PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανθρώπινο σφάλμα πίσω από το πρόβλημα της μηχανής αναζήτησης της Google



Σελίδες : [1] 2

nnn
31-01-09, 22:44
Η υπηρεσία αναζήτησης της Google, "χτυπήθηκε" από τεχνικά προβλήματα με τους χρήστες να μην έχουν πρόσβαση στα αποτελέσματα αναζήτησης.

Για μερικές ώρες το Σάββατο, όλα τα αποτελέσματα αναζήτησης μαρκάρονταν σαν "επιβλαβή" με τους χρήστες να προειδοποιούνται πως το site που πρόκειται να επισκεφτούν μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή τους, και προτρέπονταν να επιλέξουν άλλο site από την αναζήτηση.

Σύμφωνα με την Google, το πρόβλημα οφείλεται σε ανθρώπινο σφάλμα και ισχυρίζεται πως οι περισσότεροι χρήστες επηρεάστηκαν για 40 λεπτά περίπου.

Όπως έγραψε στο Official Google Blog η αντιπρόεδρος των προϊόντων αναζήτησης Marissa Mayer, ήταν απλά ένα "Ανθρώπινο λάθος".

Το Google συνεργάζεται με την υπηρεσία stopbadware.org, για την εξακρίβωση και τον έλεγχο των sites που είναι ύποπτα για εγκατάσταση επιβλαβούς περιεχομένου στους υπολογιστές των χρηστών και εκδίδει προειδοποίηση σύμφωνα με μια λίστα επικίνδυνων sites.

Η Stopbadware.org ερευνά τα παράπονα των χρηστών του διαδικτύου και ανανεώνει την λίστα με τα επικίνδυνα sites τακτικά και την αποστέλλει στο Google.

Στην αναβάθμιση του Σαββάτου από λάθος όλα τα sites έγιναν flagged σαν malicious και πιθανόν επικίνδυνα.

Η αντιπρόεδρος της Google, δήλωσε πως θα γίνει έρευνα τους θέματος και θα μπουν ασφαλέστεροι μηχανισμοί ελέγχου προκειμένου να μην επαναληφθεί το πρόβλημα.

Πηγή : BBC Online (http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7862840.stm)

DSLaManiaC
31-01-09, 22:46
Ακόμα και στη google κάνουν λάθη. :p

Δε πειράζει δεν έγινε κ τπτ τόσο τραγικό..

hammer21
31-01-09, 22:46
Συμβαινουν αυτα.Τους μη-εμπειρους λυπαμαι μονο και μονο που σκεφτομαι τι τρομαρα μπορει να πηραν εκεινη τη στιγμη.

nnn
31-01-09, 22:49
Ένα τέτοιο outage όμως είναι bad for business και δεν μπορώ να πιστέψω πως απλά κάποιος admin τους μάρκαρε τα πάντα σαν malicious.
Ίσως υπάρχει σφάλμα λογισμικού από πίσω.

hammer21
31-01-09, 22:55
Ένα τέτοιο outage όμως είναι bad for business και δεν μπορώ να πιστέψω πως απλά κάποιος admin τους μάρκαρε τα πάντα σαν malicious.
Ίσως υπάρχει σφάλμα λογισμικού από πίσω.

Δεν αποκλειεται αλλα μην ξεχνας οτι με κεφαλι καζανι ολοι εχουμε κανει εξυπναδες με τις οποιες αργοτερα γελαμε(ή κλαιμε).Δεν ειναι δικαιολογια για admin τετοιου βεληνεκους βεβαια....;)

DSLaManiaC
31-01-09, 22:57
Σιγά μην έχει πρόσβαση ένας admin απο μόνος του να επιρρεάσει έτσι χύμα το κεντρικό search της google.

Συμφωνώ με τα περί λογισμικού που είπε ο nnn.

kvour
31-01-09, 23:38
Πάντως οι περισσότεροι χρήστες δεν πρέπει να κατάλαβαν καν τι έγινε!
Δυο τρείς φίλοι νόμισαν οτι είχε χαλάσει ο δικός τους υπολογιστής!!!

gogos7
31-01-09, 23:53
Χαχαχαχα :rofl:

Τους χακάρενε και το λένε ανθρώπινο λάθος. Χαχαχα :rofl:

globalnoise
01-02-09, 00:05
Ένα τέτοιο outage όμως είναι bad for business και δεν μπορώ να πιστέψω πως απλά κάποιος admin τους μάρκαρε τα πάντα σαν malicious.
Ίσως υπάρχει σφάλμα λογισμικού από πίσω.

...Unfortunately (and here's the human error), the URL of '/' was mistakenly checked in as a value to the file and '/' expands to all URLs.... (http://googleblog.blogspot.com/2009/01/this-site-may-harm-your-computer-on.html)


Χαχαχαχα :rofl:

Τους χακάρενε και το λένε ανθρώπινο λάθος. Χαχαχα :rofl:

ΟΥ-Α-ΟΥ!

qwertyuiop
01-02-09, 00:22
Κάποιος θα στηθεί σε ταμείο ανεργίας σε κανε μήνα... :lol:

chrispen
01-02-09, 00:42
Πάντως οι περισσότεροι χρήστες δεν πρέπει να κατάλαβαν καν τι έγινε!
Δυο τρείς φίλοι νόμισαν οτι είχε χαλάσει ο δικός τους υπολογιστής!!!

Εδω φαίνεται το μεγάλο επίτευγμα του google, έχει περάσει στους χρήστες οτι πρόκειται για το αρτιότερο σύστημα στο internet. Άρα δεν μπορεί κάποιος άλλος φταίει γι'αυτό που συμβαίνει.

paraskdi
01-02-09, 00:48
Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες λάθη.

bezoss
01-02-09, 00:52
Πάντως οι περισσότεροι χρήστες δεν πρέπει να κατάλαβαν καν τι έγινε!
Δυο τρείς φίλοι νόμισαν οτι είχε χαλάσει ο δικός τους υπολογιστής!!!

εγώ στην αρχή νόμιζα ότι κόλλησα ιό!!!! και λέω μα τι έγινε? τι κουλός ίος είναι αυτός? χαχαχαχα και μετά το κατάλαβα! αλλά δεν μπορούσα κιόλας να κάνω αναζήτηση για το πρόβλημα στο google! LOL! πολύ γέλιο!

:rofl:

Draken
01-02-09, 01:00
Ευτυχως οι ανθρωποι δεν ειναι ρομποτ οποτε παντα ξερεις οτι καποιο λαθος θα γινει... ειδικα εφοσον τα ατομα επεξεργαζονται μεγαλο αριθμο πληροφοριων και για αυτο εχεις και ομαδες που παντα επιβλεπουν και ελεγχουν το site...
και μην ξεχνατε οτι Παρασκευη ηταν χτες ολο και καποιος admin ειχε πιει λιγο παραπανω...που να μην γινει το λαθος :p

kalicatzaros
01-02-09, 01:14
Όντως λάθη γίνονται. Το θετικό είναι ότι διορθώθηκε και βγήκε και μια ανακοίνωση. Αρκετές εταιρίες κάνουν τα λάθη το ένα πίσω από το άλλο και της ανακοινώσεις γαργάρα. Τουλάχιστον πρέπει να του το αναγνωρίσουμε αυτό του γούγλη.

BOBBY
01-02-09, 01:15
Και εγώ νόμιζα ότι είχα κολλήσει ιό και το τρέλανα στα σκαναρίσματα!!!Δεν πειράζει,κακό δεν του έκανε :p :p :p :p :p

Serk
01-02-09, 01:25
μα είναι λογικό να γίνονται τετοια λάθη...εδώ τόσες εταιρίες λογισμικού πουλάνε προιόντα που δε παίζουνε χωρίς τα updates που διορθώνουν τα άπειρα bugs (πχ microsoft) και η google έκανε ένα λάθος και έγινε θέμα...:hmm:

MadAGu
01-02-09, 02:12
συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες....

mrsaccess
01-02-09, 02:20
:lol: Έψαχνα κάτι σχετικά με anime εκείνη την ώρα οπότε μου έβγαζε όλα τα site ως επικίνδυνα και αναρωτιόμουν αν πρόκειται για συνωμοσία κατά των anime! :rofl:

Iannis
01-02-09, 02:48
Το έζησα και εγω το απογευμα
και το adslgr υποπτο το εβγαζε
:clap:

Hyperion
01-02-09, 02:50
Λυπάμαι που δεν πήρα ένα screenshot το απόγευμα... έτσι για ενθύμιο :sorry:

gagtzer
01-02-09, 03:11
Γέλιο είχε πάντως στην αρχή μέχρι να παρω χαμπάρι τι γίνεται ψιλοκόλλησα :lol:

brantoc
01-02-09, 03:15
Κάποιος θα στηθεί σε ταμείο ανεργίας σε κανε μήνα... :lol:

Με τα ενσημα στο χερι:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

giotzo
01-02-09, 03:28
Εγω παντος δεν αντιμετοπισα κατι τετοιο.Τι ωραν να εγινε αραγε?Για το προηγουμενο σαββατο λενε?

Tigran
01-02-09, 03:33
Οχι, χθές μέχρι τις 17:30 κράτησε περίπου.

ThReSh
01-02-09, 03:51
Το έζησα και εγω το απογευμα
και το adslgr υποπτο το εβγαζε
:clap:
εδώ έβγαζε το ίδιο το google ύποπτο δεν θα έβγαζε τα υπόλοιπα? :p

Mouse Potato
01-02-09, 06:00
Όλα καλά... Απλά να μην ξαναγίνει :rtfm: :lol:

Veldrin
01-02-09, 06:16
απο περιστατικά σαν αυτό καταλαβαίνεις ποσο εξαρτημένοι έχουμε γίνει απο τον γκούγκλη... πραγματικά εγώ ένιωσα λες και κόπηκε το ρεύμα. Πολύ κακό αυτό ρε παιδιά.

aiolos.01
01-02-09, 06:17
Συμβαίνει και στους καλύτερους... Τουλάχιστον το διόρθωσαν άμεσα.

mrsaccess
01-02-09, 06:21
Δεν ήταν και τόσο τρομερό. Απλά έπαιρνες το link και το έβαζες στην address bar. :what:

Veldrin
01-02-09, 06:48
Δεν ήταν και τόσο τρομερό. Απλά έπαιρνες το link και το έβαζες στην address bar. :what:


Αμαν !!! 3 κλικ μακρυά απο τον στόχο ; ιιιιι !! ολόκληρη δουλειά ! (φοιτητής εν μέσω εξεταστικής που δε θέλει προβλήματα στο κεφάλι του) :rofl:

konc
01-02-09, 09:39
Εμένα πάντως ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΙΞΑΝΕ εκείνο το μισάωρο, κατέβασα το τηλέφωνο. Δυστυχώς είχα υπηρεσία σε οργανισμό που εκείνη τη στιγμή λειτουργούσαν γύρω στα 200 μηχανήματα. Απ'ότι καταλαβαίνετε, δούλευαν όλοι υπερωρίες στο google! :D

efo355
01-02-09, 10:43
Πάντως εγώ που σερφάρω με Konqueror δεν αντιλήφθηκα τίποτα μιας και σελίδες που ο firefox μου της βγάζει επικύνδυνες ο Konqueror δεν λέει τίποτα:whistle:

euri
01-02-09, 11:48
Πάντως εγώ που σερφάρω με Konqueror δεν αντιλήφθηκα τίποτα μιας και σελίδες που ο firefox μου της βγάζει επικύνδυνες ο Konqueror δεν λέει τίποτα:whistle:

Λογικό δεν είναι; Αν ο Konqueror χρησιμοποιεί άλλη υπηρεσία για να ελέγχει την "ασφάλεια" ή μη ενός site, αυτό που περιγράφεις είναι εντελώς αναμενόμενο. :whistle:

pan34
01-02-09, 13:36
παλι καλα που δεν κρατησε πολυ.Καποιοι θα χασουν το ψωμακι τουs βεβαια αλλα...

mrsaccess
01-02-09, 15:20
Πάντως εγώ που σερφάρω με Konqueror δεν αντιλήφθηκα τίποτα μιας και σελίδες που ο firefox μου της βγάζει επικύνδυνες ο Konqueror δεν λέει τίποτα:whistle:
Και με Konqueror υπήρχε το θέμα, δεν έχει άλλωστε να κάνει με browser. Αν έκανες αναζήτηση στο google και μετά έκανες κλικ σε ένα από τα αποτελέσματα αντί να σε οδηγήσει σε αυτό σε οδηγούσε σε μια σελίδα που σε ενημέρωνε πως ο σύνδεσμος είναι ύποπτος.

qeadzc
01-02-09, 15:32
Υπάρχουν και άλλες μηχανές αναζήτησης εκεί έξω, μόλις είδα το πρόβλημα του google απλά γύρισα σε ask και yahoo.
Ζήτω οι εναλλακτικές. :)

GatosPetalomenos
01-02-09, 17:34
Υπάρχουν και άλλες μηχανές αναζήτησης εκεί έξω, μόλις είδα το πρόβλημα του google απλά γύρισα σε ask και yahoo.
Ζήτω οι εναλλακτικές. :)

+1



.

ypopto_mpifteki
01-02-09, 17:45
Ενω είχα πρόβλημα εχτές απο ιντερνετ καφέ για να μπω σε σελίδες όπως περιγράφει και η είδηση, τις ίδιες ώρες δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα να μπω απο το σπίτι μου στις ίδιες ακριβώς σελίδες.. :hmm:

Αρκετά ιντερνετ καφέ χρησιμοποιούν αυτοσχέδια proxy, η τουλάχιστον είχαν πρόβλημα επιλεκτικά μόνο proxy ωρισμένων providers απο οτι μπορώ να συμπεράνω. Ισως οι μηχανές του Google αναγνώριζαν σαν απειλή μόνο εισερχόμενα requests απο διαύλους με μεγάλα ποσοστά κίνησης και προσπαθούσαν να προστατεύσουν τους ιστοτόπους που δέχονταν πρόσβαση απο τους χρηστες πίσω απο τους proxy που έστελναν τα requests?

Έμοιαζε σαν η διαδικασία να προστάτευε τον ιστότοπο απο το χρήστη αντί για να προστατεύουν το χρήστη απο τον ιστότοπο.

Θα μπορούσε να ήταν και κάτι άλλο πιο περίεργο απο ενα απλό μπέρδεμα του κώδικα στις μηχανές του goggle κυρίως γιατί μου θύμιζε οτι η διαδικασία προστασίας έμοιαζε να λειτουργεί αντίθετα απο οτι θα έπρεπε να λειτουργούσε κανονικά. Μήπως γίναμε μάρτυρες ενός άγνωστου κυβερνοπολέμου θύμα του οποίου προσωρινά έπεσε το Google? Τι λένε οι φήμες στο ίντερνετ περί αυτού? Εγω δεν εχω χρόνο να ψάξω και ούτε κατανοώ το αντικείμενο απόλυτα για να κανω τις σωστές αναζητήσεις.

Να προσθέσω οτι η αναζήτηση λειτουργούσε κανονικά αφού τα αποτελέσματα μιας αναζήτησης παρουσιάζωνταν όπως πάντα, μόνο το redirection με link είχε προβλήματα. Αναρωτιέμαι, πως μπορούμε να καταλάβουμε αν τα μέρη του κώδικα που είναι υπεύθυνα για αυτά τα λάθη απο το Google είχαν ζωτικές συνεργασίες με τις διαδικασίες που τρέχουν όταν γίνεται η αποκομιδή των στοιχείων για εισαγωγή καινούριων sites στη λίστα του Google, η οι διαδικασίες που τρέχουν και εμφανίζουν μια σειρά απο sites ως προσβασιμα, αν αυτά τα sites έπρεπε με κάποιο τρόπο να αποκοπούν απο τις λίστες αναζήτησης, ίσως να μπλοκάρωνταν προσωρινά αυτές οι λειτουργίες καθώς ίσως τα προγραμματα αυτά να είναι σχεδιασμένα ώστε ο κώδικας υπεύθυνος για τις εμφανίσεις και τα links να αναγκάζεται να τρέχει κανονικά και να μη μπορεί να γίνει αφαίρεση ενός site απο τις λίστες. Πως μπορούμε να γνωρίζουμε αν ολόκληροι ιστότοποι είναι προσβασιμοι ακόμη στο Google αν δεν γνωρίζουμε καν την ύπαρξη τους οι περισσότεροι?

Σίγουρα το μονοπώλιο δεν είναι καλό πράγμα.

Konstantinos2001
01-02-09, 18:24
Τώρα μας το λέτε, που νόμιζα πως κόλλησα τρόγιαν και πέρασα 3 ώρες σκανάρωντας :down:

........Auto merged post: Konstantinos2001 πρόσθεσε 7 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να προσθέσω πως μπήκα και από τα δύο pc του οικιακού δικτύου. Το ένα δούλευε κανονικά και με firefox και με explorer, το άλλο με κανέναν από τους δύο. Μόνη διαφορά ότι το δεύτερο είχε ρύθμιση να σβήνει το κασέ. :hmm: Είναι να μην ξηλώνεις τα antivirus μετά;

jim_p
01-02-09, 18:47
Και εγω τα ιδια επαθα σε linux και δοκιμαζα και με τους 3 browsers (firefox, opera, konqueror) για αρκετη ωρα να βρω τι φταιει.

manoulamou
01-02-09, 21:27
Μολις πριν μιση ωρα ειδα την ειδηση
και απο τοτε δεν μπαινω με τπτ στο Google ουτε απο Opera ουτε απο Firefox...:p

g3ckO
01-02-09, 23:16
Για 10 λεπτα επεσε πολυ copy paste στα link μετα... live search!!

ironfist
02-02-09, 00:17
Γι αυτό πήρα im:
-Ελα ρε μπηκα σε μολυσμένο site και τώρα έχουν πειραχθεί όλα τα link"
-Που μπήκες πάλι βρε ζώο ;
-Στο http://www.avira.com
-:shock: :shock: Χακέψανε τέτοιο site ;;;; Κατεβάσεις το malwarebytes και ριξε ένα σκαναρισμα.
λιγο μετά...
- Δεν γίνεται, κι αυτό μολύνθηκε !
- :medic::medic::medic:

Rebel Scum
02-02-09, 01:42
Πράγματι είχε γέλιο...έκανα αναζήτηση για το επισημο site του Αυστραλιανού Οπεν και μου το έβγαζε σαν κακόβουλο.....

SfH
02-02-09, 01:57
Εγώ προσπάθησα να κάνω google "search engine" για να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο εκείνη την ώρα, αλλα το google μου έλεγε ότι όλα ήταν επιβλαβή :p

Πάντως η περίπτωση του να έκανε κάποιος κατά λάθος classify το "/" μου θυμίζει αυτό το comic (http://xkcd.com/327/).

n_i_kos
02-02-09, 02:12
Παιδες θεωρω οτι σε μια τοσο μεγαλη εταιρια με ενα τοσο κολοσσιαίο συστημα, δεν μπορει να ξερεις τι εχει συμβει πραγματικα.Μπορει να ειναι πολλες οι εξηγησεις.
Απλα η Google πρεπει να δηλωσει κατι, και τι ποιο σαφες απο ανθρωπινο λαθος.
Ισως η αληθεια απλα να ειναι αλλη, και μαλιστα top secret για τους απλους χρηστες.Ποσα πραματα μαθαινουμε μετα απο χρονια για γεγονοτα του παρελθοντος και λεμε "ααααα γιαυτο τοτε.... και μας ειπαν.....

manoulamou
02-02-09, 11:25
Ο,τι κι αν συνεβη πραγματικα
παραμενει γεγονος πως το καθε ειδους μονοπωλιο δεν (μας) ωφελει
και πως παντα πρεπει να εχουμε εναλλακτικες λυσεις...

:)

karavagos
02-02-09, 13:38
Για ρίχτε και μια ματιά στα gmails σας :p

http://gmailblog.blogspot.com/2009/01/this-mornings-spam-filter-issue.html

joeyGR
02-02-09, 14:39
με τρομαξε πολυ αυτο το σφαλμα :p νομιζα οτι κολλησα καποιου ειδους ιο :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.