PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με 2Mbps και αποσυνδέσεις



dee asteras
02-02-09, 21:56
Γεια χαρά.

Θέλω τα φώτα σας παιδιά!!!!


Έχω μια τηλεφωνική γραμμή pstn. Αποφάσισα πριν 1 χρόνο να βάλω dsl σύνδεση για ιντερνέτ. Υπόψη ότι μένω σε νησί και η μεγαλύτερη ταχύτητα, είναι 2048/256. Αυτή έχω και εγώ.
Η απόσταση επίσης από τα κεντρικά του ΟΤΕ είναι αρκετά μεγάλη ( γύρω στα 5.5 με 6,5 χιλιόμετρα δικτύου.
Μου έδωσαν από τα γραφεία του ΟΤΕ ένα ρούτερ (SpeedTouch 585 wireless ) να κάνω την δουλεία μου!!!!
Μέχρι και πριν από ένα 6μηνο όλα ήταν καλά, χωρίς να κάνω πολύ χρήση του net όμως. Και τότε άρχισαν τα προβλήματα (με πετούσε έξω λόγω κακού συγχρονισμού, αυτό δηλαδή μου έλεγε το ρούτερ) μετά της 10 το βράδυ και μέχρι της πρωινές ώρες έκανε συνδέσεις και μετά από ένα λεπτό με πετούσε έξω. Πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ και κάνα μήνα κάναμε ρυθμίσεις με τα κεντρικά, κάθε μέρα !!! Κανένα αποτέλεσμα, μέχρι που ήρθε ένας τεχνικός και μου μέτρησε την γραμμή, τα αποτελέσματα ήτανε ικανοποιητικά, και δεν υπήρχε λόγος ανησυχίας από την αγωγιμότητα της γραμμής (υπενθυμίζω ότι μένω σε νησί και το δίκτυο είναι χαλκός και εναέριο) ωστόσο ο τεχνικός (ο οποίος μου φάνηκε πολύ τσακάλι σε αυτά), μου είπε ότι το πρόβλημα μου οφειλόταν καθαρά στην μεγάλη απόσταση που είχα από τα κεντρικά, και το ασθενές σήμα του dsl που γίνετε κατά της βραδινές ώρες. Μου σύστησε λοιπόν να πάρω ένα καλό rooter pstn το οποίο να έχει καλό ενισχυτή σήματος έτσι ώστε να ενισχύει και να μην ‘χάνει’ το σήμα του dsl.
Το πρόβλημα που έχω είναι, ότι καιρό ψάχνω να βρω ένα τέτοιο ρούτερ στην αγορά, αλλά δεν έχω της γνώσεις να ξέρω ποιο είναι το καλύτερο! (γιατί ψάχνω να βρω ένα πολύ καλό)

Έχετε κάποια ιδέα , η κάποια πληροφορία για rooter που υπάρχουν στην αγορά αυτή την στιγμή ??? και μπορούν να ενισχύουν το ασθενές σήμα του νετ αλλά να είναι και ενσύρματο???

Ευχαριστώ.

ariadgr
02-02-09, 21:58
To router που έχεις είναι από τα καλύτερα, ανοησίες σου είπαν να το αλλάξεις.
Ούτε υπάρχει αυτό το πράγμα "με ενισχυτή σήματος κλπ"
Τα στατιστικά συγχρονισμού δώσε μας από το μενού του router.

dee asteras
02-02-09, 22:07
To router που έχεις είναι από τα καλύτερα, ανοησίες σου είπαν να το αλλάξεις.
Ούτε υπάρχει αυτό το πράγμα "με ενισχυτή σήματος κλπ"
Τα στατιστικά συγχρονισμού δώσε μας από το μενού του router.





Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

Μου είπαμε ότι όλα τα rooter έχουν ένα ενισχυτή σήματος υψηλών συχνοτήτων (dsl) , εγώ ψάχνω απλά ένα καλό ρούτερ.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τα στατιστικά συγχρονισμού , γιατί απλά δεν ξέρω από πού θα τα βρώ!!! Sorry…

ariadgr
02-02-09, 22:13
εγώ ψάχνω απλά ένα καλό ρούτερ.

Είπαμε, τo router που έχεις είναι από τα καλύτερα.
Μην ψάχνεις για router. Αλλού είναι το πρόβλημα.


Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τα στατιστικά συγχρονισμού , γιατί απλά δεν ξέρω από πού θα τα βρώ!!! Sorry…

http://speedtouch.lan
Broadband connection > DSL connection

Αναλυτικά:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236918

ubuntubu
02-02-09, 22:16
Στον web browser σου (Internet Explorer,Firefox)

10.0.0.138
Broadband Connection
DSL Connection
View more...
Details
Μας ενδιαφέρουν κατ'αρχήν το Line Attenuation και το SN Margin

ουπς ...με πρόλαβαν :)

dee asteras
02-02-09, 22:26
http://speedtouch.lan
Broadband connection > DSL connection

Αναλυτικά:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236918[/QUOTE]



Link Information


Uptime: 0 days, 3:41:34

Modulation: G.992.1 Annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 2.048

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 96,99 / 81,82

Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 18,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,0 / 43,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 30,0 / 14,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 563 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 9.857 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 81

HEC Errors (Up/Down): 0 / 63

ariadgr
02-02-09, 22:29
Modulation: G.992.1 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 2.048
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,0 / 43,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 30,0 / 14,5
Loss of Signal (Local/Remote): 563 / 0

Mε τόσο ψηλό SNR margin (14,5) δεν δικαιολογούνται αποσυνδέσεις.
Δήλωσέ το βλάβη και ζήτα να δοκιμάσουν αλλαγή του καλωδίου από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή.

sdikr
02-02-09, 22:32
Θα έλεγα πρώτα να δεί το update του firmware

dee asteras
02-02-09, 22:34
Mε τόσο ψηλό SNR margin (14,5) δεν δικαιολογούνται αποσυνδέσεις.
Δήλωσέ το βλάβη και ζήτα να δοκιμάσουν αλλαγή του καλωδίου από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή.



Έχει γίνει αυτο ήδη, αλλάξαμε το καλώδιο (και βελτιώθηκε η κατασταση πολύ) αλλα το πρόβλημα των ξεσηνδέσεων κατα περιόδους παραμένει ..


ευχαριστώ !!!!

ariadgr
02-02-09, 22:37
Δοκίμασε firmware upgrade που λέει και ο sdikr
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=54

dee asteras
02-02-09, 22:52
Δοκίμασε firmware upgrade που λέει και ο sdikr
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=54



Ρε παιδιά , sorry κιόλας , που δεν είμαι σχετικός σαν και εσάς αλλά , το model (SpeedTouch 585 wireless ) είναι όπως και να το κάνουμε, λιγάκι παλιό, δεν θα το σώσει ένα upgrade, …. Any way εγώ θα το κάνω, και ελπίζω να έχω αποτελέσματα….αλλά εσείς που ξέρετε 5 πράγματα πάνω από μένα, μήπως μπορείτε να μου πείτε ένα καλύτερο και ποιο σύγχρονο rooter η έστω ένα εφάμιλλο αλλά ενσύρματο… pls ψάχνω κάτι καλό… ετσι και αλλιώς έχω ‘ψηθεί’ να πάρω κάτι καλό…. Να σας πω ότι θέλω κάτι σταθερό γιατί ανεβάζω συνεχώς αρχεία στο rapidshare….????

ευχαριστώ

ariadgr
02-02-09, 22:55
Ρε παιδιά , sorry κιόλας , που δεν είμαι σχετικός σαν και εσάς αλλά , το model (SpeedTouch 585 wireless ) είναι όπως και να το κάνουμε, λιγάκι παλιό, δεν θα το σώσει ένα upgrade, …. Any way εγώ θα το κάνω, και ελπίζω να έχω αποτελέσματα….αλλά εσείς που ξέρετε 5 πράγματα πάνω από μένα, μήπως μπορείτε να μου πείτε ένα καλύτερο και ποιο σύγχρονο rooter η έστω ένα εφάμιλλο αλλά ενσύρματο… pls ψάχνω κάτι καλό… ετσι και αλλιώς έχω ‘ψηθεί’ να πάρω κάτι καλό…. Να σας πω ότι θέλω κάτι σταθερό γιατί ανεβάζω συνεχώς αρχεία στο rapidshare….????

Ενώ γράφεις ότι δεν είσαι σχετικός, επιμένεις ότι φταίει το modem, ενώ σε έχω διαβεβαιώσει 2 φορές ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημά σου... :confused:

dee asteras
02-02-09, 23:04
Ενώ γράφεις ότι δεν είσαι σχετικός, επιμένεις ότι φταίει το modem, ενώ σε έχω διαβεβαιώσει 2 φορές ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημά σου... :confused:



Ok να το θέσω αλλιώς.

Το ρούτερ που έχω (SpeedTouch 585 wireless ) είναι δανεικό και θα μου το πάρουν άμεσα.
Υπάρχει ένα καλό ρούτερ που μπορεί να δουλέψει σε 24ωρη βάση και να κάνει upload????

ευχαριστώ

ariadgr
02-02-09, 23:06
Το ρούτερ που έχω (SpeedTouch 585 wireless ) είναι δανεικό και θα μου το πάρουν άμεσα.
Υπάρχει ένα καλό ρούτερ που μπορεί να δουλέψει σε 24ωρη βάση και να κάνει upload????

Ναι.
Το speedtouch 585v7 :lol:

(αν δεν θέλεις ασύρματο και σου αρκεί 1 pc μπορείς να πάρεις και το 536 / 530v6)

dee asteras
02-02-09, 23:22
Ναι.
Το speedtouch 585v7 :lol:

(αν δεν θέλεις ασύρματο και σου αρκεί 1 pc μπορείς να πάρεις και το 536 / 530v6)


παλικαρι μου να εισαι καλα για της συμβουλες , αλλα δεν με βοηθας ...πως να στο πω..πια δεν θέλω speedtouch....... θελω κατι καλύτερο....και ξέρω οτι υπάρχει ....για αυτο τον λόγο εγραψα ολο αυτο το κείμενο....anyway οποιος ξέρει ενα καλό rooter για σκληρη χρήση και ενσήρματο , ας με ενοχλήση!!!

να εισαι καλα για τον χρόνο σου!!!!:oneup:

kalicatzaros
02-02-09, 23:27
Το καλύτερο router που υπάρχει αυτήν την στιγμή είναι το SpeedTouch 585v7. Αν όντως επιμένεις και θες κάτι καλύτερο μπορείς να κοιτάξει σε cisco. Αν και στην γραμμή σου το καλύτερο που μπορείς να έχεις είναι το 585v7

Zer0c00L
02-02-09, 23:34
σορρυ που επεμβαινω αλλα απο την στιγμη που δεν εισαι εμπειρος στο αντικειμενο θα προτεινα να ακουσεις καποιους που ξερουν απο αυτα και σου λενε οτι τα καλυτερα ρουτερ μετα τα κορυφαια και ακριβα της CISCO ειναι αυτα που σου προτεινουν THOMSON SPEEDTOUCH 585v7 536/530v6 κατι ισαξιο του ειναι το ZYXEL (αλλα δυσκολο αμα δεν το ξερεις)

αρα συμβουλη μου ακουσε τα παιδια του ADSLGR κατι ξερουν σε αυτο.

το ρουτερ για μενα δεν φταιει

η το καλωδιο απο το κεντρο εως το καφαο του οτε (κατανεμητη εχει προβλημα)

η απο το καφαο εως την οικια σου.

η θελει αναβαθμιση το firmware.

τα κρισιμα στατιστικα της γραμμης σου το SNR = 14.5 και το LINE ATT = 43
ειναι καλα αν και εισαι οντως μακρυα απο το κεντρο και πολλα μπορουν να φταινε.

kalicatzaros
02-02-09, 23:36
Τα Speedtouch είναι καλύτερα από τα Zyxel σε γραμμές που έχουν θόρυβο και γενικά κακή ποιότητα. Αν θέλει ας δοκιμάσει και Zyxel και Cisco.

nontasaggelis
03-02-09, 00:12
παλικαρι μου να εισαι καλα για της συμβουλες , αλλα δεν με βοηθας ...πως να στο πω..πια δεν θέλω speedtouch....... θελω κατι καλύτερο....και ξέρω οτι υπάρχει ....για αυτο τον λόγο εγραψα ολο αυτο το κείμενο....anyway οποιος ξέρει ενα καλό rooter για σκληρη χρήση και ενσήρματο , ας με ενοχλήση!!!

να εισαι καλα για τον χρόνο σου!!!!:oneup:

CISCO 870 SERIES!
Aκριβο,αλλα ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!!(οτι πληρωσεις παιρνεις)
ΣΗΜ.:To modem που εχουν μεσα τα Cisco για την κληση στον ISP ειναι Thomson-Alcatel -αρα οι φιλοι που σου προτεινουν το speedtouch,εχουν δικιο!

kalicatzaros
03-02-09, 00:15
Τα Cisco αν και τα καλύτερα Router απαιτούν και καλής ποιότητας γραμμή. Με απόσταση 6-7km από το dslam δεν γνωρίζει κανένας πως θα αποδώσουν πάντως όχι καλύτερα από το Speedtouch 585v7

kle500
03-02-09, 00:29
Η απόσταση επίσης από τα κεντρικά του ΟΤΕ είναι αρκετά μεγάλη ( γύρω στα 5.5 με 6,5 χιλιόμετρα δικτύου.
Σύμφωνα με τα στατιστικά που παραθέτεις
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,0 / 43,0 η απόσταση σου είναι περίπου στα 3,3χιλ από το αστικό.
Σύμφωνα με την εμπειρία μου, θα μπορούσες άνετα να συγχρονίζεις και στα 4 - 4,5mb
χωρίς προβλήματα αποσυγχρονισμών.
Άρα το 5-6 χιλ ξέχνα το, μπούρδες σου έλεγε ο "μάστορας" :oneup:


Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,0 / 43,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 30,0 / 14,5
Loss of Signal (Local/Remote): 563 / 0

To Output power δείχνει ότι ζορίζεται λίγο αλλά όχι σε βαθμό ανησυχίας.
Το SN Margin, έχει περιθώριο μεγάλο προς τα κάτω, και πάλι δείχνει ότι μπορεί να πάει και στα 4mb.
Κλείσε το Router και άνοιξε το πάλι ώστε να μηδενίσουν τα
Loss of Signal (Local/Remote): 563 / 0.
Μετά άρχισε να τσεκάρεις πότε συμβαίνουν οι αποσυνδέσεις.

Το πρόβλημα σου είναι σίγουρα καλωδιακό και πολύ πιθανόν να παρεμβάλλεται από κάτι κατά μήκος του βρόχου (είτε αυτό λέγεται καφάο, είτε εισαγωγή.

Στον κατανεμιτή της οικίας, έχεις μετρήσει στατιστικά?
Δηλαδή, μπορείς να βρείς το καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται στην είσοδο του σπιτιού και να συνδέσεις εκεί το Router?
Εαν ναι, βάλτο εκεί και παρατήρησε σε χρονικό ορίζοντα 1 ημέρας (εαν είναι δυνατόν), εαν κάνει και εκεί αποσυνδέσεις.
Εαν όχι θα το δεις στα (Loss of Signal), θα είσαι σίγουρος για πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης.

Έγινε ο έλεγχος αυτός από τον ΟΤΕΤΖΗ τεχνικό?
Έγινε μέτρηση στην πρίζα και στην εισαγωγή με analyzer?

Φιλικά

Hauriz
03-02-09, 01:53
παλικαρι μου να εισαι καλα για της συμβουλες , αλλα δεν με βοηθας ...πως να στο πω..πια δεν θέλω speedtouch....... θελω κατι καλύτερο....και ξέρω οτι υπάρχει ....για αυτο τον λόγο εγραψα ολο αυτο το κείμενο....anyway οποιος ξέρει ενα καλό rooter για σκληρη χρήση και ενσήρματο , ας με ενοχλήση!!!

να εισαι καλα για τον χρόνο σου!!!!:oneup:


Αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614020) σου κάνει???:p

nontasaggelis
03-02-09, 01:55
Τα Cisco αν και τα καλύτερα Router απαιτούν και καλής ποιότητας γραμμή. Με απόσταση 6-7km από το dslam δεν γνωρίζει κανένας πως θα αποδώσουν πάντως όχι καλύτερα από το Speedtouch 585v7

Eχω σε μια απο τις συνδεσεις μου Line Attenuation 56 με διαφορα router (siemens,linksys,philips)
Στην ιδια γραμμη τα speedtouch κατεβαζαν το Line Attenuation στο 50-51 και η γραμμη παρεμενε παρα πολυ σταθερη!
Με CISCO το Line Attenuation κατεβηκε στο 46 και η γραμμη ειναι α π ο λ υ τ α σταθερη!!!
Βεβαια παιζουν ιδιαιτερο ρολο και ο χαλκος και το dslam και οι καλωδιωσεις εσωτερικες και εξωτερικες,η γραμμη που σου δινει ο οτε.........!

kalicatzaros
03-02-09, 02:17
Για αυτό σου είπα ποιότητα γραμμής. Μπορεί να είσαι στα 300 μέτρα και να έχει πολύ θόρυβο μπορεί να είσαι στα 6km και η γραμμή να είναι πεντακάθαρη. Απλά τα SpeedTouch είναι σκυλιά παίζουν σχεδόν παντού και για αυτό τα προτιμάνε οι isp. Τυχαίο δεν είναι πάντως.

nontasaggelis
03-02-09, 02:24
Για αυτό σου είπα ποιότητα γραμμής. Μπορεί να είσαι στα 300 μέτρα και να έχει πολύ θόρυβο μπορεί να είσαι στα 6km και η γραμμή να είναι πεντακάθαρη. Απλά τα SpeedTouch είναι σκυλιά παίζουν σχεδόν παντού και για αυτό τα προτιμάνε οι isp. Τυχαίο δεν είναι πάντως.

Σωστα!Και να προσθεσω οτι ειναι και οικονομικα!

dee asteras
03-02-09, 04:52
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για της συμβουλές σας, βλέπω ότι έχετε μια τάση να υποστηρίζετε οι περισσότεροι το Speedtouch και καταλαβαίνω πως δεν είναι τυχαίο!!!!
Το καλύτερο rooter της Thomson είναι μου λέτε το 585v7, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκετε στο ‘εμπόριο’ ή τουλάχιστον δεν μπόρεσα να το βρω εγώ…λύση υπάρχει????

Όσο αφορά το φίλο που ασχολήθηκε λίγο ποιο έντονα, τον ευχαριστώ , για το τόσο ενδιαφέρον του, αλλά ωστόσο και όσο για τα χιλιόμετρα καλωδιακού δικτύου (ακόμα και εγώ που είμαι άσχετος) του λέω, ξέρω σίγουρα ότι σε ευθεία από τα κεντρικά μέχρι το σπίτι μου είναι πάνω από 5 χιλιόμετρα, (με το δίκτυο είναι λίγο παραπάνω) Επίσης ο ‘Μάστορας’ που ήρθε σπίτι μου, δεν τον συμφέρει να με δουλέψει , γιατί μια γειτονία είμαστε (που λέμε) αύριο θα με ξαναδεί και τι θα μου πει??? Ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας ήρθε σπίτι μόνο για dsl , έφερε μαζί του analyzer συχνοτήτων , μου μέτρησε την γραμμή και μετά το δίκτυο τηλεφώνων του σπιτιού, και επίσης (με όλο το σεβασμό,) γιατί πρέπει να απολογούμαι για τον μάστορα???? Ψάχνω να βρω μια λύση στο πρόβλημα μου απλά!!
Τα υπόλοιπα που μου γράφεις τα έχει κοιτάξει ο τεχνικός όπως σου είπα. Ο άνθρωπος μου είπε ότι πρέπει να πάρω ένα καλό rooter, και μάλιστα μου σύστησε το forum σας και το insomnia για να πάρω συμβουλές.

Αναμένω για όποιον έχει να μου πει – δώσει κάποια συμβουλή, σε σχέση με τα rooter. Πάντως αν το Speedtouch 585v7 είναι το καλύτερο, περιμένω να μου πείτε που θα το βρω, γιατί ένα γρήγορο search που έκανα δεν βρήκα που πωλείτε!!!

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον

utp
03-02-09, 05:13
Πηγαινε σε καποιο καταστημα forthnet και παρτο, στα 67 ευρω ειναι.Τα δινουν με το κιλο αυτο το καιρο.

athlion
03-02-09, 09:15
παλικαρι μου να εισαι καλα για της συμβουλες , αλλα δεν με βοηθας ...πως να στο πω..πια δεν θέλω speedtouch....... θελω κατι καλύτερο....και ξέρω οτι υπάρχει ....για αυτο τον λόγο εγραψα ολο αυτο το κείμενο....anyway οποιος ξέρει ενα καλό rooter για σκληρη χρήση και ενσήρματο , ας με ενοχλήση!!!

να εισαι καλα για τον χρόνο σου!!!!:oneup:

Ta speedtouch είναι από τα καλύτερα routers που παίζουν, δεν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο. Είχα ένα speedtouch όσο ήμουν συνδρομητής στη Vivodi και δεν μάσαγε τίποτα. Μετά το speedtouch έχω δοκιμάσει DLink, USRobotics, Baudtec, Philips, Siemens, you name it, δεν έχω δει σε καμία περίπτωση τη σταθερότητα που είχα με το Speedtouch (το οποίο κατά λάθος μου έσπασαν)... Και αν με ρωτάς γιατί πλεον δεν έχω speedtouch είναι γιατί κανείς δεν δίνει πλέον και όταν αγόρασα modem (γιατί νόμιζα ότι αυτό που μου είχε δώσει η Forthnet είχε πρόβλημα -- συγκρινόμενο με το Speedtouch) δεν μπορούσα να βρω πουθενά...

Τί πρόβλημα έχεις με το speedtouch; Αν μπορείς να βρεις, go for it με κλειστά τα μάτια!

dee asteras
03-02-09, 18:46
Ta speedtouch είναι από τα καλύτερα routers που παίζουν, δεν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο. Είχα ένα speedtouch όσο ήμουν συνδρομητής στη Vivodi και δεν μάσαγε τίποτα. Μετά το speedtouch έχω δοκιμάσει DLink, USRobotics, Baudtec, Philips, Siemens, you name it, δεν έχω δει σε καμία περίπτωση τη σταθερότητα που είχα με το Speedtouch (το οποίο κατά λάθος μου έσπασαν)... Και αν με ρωτάς γιατί πλεον δεν έχω speedtouch είναι γιατί κανείς δεν δίνει πλέον και όταν αγόρασα modem (γιατί νόμιζα ότι αυτό που μου είχε δώσει η Forthnet είχε πρόβλημα -- συγκρινόμενο με το Speedtouch) δεν μπορούσα να βρω πουθενά...

Τί πρόβλημα έχεις με το speedtouch; Αν μπορείς να βρεις, go for it με κλειστά τα μάτια!



Να είσαι καλα....θα ακολουθήσω την συμβουλή σου, οπως και των παιδιών, sorry , αλλα φένετε έπεσα στην περιπτωση να είμαι ο μοναδικός παραπονούμενος κάτοχος speedtouch....... αλλα καταφέρατε να μου αλλαξετε γνώμη!!!!

το μόνο που μένει είναι να βρώ που πουλάνε το speedtouch, ελπίζω στην Forthnet να το έχουνε!!!

ευχαριστώ για τον χρόνο σου!!!

Hauriz
03-02-09, 18:59
Στην Forthnet τα δίνου αβέρτα αν έχεις 67€...:p

kyriakos7
03-02-09, 19:01
πιστεύω τα αξίζει όμως τα λεφτά του ;)

Hauriz
03-02-09, 19:15
πιστεύω τα αξίζει όμως τα λεφτά του ;)
Ενοείται οτι τα αξίζει..Είπα εγώ το αντίθετο?Την Δευτέρα αγόρασα 1...
Απλά ήθελα να ενημερώσω για την τιμή...;)

agrelaphon
03-02-09, 19:41
Σύμφωνα με τα στατιστικά που παραθέτεις
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,0 / 43,0 η απόσταση σου είναι περίπου στα 3,3χιλ από το αστικό.
Σύμφωνα με την εμπειρία μου, θα μπορούσες άνετα να συγχρονίζεις και στα 4 - 4,5mb
χωρίς προβλήματα αποσυγχρονισμών.
Άρα το 5-6 χιλ ξέχνα το, μπούρδες σου έλεγε ο "μάστορας" :oneup:

To Output power δείχνει ότι ζορίζεται λίγο αλλά όχι σε βαθμό ανησυχίας.
Το SN Margin, έχει περιθώριο μεγάλο προς τα κάτω, και πάλι δείχνει ότι μπορεί να πάει και στα 4mb.
Κλείσε το Router και άνοιξε το πάλι ώστε να μηδενίσουν τα
Loss of Signal (Local/Remote): 563 / 0.
Μετά άρχισε να τσεκάρεις πότε συμβαίνουν οι αποσυνδέσεις.

Το πρόβλημα σου είναι σίγουρα καλωδιακό και πολύ πιθανόν να παρεμβάλλεται από κάτι κατά μήκος του βρόχου (είτε αυτό λέγεται καφάο, είτε εισαγωγή.

Στον κατανεμιτή της οικίας, έχεις μετρήσει στατιστικά?
Δηλαδή, μπορείς να βρείς το καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται στην είσοδο του σπιτιού και να συνδέσεις εκεί το Router?
Εαν ναι, βάλτο εκεί και παρατήρησε σε χρονικό ορίζοντα 1 ημέρας (εαν είναι δυνατόν), εαν κάνει και εκεί αποσυνδέσεις.
Εαν όχι θα το δεις στα (Loss of Signal), θα είσαι σίγουρος για πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης.

Έγινε ο έλεγχος αυτός από τον ΟΤΕΤΖΗ τεχνικό?
Έγινε μέτρηση στην πρίζα και στην εισαγωγή με analyzer?

Φιλικά

Σύμφωνα με την εμπειρία σου, θα ξέρεις να μας πεις φαντάζομαι και την διατομή του καλωδίου στο νησί του Αστέρα :oneup:

ubuntubu
03-02-09, 20:22
ADSL στα 11 χιλιόμετρα ;:hmm:
Ναι , με διατομή 1,2 ;)

kle500
03-02-09, 22:38
Σύμφωνα με την εμπειρία σου, θα ξέρεις να μας πεις φαντάζομαι και την διατομή του καλωδίου στο νησί του Αστέρα :oneup:
Παρακαλώ?
Θέλεις απάντηση στο ερώτημα σου?

@ ADSLgr.com All rights reserved.