PDA

Επιστροφή στο Forum : ConnX 24Mbps μόνο εντός Ελλάδας!!!



Perarg
01-02-09, 11:01
Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα. Την Παρασκευή σύνδεσα την ADSL ενός φίλου (ConnX 24Mbps).
Όλα καλά, όλα ωραία. Κουμπώνει στα 19611Kbps, δεν έχει αποσυνδέσεις και όλα μια χαρά.
Ποιό είναι το πρόβλημα..?:hmm:
Σε ελληνικούς servers π.χ. ftp.auth.gr κατεβάζουμε με πραγματικά 24Mbps. Όταν θα βγούμε εκτός Ελλάδας (π.χ. rapidshare.com -με premium account-), κατεβάζουμε σα να έχουμε ~4Mbps (δηλαδή με 300-500 Kbps). Έχουμε πετύχει και το ρεκορ να κατεβάζουμε με 200kpbs. Φυσικά σας ανέφερα servers εντός κι εκτός Ελλάδας που έχουν bandwidth να δώσουν, οπότε δεν είναι πρόβλημα των servers αλλά από πλευράς μας.

Όπως καταλαβαίνετε εμπιστεύομαι τη γνώμη σας :worthy: περισσότερο από ότι του OTE !! Γι' αυτό ζητάω τις απόψεις σας... Κι όταν απελπιστώ θα πάρουμε και στον ΟΤΕ.

Να 'στε καλά,
Περικλής

tsorbi
01-02-09, 11:07
Δοκίμασε να κατεβάσεις απο:nvidia,ati,apple,microsoft.

Perarg
01-02-09, 11:13
Θα το δοκιμάσω φίλε, σωστά μιλάς. Λες να φταίει δηλαδή ο server της rapidshare ε?

chemboy
01-02-09, 13:20
Από Rapidshare κατεβάζεις από Premium Account ή ώς Free User; Χρησιμοποιείς Download Manager ή όχι; Για να κάνεις μια αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας σου θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν οδηγό που βρίσκεται σε αυτό το forum. Ενδεικτικά (και το τονίζω, ενδεικτικά χωρίς απόλυτη ακρίβεια) μπορείς να κάνεις ένα Speedtest στο www.speedtest.net με διάφορους servers σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Collective_Soul
01-02-09, 13:23
Στους φρεε χρηστες βαζει κοφτη το ραπιντσεαρ

Vumba
01-02-09, 13:29
(π.χ. rapidshare.com -με premium account-).
Η δικιά μου συμβουλή είναι να κάνεις το Speedtest.net και να δοκιμάσεις 2-3 Server και μετά να πας και να τους επιλέξεις από το Rapidhsare για να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα!

ultraxmode
01-02-09, 14:09
Πάντως εγώ (παλιότερα) στο πατρικό μου, έπιανα 18Mbps και απο Rapidshare (με PREMIUM ACCOUNT) κατέβαζα με 1,8ΜΒ συνέχεια..

Όπως είπε ο φίλος πιό πάνω, κατέβασε drivers απο nvidia. είναι ένα καλό test λόγω του οτι έχει φοβερό download bandwidth o Server\s

Georgevtr
01-02-09, 18:32
Να συμπληρώσω επίσης,ότι καλό θα ήταν πρίν κάνεις κάποια κίνηση,να αφήσεις την γραμμή 2-3 μέρες μέχρι να σταθεροποιηθεί το προφίλ της.

Perarg
01-02-09, 22:26
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Tests από speedtest.net έκανα και πράγματι από Ελλάδα πιάνω 17Mbps αλλά μόλις βγαίνω έξω άστα να πάνε. Θα δοκιμάσω από server της nvidia αλλά θα περιμένω και μια - δυό μέρες για τη σταθεροποίηση όπως είπε ο φίλος roumanos21r.(Ομολογώ ότι δε γνώριζα κάτι τέτοιο)

hel
02-02-09, 09:44
Δοκίμασε από το nvidia ftp της υπογραφής μου, γιατί αν πας απλά να κατεβάσεις από nvidia πέφτεις σε ελληνικό server.
Πες μας την ταχύτητα σε ώρες αιχμής και σε ποια περιοχή είναι η σύνδεση.
Μπορείς να τσεκάρεις και τα ping με το Pingplotter.

@ ADSLgr.com All rights reserved.