PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητες HOL στο Μαρούσι



perkins
07-12-05, 12:30
Ανοίγω αυτό το θέμα για ν' ακούσω κι από άλλους φίλους σχετικά με τις ταχύτητές που έχουν.
Έχω Broadband Pack με 384/128 και ανήκω στο κέντρο Αμαρουσίου (612xxxx) Siemens και σε DSLAM μάλλον Alcatel.
Από τις 17/11 που είμαι on-line η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχω πιάσει είναι 310/110 στις 6 το πρωί προχθές , αλλά το συνηθισμένο είναι 180-220 /80 :(:(:(τ' απογεύματα που συνήθως μπαίνω στο Internet. Κατεβάζω με 22-27Κb/s.
Έχω δηλώσει χαμηλή ταχύτητα και στον ΟΤΕ και στην ΗOL και περιμένω μπάς και γίνει κάτι.
Ακούω τα δικά σας score..

apok
07-12-05, 12:32
Έχεις δει με άλλο πάροχο πως συμπεριφέρεται?

perkins
07-12-05, 12:42
Δυστηχώς δεν έχω άλλο modem/router για να κάνω δοκιμή και το netroute απ' ότι γνωρίζω είναι κλειδωμένο στην HOL.

NoYmErOs
07-12-05, 14:20
Ανοίγω αυτό το θέμα για ν' ακούσω κι από άλλους φίλους σχετικά με τις ταχύτητές που έχουν.
Έχω Broadband Pack με 384/128 και ανήκω στο κέντρο Αμαρουσίου (612xxxx) Siemens και σε DSLAM μάλλον Alcatel.
Από τις 17/11 που είμαι on-line η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχω πιάσει είναι 310/110 στις 6 το πρωί προχθές , αλλά το συνηθισμένο είναι 180-220 /80 :(:(:(τ' απογεύματα που συνήθως μπαίνω στο Internet. Κατεβάζω με 22-27Κb/s.
Έχω δηλώσει χαμηλή ταχύτητα και στον ΟΤΕ και στην ΗOL και περιμένω μπάς και γίνει κάτι.
Ακούω τα δικά σας score..


ή σε siemens είσαι ή σε αlcatel δεν γίνεται και στα 2...

Αφού έχεις broadback πρέπει να πάρεις την ΗοL τηλέφωνο και όχι τον ΟΤΕ, ξαναπάρε τηλέφωνο στην HOL και IMO φώναζε μπάς και συνέρθουν.. δικαιολογίες "πάρτε στον ΟΤΕ ή φταιει ο ΟΤΕ" είναι παραμύθια, μην το δεχτείς
HoL πληρώνεις και όχι OTE..

perkins
07-12-05, 15:01
Siemens κέντρο και DSLAM Alcatel εννοώ, και το έγραψα γιατί το Μαρούσι έχει 2 κέντρα με το άλλο (Δ.Μ.ΟΤΕ) να έχει Ericsson...

perkins
08-12-05, 10:25
Καλημέρα,
τελικά βρήκα άκρη με modem και δοκίμασα ένα demo της Forthnet.
Δηστυχώς τα ίδια χάλια και μάλιστα και οι δύο ISP's είχαν σχεδόν την ίδια ταχύτητα.
HOL --> 175/81:evil::evil::evil:
FORTHNET --> 174/82:evil::evil::evil:

Από τον ΟΤΕ που δήλωσα την βλάβη την Δευτέρα , μου είπαν ότι το αίτημά μου είναι σε επίπεδο DSLAM και όταν περάσει σε επίπεδο συνεργείου θα με πάρουν τηλέφωνο.

megahead13
08-12-05, 11:46
Το DSLAM Aμαρουσίου πρέπει είναι από τα πιο πνιγμένα. Με την προσφορά της ΗΟL από το RAM έχω ταχύτητες μέχρι 32kb/s (το οποίο αντιστοιχεί σε 256αρα σύνδεση), ενώ με Forthnet ανέβηκα στα 37kb/s. Φίλος μου, που μένει στον Αγ. Στέφανο, χτυπάει και με τους δύο προαναφερθέντες ISPs 40αρια για πλάκα.

perkins
08-12-05, 12:20
Να ρωτήσω και κάτι που μπορεί να είναι και άσχετο.
Όταν κάνεις configure μια WAN σύνδεση στο web interface του netroute2 στο τέλος της σελίδας υπάρχει το ADSL Line Settings (Experts Only)
Έχω αφήσει τις default τιμές που είναι :
Coding Standard : MULTIMODE
Tx Power Attenuation : 0db
Coding Gain : Auto
DSLAM Mode : FDM

Μήπως επηρεάζουν την σύνδεσή μου και πρέπει ν' αλλάξω κάποια από τις τιμές?

Thanks

sdikr
08-12-05, 14:45
Οχι δεν τα πειράζεις

perkins
08-12-05, 21:11
Signal / Noise : 40db down - 31db up
Line Attenuation : 21db down - 18db up

Είναι καλά? Τα είδα από ένα FritzBox δανεικό...

perkins
09-12-05, 10:53
Έκανα search και βρήκα ότι το S/N είναι outstanding:thumb_dup και το attenuation outstanding/excellent:thumb_dup:thumb_dup

Εχθές είχα πολύ καλές ταχύτητες σε δοκιμές που έκανα με netroute & Fritzbox με 2 ISP's (HOL & Forthnet).
Είδα download μέχρι 46,2Κb/s και upload μέχρι 16,7Kb/s.
Μάλλον έκανε κάτι ο ΟΤΕ στην πόρτα μου :thumbsup1

tommygun
12-12-05, 03:44
κι εγω ειμαι με 612xxxx και ειχα ~40ΚΒ/s με HOL απο RAM
(ομως δεν ξερω αν ημουν σε 1 απο τα 2 γεματα Siemens ΙSDN DSLAM, ή σε ενα απο τα 2 μισογεματα Alcatel)

τωρα το εκοψα και περιμενω το 6+6. να δουμε


ΥΓ πως βρηκες σε πιο DSLAM εισαι? ρωτησες στο 134 ?
παντως οπου και να ημουν, τωρα μονο Alcatel φαινονται ελευθερες, καμμια 100αρια
ελπιζω να μην γινει κανα αστειο και στο μεταξυ γεμισουν ολες και μεινω στην απ'εξω :haha

perkins
12-12-05, 10:23
Βασικά δεν ρώτησα κανέναν, απλά από τους πίνακες DSLAM είδα ότι οι περισσότερες free είναι στα Alcatel και γι' αυτό θεώρησα ότι είμαι εκεί. Βέβαια μπορεί να κάνω λάθος αλλά ο πίνακας που δημοσιεύτηκε στο forum, στη τελευταία του ενημέρωση σε σχέση με την προηγούμενη έδειχνε αύξηση πορτών στο Alcatel ενώ το Siemens παρέμεινε σταθερό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.