PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Telephony στην Τούμπα



snikolaidis
02-02-09, 01:36
Οι δικοί μου ενδιαφέρονται να αλλάξουν φορέα και από ΟΤΕ να πάνε κάπου αλλού. Και λέω να τους προτείνω να πάνε σε HOL Telephony.

Ερώτηση: Θεσσαλονίκη, Τούμπα, στην περιοχή του 7ου Αστυνομικού Τμήματος, πώς τα πάει η HOL; Έχει καλό σήμα; Είναι κανείς από αυτή την περιοχή για να δώσει καμιά πληροφορία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Vitruvian78
03-02-09, 00:02
Εγώ δεν θα σου το πρότεινα πάντως. Να μείνουν στον ΟΤΕ, διαφορετικά θα μπούνε σε περιπέτειες οι άνθρωποι. Η HOL μπορεί να προσφέρει ωραίες τιμές, η ποιότητα της τηλεφωνίας της όμως δεν είναι και τόσο καλή. Αναρωτήσου πόσο θα τους ενοχλήσει αν κάποιες μέρες, όταν το δίκτυο της HOL πέφτει, να μένουν χωρίς τηλέφωνο, ή ακόμη μερικές φορές να μην ακούνε ή να μην τους ακούνε καλά, ή μερικές φορές να μην μπορούνε να βγάλουν γραμμή; Η άποψή μου είναι οτι όταν κάποιος δεν χρειάζεται το ίντερνετ και τις υψηλές ταχύτητες, καλό είναι να μένει στον ΟΤΕ. Οι υπόλοιποι πάροχοι δεν είναι το ίδιο αξιόπιστοι, ούτε μπορούν πάντα να προσφέρουν αυτά που υπόσχονται. Αν οι γονείς σου έχουν κάποια στιγμή πρόβλημα με τη HOL (και την κάθε HOL), πιστεύεις οτι θα μπορέσουν εύκολα να τα βγάλουν πέρα;

Επιπλέον δεν είναι τόσο πολύ πιο ακριβός ο ΟΤΕ. €14,75 το πάγιο + €16,90 ΟΤΕ Τalk 24/7= €31,65, βέβαια χωρίς απεριόριστες κλήσεις στο εξωτερικό και χωρίς τα 60' το μήνα στα κινητά. Ωστόσο αν θέλουν και 60' το μήνα για κινητά νομίζω μπορούν να προσθέσουν κάποιο πακέτο με €7 και να επιλέξουν τρείς χώρες στις οποίες καλούνε συχνά και να έχουν 50% έκπτωση στο τηλεφώνημα. Αλλά πόσο συχνά καλούνε στο εξωτερικό; Είμαι σίγουρος ότι ένα κινητό το έχουν για να κάνουν κλήσεις προς άλλα κινητά χωρίς να χρεώνουν το σταθερό.

Σίγουρα ο ΟΤΕ είναι πιο ακριβός, αλλά όταν βιώσεις την αναξιοπιστία, τότε συνειδητοποιείς ότι ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

valsami4
03-02-09, 01:49
Παλιά έμενα κοντά στο τμήμα που αναφέρεις.Τώρα είμαι στα Κωνσταντινοπολίτικα(δηλαδη περίπου 4χιλ απο το κέντρο της Τούμπας).
Εκανα αίτηση για dp lite αρχές Νοεμβρίου και με ενεργοποίησαν 29-12 (όπως μου είχαν πει αρχές Δεκεμβρίου - εντυπωσιακά συνεπείς ως προς την ημερομηνία).
Η τηλεφωνία ειναι pots και η ονομαστική ταχυτητα adsl (αλλά και το περισσότερο που μπορεί να πιάσει στην απόσταση αυτή) 6kpbs .
Δεν χρησιμοποιώ και πολύ το τηλέφωνο , αλλά μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Ισως να είναι λίγο πιο κάτω σε ποιότητα από τον ΟΤΕ, αλλά όχι και τίποτα σοβαρό και σίγουρα δεν είναι σαν τη voip που έχει σκαμπανεβάσματα.
Πάντως σκέψου και αυτά που λέει και ο Vitruvian78 - ειδικά οι χρεώσεις θέλουν πολύ ψαξιμο και ανάλογα με τη χρήση που κάνεις μπορεί τελικά η διαφορά να είναι πολύ μικρή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.