PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαλως σας βρηκα με πρόβλημα



isidor
07-12-05, 23:44
Παιδια καλησπερα και χαιρομαι που σας βρηκα.Δυστυχως θα ξεκινησω τα ποστ μου με προβλημα.Εχω συνδεση 384/128 και μοντεμ το f200 της crypto.Eχω το εξης προβλημα ενω συνδεομαι κανονικα ξαφνικα κανει ενα κλιν και αποσυνδεεται για μερικα λεπτα και ξανασυνδεεται μονο του.Εχω την συνδεση 1 μηνα περιπου και αυτο συμβαινει τις τελευταιες 5 ημερες.Εκανα scan για ιο τιποτα,περασα ξανα drivers τιποτα,πηρα την tellas μου λενε ο ΟΤΕ παιρνω τον ΟΤΕ μου λενε η γραμμη ειναι ΟΚ με παιρνουν σημερα απο tellas και μου λενε οτι τους ειπαν απο τον ΟΤΕ οτι εφτιαξαν το προβλημα.Με λιγα λογια δε βγαζω ακρη.Το αλλο προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να κατεβασω πανω απο 19kb/s.Ti γινεται γιατι δεν ξερω και πολλα απο υπολογιστες?

NoYmErOs
07-12-05, 23:51
Θα σου έλεγα μήπως είναι πρόβλημα usb θύρας.. αλλά έχεις και χάλια downloads από ότι λες..

1) δοκιμάζεις με άλλο μόντεμ ρούτερ.

2) Μαθαίνεις σε ποιο DSLAM πέφτεις και βλέπεις μήπως είναι πρόβλημα DLSAM.

3) Αλλά αφού πήρες γραμμή από την ΤΕLLAS παίρνεις τηλέφωνο στους τεχνικούς της και ζητάς βοήθεια(φώναζε μπας καταλάβουν τίποτα)

4) Με το μόντεμ ρούτερ που θα πάρεις βλέπεις και τα στατιστικά τις γραμμής σου μήπως όντως υπάρχει πρόβλημα με αυτήν, οπότε πάλι παίρνεις την τελλάς και μιλάς με τελλάς μόνο και όχι με ΟΤΕ.

5) Να υποθέσω ότι έχεις σύνδεση και γραμμή από τελλάς ?

isidor
08-12-05, 00:00
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.Πως θα δω αν εχει προβλημα το dslam γιατι ξερω σε πιο ανηκω.Παντως σημερα εκανα το εξης μπηκαμε με την συνδεση του κουμπαρου μου που εχει forthnet και κατεβαζε με την ιδια ταχυτητα.Ναι εχω και γραμμη και συνδεση απο tellas.Λες να φταιει το μοντεμ?

nnn
08-12-05, 01:19
Εφόσον έχεις τα ίδια αποτελέσματα με άλλον ISp μάλλον το Dslam σου είναι γεμάτο.
Αν έχεις άλλο modem δοκίμασε για να αποκλείσεις και αυτή την περίπτωση.

Καλώς ήρθες.

isidor
08-12-05, 16:45
Nα φανταστειτε οτι η συνδεση του κουμπαρου μου ειναι 1024 και παλι κατεβαζε με 19-20.Δηλαδη αν το dslam ειναι γεματο τι κανω?

nnn
08-12-05, 16:55
Δυστυχώς κάνεις υπομονή.
Εναλλακτικά μπορείς να αναβαθμίσεις σε 512,αλλά αν είσαι σε γραμμή πακέτο από την Tellas δενξέρω κατά πόσο μπορείς να το κάνεις.

isidor
08-12-05, 17:59
Mολις τωρα εκλεισα το τηλεφωνο με την tellas και μου ειπαν οτι θα το φτιαξουν για να δουμε.

xakasou
09-12-05, 00:50
Παιδια καλησπερα και χαιρομαι που σας βρηκα.Δυστυχως θα ξεκινησω τα ποστ μου με προβλημα.Εχω συνδεση 384/128 και μοντεμ το f200 της crypto.Eχω το εξης προβλημα ενω συνδεομαι κανονικα ξαφνικα κανει ενα κλιν και αποσυνδεεται για μερικα λεπτα και ξανασυνδεεται μονο του.Εχω την συνδεση 1 μηνα περιπου και αυτο συμβαινει τις τελευταιες 5 ημερες.Εκανα scan για ιο τιποτα,περασα ξανα drivers τιποτα,πηρα την tellas μου λενε ο ΟΤΕ παιρνω τον ΟΤΕ μου λενε η γραμμη ειναι ΟΚ με παιρνουν σημερα απο tellas και μου λενε οτι τους ειπαν απο τον ΟΤΕ οτι εφτιαξαν το προβλημα.Με λιγα λογια δε βγαζω ακρη.Το αλλο προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να κατεβασω πανω απο 19kb/s.Ti γινεται γιατι δεν ξερω και πολλα απο υπολογιστες?

αφου πηρες γραμμη από τελλας ειναι απαράδεκτο να σε παραπέμπουν στον οτέ. έπεσες στα γνωστά παιδάκια του τηλεφωνικού κέντρου που για να σε ξεφορτωθούν τα ρίχνουν στον ΟΤΕ. Δεν υπάρχει ΟΤΕ! ειναι υπεύθυνοι για τη γραμμή! Πρήξε τους μέχρι να σε εξυπηρετήσουν. Να πα΄ρουν αυτοί τον ΟΤΕ να βγαλουν άκρη....

isidor
10-12-05, 00:57
Φιλε xakasou αυτο εγινε εχθες.Τους ειπα στο τηλεφωνο οτι δεν με ενδιαφερει αν το προβλημα ειναι απο τον οτε εγω εσας πληρωνω.Μου απαντησαν οτι εχω απολυτο δικιο και θα το φτιαξουν πολυ συντομα.Εξηγησα επισης οτι δεν θα περιμενω για πολυ.Τωρα οτι θελουν ας κανουν.Ηδη το προβλημα του disconnect εχει λυθει.

NoYmErOs
10-12-05, 11:53
Όντως θα την φτιάξουν την γραμμή στο κομμάτι της TELLAS... και μετά θα φταίει ο ΟΤΕ για το πιταρισμένο DSLAM :-k

xakasou
10-12-05, 20:08
Φιλε xakasou αυτο εγινε εχθες.Τους ειπα στο τηλεφωνο οτι δεν με ενδιαφερει αν το προβλημα ειναι απο τον οτε εγω εσας πληρωνω.Μου απαντησαν οτι εχω απολυτο δικιο και θα το φτιαξουν πολυ συντομα.Εξηγησα επισης οτι δεν θα περιμενω για πολυ.Τωρα οτι θελουν ας κανουν.Ηδη το προβλημα του disconnect εχει λυθει.

έτσι μπράβο! πρεπει να το παρουμε χαμπάρι: αν δε φωνάξουμε εμεις, δε γινεται τίποτα.
να μη πω τωρα καμια κουβεντα για την εξυπηρέτηση πελατών τους...

isidor
17-12-05, 00:35
Εμενα παντως παιδια τα προβληματα μου λυθηκαν για να λεμε και τα καλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.