει..
Επιτελους ηρθε τεχνικος σπιτι αλλα τα νεα δεν ειναι κ πολυ καλα...
Εβαλε το μηχανιματακι του στην πριζα.. μετρησε κ η γραμμη μου ειναι πολυ καλη, σημα κ ολα, μεχρι που μ ειπε οτι φτανει κ τα 14mbps! ΑΛΛΑ το οτι εχω προβλημα εκεινες τις ωρες οφειλεται στο οτι ωρες αιχμης πολλοι χρηστες συνδεονται (ω ναι) και πως επειδη ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ η ταχυτητα μου συμβαινει αυτο!!! Του ειπα οτι δεν υπαρχει περιπτωση να την αναβαθμισω κ πως αυτο το πραγμα το πληρωνω για 24/7, εχω ηδη μια 4αρα γραμμη στην περιοχη που σπουδαζω και δεν γουσταρω να τρωω τα λεφτα μου σε λογαριασμους του ΟΤΕ! Με τα πολλα πηγε καπου εκτος πολυκατοικιας κ μ ειπε με αλλαξε θεση ΑΛΛΑ παιζει να εχω κ εκει προβλημα. Ειπε κιολας το μεσημερι θα μου ανεβασει το οριο...αλλα απο κει κ περα δε μπορει να κανει κατι!
τωρα εμενα ποια η θεση μου....?!

maik
16-02-09, 16:55
Εννοείται. Ενημερωνόμαστε για τα πάντα.

Ωραια δουλεια. Ξεκουραστη. Εξαλου δεν εχεις να κανεις και πολλα. Ενα "δωσε μας τα στατιστικα" αρκει.

kiddo
16-02-09, 21:02
Απο 19:30 1300ms ακατεβατα παλι..

Lagman
17-02-09, 01:23
Aφού το έχω πει ότι στον ΟΤΕ (οι χρήστες του adslgr) δεν ασχολούνται με τα Ping, και μάλιστα παρεξηγήθηκα.
Εμείς σε forthnet έχουμε 10 άτομα που καθημερινά τσεκάρουν δρομολογήσεις , ταχύτητες κλπ από διάφορες περιοχές.
Είναι δυνατόν να μπουκώνουν οι 1Mbit και οι 2Mbit γραμμές και να μην το παίρνει κανένας χαμπάρι...

Διαφωνώ , γνωρίζω αρκετούς που έχουν ΟΤΕ και δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα φαντάσου ότι είχα σβήσει όλα μου τα friends από το steam network και αυτή την στιγμή υπάρχουν 178 friends από τους οποίους οι περισσότεροι έχουν ΟΤΕ και παίζουμε καθημερινά counter strike source . Οι παίχτες της FORTHnet ξεχωρίζουν για τα υψηλά Ping ingame... πχ σήμερα φίλος από Κρήτη είχε σε Γερμανικό server 150ms ενώ τα παιδιά με ΟΤΕ είχαν από 50 έως 70ms max.

Έχω δει αρκετές περιπτώσεις FORTHnet ΑΡΥΣ να πιάνουν τρελά Ping... απλά στον ΟΤΕ υπάρχουν περισσότεροι συνδρομητές με adsl1 συνδέσεις από ότι στην FORTHnet Που οι περισσότεροι έχουν έως 24.


Αν θες hel Μπορώ να σου βρω Link πχ για όταν μπούκωσε το dslam Δάφνης του ΟΤΕ και πότε λύθηκε(αν δεν με απατά η μνήμη μου μια εβδομάδα πήρε) .

Στον ΟΤΕ ξεχνάει ο κόσμος να ελέγξει τις δρομολογήσεις γιατί σπάνια βλέπει πρόβλημα...

Μου λένε έφυγα από FORTHnet και ηρέμησα ούτε ping ούτε trace τίποτα μια χαρά όλα...

hel
17-02-09, 08:28
Έχω δει αρκετές περιπτώσεις FORTHnet ΑΡΥΣ να πιάνουν τρελά Ping... απλά στον ΟΤΕ υπάρχουν περισσότεροι συνδρομητές με adsl1 συνδέσεις από ότι στην FORTHnet Που οι περισσότεροι έχουν έως 24.


Αν θες hel Μπορώ να σου βρω Link πχ για όταν μπούκωσε το dslam Δάφνης του ΟΤΕ και πότε λύθηκε(αν δεν με απατά η μνήμη μου μια εβδομάδα πήρε) .

Στον ΟΤΕ ξεχνάει ο κόσμος να ελέγξει τις δρομολογήσεις γιατί σπάνια βλέπει πρόβλημα...

Μου λένε έφυγα από FORTHnet και ηρέμησα ούτε ping ούτε trace τίποτα μια χαρά όλα...

Μα δεν υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που να παρακολουθούν τα ping στον ΟΤΕ. Οπότε δεν έχουμε καλή εικόνα του θέματος.
Κοίτα λίγο και για το packet loss στην Πρέβεζα εσύ που ξέρεις περισσότερα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270128 .

Lagman
17-02-09, 10:57
Μα δεν υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που να παρακολουθούν τα ping στον ΟΤΕ. Οπότε δεν έχουμε καλή εικόνα του θέματος.
Κοίτα λίγο και για το packet loss στην Πρέβεζα εσύ που ξέρεις περισσότερα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270128 .


Όλοι οι φίλοι/γνωστοί μου που παίζουν Online δεν έχουν adsl1 μέσω ΑΡΥΣ που είναι γνωστά τα προβλήματα τους πχ περιορισμός στα pps και γενικά βλέπουμε αυξημένα Ping ίσως από μπούκωμα του dslam, αρκετοί χρήστες p2p κλπ.

Σχετικά με την εικόνα από το Pingplotter είχε ανοιχτεί θέμα παλιότερα εδω στον ΟΤΕ, το 100% packet loss στους ενδιάμεσους κόμβους πιθάνοτατα σημαίνει οτι κόβοντε τα πακέτα για tracert και ping απο τους router , και είχανε πει τα παιδιά στο forum οτι το πρόβλημα θα ήταν αν στην τελική ip εμφάνιζε packet loss.

Δεν αμφιβάλω σε ώρες αιχμής το dslam(adsl1) ζωγράφου να μπουκώνει και όλοι να πιάνουν απίστευτα ms να κατεβάζουν με αργές ταχύτητες κλπ η περιοχή έχει και αρκετούς φοιτητές αν δεν κάνω λάθος αρα και πολύ p2p :p

Αλλα δεν αμφιβάλω ο συμφορουμίτης να έχει κάποιο άλλο πρόβλημα απο την πλευρά του.

Αν βλέπει καποιος το θέμα απο ζωγράφου να μας δώσει tracert απο ώρες αιχμης ...

hel
19-02-09, 08:57
Για κοίτα λίγο και εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270128&page=2

liat
19-02-09, 17:56
... Μέχρι που διάβασα αυτό το post είχα την εντύπωση ότι πιθανόν να αποτελούσα εξαίρεση. Όμως διαπιστώνω (με λύπη) ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Μένω στα Ιλίσια και εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, ειδικά τα ΣΚ.
Μετά από πολλά τηλέφωνα στο 121, κανονίστηκε ραντεβού με τεχνικό, ο οποίος πράγματι ήρθε αλλά όση ώρα ήταν στην πιλωτή μιλούσε με φίλο του στο κινητό (το ξέρω γιατί η σύζυγός μου περίμενε το σχολικό και τον λεβλεπε) και δεν έκανε καμμία μέτρηση στο κουτί της πολυκατοικίας. Επίσης δεν μέτρησε τίποτα όταν ανέβηκε στο σπίτι, παρά ανέφερε στη σύζυγό μου (καθότι εγώ εργαζόμουν) ότι φταίει η ΟΤΕΝΕΤ, ότι κι αυτός έχει πρόβλημα (στα α!@#$%α μας γι' αυτόν) και να κάνουμε υπομονή. Φυσικά όπως έμαθα στο ημερολόγιο κατέγραψε επιδιόρθωση της βλάβης. Από τότε, επειδή τους ξαναενόχλησα και τους είπα ότι ποτέ δεν έκλεισε η βλάβη, με παίρνει σχεδόν μέρα παρά μέρα ο ίδιος τεχνικός και με ρωτάει πώς πάει η γραμμή; Μάλλον η έρώτηση είναι ένα είδος ενέργειας... Προκειμένου να κλείσουμε επόμενο ραντεβού με κάλεσαν πάλι για να μου πουν ότι μπορούν μόνο ΣΚ, εφόσον εγώ δεν μπορώ εργάσιμη μέρα και ώρα, γιατί μετά το πέρας εργασίας δεν δουλεύουν. Βλέπετε διπλό μεροκάματο. Το ραντεβού είναι για Κυριακή 1-3-09. Αναμένοντας...

hel
20-02-09, 01:53
Το post σου αυτό τα λέει όλα για την ποιότητα τεχνικής υποστήριξης που παρέχει ο ΟΤΕ.
Να σαι καλά που βρήκες το forum και μπήκες , γιατί από την περιοχή σου έχουμε ελάχιστα στοιχεία για το τι γίνεται με τις συνδέσεις ΟΤΕ.
Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι στην σύνδεσή σου γιατί απλά έχετε μπουκώσει.

Πόσο καιρό υπάρχει το πρόβλημα περίπου;
Κάνε ένα tracert με το pingplotter να δούμε.

Lagman
20-02-09, 08:17
... Μέχρι που διάβασα αυτό το post είχα την εντύπωση ότι πιθανόν να αποτελούσα εξαίρεση. Όμως διαπιστώνω (με λύπη) ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Μένω στα Ιλίσια και εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, ειδικά τα ΣΚ.
Μετά από πολλά τηλέφωνα στο 121, κανονίστηκε ραντεβού με τεχνικό, ο οποίος πράγματι ήρθε αλλά όση ώρα ήταν στην πιλωτή μιλούσε με φίλο του στο κινητό (το ξέρω γιατί η σύζυγός μου περίμενε το σχολικό και τον λεβλεπε) και δεν έκανε καμμία μέτρηση στο κουτί της πολυκατοικίας. Επίσης δεν μέτρησε τίποτα όταν ανέβηκε στο σπίτι, παρά ανέφερε στη σύζυγό μου (καθότι εγώ εργαζόμουν) ότι φταίει η ΟΤΕΝΕΤ, ότι κι αυτός έχει πρόβλημα (στα α!@#$%α μας γι' αυτόν) και να κάνουμε υπομονή. Φυσικά όπως έμαθα στο ημερολόγιο κατέγραψε επιδιόρθωση της βλάβης. Από τότε, επειδή τους ξαναενόχλησα και τους είπα ότι ποτέ δεν έκλεισε η βλάβη, με παίρνει σχεδόν μέρα παρά μέρα ο ίδιος τεχνικός και με ρωτάει πώς πάει η γραμμή; Μάλλον η έρώτηση είναι ένα είδος ενέργειας... Προκειμένου να κλείσουμε επόμενο ραντεβού με κάλεσαν πάλι για να μου πουν ότι μπορούν μόνο ΣΚ, εφόσον εγώ δεν μπορώ εργάσιμη μέρα και ώρα, γιατί μετά το πέρας εργασίας δεν δουλεύουν. Βλέπετε διπλό μεροκάματο. Το ραντεβού είναι για Κυριακή 1-3-09. Αναμένοντας...

τι είχες πει όταν κάλεσες το 121 ; πώς περιέγραψες το πρόβλημα κλπ

φαντάζομαι αυτός άνοιξε το κουτί της πολυκατοικίας και θα είδε τις επαφές στα καλώδια αν είναι οξειδωμένες .

maik
20-02-09, 19:13
Να σαι καλά που βρήκες το forum και μπήκες , γιατί από την περιοχή σου έχουμε ελάχιστα στοιχεία για το τι γίνεται με τις συνδέσεις ΟΤΕ.


Ποιοι ειστε εσεις που εχετε;

zenith
20-02-09, 20:29
μπορεις να κανεις ενα tracert www.otenet.gr και να μας το κανεις post?????

@ ADSLgr.com All rights reserved.