PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις μόντεμ και προβλήματα...



serfistas1
03-02-09, 21:25
Εχω εδώ και 2,5 χρόνια το speedtouch και φυσικά σύνδεση connx απο τον ΟΤΕ. Μετά την αναβαθμιση της γραμμής απο 2άρα σε 8αρα όλα ήταν σχετικά καλά. Ομως εχω αποσυνδέσεις δείχνοντας ότι το λαμπακι του Ιντερνετ να γινεται πορτοκαλι, άρα διακόπτεται η σύνδεση με τον πάροχο. Ιδίως σε άσχετες ώρες, μπορει να περάσουν 2-3 ημέρες χωρίς πρόβλημα. Το μόντεμ λόγω δουλειάς ειναι ανοικτό όλο το 24ωρο και έγινε έλεγχος γραμμής. Ετσι ζήτησα έλεγχο απο το dslam και απο τον κατανεμητή.
Απέχω 500 μέτρα και λιγότερο σε ευθεία απο τον ΟΤΕ. Μου έιπαν ότι μπορει να ζεσταίνεται το μόντεμ και να δείχνει ή να χάνει την σύνδεση και να συνδέσω ένα ανεμιαστηρακι πάνω του. Στη δουλειά που το έχω δεν έχει θέρμανση και πολλές φορές κάνει κρύο. Αρα δεν τραβάει ζέστη τόσο όσο θα έπρεπε. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το μοντεμ? Οταν μου λένε ότι η γραμμή ειναι οκ. καποια στιγμή μόνο είδαν θόρυβο. Υπάρχει μόντεμ με εσωτερική ψύξη? Κατι ειχα διαβάσει παλίοτερα...Ακούω προτάσεις.

ariadgr
03-02-09, 21:26
Ποιό modem έχεις;
Στατιστικά συγχρονισμού δώσε μας

serfistas1
05-02-09, 21:47
Κοίταξε φιλε μου, έχω το speedtouch 530i για πολύ καιρό, σε ότι αφορά το σύστημα για την 8αρα κλειδώνει κοντά στα 6365 στο κατέβασμα και στο ανέβασμα στα 298kb/s, σύμφωνα με τέστ στο speedtest, απο εκει και περα αν οι γραμμές ήτα μπουκωμένες θα έπεφτε η ταχύτητα όπως συμβαίνει αλλά εδώ καθαρά δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα με τον πάροχο. Απο τον τοπικό ΟΤΕ θα αλλάξουμε δοκιμαστικά μόντεμ, αλλά θελω και μια δεύτερη γνώμη απο εσας.

ariadgr
05-02-09, 21:51
κλειδώνει κοντά στα 6365 στο κατέβασμα και στο ανέβασμα στα 298kb/s, σύμφωνα με τέστ στο speedtest

Στατιστικά συγχρονισμού δώσε μας από το web interface.
Δεν μας ενδιαφέρει το speedtest

serfistas1
06-02-09, 12:19
Δεν έχω το manual του μοντεμ και αναζήτησα το εγχειρίδιό του, δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο? Οταν το βρω που πρέπει να κοιτάξω ακριβώς για το sppedtouch 530i που έχω?

nicksf
07-02-09, 10:30
Πιθανον εχεις το 530i που ειναι adsl αυτό με το @ και oxi adsl 2+ .
Θα συνιστούσα να δοκιμάσεις με άλλο adsl2+ router και να μας δώσεις τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου

serfistas1
08-02-09, 11:16
Κοίταξε αλλάξαμε φίλτρο και προς το παρον δουλευει μια χαρά! Οπότε θα περιμένω να δω τις επόμενες ημέρες. Ευχαριστώ. Ακόμα προσπαθώ όμως να μπω στο interface της συσκευής, έχω το manual αλλα΄δεν μπορω να μπω στην ip της συσκευής..

tonionio
09-02-09, 01:47
Γενικα υπαρχουν φορες που το μοντεμ κανει σαν να κανει reset απο μονο του!Τι κανει ακριβως?Refresh την ip?

nicksf
09-02-09, 16:14
Κοίταξε αλλάξαμε φίλτρο και προς το παρον δουλευει μια χαρά! Οπότε θα περιμένω να δω τις επόμενες ημέρες. Ευχαριστώ. Ακόμα προσπαθώ όμως να μπω στο interface της συσκευής, έχω το manual αλλα΄δεν μπορω να μπω στην ip της συσκευής..

Για να μπεις στο interface του router:
Απο εναρξη ---> ετελεση γραψε cmd και πατησε enter.
Θα σου ανοίξει ενα μαυρο παραθυρο του dos και εκει που αναβοσβοίνει ο κέρσορας πληκτρολόγησε την εντολή ipconfig αν σου εμφανίσει

Προσαρμογέας Ethernet Τοπική σύνδεση:

Διεύθυνση IP. . . . . . . . . . : 10.0.0.1
Μάσκα υποδικτύου. . . . . . . . : 255.255.255.0
Προεπιλεγμένη πύλη. . . . . . . : 10.0.0.138

ή
Διεύθυνση IP. . . . . . . . . . : 192.168.1.64
Μάσκα υποδικτύου. . . . . . . . : 255.255.255.0
Προεπιλεγμένη πύλη. . . . . . . : 192.168.1.254

Όποια ip είναι η Προεπιλεγμένη πύλη τότε αυτή την ip θα γράψεις στον i. explorer
Αν καταφέρεις να δεις το interface πές μας με ποιά απο τις δύο παραπάνω (Προεπιλεγμένη πύλη) το έίδες για να σου πώ πως θα δεις τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.