PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή από forthnet 2play σε connx + OTE



bomberb17
31-01-09, 20:37
Θέλω να διακόψω την forthnet 2play σε connx με σταθερό ΟΤΕ, διατηρώντας παράλληλα το νούμερό μου. (το οποίο το είχα αρχικά πάλι στον ΟΤΕ, είναι δηλ. 210....)
Ποιά η διαδικασία; Πάω στον ΟΤΕ και κάνω κατευθείαν αίτηση; Είχε κανείς προβλήματα με αντίστοιχη κίνηση; Αυτό βασικά που φοβάμαι περισσότερο είναι μήπως η forthnet "ξεχάσει" να διακόψει από την πλευρά της τη σύνδεση, να μου στέλνει λογαριασμούς για κανά χρόνο και εγώ να περιμένω με τις ώρες στο τηλέφωνο με την forthnet για να βγάλω άκρη...

Icyreloaded
31-01-09, 20:45
Κατευθειαν στον ΟΤΕ πας, οταν ολοκληρωθει παρε ενα τηλεφωνο στην Forthnet καλου κακου να σιγουρευτεις οτι ειναι ενημεροι κλπ αν και λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα.

Απλα επειδη ο ΟΤΕ δεν δινει πακετο τηλεφωνο και Conn-X πρεπει να πρωτα να κανεις αιτηση για το τηλεφωνο και μολις μπει πας και κανεις αιτηση για Conn-Χ, οποτε και θα μεινεις χωρις Internet μεχρι να μπει το Conn-X (που αποτι ξερω γινεται μεσα σε μια μερα). Εγω εκανα αιτηση στον ΟΤΕ πριν απο 1 εβδομαδα αλλα αλλοι αποτι ακουω ενεργοποιουνται πολυ γρηγορα.

n1kos77
31-01-09, 21:20
Θέλω να διακόψω την forthnet 2play σε connx με σταθερό ΟΤΕ, διατηρώντας παράλληλα το νούμερό μου. (το οποίο το είχα αρχικά πάλι στον ΟΤΕ, είναι δηλ. 210....)
Ποιά η διαδικασία; Πάω στον ΟΤΕ και κάνω κατευθείαν αίτηση; Είχε κανείς προβλήματα με αντίστοιχη κίνηση; Αυτό βασικά που φοβάμαι περισσότερο είναι μήπως η forthnet "ξεχάσει" να διακόψει από την πλευρά της τη σύνδεση, να μου στέλνει λογαριασμούς για κανά χρόνο και εγώ να περιμένω με τις ώρες στο τηλέφωνο με την forthnet για να βγάλω άκρη...

σκοπευω να κανω το ιδιο αλλα εχω ακουσει πολλα περιεργα.δηαλδη οτι πρεπει να παω στην 4νετ να πληρωσω 30 ευρω να αλλαξει σε ΟΤΕ και μετα να παω για την αιτηση connx και τετοια δεν ξερω αλλα εχω μπερδευτει...:evil:

desmios
31-01-09, 23:25
δεν χρειαζεται τιποτα. κατευθειαν στον ΟΤΕ. αυτο εκανα κι εγω φευγοντας απο την HOL...

FuS
01-02-09, 00:42
Θέλω να διακόψω την forthnet 2play σε connx με σταθερό ΟΤΕ, διατηρώντας παράλληλα το νούμερό μου. (το οποίο το είχα αρχικά πάλι στον ΟΤΕ, είναι δηλ. 210....)
Ποιά η διαδικασία; Πάω στον ΟΤΕ και κάνω κατευθείαν αίτηση; Είχε κανείς προβλήματα με αντίστοιχη κίνηση; Αυτό βασικά που φοβάμαι περισσότερο είναι μήπως η forthnet "ξεχάσει" να διακόψει από την πλευρά της τη σύνδεση, να μου στέλνει λογαριασμούς για κανά χρόνο και εγώ να περιμένω με τις ώρες στο τηλέφωνο με την forthnet για να βγάλω άκρη...

Κατευθείαν κάνεις την αίτηση οτέ για εξωτερική φορητότητα και φυσικά γίνεται διακοπή του llu της forthnet.
Με την εταιρία που ήσουν δεν μιλάς παρά μόνο αν θες να διακοπεί αμέσως και το username οπότε τους στέλνεις το fax που θα σου ζητήσουν.
Όλα αυτά ΑΦΟΥ είσαι πλήρως ενεργοποιημενος στο conn-x.

Υπάρχει ένα wcrm από πίσω. Η forthnet και το τμήμα παρόχων κάθε εταιρίας γνωρίζει πολύ καλά τι είναι αυτό :rofl:
Τα υπόλοιπα είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε"..
Αν δεις χρεώση που δεν πρέπει (από τον οποιαδήποτε πάροχο, οτέ, forthnet κλπ) υπάρχουν οργανισμοί που μπορείς να απευθυνθείς και να κάνεις καταγγελία.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 5 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κατευθειαν στον ΟΤΕ πας, οταν ολοκληρωθει παρε ενα τηλεφωνο στην Forthnet καλου κακου να σιγουρευτεις οτι ειναι ενημεροι κλπ αν και λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα.

Υπάρχει wcrm, δεν χρειάζεται να κάνει απολύτως τίποτα.


Απλα επειδη ο ΟΤΕ δεν δινει πακετο τηλεφωνο και Conn-X πρεπει να πρωτα να κανεις αιτηση για το τηλεφωνο και μολις μπει πας και κανεις αιτηση για Conn-Χ, οποτε και θα μεινεις χωρις Internet μεχρι να μπει το Conn-X (που αποτι ξερω γινεται μεσα σε μια μερα). Εγω εκανα αιτηση στον ΟΤΕ πριν απο 1 εβδομαδα αλλα αλλοι αποτι ακουω ενεργοποιουνται πολυ γρηγορα.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο ;)
Θα πάρει στο 134, θα πατήσει στο ΙVR το νούμερο "1" και θα κάνει αίτηση και για τα δύο.
Όταν περάσει ο τεχνικός και περάσει την γραμμή, τότε ο αριθμός τηλεφώνου είναι σε ΝΣΑ και σε λίγες ώρες αυτόματα το σύστημα περνάει την αίτηση του conn-x και ξεκινά ενεργοποίηση.
Ενεργοποίηση θα σου πούνε ως 10 μέρες (ημερολογιακές και όχι εργάσιμες που λένε μερικοί - το woms δεν ξεχωρίζει ημερολογιακές από εργάσιμες) αλλά λογικά θα γίνει εντός 2-3 ημερών.

Icyreloaded
01-02-09, 00:46
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο
Θα πάρει στο 134, θα πατήσει στο ΙVR το νούμερο "1" και θα κάνει αίτηση και για τα δύο.
Όταν περάσει ο τεχνικός και περάσει την γραμμή, τότε ο αριθμός τηλεφώνου είναι σε ΝΣΑ και σε λίγες ώρες αυτόματα το σύστημα περνάει την αίτηση του conn-x και ξεκινά ενεργοποίηση.

Απο το OTEShop της περιοχης μου το ειπαν αν και η υπαλληλος μου ειπε αν ηθελα να κανω την αιτηση και να την κρατησει εκει ωστε οταν ενεργοποιηθει να το κοιταει για να την στειλει. Να γινει αυτοματα δεν μπορουσε, ισως απο το 134 να το κανουν αλλιως.
Παντως το 134 δεν δουλευε απο γραμμη Φορθνετ, ηθελε το 13888.

FuS
01-02-09, 00:54
Απο το OTEShop της περιοχης μου το ειπαν αν και η υπαλληλος μου ειπε αν ηθελα να κανω την αιτηση και να την κρατησει εκει ωστε οταν ενεργοποιηθει να το κοιταει για να την στειλει. Να γινει αυτοματα δεν μπορουσε, ισως απο το 134 να το κανουν αλλιως.
Παντως το 134 δεν δουλευε απο γραμμη Φορθνετ, ηθελε το 13888.

Τα oteshop και το 134 έχουν τα ίδια πληροφοριακά.
Δεν φταίς εσύ φυσικά. Η υπάλληλος έκανε λάθος και δεν πήρε το αίτημα. 'Η βαριόταν.. :whistle:
(την αίτηση δεν την στέλνει πουθενά. την βάζει στις "εκκρεμότητες" και όταν έρθει η ώρα -όταν "κατέβει" ΝΣΑ η γραμμή- την καταχωρεί στο σύστημα)
Το 134 και το 121 το καλείς από κινητό ή τηλεφωνική γραμμή εναλλακτικού με το 13888.
:)

olympus
01-02-09, 10:36
Θέλω να διακόψω την forthnet 2play σε connx με σταθερό ΟΤΕ,

Θα ήθελες να αναφέρεις και τον λόγο που θες να διακόψεις την forthnet? Ενημέρωσε αν θες και το προφιλ σου (ή ανάφερε και την περιοχή σου) για να ξέρουν και οι υπόλοιποι αναγνώστες που αναφέρεσε.




Ποιά η διαδικασία; Πάω στον ΟΤΕ και κάνω κατευθείαν αίτηση;

Φαντάζομαι πως αντίστοιχη διαδικασία είχες κάνει και για τη μετάβασή σου από ΟΤΕ σε Forthnet. Έτσι δεν είναι? Επειδή αναφέρεις πως ήσουν στο ΟΤΕ πριν τη Fothnet γι' αυτό το ρωτάω.

alex24
01-02-09, 12:11
Ρε παιδια εγω εχω κοψει την 4net απο τον οκτωβριο και πηγα ΟΤΕ και τωρα hol ακομα δεν μου εχουν στειλει να πληρωσω τα 70 ευρω γιατι ετσι?

bomberb17
01-02-09, 14:11
Υπάρχει ένα wcrm από πίσω. Η forthnet και το τμήμα παρόχων κάθε εταιρίας γνωρίζει πολύ καλά τι είναι αυτό :rofl:
........
Θα πάρει στο 134, θα πατήσει στο ΙVR το νούμερο "1" και θα κάνει αίτηση και για τα δύο.
........
Ενεργοποίηση θα σου πούνε ως 10 μέρες (ημερολογιακές και όχι εργάσιμες που λένε μερικοί - το woms δεν ξεχωρίζει ημερολογιακές από εργάσιμες) αλλά λογικά θα γίνει εντός 2-3 ημερών.

Αν μπορείς εξήγησε τι είναι τα wcrm, IVR, woms.



Θα ήθελες να αναφέρεις και τον λόγο που θες να διακόψεις την forthnet? Ενημέρωσε αν θες και το προφιλ σου (ή ανάφερε και την περιοχή σου) για να ξέρουν και οι υπόλοιποι αναγνώστες που αναφέρεσε.




Φαντάζομαι πως αντίστοιχη διαδικασία είχες κάνει και για τη μετάβασή σου από ΟΤΕ σε Forthnet. Έτσι δεν είναι? Επειδή αναφέρεις πως ήσουν στο ΟΤΕ πριν τη Fothnet γι' αυτό το ρωτάω.

H συγκεκριμένη σύνδεση αφορά τον αδερφό μου.. Ο λόγος είναι προφανής: απαράδεκτη τεχνική υποστήριξη. Το αντίστροφο ναι το είχα κάνει έτσι αλλά δε φοβόμουν μήπως ο ΟΤΕ μετά κάνει τον "κινέζο" και μου στέλνει λογαριασμούς... Τόσα πια έχω ακούσει και έχω διαβάσει (και εδώ).

olympus
01-02-09, 14:54
Αν μπορείς εξήγησε τι είναι τα wcrm, IVR, woms.




H συγκεκριμένη σύνδεση αφορά τον αδερφό μου.. Ο λόγος είναι προφανής: απαράδεκτη τεχνική υποστήριξη. Το αντίστροφο ναι το είχα κάνει έτσι αλλά δε φοβόμουν μήπως ο ΟΤΕ μετά κάνει τον "κινέζο" και μου στέλνει λογαριασμούς... Τόσα πια έχω ακούσει και έχω διαβάσει (και εδώ).

Ο λόγος που στο ρώτησα δεν ήταν για να σε αποτρέψω να πας στον ΟΤΕ (άλλωστε προσωπικά δεν έχω κάποιο κέρδος από όποια απάντηση και να πάρεις τελικά). Απλά επειδή όπως λες και εσύ πως το θέμα είναι η απαράδεκτη τεχνική υποστήριξη της Forthnet σε παραπέμπω στο προσωπικό μου πρόβλημα ("ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά ΟΤΕ - Συνεχείς αποσυνδέσεις). Εκεί θα πάρεις μια μικρή γεύση της "τεχνικής υποστήριξης του ΟΤΕ".

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ (ακόμα και στον ΟΤΕ).

Μακάρι να λυθούν το συντομέτερο δυνατό τα προβλήματα σου ;)

bomberb17
01-02-09, 18:48
Επειδή εγώ έχω ΟΤΕ έχω άριστη εμπειρία από την τεχνική του υποστήριξη.. Μέχρι και Κυριακή μου έχει έρθει τεχνικός σπίτι κατόπιν ραντεβού! Πάντως το θέμα είναι αν υπάρχει πρόβλημα από τη forthnet στη μετάβαση στον ΟΤΕ και όχι ο λόγος...:)

FuS
01-02-09, 19:18
Αν μπορείς εξήγησε τι είναι τα wcrm, IVR, woms.

Το wcrm είναι το σύστημα που στέλνουν οι πάροχοι τις αιτήσεις στον ΟΤΕ.
Ok λέγοντας ivr εννοώ το σύστημα όπου σου λέει "αν θες αυτό πάτα "1" στο τηλ, αν θες το άλλο πάτα "2" κλπ.
To woms είναι πληροφοριακό όπου περνιόνται οι αιτήσεις του οτέ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.