PDA

Επιστροφή στο Forum : Co-location



al0000
07-12-05, 21:35
Γεια σε όλους!

Εχω αυτή τη στιγμή νοικιάσει server σε μεγάλη εταιρία hosting στην Αμερική. Είναι πάνω σε 100mbit switch.

Θα ήθελα όμως να έχω το server εδώ Ελλάδα, κυρίως λόγο του ότι θα μπορώ να έχω μεγαλύτερο έλενχο στο μηχάνημα.

---

Κοίταγα τα co-location της Forthnet, και κάτι δεν μου πάει καλα...
Είναι δυνατόν να δείνουν 64kbps co-location, με 220ευρώ?
Είναι γενικά δυνατόν να δίνουν 64kbps γραμμή? Υπάρχει περίπτωση να στήσεις web server με τόσο λίγο bandwidth? Πλάκα μας κάνουν? :)

Δηλαδή για να έχω μία 10mbit πόσα πρεπει να πληρώνω? 450.000euro/μήνα?

Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

Ευχαριστώ

EvilHawk
07-12-05, 22:02
Δυστυχώς δεν σου ξεφεύγει τίποτα, αυτή είναι η πραγματικότητα στην Ελλάδα!

al0000
07-12-05, 22:23
Οκ παίδες, τρομέρο.

ΔΙΑΦΟΡΑ:

-> Στην αμερική πληρώνω 150euro/μήνα για μηχάνημα (server) και 100mbit γραμμή (μέχρι 1500gb/μήνα).

-> Στην Ελλάδα μου ζητάνε 220euro + ΦΠΑ για να βάλω δικό μου μηχάνημα στο datacenter τους, σε 64kbit γραμμή.



...?

EvilHawk
07-12-05, 22:29
Γιατί σε προβληματίζει? Τι μεγαλύτερο έλεγχο μπορείς να έχεις άν το μηχάνημα είναι στην Ελλάδα απο το να είναι στην Αμερική? Διάλεξε ένα server με τίς προδιαγραφες που σου ταιριάζουν στην Αμερική και αστους να ζητούν τα τρελλά νούμερα που θέλουν! ;)

wintech2003
07-12-05, 23:24
Το θέμα ειναι αν χρειάζεσαι τα 100Mbps ή αν σε καλύπτει και κατι λιγότερο.

Το adslgr.com για παράδειγμα με 13.000.000 pageviews τον μήνα, αρκείται και σε μια 1Mbps γραμμή.

Συνήθως πάντως να ξέρεις οτι οι τιμές στην Ελλάδα ειναι αντίστοιχες των μισθωμενων κυκλωμάτων (ουσιαστικά δηλαδή ειναι σαν να σου λενε οτι για τον server σου δεσμευουν ενα συγκεκριμένο bandwidth και αρα το τιμολογουν σαν μισθωμένο κύκλωμα πάνω στον server σου).

Αν πάντως σε ενδιαφέρει κατι οικονομικότερο (μην περιμένεις όμως τιμές και bandwidth Αμερικής) επικοινωνησε μαζί μου με pm, ισως μπορώ να βρώ κατι για σενα.

chatasos
08-12-05, 08:05
Συνήθως τα 64kbps αναφέρονται στη μέση ταχύτητα. 100mbps πρέπει να είναι η σύνδεση που σου δίνουν.

al0000
09-12-05, 21:41
Το site που τρέχει στο server τώρα δέχεται λίγο πιο κάτω από τη κίνηση του adslgr.com

Δεν με προβληματίζει τόσο το bandwidth. 100mbit είναι όντως υπερ-αρκετα.

Απλά όσο να ναι, είναι άλλο να στήσεις ένα δίκο σου (γουρούνι) μηνάνημα έτσι όπως θέλεις και να τους το πας στο datacenter τους (στο οποίο απ' ότι ξέρω μπορείς να έχεις πρόσβαση σε περίπτωση προβήματος), και άλλο να είναι το μηνάνημα σου 20.000 χιλιόμετρα μακρια :)

Πάλι καλά που η εταιρία που έχω το μηχάνημα δίνει KVM, με έχει σώσει άπειρες φορές.

chatasos μπορεί να έχεις και δίκιο. αλλά και πάλι δε με καλύπτουν τα πακέτα της FORTHnet, γίατί έχω πολύ περισσότερο συνολικό bandwidth/μήνα (GB).

Thanks σε όλους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.