PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο 39.04.67 firmware για 7140 από την ΑVΜ



Σελίδες : [1] 2 3

Dr.Sat
02-02-09, 23:10
Νέο firmware με ημερομηνία 28/01/2009 για 7140 από την AVM.

New Features:
NEW integrated answering-machine, recorded calls can (optionally) be forwarded via email
NEW integrated fax-machine, recieves incoming faxes and forwards them via email
NEW USB remote connection, access USB devices from the local network
NEW Wake on LAN. Wakeup your computers from the webinterface of your FRITZ!Box

Με εκτίμηση

Τα πάντα για την δορυφορική και επίγεια τηλεόραση στο www.sat.gr , www.dvbt.gr , www.ipnews.gr

nassospr
03-02-09, 00:43
Απίστευτες αλλαγές.
Αισθάνομαι σαν να άλλαξα ρούτερ.
Να το παρακολουθήσουμε να δούμε αν δουλεύει και σωστά.

africa_twin
03-02-09, 17:10
Απίστευτες αλλαγές.
Αισθάνομαι σαν να άλλαξα ρούτερ.
Να το παρακολουθήσουμε να δούμε αν δουλεύει και σωστά.

Ακριβώς όπως το λες σαν να αλλάξαμε router!
Γι αυτό άργησε η AVM! :oneup:
Αρχίζω το ψάξιμο... ελπίζω όλα να είναι ok ...

Κι όπως βλέπουμε υπάρχουν όχι και λίγες αλλαγές!!!

Changes in 39.04.67:
- DSL: improved DSL-driver for better interoperability
- Internet: improved routing performance; possiblity to define custom prioritization rules for applications or computers
- USB Host: NEW! USB-network storage; USB-memory or USB-harddrives connected to your FRITZ!Box can be used in the local network (SMB)
- USB Host: NEW! USB devices connected to the FRITZ!Box can now be forwarded to a computer in the network, allows the use of printers or even scanners on every computer in your local network
- USB Host: NEW! FRITZ!Musikbox - share music-files from a usb device with compatible devices in your local network (UPnP-AV)
- System: support for Wake on LAN via new and improved network-overview
- System: HTTPS-remote access with individual certificates
- System: NEW! Assistant for a simplified installation
- System: NEW! Notification if no password for the webinterface has been configured
- System: NEW! push-service; schedule regular status reports via email
- System: NEW! Eventlog now documents access or changes in the userinface if password is activated
- Telephony: NEW! integrated answering-machine, records incoming calls and forwards recording via email
- Telephony: NEW integrated fax-machine, recieve faxes without the need of a dedicated fax-machine and (optionally) forward them via email
- Telephony: Setup of telephony-devices has been optimised
- Telephony: improved fax interoperability
- Telephony: simplified possiblity to block anonymous calls
- Telephony: added snooze to alarm function
- WLAN: WDS (Wireless Distribution System) improved
- WLAN: improved WLAN-monitor

Dr.Sat
03-02-09, 21:45
Είναι ένα πραγματικό upgrade για αυτό το τόσο καλό modem. Ήδη παρατηρώ μεγαλύτερη ταχύτητα στο κλείδωμα με το DSLAM στην δική μου περίπτωση.

Με εκτίμηση προς όλους

grgz
04-02-09, 01:29
Κυριολεκτικά έγινε άλλο ρούτερ!!!

Όχι ότι δεν ήταν ήδη καλό βέβαια...:p

Μένει να δούμε και τη σταθερότητα αν και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.;)

manoskon
04-02-09, 09:16
Και απο που το κατεβάζουμε ρε παιδιά, απο το site της AVM το international ή το ελληνικό.
Θα πρέπει φυσικά μετά να περαστούν και οι ρυθμίσεις για την τηλεφωνία έτσι?

nekronomikon
04-02-09, 11:42
απο εδω http://www.avm.de/en/frame/frame.php?destination=http%3A%2F%2Fwebgw.avm.de%2Fdownload%2FUpdateNews_en.jsp%3Flang%3Den

africa_twin
04-02-09, 12:34
Θα πρέπει φυσικά μετά να περαστούν και οι ρυθμίσεις για την τηλεφωνία έτσι?
Όχι δεν αλλάζει τίποτα μετά το update! ;)

nekronomikon
04-02-09, 14:11
βοηθεια περασα το καινουριο firmware για fritz 7140 και τα επεξε το modem.αναβοσβηνουν τα λαμπακια και δεν μπορω να το επαναφερω. δεν ανοιγει καν για να κανω ρεσταρ .τι κανω?

igna
04-02-09, 16:01
βοηθεια περασα το καινουριο firmware για fritz 7140 και τα επεξε το modem.αναβοσβηνουν τα λαμπακια και δεν μπορω να το επαναφερω. δεν ανοιγει καν για να κανω ρεσταρ .τι κανω?

κατεβάζεις από το ftp-site της AVM αυτό το recover-image.exe (για AnnexA/PSTN) (ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzbox.fon_wlan_7140/x_misc/english/annex_a/FRITZ.Box_Fon_WLAN_7140.AnnexA.en.04.67.recover-image.exe) και το τρέχεις. Ακολουθείς τις οδηγίες του recover για το πότε πρέπει να συνδέσεις το fritz στο ρεύμα. Καλό είναι να έχεις σταθερό IP στον υπολογιστή σου κατά την διάρκεια της διαδικασίας (π.χ. 192.168.178.4)

Αν δε δουλέψει με το πρώτο μην απογοητεύεσαι. Δοκίμασε μέχρι και 5-6 φορές από την αρχή. Κάνε την σύνδεση με κοντό και αξιόπιστο cat5e (π.χ. το κόκκινο καλώδιο που ήταν στο κουτί του fritz).

georgep138
04-02-09, 17:57
Μετά την τελευταία αναβάθμιση στο νέο firmware 39.04.67 ,
το ενσωματωμένο fax που έχει ,
το κατάφερε κανένας να δουλεύει ?
Περιμένω απάντηση και ευχαριστώ.

nekronomikon
04-02-09, 18:24
πηρα τη hol και μου ειπαν οτι μαλλον χαλασε το ρουτερ και θα μου στηλουν αλλο

georgep138
04-02-09, 19:09
πηρα τη hol και μου ειπαν οτι μαλλον χαλασε το ρουτερ και θα μου στηλουν αλλο

Για ποιό θέμα πήρες την HOL ; Τι πρόβλημα είχες και σου είπαν ότι χάλασε ;

nekronomikon
04-02-09, 21:28
εκανα αυτο που ειπες igna . με ζορισε πολυ αλλα δεχτηκε το καινουριο firmware. μονο πoυ ειμαι χωρις τηλεφωνο και περιμενω τις ρυθμiσεις τηλεφωνιας απο hol.

friend
04-02-09, 21:48
Επειδή δεν έχω τηλεφωνία και δεν με ενδιαφέρουν οι αλλαγές για fax/τηλεφωνητή κλπ. μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να μου πει αν καρφώσεις στη USB έναν εξωτερικό σκληρό εξακολουθεί να πρέπει να είναι σε FAT32 ή δέχεται πλέο και NTFS;

chris01
05-02-09, 11:20
Μετά την τελευταία αναβάθμιση στο νέο firmware 39.04.67 ,
το ενσωματωμένο fax που έχει ,
το κατάφερε κανένας να δουλεύει ?
Περιμένω απάντηση και ευχαριστώ.

Δυστυχώς δε φαίνεται να δουλεύει. Κατάφερε κανένας τίποτα;

Giorgis1
05-02-09, 17:02
Κάνεις integrated το φαξ στην line 1, πας internet telephony – advanced settings – και κάτω κατω ξετικαρης το Fax transmission also with T.38, και όλα καλά – δουλεύουν τα πάντα.

chris01
05-02-09, 18:53
Κάνεις integrated το φαξ στην line 1, πας internet telephony – advanced settings – και κάτω κατω ξετικαρης το Fax transmission also with T.38, και όλα καλά – δουλεύουν τα πάντα.

Περίεργο, τα ίδια έκανα κι εγώ και δε δουλεύει (χτυπάει και δεν απαντά το internal fax του fritz). Θα δοκιμάσω ένα reboot και αύριο ξανά test.

P.S. Τα τηλέφωνα και τα δύο τα έχω "React to all numbers". Δε νομίζω να παίζει κανένα ρόλο.

jacobgr
05-02-09, 18:56
Επειδή δεν έχω τηλεφωνία και δεν με ενδιαφέρουν οι αλλαγές για fax/τηλεφωνητή κλπ. μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να μου πει αν καρφώσεις στη USB έναν εξωτερικό σκληρό εξακολουθεί να πρέπει να είναι σε FAT32 ή δέχεται πλέο και NTFS;

:down: Μόνο FAT32 δυστυχώς...

extasy
05-02-09, 19:01
Αφότου πέρασα το καινούργιο firmware, δε μπορώ να μπω με Remote Access, ούτε με την ip μου είτε μέσω Dynamic DNS.
Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;
http://img11.imageshack.us/img11/5836/remoteaccessproblemkn6.jpg

jacobgr
05-02-09, 19:03
Το ανανεώσαν τόσο πολύ που ξαναπερνάει τις παιδικές του ασθένειες.... :lol:

chris01
05-02-09, 19:04
Αφότου πέρασα το καινούργιο firmware, δε μπορώ να μπω με Remote Access, ούτε με την ip μου είτε μέσω Dynamic DNS. Συγκεκριμένα, βγάζει το εξής μήνυμα:
http://img11.imageshack.us/my.php?image=remoteaccessproblemkn6.jpg
Έχεις κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Είχα πρόβλημα κι εγώ αλλά με ένα reboot έστρωσε.

extasy
05-02-09, 19:20
Όντως, με μία επανεκκίνηση έφτιαξε. Απλά τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι γιατί με κάθε επανεκκίνηση χάνω περί τα 300 kBit. Σήμερα με το update και το θέμα με το Remote Access, έχασα 600 kBit. Άτιμο firmware :cry:

chris01
05-02-09, 21:07
Όντως, με μία επανεκκίνηση έφτιαξε. Απλά τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι γιατί με κάθε επανεκκίνηση χάνω περί τα 300 kBit. Σήμερα με το update και το θέμα με το Remote Access, έχασα 600 kBit. Άτιμο firmware :cry:

Μπορεί αν κάνεις restart το πρωί να τα ξαναπάρεις πίσω τα χαμένα bits. Τουλάχιστο σε μένα έτσι συμβαίνει (προφανώς ποιο "άδειες" οι γραμμές). Ας ελπίσουμε ότι το restart θα λύσει και το πρόβλημα με το Fax.

pitsinis7
05-02-09, 23:25
πραγματικα τρομερες αλλαγες στην γραμμη μου...και πολυ ωραιο το νεο interface....:oneup:

chris01
06-02-09, 10:57
Επανέρχομαι στο θέμα λήψης FAX. Ό,τι και να έκανα εστάθη αδύνατο να λειτουργήσει. Δοκίμασα μάλιστα να αντιστοιχίσω και τις δύο τηλεφωνικές συσκευές στο ίδιο Line1 για να αφήσω τη Line2 ελεύθερη και να αντιστοιχίσω εκεί το FAX, αλλά τίποτα.

Θα ήθελα ο φίλος που το έχει καταφέρει, ή όποιος άλλος, να μας δώσει λεπτομέρειες για τα settings στα "Telephony devices".

georgep138
06-02-09, 16:41
Κάνεις integrated το φαξ στην line 1, πας internet telephony – advanced settings – και κάτω κατω ξετικαρης το Fax transmission also with T.38, και όλα καλά – δουλεύουν τα πάντα.

Το θέμα για το οποίο ζήτησα βοήθεια προηγουμένως είναι να μας βοηθήσει κάποιος ,
αν κατάφερε να χρησημοποιήσει την integrated δυνατότητα να παίρνει το FRITZ τα FAX
και να τα στέλνει με e-mail ή/και να τα αποθηκεύει στο USB.

Αυτό που γράφει ο συνάδελφος παραπάνω (αν κατάλαβα καλά) είναι να έχεις συνδέσει
συσκευή FAX στο Line 1

Εγώ ζητάω βοήθεια για να χρησιμοποιούμε το FRITZ 7140 με το τελευταίο firmware χωρίς νά έχουμε συνδεδεμένη συσκευή FAX !

chris01
06-02-09, 16:46
Το θέμα για το οποίο ζήτησα βοήθεια προηγουμένως είναι να μας βοηθήσει κάποιος ,
αν κατάφερε να χρησημοποιήσει την integrated δυνατότητα να παίρνει το FRITZ τα FAX
και να τα στέλνει με e-mail ή/και να τα αποθηκεύει στο USB.

Αυτό που γράφει ο συνάδελφος παραπάνω (αν κατάλαβα καλά) είναι να έχεις συνδέσει
συσκευή FAX στο Line 1

Εγώ ζητάω βοήθεια για να χρησιμοποιούμε το FRITZ 7140 με το τελευταίο firmware χωρίς νά έχουμε συνδεδεμένη συσκευή FAX !

Αν έλεγε για συσκευή FAX τότε λάθος κατάλαβα κι εγώ. Εννούμε την integrated δυνατότητα με το νέο firmware που από ό,τι φαίνεται δεν παίζει

Giorgis1
06-02-09, 23:33
Αν έλεγε για συσκευή FAX τότε λάθος κατάλαβα κι εγώ. Εννούμε την integrated δυνατότητα με το νέο firmware που από ό,τι φαίνεται δεν παίζει

Πιο πάνω έγραφα για το ενσωματωμένο φαξ μέσο software, oταν έγραψα το πιο πάνω ποστ δεν είχα τσεκάρει τα τηλέφωνα, στο φαξ το είχα react to line 1 αλλά έτσι δεν είχα τηλέφωνο, όποιος καλούσε άκουγε τόνο φαξ δηλαδή η γραμμή 1 ήταν φαξ μόνο – αλλά σαν φαξ όλα οκ σου στέλνει email σε pdf .

Τώρα το γύρισα στην δεύτερη γραμμή (αφού έχω νούμερο 213… από double play), οπότε το 213 το έχω φαξ. Φαίνεται ότι δεν παίρνε χαμπάρι εάν είναι φαξ η όχι και πρέπει για να δουλέψει να το κολλήσεις σε νούμερο…

chris01
07-02-09, 00:58
Πιο πάνω έγραφα για το ενσωματωμένο φαξ μέσο software, oταν έγραψα το πιο πάνω ποστ δεν είχα τσεκάρει τα τηλέφωνα, στο φαξ το είχα react to line 1 αλλά έτσι δεν είχα τηλέφωνο, όποιος καλούσε άκουγε τόνο φαξ δηλαδή η γραμμή 1 ήταν φαξ μόνο – αλλά σαν φαξ όλα οκ σου στέλνει email σε pdf .

Τώρα το γύρισα στην δεύτερη γραμμή (αφού έχω νούμερο 213… από double play), οπότε το 213 το έχω φαξ. Φαίνεται ότι δεν παίρνε χαμπάρι εάν είναι φαξ η όχι και πρέπει για να δουλέψει να το κολλήσεις σε νούμερο…

Αυτά που λες τα έχω κάνει. Έκανα delete μάλιστα το Fon2 και αντιστοίχισα το FAX στο Line2, αλλά τίποτα. Το ενσωματωμένο FAX δεν απαντάει. Στο telephony devices δηλαδή έχεις δηλώσει δύο τηλέφωνα και ένα (integrated) FAX και παίζει;

georgep138
07-02-09, 02:40
Πιο πάνω έγραφα για το ενσωματωμένο φαξ μέσο software, oταν έγραψα το πιο πάνω ποστ δεν είχα τσεκάρει τα τηλέφωνα, στο φαξ το είχα react to line 1 αλλά έτσι δεν είχα τηλέφωνο, όποιος καλούσε άκουγε τόνο φαξ δηλαδή η γραμμή 1 ήταν φαξ μόνο – αλλά σαν φαξ όλα οκ σου στέλνει email σε pdf .

Τώρα το γύρισα στην δεύτερη γραμμή (αφού έχω νούμερο 213… από double play), οπότε το 213 το έχω φαξ. Φαίνεται ότι δεν παίρνε χαμπάρι εάν είναι φαξ η όχι και πρέπει για να δουλέψει να το κολλήσεις σε νούμερο…

Τι εννοείς "να το κολλήσεις σε νούμερο" ?

Giorgis1
07-02-09, 11:20
Τι εννοείς "να το κολλήσεις σε νούμερο" ?

Μπερδεύτηκα και εγώ λοιπών, όταν λέω line 1 – 2 και να το κολλήσεις σε γραμμή, δεν εννοώ τις line 1 + 2 σαν έξοδο για να συνδέσεις συσκευή τηλεφώνου, αλλά σαν ίντερνετ γραμμές τηλεφωνίας (έχω voip DP).

nekronomikon
07-02-09, 12:19
εγω πηρα τη hol και με ξαναγυρησαν στο προιγουμενο firmware γιατι το .67 ειναι λεει πολυ καινουριο και δεν εχουν κανει ακομη τις ρυθμησεις για hol.βγαλτε συμπερασματα :whistle:

kostas314
07-02-09, 12:32
Επειδή δεν έχω τηλεφωνία και δεν με ενδιαφέρουν οι αλλαγές για fax/τηλεφωνητή κλπ. μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να μου πει αν καρφώσεις στη USB έναν εξωτερικό σκληρό εξακολουθεί να πρέπει να είναι σε FAT32 ή δέχεται πλέο και NTFS;

εγω έχω έναν δίσκο με 2 partition εναν fat32 και ένα ntfs.
λοιπόν για να το βλέπουν όλα τα pc όλους τους δίσκους ακόμα και τους ntfs.

θα πρέπει να τσεκάρεις την επιλόγη Enable the USB remote connection στη usb καρτέλα έπειτα να του πείς έχω βάλει δίσκο.
Στα pc σου εγκαθιστάς το fritzbox-usb-fernanschluss.
Βέβαια όταν ειναι σε USB remote connection βλέπεις τους δίσκους σαν network drives και οποιαδήποτε άλλη λειτουργία τους πχ ftp server που δουλεύω εγώ χάνεται...

ελπίζω να βοήθησα.

σε εμένα το update δούλεψε περίφημα, συγχρονίζει στις ίδιες ταχύτητες με το dslam ενώ δεν έχασα καμία ρύθμιση.

προσπαθώ να κάνω να δουλέψει το answering machine και να γράφει τα μυνήματα στον δίσκο που είναι πάνω στο usb.
έχει καταφέρει κανένας τίποτα?

extasy
07-02-09, 14:19
εγω έχω έναν δίσκο με 2 partition εναν fat32 και ένα ntfs.
λοιπόν για να το βλέπουν όλα τα pc όλους τους δίσκους ακόμα και τους ntfs.

θα πρέπει να τσεκάρεις την επιλόγη Enable the USB remote connection στη usb καρτέλα έπειτα να του πείς έχω βάλει δίσκο.
Στα pc σου εγκαθιστάς το fritzbox-usb-fernanschluss.
Βέβαια όταν ειναι σε USB remote connection βλέπεις τους δίσκους σαν network drives και οποιαδήποτε άλλη λειτουργία τους πχ ftp server που δουλεύω εγώ χάνεται...

ελπίζω να βοήθησα.

σε εμένα το update δούλεψε περίφημα, συγχρονίζει στις ίδιες ταχύτητες με το dslam ενώ δεν έχασα καμία ρύθμιση.

προσπαθώ να κάνω να δουλέψει το answering machine και να γράφει τα μυνήματα στον δίσκο που είναι πάνω στο usb.
έχει καταφέρει κανένας τίποτα?

Για τον τηλεφωνητή, πηγαίνεις στη καρτέλα Telephony Devices-Configure New Device και προσθέτεις τον τηλεφωνητή. Μπορείς να ορίσεις σε ποιες κλήσεις θες να βγαίνει (αν δε θες για όλες), μετά από πόση ώρα θα βγαίνει, πόση ώρα θα ηχογραφεί, ακόμα και να σου στείλει την ηχογράφηση σε e-mail ή όπως είπες, να την αποθηκεύσει στο usb. Πληκτρολογώντας **600 στο τηλέφωνο, μπαίνεις στο μενού του τηλεφωνητή όπου μπορείς να ακούς τα μηνύματα αλλά και να ηχογραφήσεις δικό σου χαιρετισμό. Όλα αυτά τα δοκίμασα και δουλεύουν μια χαρά. Απλά το format αποθήκευσης των αρχείων στο usb είναι λίγο περίεργο.

chris01
07-02-09, 14:54
Μπερδεύτηκα και εγώ λοιπών, όταν λέω line 1 – 2 και να το κολλήσεις σε γραμμή, δεν εννοώ τις line 1 + 2 σαν έξοδο για να συνδέσεις συσκευή τηλεφώνου, αλλά σαν ίντερνετ γραμμές τηλεφωνίας (έχω voip DP).

Προς το παρόν φαίνεται να είσαι ο μόνος που κατάφερες να σου δουλέψει το εσωτερικό FAX. Μπορείς να κάνεις attach ένα screenshot της επιλογής "Telephony Devices";

Γιατί φαίνεται ότι με τα ίδια settings μόνο σε σένα δουλεύει.

georgep138
07-02-09, 17:06
Κατάφερα να δουλεύει το integrated fax μόνο με τα σταθερά νούμερα του ΟΤΕ.
settings
telephony
telephony devices
configure new device
fax reception
Συμπληρώνουμε και next
Συμπληρώνουμε και next
Apply
Οταν στα παραπάνω αντί για αριθμό του ΟΤΕ
βάλω αριθμό VoIP δεν δουλεύει.

Παρακαλώ αν κάποιος τα κατάφερε ας μας πεί με ποιόν τρόπο.

chris01
07-02-09, 18:29
Κατάφερα να δουλεύει το integrated fax μόνο με τα σταθερά νούμερα του ΟΤΕ.
settings
telephony
telephony devices
configure new device
fax reception
Συμπληρώνουμε και next
Συμπληρώνουμε και next
Apply
Οταν στα παραπάνω αντί για αριθμό του ΟΤΕ
βάλω αριθμό VoIP δεν δουλεύει.

Παρακαλώ αν κάποιος τα κατάφερε ας μας πεί με ποιόν τρόπο.

Τι εννοείς αριθμό του ΟΤΕ; Είσαι σε Shared LLU και όχι σε Double play;

georgep138
07-02-09, 18:56
Τι εννοείς αριθμό του ΟΤΕ; Είσαι σε Shared LLU και όχι σε Double play;


Είμαι σε Shared LLU σε γραμμή ISDN και όχι σε Double play

chris01
07-02-09, 19:01
Είμαι σε Shared LLU σε γραμμή ISDN και όχι σε Double play

Ο φίλος πιο πάνω πάντως έχει Double Play. Περιμένουμε λεπτομέρειες.

and64
09-02-09, 00:09
To πέρασα και εγώ το fw στο 7140 και είναι πολύ καλό! Λίγο καλύτερος συγχρονισμός απ'οτι συνήθως + τηλεφωνητής + πολύ πιο ωραίο interface.

Αυτό που δεν μπορώ να βρω ειναι από που ενεργοποιώ το busy on busy και διαχειρίζομαι τελοσπάντων το call waiting κλπ. Εχω ενεργοποιήσει τα expert settings αλλά και πάλι δεν το βρίσκω! :confused:

Ξέρει κανείς τίποτα;:what:

manoskon
09-02-09, 12:51
Μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά, αν μετά την αναβάθμιση στο καινούργιο sw χρειάζεται να περαστούν οι ρυθμίσεις τηλεφωνίας?
Αυτό γιατί κάποιοι το αναφέρουν ότι δημιουργήθηκε πρόβλημα.Είναι όντως έτσι?
Επίσης υπάρχουν οδηγίες για το πως γίνεται το update?:rtfm:

chris01
09-02-09, 13:03
Μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά, αν μετά την αναβάθμιση στο καινούργιο sw χρειάζεται να περαστούν οι ρυθμίσεις τηλεφωνίας?
Αυτό γιατί κάποιοι το αναφέρουν ότι δημιουργήθηκε πρόβλημα.Είναι όντως έτσι?
Επίσης υπάρχουν οδηγίες για το πως γίνεται το update?:rtfm:

Όχι δεν χάνονται οι ρυθμίσεις τηλεφωνίας.

and64
09-02-09, 13:28
Μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά, αν μετά την αναβάθμιση στο καινούργιο sw χρειάζεται να περαστούν οι ρυθμίσεις τηλεφωνίας?
Αυτό γιατί κάποιοι το αναφέρουν ότι δημιουργήθηκε πρόβλημα.Είναι όντως έτσι?
Επίσης υπάρχουν οδηγίες για το πως γίνεται το update?:rtfm:

Ούτε σε μένα χάθηκαν!

Για το update κατεβάζεις το αρχείο από εδώ (http://www.avm.de/en/frame/frame.php?destination=http%3A%2F%2Fwebgw.avm.de%2Fdownload%2FDownload_en.jsp%3Flang%3Den%26preferlang%3Den%26os%3Dwinxp% 26product%3DFRITZ%21Box+Fon+WLAN+7140+Annex%26category%3Dfritzbox) (προσοχή στο να διαλέξεις το σωστό αρχείο annex a ή b ανάλογα με τη γραμμή σου) και αφού το αποθηκεύσεις πχ στο desktop μπαίνεις στο interface του fritz και πας Settings, system, firmware update πατάς browse και δίνεις το path. Μετά πατας update και περιμένεις...:)

manoskon
09-02-09, 14:51
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, θα το δοκιμάσω.
Μια τελευταία ερώτηση.Μόλις ολοκληρωθεί το update προφανώς κάνει reboot το fritz, έτσι?
Πολύ ωραία, έχει δει λοιπόν κανείς διαφορά και στην ταχύτητα που συγχρονίζει ή στο αν είναι τώρα πιο σταθερή η γραμμή του.
Εγώ κάθε φορά που για κάποιο λόγο θα κάνει reboot το ρούτερ κλειδώνω και σε διαφορετική ταχύτητα, συνήθως προς τα κάτω.Γιατί?:hmm:

and64
09-02-09, 16:01
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, θα το δοκιμάσω.
Μια τελευταία ερώτηση.Μόλις ολοκληρωθεί το update προφανώς κάνει reboot το fritz, έτσι?
Πολύ ωραία, έχει δει λοιπόν κανείς διαφορά και στην ταχύτητα που συγχρονίζει ή στο αν είναι τώρα πιο σταθερή η γραμμή του.
Εγώ κάθε φορά που για κάποιο λόγο θα κάνει reboot το ρούτερ κλειδώνω και σε διαφορετική ταχύτητα, συνήθως προς τα κάτω.Γιατί?:hmm:

Ναι θα σταματήσει να αναβοσβήνει το info θα σβήσουν και τα άλλα που σε μένα ειχαν ανάψει και θα κάνει reboot. Σε μένα ο συγχρονισμός βελτιώθηκε κάπως αν και εχω κάνει μόνο 2 reboot μέχρι στιγμής...

Γενικά δείχνει σαφώς βελτιωμένο!!

georgep138
09-02-09, 16:27
Για τον τηλεφωνητή, πηγαίνεις στη καρτέλα Telephony Devices-Configure New Device και προσθέτεις τον τηλεφωνητή. Μπορείς να ορίσεις σε ποιες κλήσεις θες να βγαίνει (αν δε θες για όλες), μετά από πόση ώρα θα βγαίνει, πόση ώρα θα ηχογραφεί, ακόμα και να σου στείλει την ηχογράφηση σε e-mail ή όπως είπες, να την αποθηκεύσει στο usb. Πληκτρολογώντας **600 στο τηλέφωνο, μπαίνεις στο μενού του τηλεφωνητή όπου μπορείς να ακούς τα μηνύματα αλλά και να ηχογραφήσεις δικό σου χαιρετισμό. Όλα αυτά τα δοκίμασα και δουλεύουν μια χαρά. Απλά το format αποθήκευσης των αρχείων στο usb είναι λίγο περίεργο.

Σας παρακαλώ βοηθήστε μας , πως μπορούμε να ακούσουμε τα μηνήματα από τα windows ? Αν κατάλαβα καλά είναι rec.o.ooo, rec.o.oo1 τι μορφή ήχου είναι ?
Θέλουν καμιά μετατροπή ? Ευχαριστώ

manoskon
09-02-09, 23:48
Ναι θα σταματήσει να αναβοσβήνει το info θα σβήσουν και τα άλλα που σε μένα ειχαν ανάψει και θα κάνει reboot. Σε μένα ο συγχρονισμός βελτιώθηκε κάπως αν και εχω κάνει μόνο 2 reboot μέχρι στιγμής...

Γενικά δείχνει σαφώς βελτιωμένο!!

Όταν λες βελτιώθηκε ο συγχρονισμός τι εννοείς?
Δώσε μου στοιχεία για να καταλάβω!
Δείχνει σαφώς βελτιωμένο σε τι?...!

and64
10-02-09, 01:03
Όταν λες βελτιώθηκε ο συγχρονισμός τι εννοείς?
Δώσε μου στοιχεία για να καταλάβω!
Δείχνει σαφώς βελτιωμένο σε τι?...!

Οταν λέω βελτίωση εννοώ οτι από 12800 - 13100 που συγχρόνιζα max και ελάχιστες φορές, συγχρονίζω 13500 τουλάχιστον είδα και 14κατι κάποια στιγμή αλλά ξαναλέω εχω κάνει 3-4 reboot μέχρι στιγμής. Εξάρτάται και από την ώρα που θα γίνουν;)

Σαφώς βελτιωμένο είναι το Interface, εχει βελτιωθει το monitor του wlan το οποίο απέκτησε και auto στην εκπεμπόμενη ισχύ ανάλογα με τις ανάγκες, μπήκε τηλεφωνητής και γενικά εχουν προστεθεί και άλλες επιλογές...

Δες και μερικά screenshot (ειναι το πρώτο reboot και ήδη εχει πάει 13180;)):

51410
51411
51412
51413

Giorgis1
10-02-09, 09:22
Ο φίλος πιο πάνω πάντως έχει Double Play. Περιμένουμε λεπτομέρειες.

Το φαξ είναι ενσωματωμένο στον τηλεφωνητή, οπότε πρέπει να αφήσεις το τηλ να χτυπάει μέχρι να μπει ο τηλεφωνητής, όταν μπει ο τηλεφωνητής (ακούσεις το μήνυμα) τότε –ο τηλεφωνητής μπορεί να αναγνωρίσει εάν είναι φαξ η φωνή

@ ADSLgr.com All rights reserved.