PDA

Επιστροφή στο Forum : Panafonet.gr και Outlook



nuxx
02-02-09, 23:08
Καλησπερα παιδια.
Πηγα σε εναν ανθρωπο σημερα για να του φτιαξω wireless κτλ σπιτι του για την DSL που εχει, η οποια ειναι otenet.
Ολα καλα οπως δικτυο, wireless, shared folders internet, email στο outlook για το otenet mail που εχει.
Εχει ομως και ενα email σε panafonet.gr (πρωην vodafone) το οποιο ομως ισχυει κανονικα. Υπαρχει και υπηρεσια με webmail.

Το προβλημα:
Ο ανθρωπος εχει 2 PC, το ενα εχει DSL αρκετο καιρο και ολα καλα. To 2o PC το δουλευε με dial-up μονο και μονο για να βλεπει τα emails η γυναικα του μεσα απο outlook για ενα account xxx@panafonet.gr. Τωρα που του εβαλα wireless, λαμβανει emails κανονικα αλλα δεν μπορει να στειλει με τιποτα. Αμα ομως κανω disable το wireless ή την καρτα δικτυου και μπει κανονικα με dial-up ολα δουλευουν κανονικα!!!!
Πηρα 3 φορες το support της vodafone και ουτε αυτοι μπορεσαν να με βοηθησουν μετα απο 2-3 ωρες προσπαθειας, ξανα ρυθμισεις απο την αρχη κτλ....
Ηρθα σπιτι μου, εβαλα τα settings του ανθρωπου και παλι απο εδω που εχω forthnet παλι τα ιδια. Δεν μπορει να στειλει email με ΤΙΠΟΤΑ.....

Το error ειναι: The message could not be sent because one of the recipients was rejected by the server. The rejected e-mail address was 'xxx@gmail.com'. Subject 'sfsdf', Account: 'mail.vodafone.net.gr', Server: 'mail.vodafone.net.gr', Protocol: SMTP, Server Response: '550 5.7.1 Relaying not allowed: xxx@gmail.com', Port: 25, Secure(SSL): No, Server Error: 550, Error Number: 0x800CCC79

*εχω βαλει xxx στο email για privacy λογους

Επισης ουτε στο σπιτι του ανθρωπου, ουτε στο δικο μου μπορω να κανω ping στο mail.vodafone.net.gr. Ολο "timed out" Μου βγαζει.
Απο vodafone μου ειπαν πως κανουν ping κανονικα, πραγμα που ειλικρινα δεν πιστευω.....
Ας προσπαθησει καποιος να κανει ping να δουμε τι κανει...


Αν καποιος γνωριζει και μπορει να βοηθησει, καθε βοηθεια καλοδεχουμενη!!
Περιμενω ανυπομονετικα!
Ευχαριστω ;)

Simpleton
02-02-09, 23:16
Η DSL είναι από την Otenet; Δοκιμάσατε να βάλετε τον SMTP server της Otenet (mailgate.otenet.gr); Κάποιοι ISPs υποχρεώνουν τους πελάτες να περνούν από τον δικό τους server, όπου κι αν έχουν το e-mail τους. Επίσης, μπορεί να μην επιτρέπουν συνδέσεις στον mail server από δίκτυα άλλων εταιριών.

Αν υπάρχει δυνατότητα SSL από τον server της Vodafone, δοκιμάστε να το ενεργοποιήσετε.

nuxx
02-02-09, 23:24
Ευχαριστω για το γρηγορο reply!
Με τον τεχνικο (2-3 ωρες στο τηλεφωνο) καναμε τα παντα, SSL και ιστοριες για αγριους με κανενα αποτελεσμα.

Το φρικαλεο στην υποθεση ειναι οτι οταν μπαινω απο εκει με dial-up ολα δουλευουν κανονικα. Οταν κλεινω την dialup, και μπαινω με την DSL βγαζει το error που προανεφερα.

Αυτο το "Κάποιοι ISPs υποχρεώνουν τους πελάτες να περνούν από τον δικό τους server, όπου κι αν έχουν το e-mail τους." ισχυει? Mιας και δοκιμασα το gmail μου, το forthnet mail μου στο outlook και ολα ok. Αρα λογικα δεν θα επρεπε να δουλεψει και το vodafone κανονικα???

ariadgr
02-02-09, 23:25
Ευχαριστω για το γρηγορο reply!
Με τον τεχνικο (2-3 ωρες στο τηλεφωνο) καναμε τα παντα, SSL και ιστοριες για αγριους με κανενα αποτελεσμα.

Σου έγραψε παραπάνω ο Skaf:
Δοκιμάσατε να βάλετε τον SMTP server της Otenet (mailgate.otenet.gr); :hmm:

nuxx
02-02-09, 23:40
Λοιπον παιδια, εκτος του οτι ειστε πιο γρηγοροι απο το Support της Vodafone :rofl:
ηταν αυτο! Βεβαια τωρα δεν ειμαι στον ανθρωπο (που εχει otenet), αλλα εβαλα απο το σπιτι μου τον SMTP της Forthnet και ολα δουλεψαν μια χαρα!!!
Ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ παιδια!!! Ευχαριστω! :oneup:

*edit* ο Vodafone τεχνικος με εβαλε σε SSL κτλ, αλλα δε μου ειπε να βαλω τον SMTP του ISP και οχι της Vodafone.
Συγκεκριμενα μου τονιζε συνεχως πως αυτα επρεπε να ειναι ιδια το POP3 με το SMTP.....

Anyway, για αλλη μια φορα, ευχαριστω πολυ ;)

Simpleton
02-02-09, 23:43
Παρακαλώ :)

euri
02-02-09, 23:45
Ενεργοποιήστε την επιλογή "My server requires authentication" και δώστε τα απαραίτητα username/password για τον mail.vodafone.net.gr (παίζει και το παλιό mail.panafonet.gr).

ΥΓ. Το ότι δεν απαντάει στο ping δε σημαίνει κάτι ;)

player74
15-02-09, 14:33
πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, καθως κι εγω ειχα, και εχω αυτο το προβλημα οταν ειμαι εκτος. θα το δοκιμασω.
παντος απο πολυ παλια επικοινωνια που ειχα μου ειχανε πει απο την εξυπηρετηση πελτατων οτι πεζει η αποστολη μονο μεσα απο dsl vodafone.

@ ADSLgr.com All rights reserved.