PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή Conn-x



goku
02-02-09, 00:00
Παιδιά γειά σας

Σύντομα μπαίνω στρατό, συγκεκριμένα την άλλη Δευτέρα, και μιας και είμαι και ο μόνος στο σπίτι που χρησιμοποιεί το διαδίκτυο δεν έχει νόημα να πληρώνω τσάμπα το πάγιο. Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1) ξέρετε μετά από πόσες μέρες θα γίνει η διακοπή αν πάω κατευθείαν να κάνω την αίτηση διακοπής στο κοντινό μου κατάστημα ΟΤΕ; Ρωτάω επειδής όπως είπα μπαίνω Δευτέρα οπότε αν πάω από Παρασκευή και αιτηθώ διακοπή, θα το κόψουν μέσα στο Σαββατοκύριακο; Με ενδιαφέρει γιατί ακόμη και τελευταία μέρα θέλω να μπω ίντερνετ, την Κυριακή δηλαδή (να χαιρετήσω τους φίλους μου στο msn :)).

2) Αν τελικά δεν γίνει το 1ο, δηλαδή δεν πάω στον ΟΤΕ από την Παρασκευή μπορώ να στείλω κάποια αίτηση με fax την Κυριακή ή να την δώσω στον πατέρα μου να την πάει την Δευτέρα στον ΟΤΕ; με λίγο ψάξιμο κατέληξα στην σελίδα http://www.otenet.gr/hd/ και στην αίτηση που έβαλα σαν συνημένο. Αλλά καθώς έψαχνα έπεσα σε μια σελίδα (δεν θυμάμαι ποιά ακριβώς) που έλεγε ότι αν το πάγιο του OTENET έρχεται με το πάγιο του τηλεφώνου σε έναν λογαριασμό δηλαδή τότες δεν μπορεί να γίνει έτσι. Σημειώνω ότι πάγιο τηλεφώνου+adsl (conn-x όμως όχι OTENET) έρχονται μαζί σε έναν λογαριασμό τον δημινιαίο κανονικά του ΟΤΕ.

μπορείτε να με διαφωτίσετε;

........Auto merged post: goku πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έχει ήδη έχει έρθει ο τελευταίος λογαριασμός και αφού είναι δημινιαίος έχω πληρώσει και για τον Ιανουάριο αλλά και για τον Φεβρουάριο ολόκληρο. μήπως η διακοπή θα γίνει στο τέλος Φεβρουαρίου ή θα πάρω επιστροφή χρημάτων αν γίνει νωρίτερα η διακοπή;

brantoc
02-02-09, 00:12
Διακοπη μπορει να κανει αυτος που εχει το τηλ. στο ονομα του στον οτε. Αν δεν μπορει ο ιδιος τοτε μπορει να εξουσιοδοτηση καποιον αλλο.Ο χρονος διακοπης εξαρτατε απο το φορτο εργασιας του οτε (1-2 ημερες). υποτηθετε για να κανεις διακοπη πρεπει να εχεις συμπληρωση 6μηνη παραμονη. Ελπιζω να σε καλυψα.:hmm:
τον λογαριασμο τον πληρωνης κανονικα και θα αφαιρεθη απο τον επομενο......

goku
02-02-09, 00:17
Διακοπη μπορει να κανει αυτος που εχει το τηλ. στο ονομα του στον οτε. Αν δεν μπορει ο ιδιος τοτε μπορει να εξουσιοδοτηση καποιον αλλο.Ο χρονος διακοπης εξαρτατε απο το φορτο εργασιας του οτε (1-2 ημερες). υποτηθετε για να κανεις διακοπη πρεπει να εχεις συμπληρωση 6μηνη παραμονη. Ελπιζω να σε καλυψα.:hmm:
τον λογαριασμο τον πληρωνης κανονικα και θα αφαιρεθη απο τον επομενο......

φίλε το τηλέφωνο είναι στο όνομα του πατέρα μου οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι 1-2 μέρες που λες είναι εργάσιμες ή ποιάνεται και το σαββατοκύριακο; Για την αίτηση να την στείλω με fax ή να την πάει ο πατέρας κάποια από τις επόμενες μέρες ξέρεις τίποτα;

Ευχαριστώ.

brantoc
02-02-09, 00:22
οι μερες ειναι εργασιμες..την αιτηση πρεπει να την παει ο πατερας σου που ειναι κατοχος του τηλ. με την αστυνομικη ταυτοτητα ή διαβατηριο του.και τον τελευταιο λογαριασμο οτε...

goku
02-02-09, 00:33
οι μερες ειναι εργασιμες..την αιτηση πρεπει να την παει ο πατερας σου που ειναι κατοχος του τηλ. με την αστυνομικη ταυτοτητα ή διαβατηριο του.και τον τελευταιο λογαριασμο οτε...

η αίτηση όμως είναι αυτή που είναι στο συνημένο; πρέπει να την πάμε στον ΟΤΕ ή μπορούμε να την στείλουμε και με fax;

brantoc
02-02-09, 00:42
καλυτερα να παει στον οτε,οποτε ας την εχει μαζι του και την αιτηση..
χρεωση conn-x ως την μερα που θα κανεις την αιτηση διακοπης...τωρα ποτε θα διακοψουν αυτοι δεν σε νοιαζη εσενα;)

goku
02-02-09, 00:59
καλυτερα να παει στον οτε,οποτε ας την εχει μαζι του και την αιτηση..
χρεωση conn-x ως την μερα που θα κανεις την αιτηση διακοπης...τωρα ποτε θα διακοψουν αυτοι δεν σε νοιαζη εσενα;)

ok, για 1-2 μέρες παραπάνω χρέωση δεν χάνεται και ο κόσμος, απλώς έλεγα επειδής ουσιαστικά εγώ θα κάνω την όλη διαδικασία επειδής ο πατέρας μου δεν ξέρει από τέτοια, ουσιαστικά εγώ θα συμπληρώσω την αίτηση (με τα στοιχεία του πατέρα μου εννοείται) και θα την υπογράψει ο πατέρας μου, απλώς ήθελα να ξέρω πότε να την δώσουμε ώστε να έχω ίντερνετ μέχρι και την τελευταία μέρα πριν φύγω

brantoc
02-02-09, 01:04
αυτο οτε οι ιδιοι στον οτε δεν το ξερουν,περιπου θα σου πουν...:lol:
Αφου φευγεις δευτερα,ας παει τριτη....

goku
02-02-09, 01:15
αυτο οτε οι ιδιοι στον οτε δεν το ξερουν,περιπου θα σου πουν...:lol:
Αφου φευγεις δευτερα,ας παει τριτη....

οκ, μάλιστα, ας το κάνω Δευτέρα ή Τρίτη, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

brantoc
02-02-09, 01:18
Καλη θητεια:)

alex24
02-02-09, 01:35
Εγω εκανα αιτηση διακοπης απο το τηλ στο 134

goku
02-02-09, 02:24
Εγω εκανα αιτηση διακοπης απο το τηλ στο 134

μάλιστα, αλλά εφόσον εγώ θα έχω ήδη φύγει για τον Στρατό ο πατέρας μου δεν θα ξέρει τι να πει, δεν έχει ιδέα από τέτοια. Μάλλον θα του παραδώσω την αίτηση να την πάει στον ΟΤΕ.

FuS
02-02-09, 19:50
μάλιστα, αλλά εφόσον εγώ θα έχω ήδη φύγει για τον Στρατό ο πατέρας μου δεν θα ξέρει τι να πει, δεν έχει ιδέα από τέτοια. Μάλλον θα του παραδώσω την αίτηση να την πάει στον ΟΤΕ.

ΚΑλύτερα να την κάνεις εσύ και τηλεφωνικά στο 134.

Αν λείπει κάτι ή υπάρχει το όποιοδήποτε πρόβλημα μετά θα μπλέξεις.

Την παρασκευή πριν τις 10 το βράδυ (που κλείνει το 134) πάρε τηλ στο 134 και κάνε την κατάργηση.
Θα μπει στις εκκρεμότητες και θα ξεκινήσει η αποσυσχέτιση πακέτου από το σύστημα την Δευτέρα.

Θα χρειαστεί να καλέσεις από το ιδιο νούμερο (το πιο βασικό)
και θα πρέπει να έχεις,
α) το username,
β) το ΑΦΜ και ΔΟΥ του κατόχου της τηλεφων. γραμμής.
Τίποτα άλλο.

Η κατάργηση τυπικά διαρκεί έως 10 εργάσιμες.
Συνήθως εντός 2 ημερών είναι έτοιμη αλλά κράτα κατά νου και την προβλεπόμενη διάρκεια (10 εργάσιμες).

ΚΑλή θητεία και λελέ γρήγορα σου έυχομαι :oneup:
(θα αρχίσουν να σου φέρνουν και πάστες "ποντίκια" και τέτοια τώρα :lol: )

@ ADSLgr.com All rights reserved.