PDA

Επιστροφή στο Forum : Αργεί να πάρει IP



ftp
04-02-09, 03:47
Γεια σας.Τον τελευταίο καιρό, το ρούτερ μου συγχρονίζει κανονικά αλλά αργεί να πάρει IP(15-20 λεπτά για να πάρει).Παλαιότερα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.Τι λέτε να φταίει;
Ευχαριστώ...

Icyreloaded
04-02-09, 07:19
Το κανει και σε μενα εδω και μια εβδομαδα περιπου.
Οσες φορες το εχω αφησει κανει περιπου 20 λεπτα να παρει IP, οσες φορες παω στο interface του router και παταω connect μπενει μετα απο 2-3 προσπαθειες.

zakos52
04-02-09, 13:06
ποιο router εχετε?

carlos55
04-02-09, 13:10
Και μένα μου το κάνει, αλλά μάλλον φταίει το Siemens SL2-141 (Από το log, φαίνεται ότι λαμβάνει λάθος κωδικό η forthnet). Από την αρχή είχε πρόβλημα μερικές φορές με το να πάρει IP, ενώ με ένα Fritxbox όσες φορές και αν έχω δοκιμάσει, παίρνει απευθείας.
Πάντως όπως είπε και ο Icyreloaded, με manual connect, με 2-3 προσπάθειες μπαίνει.

prehistorik
04-02-09, 14:23
Εμένα με linksys δεν έπαιρνε ούτε μετά από 20 λεπτά...για παραπάνω δεν ξέρω :P Το πρόβλημα ήτανε...μέχρι στιγμής φαίνεται να ήτανε αυτό στην Data Card του port μου...πρακτικά δεν ξέρω τι σημαίνει...ούτε τι ακριβώς κάνανε...το μόνο που ξέρω ήτανε ότι έπρεπε να έρθει τεχνικός στο σπίτι μου...και αφού πιστεί οτι ούτε με το δικό του ρούτερ..με τον δικό του κωδικό ότι δεν παίρνει IP...πήρε τηλ στα καλόπαιδα της αθήνας...και λογικά θα πατήσανε κανενα reset... απο εκεί και πέρα...ο θεός και η ψυχή τους...

ftp
04-02-09, 16:55
Έχω το LinkSys W200G.Έστειλα σήμερα μήνυμα στη Forthnet για να με πάρουν τηλέφωνο.Για να δούμε τι παπαριές θα μου λένε πάλι...

nrg_polini
04-02-09, 16:58
Και εμενα με το wag200 τρωει κατι φλασιες ωρες ωρες και αργει να παρει ip. Αλλα σπανια κανει αποσυνδεση οποτε δεν το καταλαβαινω καν.

kingness
04-02-09, 17:12
Και μένα μου το κάνει, αλλά μάλλον φταίει το Siemens SL2-141 (Από το log, φαίνεται ότι λαμβάνει λάθος κωδικό η forthnet). Από την αρχή είχε πρόβλημα μερικές φορές με το να πάρει IP, ενώ με ένα Fritxbox όσες φορές και αν έχω δοκιμάσει, παίρνει απευθείας.
Πάντως όπως είπε και ο Icyreloaded, με manual connect, με 2-3 προσπάθειες μπαίνει.

Κι εγω το ιδιο router εχω κ δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης καποιο προβλημα με την ip.Σπανια μου εχει τυχει να αργησει να πιασει αλλα τοτε ηταν που ειχα προβλημα με της καλωδιωσεις στο σπιτι μου.

ftp
08-02-09, 17:55
Παιδιά το έβαλα το firmware 1.08(3) .Τώρα παίρνει αμέσως IP.Το κλείδωμα είναι το ίδιο.Άραγε η Forthnet το ξέρει;;;
Ευχαριστώ πολύ τον δημιουργό αυτού του Firmware!!!
Όσοι έχετε παρόμοια προβλήματα με το συγκεκριμένο router κοιτάξτε εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=262305

@ ADSLgr.com All rights reserved.