PDA

Επιστροφή στο Forum : Σημασία απόστασης από κέντρο, και προβλήματα forthnet.



valouris
04-02-09, 16:59
Όπως μπορεί να είδατε σε προηγούμενα ποστ, μετακόμισα πρόσφατα και ψάχνω τι ίντερνετ να βάλω, και κλίνω προς φοιτητικό ADSLEconomy της forthnet. Ανακάλυψα ότι είμαι απελπιστικά κοντά στο κέντρο της περιοχής μου. Είμαι στο Αμπελοκήπων, και μένω δύο στενά πιο πάνω. Αν βάλω forthnet, τα όποια προβλήματα μπορεί να έχω θα είναι μειωμένα; Δε λέω για πινγκς, που νομίζω είναι καθολικά, αλλά για ταχύτητα download κυρίως.
Ευχαριστώ.

kalicatzaros
04-02-09, 17:04
Αν ψάξεις στο forum θα δεις ότι η forthnet αντιμετωπίζει μεγάλα προβλήματα τόσο στο εσωτερικός όσο και στο εξωτερικός της δίκτυο. Κανένας δεν μπορεί να σου πει τι προβλήματα θα αντιμετωπίσεις ;)

valouris
04-02-09, 17:17
Ναι ρε, τα ξέρω όλα αυτά. Απλώς ρωτάω αν το ότι είμαι τόσο κοντά θα μειώσει το μέγεθος (καποιων εκ) των προβλημάτων αυτών. Επίσης, ανεξάρτητα από τη forthnet, σε τι βοηθάει να είσαι κοντά στο κέντρο;

kalicatzaros
04-02-09, 17:21
Η απόσταση παίζει ρόλο στην ταχύτητα που θα συγχρονίζεις. Εσύ αν είσαι τόσο κοντά όσο λες πιθανόν θα συγχρονίζεις πάνω από 20mb. Όταν όμως η εταιρία αντιμετωπίζει προβλήματα με το δίκτυο της απλά δεν μπορεί να σου προσφέρει αυτήν την ταχύτητα. ;)

hel
05-02-09, 01:17
Ναι ρε, τα ξέρω όλα αυτά. Απλώς ρωτάω αν το ότι είμαι τόσο κοντά θα μειώσει το μέγεθος (καποιων εκ) των προβλημάτων αυτών. Επίσης, ανεξάρτητα από τη forthnet, σε τι βοηθάει να είσαι κοντά στο κέντρο;

Αν δεν θες καλά ping έλα.
Αμπελόκηπους Αθήνας;

valouris
05-02-09, 11:11
Δε με νοιάζουν σχεδόν καθόλου τα πινγκ. Για browsing και κατεβαστήρια θα τη χρησιμοποιώ κυρίως. (Μέχρι τουλάχιστον να βγει το Diablo 3, αλλά μέχρι τότε έχουνε καιρό να τα φτιάξουνε όλα, αν και αμφιβάλλω :whistle: ) Θα πιάνει καλές ταχύτητες ξέρω γω; Έστω και όχι συνέχεια, αν χτυπάει τα βράδια έστω και 1-1.5Mb/s, θα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ναι, Αμπελόκηπους Αθήνας. Αγίου Θωμά και Μικράς Ασίας μένω, και το κέντρο είναι Σινώπης και Μικράς Ασίας. Μιλάμε για 200-300 μέτρα :worthy:

ZORO
05-02-09, 12:31
Άμα όντως είσαι στα 200-300 μέτρα και η κατάσταση του καλωδίου του ΟΤΕ είναι καλή τότε λογικά θα πρέπει να περιμένεις συγχρονισμό κοντά στα 24. Τώρα για την ταχύτητα download αρκετοί παραπονιούνται, εγώ προσωπικά που έχω forthnet δεν έχω προβλήματα με την ταχύτητα. Δες χαρακτηριστικά
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2104537&postcount=57
Πάντως εγγυήσεις δεν υπάρχουν. Ορισμένες φορές είναι όπως σου κάτσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.