PDA

Επιστροφή στο Forum : Sipura 3000..Το απολυτο setup!!???



Antonis Papadopoulos
08-12-05, 00:47
Φιλοι γεια σας,
Μολις πήρα το Sipura 3000, το έστεισα ψαχνοντας στο νετ, δουλευει με το voipbuster σχετικα καλα (για να παρω απο συσκευη αναλογικη τηλεφωνο μεσω νετ)

Ξερει κανεις αν γινεται να προοθω οποιον με περνει στο σπιτι στο ιντερνετ κ εκει να μου χτυπαει ενα αλλο voipbuster και να το σηκωνω κ να μιλαω απο εκει. Ακομα, απο το αλλο voipbuster (η κατι αλλο) να μπενω μεσω του γραφειου στο σπιτι μου κ να κανω τηλεφωνα...
2) γινεται οταν με περνει καποιος στο voipbuster η στο skype να χτυπαει το sipura και κατα συνεπεια το αναλογικο τηλ που εχω βαλει στο sipura??? χωρις δηλαδη να μπλεκω pc στη μεση??
Ευχαριστώ πολυ!

Crosstalk
08-12-05, 00:54
Απο που αγορασες το 3000 και ποσο?

Ειναι αυτο που εχει και FXO e?

Antonis Papadopoulos
08-12-05, 01:42
130 ευροπουλα.. απο priveshop ...ψαξε κ στο skroutz.gr ...

Crosstalk
08-12-05, 02:46
OK

To ειχα δει και εγω εκει....αλλα ρωτησα μπας και το εχεις βρει πουθενα αλλου!

Antonis Papadopoulos
08-12-05, 12:18
οχι, πουθενα αλλου

Antonis Papadopoulos
08-12-05, 12:19
οχι αλλου οχι

flyingGrec
13-12-05, 23:51
https://www.cybershops.gr/cgi-bin/ncommerce3/ProductDisplay?prrfnbr=232624&prmenbr=271

116,82 ευρώ :)

Crosstalk
14-12-05, 00:01
Ελπιζω σιγα σιγα με ολο και περισσοτερους χρηστες VoIP να πεσουν και λιγο οι τιμες στα ΑΤΑ!

spyvou
14-12-05, 17:44
Μήπως μπορεί να φτιάξει κανείς ένα how to και για το sipura 3000?
Βλέπω ότι αρκετοί χρήστες το έχουν πάρει ήδη και πολλοί άλλοι (κι εγώ μαζί) σκεφτόμαστε να το αγοράσουμε.
Πιστεύω από αυτά που έχω διαβάσει στο forum ότι είναι η καλύτερη επιλογή.
Ευχαριστώ

alefgr
14-12-05, 21:54
Τώρα που σιγά-σιγά θα μας τελειώσει και το Skype, βλέπω οι περισσότεροι να πηγαίνουμε προς τα εκεί...

DSLamer
16-12-05, 19:56
Τώρα που σιγά-σιγά θα μας τελειώσει και το Skype, βλέπω οι περισσότεροι να πηγαίνουμε προς τα εκεί...

Τι εννοείς; Δεν κατάλαβα. Τι θα κάνει το Skype;

alefgr
16-12-05, 22:03
Το Skype σιγά-σιγά θα αρχίσει να μετατρέπετε σε εμπορικό προϊόν μετά την εξαγορά του από το eBay. Και αφού το πρωτόκολλο είναι κλειστό και όχι ανοικτό όπως συμβαίνει με άλλα πρωτόκολλα όπως SIP και H323, θα βρεθούν αρκετοί εγκλωβισμένοι μή έχοντας εναλλακτική λύση.

Πληροφοριακά το Skype άρχισε ήδη την διάθεση των ringtones από το site του προς 1€ το ένα, θέλοντας η μόδα των κινητών να περάσει και στο PC και κατ’ επέκταση και στο VoIP. Ξεχάστε όσοι είχατε βάλει δικούς σας ήχους σε wave format. Από την έκδοση 2 παύει να τους υποστηρίζει.

Γι’ αυτό όσο είναι καιρός…

DSLamer
17-12-05, 13:50
Lame. Και το συμπάθησα το βλαμμένο...:cry:

sotirios
19-12-05, 01:13
Υπάρχει κάποιος οδηγός στο site για sipura spa-3000 configuration?
Το έχω κι εγώ αλλά δεν έχω βρει το χρόνο να το "ξεζουμίσω".

Έχετε παρατηρήσει όταν καλείτε pass-through στην pstn θόρυβο ή/και κάποια επιστροφή του ήχου στα πρώτα δευτερόλεπτα?

Αν όχι θέλω screenshots με το configuration που έχετε :D

Crosstalk
19-12-05, 02:07
Συντομα θα υπαρχει στο site του icall ;)

con
22-12-05, 16:50
Επειδή δεν απάντησε κανείς στα προηγούμενα ερωτήματα να συμπληρώσω και εγώ τα δικά μου με συγκεκριμένο παράδειγμα:
Θέλω μέσω της ADSL σύνδεσης μου από Ελλάδα να ενεργοποιώ ένα σταθερό δικό μου PSTN τηλέφωνο σε πόλη της Αμερικής και να πραγματοποιώ κανονικό αστικό τηλεφώνημα εκεί (τα οποία είναι δωρεάν). Γίνεται τέτοιο setup στο sipura 3000?
Sdkir κάτι παρόμοιο είχες αναφέρει στο forum του "FRITZ!Box Fon ata" αλλά δεν ήταν πολύ σαφές...

kgliat
30-12-05, 16:57
Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχουν σκοπό από ότι κατάλαβα να ανεβάσουν στο www.i-call.gr ρυθμίσεις σχετικές με Sipura..Χώρια που στο callcenter είναι περισσότερο άσχετοι από εμένα..

Εχει την καλοσύνη κάποιος που έχει σετάρει το Sipura 3000 να ανεβάσει screenshots είτε με ρυθμίσεις που αφορούν το voipbuster, είτε με call forward, κανόνες κλήσεων που αφορούν Ελλάδα κλπ;; :respekt:

Κάνει παπάδες η συσκευούλα, την έχω πάρει και νιώθω σα να έχω πάρει Ferrari και να..έχω βάλει "κόφτη" και να πηγαίνω σαν Autobianci..Κλαψψψ...:cry:

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν guide, βοήθεια κλπ..

Καλές γιορτές σε όλους!!!:D

trabakoulas
31-12-05, 20:09
ΜΜΜμμμ αρκετές ερωτήσεις βλέπω για το sipura, ήρθα κι εγώ να προσθέσω μερικές ακόμα... :redface: Βασικά είμαι μεταξύ της αγοράς του sipura 3000 και του linksys pap2 (αλήθεια μόνο στα δικά μου αυτιά ακούγεται παπι2?;)). Μάλλον στο παπι2 θα καταλήξω λόγω τιμής αλλά κι επειδή προβλέπω τις λειτουργίες που προσφέρει το sipura να μην τις χρησιμοποιώ...

Παρόλα αυτά θα'θελα να μάθω δυο πράγματα για το sipura, τα οποία μπορεί να με κάνουν ν'αλλάξω γνώμη.

1) Όταν με καλούν είτε στο pstn νούμερο μου είτε στο voip, γίνεται να χτυπάει η ίδια συσκευή την οποία έχω συνδέσει στο sipura; Αυτό πιστεύω μάλλον θα γίνεται αλλά θα'θελα και την επιβεβαίωση από κάποιον που έχει το sipura ή κάποιον που γνωρίζει τέλος πάντων.

2) Γίνεται από τις υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού που είναι συνδεδεμένες με το pstn δίκτυο όταν καλώ η κλήση να γίνεται μέσω του voip account;

Αυτά τα ολίγα.. Ένας guide για το sipura θα βοήθαγε αρκετά..
Τέτοιες μέρες τέτοια λόγια...

:christmas Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!! :thumb_dup

sdikr
31-12-05, 20:36
ΜΜΜμμμ αρκετές ερωτήσεις βλέπω για το sipura, ήρθα κι εγώ να προσθέσω μερικές ακόμα... :redface: Βασικά είμαι μεταξύ της αγοράς του sipura 3000 και του linksys pap2 (αλήθεια μόνο στα δικά μου αυτιά ακούγεται παπι2?;)). Μάλλον στο παπι2 θα καταλήξω λόγω τιμής αλλά κι επειδή προβλέπω τις λειτουργίες που προσφέρει το sipura να μην τις χρησιμοποιώ...

Παρόλα αυτά θα'θελα να μάθω δυο πράγματα για το sipura, τα οποία μπορεί να με κάνουν ν'αλλάξω γνώμη.

1) Όταν με καλούν είτε στο pstn νούμερο μου είτε στο voip, γίνεται να χτυπάει η ίδια συσκευή την οποία έχω συνδέσει στο sipura; Αυτό πιστεύω μάλλον θα γίνεται αλλά θα'θελα και την επιβεβαίωση από κάποιον που έχει το sipura ή κάποιον που γνωρίζει τέλος πάντων.

2) Γίνεται από τις υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού που είναι συνδεδεμένες με το pstn δίκτυο όταν καλώ η κλήση να γίνεται μέσω του voip account;

Αυτά τα ολίγα.. Ένας guide για το sipura θα βοήθαγε αρκετά..
Τέτοιες μέρες τέτοια λόγια...

:christmas Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!! :thumb_dup
1) Ναι φυσικά, απο την στιγμή που θα συνδεσεις πάνω του και την απλή γραμμη, τότε θα χτύπαει το τηλέφωνο που εχεις συνδεμένο πάνω στο sipura, και οταν δεχεσαι κληση απο το voip και απο το απλό Pstn δικτυο

2) οχι, αλλά θα μπορούσες να αλλάξεις τα καλώδια έτσι ώστε όλα τα τηλέφωνα να ειναι συνδεμένα πάνω στο sipura, κάτι σαν το κλάσικο dublex που είχαμε παλια στα σπίτια, προσοχή θέλει εδώ να μην βάλεις πολλές συσκευές πάνω στην γραμμή.




Επειδή δεν απάντησε κανείς στα προηγούμενα ερωτήματα να συμπληρώσω και εγώ τα δικά μου με συγκεκριμένο παράδειγμα:
Θέλω μέσω της ADSL σύνδεσης μου από Ελλάδα να ενεργοποιώ ένα σταθερό δικό μου PSTN τηλέφωνο σε πόλη της Αμερικής και να πραγματοποιώ κανονικό αστικό τηλεφώνημα εκεί (τα οποία είναι δωρεάν). Γίνεται τέτοιο setup στο sipura 3000?
Sdkir κάτι παρόμοιο είχες αναφέρει στο forum του "FRITZ!Box Fon ata" αλλά δεν ήταν πολύ σαφές...

Αν έχεις το sipura στην αμερική γίνεται, αλλιώς οχι

kadronarxis
31-12-05, 23:10
Shipura ή tsipoura?:D

Θα προσπαθήσω να βρω το speedtouch 716 το οποίο έχει voip,adsl2+,4 ethernet,1usb και όλα τα καλά του Θεού.

άντε γερά.

euri
31-12-05, 23:19
Θέλω μέσω της ADSL σύνδεσης μου από Ελλάδα να ενεργοποιώ ένα σταθερό δικό μου PSTN τηλέφωνο σε πόλη της Αμερικής και να πραγματοποιώ κανονικό αστικό τηλεφώνημα εκεί (τα οποία είναι δωρεάν). Γίνεται τέτοιο setup στο sipura 3000?


Αν έχεις το sipura στην αμερική γίνεται, αλλιώς οχι

Ορίστε και μια σχηματική αναπαράσταση μιας τέτοιας υλοποίησης με δύο SPA 3000:

http://www.sipura.com/Assets/Images/spa3k-diagram_web.jpg

aragorn
01-01-06, 13:42
Shipura ή tsipoura?:D

Θα προσπαθήσω να βρω το speedtouch 716 το οποίο έχει voip,adsl2+,4 ethernet,1usb και όλα τα καλά του Θεού.

άντε γερά.

Δες και το Zyxel 2602!
Τα έχει κι αυτο όλα (πλην USB)!

Paknick
03-01-06, 15:23
ΜΜΜμμμ αρκετές ερωτήσεις βλέπω για το sipura, ήρθα κι εγώ να προσθέσω μερικές ακόμα... :redface: Βασικά είμαι μεταξύ της αγοράς του sipura 3000 και του linksys pap2 (αλήθεια μόνο στα δικά μου αυτιά ακούγεται παπι2?;)). Μάλλον στο παπι2 θα καταλήξω λόγω τιμής αλλά κι επειδή προβλέπω τις λειτουργίες που προσφέρει το sipura να μην τις χρησιμοποιώ...

Παρόλα αυτά θα'θελα να μάθω δυο πράγματα για το sipura, τα οποία μπορεί να με κάνουν ν'αλλάξω γνώμη.

1) Όταν με καλούν είτε στο pstn νούμερο μου είτε στο voip, γίνεται να χτυπάει η ίδια συσκευή την οποία έχω συνδέσει στο sipura; Αυτό πιστεύω μάλλον θα γίνεται αλλά θα'θελα και την επιβεβαίωση από κάποιον που έχει το sipura ή κάποιον που γνωρίζει τέλος πάντων.

2) Γίνεται από τις υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού που είναι συνδεδεμένες με το pstn δίκτυο όταν καλώ η κλήση να γίνεται μέσω του voip account;

Αυτά τα ολίγα.. Ένας guide για το sipura θα βοήθαγε αρκετά..
Τέτοιες μέρες τέτοια λόγια...

:christmas Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!! :thumb_dup


Και οι δύο προβληματισμοί που περιγράφεις λειτουργούν την τελευταία βδομάδα στο σπίτι μου και πνει μια χαρά... Όμως αυτά γίνονται μόνο με το sipura3000. H καλοδίωση πρέπει να γίνει ως εξής. PSTN Line(πρώτη μπρίζα του σπιτιού) > Sipura(Line) > Sipura(phone) > Διανομή στις μπρίζες. Απ'ότι καταλαβαίνεις πρέπει το sipura να βρίσκεται κοντά στην πρώτη μπρίζα του σπιτιού.
Ελπίζω να βοήθησα...

trabakoulas
04-01-06, 11:13
Ευχαριστώ παιδιά, κατάλαβα πρέπει να τα χώσω όλα από το sipura στις πρίζες. Paknick ωραίος ανέβασες και configuration βλέπω!! Αλλά προς το πάπι2 :oops: βλέπω να πηγαίνω, εκτός κι αν ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω ένα φτηνό spa-3000 (ή ακριβίνει άμεσα το πάπι2 ;))...

Paknick
08-01-06, 14:38
Υπάρχει κάποιος οδηγός στο site για sipura spa-3000 configuration?
Το έχω κι εγώ αλλά δεν έχω βρει το χρόνο να το "ξεζουμίσω".

Έχετε παρατηρήσει όταν καλείτε pass-through στην pstn θόρυβο ή/και κάποια επιστροφή του ήχου στα πρώτα δευτερόλεπτα?

Αν όχι θέλω screenshots με το configuration που έχετε :D

η επιστροφή ήχου έχει να κάνει με

[pstn line]
spa to pstn gain
pstn to spa gain

και γενικά εξαρτάται και από την συσκευή που συνδέεις.
Μπορούν να πάρουν τιμές από -12 έως 12

οι τεχνικοί της sipura μου έστειλαν σχετικά:

Thank you for contacting Sipura Technical Support.

Siince you're already using the latest firmware, you may try these:


1. Make sure you disable "Silence Suppression" in your line configuration and you have enough bandwidth for uplink and downlink of ~100Kbps. You can set "Network Jitter Level" to high and disable echo canceller (optional)

2. Try to lower down the values for PSTN gain. SPA To PSTN Gain and PSTN to SPA gain should be lowered. These values can be set anywhere from -15 (quietest) to 12 (loudest). To give an approximate idea of how loud the different gain values affect volume, -12 is half as loud as -6, -6 is about half as loud as zero, 6 is about twice as loud as zero, and 12 is about twice as loud as 6. The PSTN Gain might just be too high for the adapter to compensate.

3. Make sure that your telephone cables and plugs are secure. A loose connection can cause some echo.

4. You may try to use a different corded phone plugged directly into the Sipura device

trabakoulas
10-01-06, 13:23
Παιδιά εκτός από το sipura που είχα συνηθίσει να βλέπω στο Priveshop και σε παρεμφερή eshops, δηλαδή αυτό εδώ (http://www.sipura.com/products/spa3000.htm), ήρθα αντιμέτωπος στο multistore και με το εξής spa3000 εδώ (http://multistore.gr/shop/product_info.php?products_id=1439). Απ'ότι κατάλαβα το δεύτερο είναι της linksys. Τι συμβαίνει? Είναι τα ίδια απλά έχουν άλλο περιτύλιγμα?

BoGe
10-01-06, 13:37
Παιδιά εκτός από το sipura που είχα συνηθίσει να βλέπω στο Priveshop και σε παρεμφερή eshops, δηλαδή αυτό εδώ (http://www.sipura.com/products/spa3000.htm), ήρθα αντιμέτωπος στο multistore και με το εξής spa3000 εδώ (http://multistore.gr/shop/product_info.php?products_id=1439). Απ'ότι κατάλαβα το δεύτερο είναι της linksys. Τι συμβαίνει? Είναι τα ίδια απλά έχουν άλλο περιτύλιγμα?

Είναι τα ίδια.

con
10-01-06, 13:40
Είναι τα ίδια.Το Multistore έχει λανθασμένη φωτογραφία?

BoGe
10-01-06, 13:50
Το Multistore έχει λανθασμένη φωτογραφία?

H Linksys, είχε βγάλει μια τέτοια σειρά.
Αν οι φώτο είναι σωστές ή όχι καλύτερα πάρε τους τηλέφωνο.

trabakoulas
10-01-06, 14:03
Η φωτογραφία πάντως δεν είναι άσχετη, αυτό το spa3000 "υπάρχει" το είδα και στο site της Linksys εδώ (http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1125638798035&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper). Αλλά είναι όντως ίδια τα δύο μοντέλα? Μου κάνει εντύπωση που το μοντέλο της Linksys δεν το'χω δει τόσο. Παντού βλέπω το sipura και απλά μου φαίνεται λίγο περιέργο εφόσον και από τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται ίδια να μην κυκλοφορει το spa3000 της Linksys. Γιατί.....?

con
10-01-06, 14:06
Η φωτογραφία πάντως δεν είναι άσχετη, αυτό το spa3000 "υπάρχει" το είδα και στο site της Linksys εδώ (http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1125638798035&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper). Αλλά είναι όντως ίδια τα δύο μοντέλα? Μου κάνει εντύπωση που το μοντέλο της Linksys δεν το'χω δει τόσο. Παντού βλέπω το sipura και απλά μου φαίνεται λίγο περιέργο εφόσον και από τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται ίδια να μην κυκλοφορει το spa3000 της Linksys. Γιατί.....?Όντως υπάρχει. Εγώ θα έπαιρνα το Linksys απλά επειδή είναι ποιο καινούργιο μοντέλο.

cca
11-01-06, 01:57
Τα ίδια είναι, απλά η Sipura Technologies αγοράστηκε απο την Linksys πριν απο λίγους μήνες, ενώ η ίδια η Linksys ειναι θυγατρική της Cisco.

con
11-01-06, 02:03
Τα ίδια είναι, απλά η Sipura Technologies αγοράστηκε απο την Linksys πριν απο λίγους μήνες, ενώ η ίδια η Linksys ειναι θυγατρική της Cisco.Αυτά είναι γνωστά, αλλά τα δύο έχουν διαφορετική τιμή και design. Το θέμα είναι αν το Linksys που είναι ποιο καινούργιο μοντέλο έχει διαφορές στις δυνατότητες από το Sipura.

BoGe
11-01-06, 03:21
Αυτά είναι γνωστά, αλλά τα δύο έχουν διαφορετική τιμή και design. Το θέμα είναι αν το Linksys που είναι ποιο καινούργιο μοντέλο έχει διαφορές στις δυνατότητες από το Sipura.

Μάλλον έχει σταματήσει να τα βγάζει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.