PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλκός στο υπέδαφος



subzer0
04-02-09, 19:16
Καλησπέρα.
Ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο στο παρελθόν αλλά δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου.

Φίλος μου , στην περιοχή Νέου Κόσμου , έκανε πριν 10 μέρες αίτηση στον ΟΤΕ για Conn-X 24MB. Ενεργοποιήθηκε η γραμμή του και διαπίστωσε πως η ταχύτητα που πιάνει είναι 4ΜΒ.
Σε συνεννόηση με τους τεχνικούς του ΟΤΕ ήρθε ένας σπίτι του να κάνει μετρήσεις στην γραμμή του.

Αυτό που του είπε ο τεχνικός είναι πως υπάρχει χαλκός στο υπέδαφος και δεν μπορεί να συγχρονίσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα.
Ο φίλος μου έχει μετακομίσει στο σπίτι αυτό εδώ και 5 μήνες και δεν είχε αυτό το διάστημα σύνδεση ADSL. Το μόνο που ξέρει είναι πως φίλος του που μένει 20 μέτρα από το σπίτι του συγχρονίζει με Conn-x στα 16ΜΒ.

Επειδή όπως είπα δεν έχω ξαναακούσει κάτι παρόμοιο και οι γνώσεις μου πάνω σ'αυτό το θέμα είναι περιορισμένες , στέκει μια τέτοια δικαιολογία?
Αν ναι , υπάρχει λύση?

Ευχαριστώ.

spartacus
05-02-09, 15:13
Καλησπέρα.
Ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο στο παρελθόν αλλά δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου.

Φίλος μου , στην περιοχή Νέου Κόσμου , έκανε πριν 10 μέρες αίτηση στον ΟΤΕ για Conn-X 24MB. Ενεργοποιήθηκε η γραμμή του και διαπίστωσε πως η ταχύτητα που πιάνει είναι 4ΜΒ.
Σε συνεννόηση με τους τεχνικούς του ΟΤΕ ήρθε ένας σπίτι του να κάνει μετρήσεις στην γραμμή του.

Αυτό που του είπε ο τεχνικός είναι πως υπάρχει χαλκός στο υπέδαφος και δεν μπορεί να συγχρονίσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα.
Ο φίλος μου έχει μετακομίσει στο σπίτι αυτό εδώ και 5 μήνες και δεν είχε αυτό το διάστημα σύνδεση ADSL. Το μόνο που ξέρει είναι πως φίλος του που μένει 20 μέτρα από το σπίτι του συγχρονίζει με Conn-x στα 16ΜΒ.

Επειδή όπως είπα δεν έχω ξαναακούσει κάτι παρόμοιο και οι γνώσεις μου πάνω σ'αυτό το θέμα είναι περιορισμένες , στέκει μια τέτοια δικαιολογία?
Αν ναι , υπάρχει λύση?

Ευχαριστώ.


να κανουν εξορυξη τοτε, τι άλλο θα ακούσομε

geokout
05-02-09, 19:08
ρε τι σκαρφιζονται για να δικαιολογησουν τα προβληματικα δικτυα, γατα ο τεχνικος

gagtzer
05-02-09, 22:24
Χαχαχαχχα κορυφαία δικιολογία πάντως :rofl:

gtklocker
05-02-09, 22:28
Δεν παίζει αυτό.

Πολύ μας δουλεύουν οι τεχνικοί τελευταία...

Χώστα του κανονικά ή κανε καταγγελία.

nnn
05-02-09, 22:29
Μήπως του είπε πως υπάρχει βραχυκύκλωμα με την γη ??

gtklocker
05-02-09, 22:32
Μήπως του είπε πως υπάρχει βραχυκύκλωμα με την γη ??

Έχει χαλάσει η διαστιμική σύνδεση με τη σελίνη... :rofl:

kalicatzaros
05-02-09, 22:34
Ρίζωσε το καλώδιο και δεν ανεβάζει ταχύτητες :p

subzer0
06-02-09, 05:49
Προφανώς από οτι βλέπω από τις απαντήσεις , πρόκειται περί παπάτζας. :p
Έχω ακούσει κι εγώ στην Vivodi ωραίες δικαιολογίες , αλλά και αυτή καλή είναι.


Μήπως του είπε πως υπάρχει βραχυκύκλωμα με την γη ??

Όχι , δεν μου είπε αυτό αλλά θα τον ξαναρωτήσω μήπως κάτι του ξέφυγε ή μήπως μπορέσει να μάθει κάτι παραπάνω.

psyxakias
06-02-09, 07:44
Η μόνη λογική εξήγηση όταν πει κάποιος ότι οφείλεται "στο (παλιό) χαλκό που βρίσκεται στο υπέδαφος", είναι ότι εννοεί τα παλιά χάλκινα καλώδια που βρίσκονται κάτω από τη γη (ή εναέρια σε κολώνες, σε κάποιες περιοχές/πόλεις) και έχουν φθαρεί, από το χρόνο. Οπότε είτε ο φίλος σου δε το κατάλαβε, είτε ο τεχνικός το παπαγάλιζε χωρίς να ξέρει διότι το είχε ακούσει από κάπου αλλού (πχ άλλο συνάδελφο του).

Προβλέπω το φίλο σου να σκάψει όλη την περιοχή :whistle:

ΥΓ: Ελπίζω να του έχεις πει να μην έχει ευρώ νομίσματα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E#.CE.A0.CE.B5.CF.81.CE.B9.CE.B3.CF.81.CE.B1.CF.86.CE. AE_.CF.84.CE.B7.CF.82_.CE.BA.CE.B1.CF.84.CE.B1.CF.83.CE.BA.CE.B5.CF.85.CE.AE.CF.82_.CF.84.CF.89.CE.BD_.CE.BD.CE.BF.CE.BC .CE.B9.CF.83.CE.BC.CE.AC.CF.84.CF.89.CE.BD) κοντά στο ADSL modem διότι κάποια έχουν ως κύριο μέταλλο το χαλκό :crazy: :crazy: :crazy:

hel
06-02-09, 09:17
Καλησπέρα.
Ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο στο παρελθόν αλλά δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου.

Φίλος μου , στην περιοχή Νέου Κόσμου , έκανε πριν 10 μέρες αίτηση στον ΟΤΕ για Conn-X 24MB. Ενεργοποιήθηκε η γραμμή του και διαπίστωσε πως η ταχύτητα που πιάνει είναι 4ΜΒ.
Σε συνεννόηση με τους τεχνικούς του ΟΤΕ ήρθε ένας σπίτι του να κάνει μετρήσεις στην γραμμή του.

Αυτό που του είπε ο τεχνικός είναι πως υπάρχει χαλκός στο υπέδαφος και δεν μπορεί να συγχρονίσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα.
Ο φίλος μου έχει μετακομίσει στο σπίτι αυτό εδώ και 5 μήνες και δεν είχε αυτό το διάστημα σύνδεση ADSL. Το μόνο που ξέρει είναι πως φίλος του που μένει 20 μέτρα από το σπίτι του συγχρονίζει με Conn-x στα 16ΜΒ.

Επειδή όπως είπα δεν έχω ξαναακούσει κάτι παρόμοιο και οι γνώσεις μου πάνω σ'αυτό το θέμα είναι περιορισμένες , στέκει μια τέτοια δικαιολογία?
Αν ναι , υπάρχει λύση?

Ευχαριστώ.

Να δοκιμάσουνε αλλαγή βρόχου τότε.

subzer0
06-02-09, 16:06
Να δοκιμάσουνε αλλαγή βρόχου τότε.

Το σκέφτηκα κι αυτό αλλά το υπέδαφος είναι το ίδιο. Έχει χαλκό :p

Ποιά είναι η διαδικασία για να γίνει κάτι τέτοιο?
Να προσθέσω πως στον φίλο μου ήδη του αλλάξανε πακέτο και πήγε στα 4ΜΒ.

hel
10-02-09, 08:55
Στη γειτονιά κλειδώνουν στις ίδιες ταχύτητες;
Αλλαγή βρόχου γίνεται αν δεχθούν το αίτημα και έχει μεγάλα προβλήματα η γραμμή.

Dr-PsychoGR
10-02-09, 09:09
Η μόνη λογική εξήγηση όταν πει κάποιος ότι οφείλεται "στο (παλιό) χαλκό που βρίσκεται στο υπέδαφος", είναι ότι εννοεί τα παλιά χάλκινα καλώδια που βρίσκονται κάτω από τη γη (ή εναέρια σε κολώνες, σε κάποιες περιοχές/πόλεις) και έχουν φθαρεί, από το χρόνο. Οπότε είτε ο φίλος σου δε το κατάλαβε, είτε ο τεχνικός το παπαγάλιζε χωρίς να ξέρει διότι το είχε ακούσει από κάπου αλλού (πχ άλλο συνάδελφο του).

Προβλέπω το φίλο σου να σκάψει όλη την περιοχή :whistle:

ΥΓ: Ελπίζω να του έχεις πει να μην έχει ευρώ νομίσματα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E#.CE.A0.CE.B5.CF.81.CE.B9.CE.B3.CF.81.CE.B1.CF.86.CE. AE_.CF.84.CE.B7.CF.82_.CE.BA.CE.B1.CF.84.CE.B1.CF.83.CE.BA.CE.B5.CF.85.CE.AE.CF.82_.CF.84.CF.89.CE.BD_.CE.BD.CE.BF.CE.BC .CE.B9.CF.83.CE.BC.CE.AC.CF.84.CF.89.CE.BD) κοντά στο ADSL modem διότι κάποια έχουν ως κύριο μέταλλο το χαλκό :crazy: :crazy: :crazy:

Έγραψες.. :whistle::whistle::rofl:
Και εγώ έκανα αίτηση αναβάθμισης για 24mbps, και μου δίνουν 4mbps.
Θα πάρω τηλ. να μάθω τι γίνεται :hmm:

subzer0
10-02-09, 15:56
Στη γειτονιά κλειδώνουν στις ίδιες ταχύτητες;
Αλλαγή βρόχου γίνεται αν δεχθούν το αίτημα και έχει μεγάλα προβλήματα η γραμμή.

Φίλος του στα 20 μέτρα συγχρονίζει με Conn-x στα 16ΜΒ.

Βασικά λάθος το έθεσα το ερώτημα στο προηγούμενο ερώτημα μου.
Ξέρω για ποιούς λόγους μπορεί να γίνει αλλαγή βρόχου αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να ζητήσει κάτι τέτοιο ο φίλος μου από την στιγμή που η δικαιολογία που του είπαν οι τεχνικοί είναι αυτή για τον χαλκό στο υπέδαφος και ήδη του έχουν αλλάξει πακέτο και τον έχουν πάει στα 4ΜΒ τα οποία τα πιάνει κανονικά χωρίς πρόβλημα (αυτές τις λίγες μέρες).
Τι πρόβλημα μπορεί να επικαλεστεί στην περίπτωση του?

hel
11-02-09, 09:22
Αν έχει φυσιολογικό attentuation , μπορεί να επικαλεστεί αυξημένο θόρυβο γραμμής (έξω από το σπίτι).

f15
11-02-09, 12:05
Το σκέφτηκα κι αυτό αλλά το υπέδαφος είναι το ίδιο. Έχει χαλκό :p

Ποιά είναι η διαδικασία για να γίνει κάτι τέτοιο?
Να προσθέσω πως στον φίλο μου ήδη του αλλάξανε πακέτο και πήγε στα 4ΜΒ.

Ξεκινά το σκάψιμο ,άλλωστε αν βρεις χαλκό ,πούλα τον (έχει μεγάλη αξία ) και πάλι κερδισμένος θα βγεις :whistle:

subzer0
11-02-09, 23:22
Αν έχει φυσιολογικό attentuation , μπορεί να επικαλεστεί αυξημένο θόρυβο γραμμής (έξω από το σπίτι).

Δεν είχα ασχοληθεί με τα στατιστικά της γραμμής του φίλου μου.
Σήμερα μου τα έστειλε και είναι τα εξής (ρούτερ έχει ένα comtrend ct-5611t ).

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 10.4 28.1
Attenuation (dB): 24.5 10.6
Αttainable rate (kbps/kbps) 6216/901
Bandwidth (kbps/kbps) 4095/253

Όπως φαίνεται έχει αρκετό θόρυβο η γραμμή του οπότε φυσιολογικά δεν μπορεί να συγχρονίσει παραπάνω.
Με βάση αυτά τα στατιστικά δεν ξέρω αν είναι εφικτή η αλλαγή βρόγχου ιδιαίτερα αφού στα 4ΜΒ δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

ΥΓ. Το οτι οι τεχνικοί του είπαν πως υπάρχει "χαλκός στο υπέδαφος" αντί να του εξηγήσουν τι ακριβώς παίζει με την γραμμή του δεν μου αρέσει καθόλου.

emeliss
12-02-09, 10:56
ΥΓ. Το οτι οι τεχνικοί του είπαν πως υπάρχει "χαλκός στο υπέδαφος" αντί να του εξηγήσουν τι ακριβώς παίζει με την γραμμή του δεν μου αρέσει καθόλου.
Το πιθανότερο είναι να είχαμε σπασμένο τηλέφωνο.

Chris_Nik
12-02-09, 11:05
Τι αλλο θα ακουσουμε......
Ο καθενας λεει οτι του κατεβει......
χαχαχαχα

manoulamou
12-02-09, 12:30
Επισης ο καθενας, ιδιως εαν φαινεται πως δεν ξερει και πολλα-πολλα,
άλλα του λενε για να αποποιηθουν των ευθυνων τους
και άλλα καταλαβαινει...:twisted:
Ωραιο αυτο για το σκαψιμο, ετσι κι αλλιως κερδος θα εχει!

subzer0
12-02-09, 14:16
Ειλικρινά δεν ξέρω τι κατάλαβε ο φίλος μου από αυτά που του είπαν οι τεχνικοί.
Αλλά όταν έχεις την - ελάχιστη έστω - γνώση να καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά και συγχρονίζεις μόνο στα 4ΜΒ ενώ έχεις αιτηθεί 24ΜΒ , την ίδια ώρα που ο γείτονας σου έχει 16ΜΒ , για αυτό και φωνάζεις τεχνικό , τότε έχεις και την διάθεση να ακούσεις τι θα σου πει ο τεχνικός για το πρόβλημα σου.

Οπότε το υπάρχει "χαλκός στο υπέδαφος και δεν μπορεί να συγχρονίσει παραπάνω" από το "έχει αρκετό θόρυβο η γραμμή σου και δεν μπορεί να συγχρονίσει παραπάνω" νομίζω πως μπορεί να το καταλάβει ειδικότερα όταν αυτές τις μέρες του εξηγούσα τι πάει να πει "θόρυβος στην γραμμή" και ήταν κάτι που άκουγε πρώτη φορά από εμένα.

herbal
12-02-09, 14:40
Ξεκινά το σκάψιμο ,άλλωστε αν βρεις χαλκό ,πούλα τον (έχει μεγάλη αξία ) και πάλι κερδισμένος θα βγεις :whistle:

Το καλοκαίρι ναι,ειχε αξια.Τωρα τιποτα.Επεσε και αυτος οπως ολα τα μέταλλα.:down:

asm
12-02-09, 16:38
Πάντως το ιδανικό είναι να έχει σκ@τά στο υπέδαφος. Ούτε θόρυβος ούτε τίποτα και κλέιδωμα στα 24.
Ρε τι ακούμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.