PDA

Επιστροφή στο Forum : Να έρθει ο τεχνικός της FORTHNET, ή απλά θα χάσω 60ευρώ ;



JULIANIK
04-02-09, 19:29
Τις τελευταιες μερες συνδεομαι σε οτι ταχυτητα "κατσει το ζαρι"... Απο 3Mbit εως 6, και σπανιοτερα σε υψηλοτερες που δεν περνανε τα 10-12Mbit. Aκομα και ετσι ομως οι αποσυγχονισμοι ειναι συνεχης. Ή θα πεφτουν βροχη ανα 30 sec ή το πολυ να κρατησει καμια ωρα, max! Αυτη τη στιγμη π.χ. ειμαι 12.000 (upstream 900Kbps) με noise 8, attn 22
Ειδικα το Noise Margin παιρνει οτι τιμες θελει... απο 0(!) 1, 2, 5, μεχρι και 17 το εχω δει. Μερικες φορες που οι αποσυνδεσεις ειναι συνεχης το εχω δει να πιανει 2 εκατομμυρια+:confused: και φυσικα θα παει το ρουτερ σε επανασυγχρονισμο αμεσως σχεδον.
Σημ. Πριν το προβλημα συνδεομουν στα 20Mbit με ελαχιστες αποκλεισεις, noise 6, attn 22 και σπανιους αποσυγχρονισμους.

Μαζι με το προβλημα αποσυχρονισμων και χαμηλων ταχυτητων, παρατηρω οτι οταν σηκωνω το ακουστικο, ακουγεται ενας θορυβος (οπως το "χιονι" στις παλιες τηλεορασεις). Αν συνεχισω να ακουω απο το ακουστικο και το ρουτερ αποσυχρονιστει, ο θορυβος εξαφανιζεται τελειως. Μολις αρχισουν οι προσπαθειες επανασυνδεσης, ο θορυβος επανερχεται.
Επομενως το προβλημα με το θορυβο στο τηλεφωνο υπαρχει μονο οταν υπαρχει και ιντερνετ.
Φυσικα η πρωτη σκεψη ειναι οτι μπορει να χαλασε το σπλιτερ.
Δοκιμαζω λοιπον το καλωδιο χωρις σπλιτερ και τηλ συσκευη, κατευθειαν στο ρουτερ επι πολλες ωρες.
ΚΑΜΙΑ απολυτως διαφορά. Παλι χαμηλες ταχυτητες, ασταθεια, αποσυχρονισμοι.
Αρα λοιπον σπλιτερ και τηλ συσκευη δεν προκαλουν το προβλημα. Απλα οταν εχω το σπλιτερ μπορω να "ακουσω" το θορυβο.


Παλιοτερα ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα (πριν απο 3χρονια, στον οτε ημουν τοτε) και θυμαμαι οτι ειχε ερθει ο οτετζης, ειχε καλεσει καπου στα κεντρικα και χωρις πολλα-πολλα μου ειχε πει οτι γραμμη μου ηταν μια χαρα. Επισης ειχε κατεβει και στο υπογειο της οικοδομης οπου ειναι ο κεντρικος πινακας, αλλα δεν ξερω τι εκανε ακριβως γιατι δεν πηγα μαζι του.
Ο οτετζης εφυγε, το προβλημα παρεμεινε για κανα μηνα ακομα, οταν ξαφνικα και ως δια μαγειας, εξαφανιστηκε ο θορυβος και το προβλημα... Οπως μου ειπε αλλος τεχνικος του οτε αργοτερα, μαλλον μου αλλαξαν πορτα στο DSLAM


Τωρα, εχω δηλωσει βλαβη στη φορθνετ και προκειται να κλεισουμε ραντευου να ερθει τεχνικος.
Τι να περιμενω ομως; Μηπως τα ιδια με το οτετζη τοτε, που βρηκε τη γραμμη "καθαρη" και με αφησε με το προβλημα να παραμενει; Γιατι οπως με ενημερωσαν, αν δεν βρουν προβλημα θα με χρεωσουν και 60ευρω για την πρωτη ωρα. :mad:
Ειναι κολπακι να κονομησουν ευκολα το 60αρι; και χωρις να εντοπισουν και το προβλημα φυσικα...;
Αν οπως και την αλλη φορα ειναι θεμα πορτας DSLAM, ή οτιδηποτε αλλο που δεν σχετιζεται με το δικο μου χωρο, πως θα το εντοπισει ψαχνοντας στο δικο μου χωρο;
Υπαρχουν αλλοι με αντιστοιχα προβληματα που βρεθηκαν και χρεωμενοι απο πανω; χωρις να εντοπιστει/λυθει το προβλημα;
Γιατι αυτο το "η γραμμη σας ειναι καθαρη..." το εχω ξαναδιαβασει απο αρκετους... :hmm:

Durdyn
04-02-09, 20:14
Όλα τα προβλήματα δεν είναι ίδια φίλε και δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου (ως πρόλογος αυτό).
Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά έγραψα σε 2-3 τόπικ το δικό μου πρόβλημα που είναι παρεμφερές με το δικό σου.
Μετά τις διακοπές (Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά) επιστρέφοντας στο σπίτι είχα μια κατάσταση σαν τη δική σου. Με κάθε τηλεφώνημα (εισερχόμενο ή εξερχόμενο) έπεφτε η σύνδεση, είχα αρκετές αποσυνδέσεις επίσης χωρίς κάποιο τηλέφωνο, το noise έπαιζε σε κουλά νούμερα, όπως και η ταχύτητα και είχα συνεχή θόρυβο όταν μιλούσα στο τηλέφωνο.
Δοκίμασα τα πάντα (λούσου με Ούλτρεξ και θα δεις). Εδώ διάφορα παιδιά ως πιο ειδικοί μου είπαν πράγματα τα οποία τα είχα ήδη δοκιμάσει (καλώδια, ρούτερ, φίλτρα, σπλίτερ, ρούτερ απευθείας στη γραμμή κτλκτλκτλ) και δεν είδα καμία απολύτως διαφορά. Τι διαγράμματα με το DMT ανέλυα σε άξονες χ και ψ, τι πατέντες δοκίμαζα...
Τους πήρα τηλέφωνο να δηλώσω πρόβλημα, με πήραν μετά από κάποιες μέρες και αναμασήσαμε τα ίδια. Δεν είχε αλλάξει τίποτα φυσικά στη σύνδεσή μου, αλλά μου έλεγε ο τεχνικός μήπως φταίει το ένα το άλλο τα πάντα όλα. Τελικά άκρη δεν βγήκε και το πήρα απόφαση ότι θα μείνω με προβληματική γραμμή.

Η κατάσταση συνεχίστηκε για περίπου 20 μέρες. Φεύγοντας αυτό το Σαββατοκύριακο, επέστρεψα Κυριακή βράδυ και ως δια μαγείας όλα ήταν μια χαρά. Δεν είχα θόρυβο, η σύνδεσή μου μένει on για παραπάνω από μία μέρα χωρίς προβλήματα, δεν αποσυνδέεται με τηλέφωνα κτλκτλ.
Και όλα αυτά χωρίς να αλλάξω τίποτα.
Στο παρελθόν και άλλες φορές είχα θέματα αποσυνδέσεων και κρατούσαν 2-3 μέρες, έψαχνα τα πάντα και στο τέλος έφτιαχνε μόνο του. Τώρα κράτησε παραπάνω και παραλίγο να την πατήσω και να πιστέψω ότι φταίει κάτι άλλο.
Δεν λέω ότι ποτέ δεν φταίει κάτι άλλο ή ότι όλα τα προβλήματα είναι ίδια.
Απλά προσωπικά έχω βαρεθεί να ψάχνω από το ασανσέρ μέχρι την μπουγάδα της γειτόνισσας και στο τέλος να αποδεικνύεται πάντα ότι το πρόβλημα προφανώς ήταν κάπου αλλού. Είτε του ΟΤΕ, είτε δικό τους. Αν είσαι σίγουρος ότι δεν φταις εσύ, δεν άλλαξες κάτι, πάρε τηλέφωνο και πίεσέ τους να βρουν μια λύση. Μόνο αυτό μπορώ να σου πω.

JULIANIK
04-02-09, 20:52
...Αν είσαι σίγουρος ότι δεν φταις εσύ, δεν άλλαξες κάτι, πάρε τηλέφωνο και πίεσέ τους να βρουν μια λύση..
Δεν τιθεται θεμα πιεσης, με πηραν ηδη τελ για να κλεισω ραντευου με τον τεχνικο τους.
Το ερωτημα ειναι αν θα ερθει για να εισπραξει το 60αρι και μονο ή αν υπαρχει περιπτωση ερχομενος σε μενα να διαπιστωσει οτι ειναι προβλημα δικο τους.
Κι αυτο λογω κακης προηγουμενης εμπειριας με παρομοιο προβλημα, οπως αναφερω.

Αν διαβαζει καποιος που ηρθε τεχνικος σπιτι του, θα με ενδιαεφερε να μου πει τι εγινε/εκανε...
Μηπως μια απο τα ιδια με τον τεχνικο που διεγνωσε στο τσακ-μπαμ "καθαρη γραμμη" και τσεπωσε και το 60αρι...; :hmm:

hel
05-02-09, 01:03
Αν έχεις αλλάξει πάροχο και παρέμεινε το πρόβλημα τότε 100% είναι μέσα στην πολυκατοικία.
Έχεις βάλει το ρούτερ στον κατανεμητή; Έχει κανένας άλλος πρόβλημα στην πολυκατοικία;

JULIANIK
05-02-09, 03:28
Αν έχεις αλλάξει πάροχο και παρέμεινε το πρόβλημα τότε 100% είναι μέσα στην πολυκατοικία.
Έχεις βάλει το ρούτερ στον κατανεμητή; Έχει κανένας άλλος πρόβλημα στην πολυκατοικία;
Tο προβλημα προ ετων
-οπως αναφερω-
διορθωθηκε πριν φυγω απο τον τοτε παροχο και χωρις να κανω εγω τιποτα.
Αρα 100% ΔΕΝ ηταν προβλημα εντος οικοδομης, (αφου καμια ενεργεια αποκαταστασης δεν εγινε εντος).

Επειδη ειναι καρμπον η ιδια κατασταση/προβλημα, αλλα πολυ χειροτερα,
πιστευω οτι ειναι προβλημα φορθνετ ή οτε.


Για τα αλλα που ρωτας,
λαπτοπ δεν εχω για να δοκιμασω πανω στον πινακα μονος μου, και οσους γνωριζω απο την οικοδομη δεν εχουν ιντερνετ.

Παντως να εντοπιζουμε το προβλημα, μονιμως, στο τελευταιο 1%(?) του συνολικου μηκους του καλωδιου, που ειναι το πιο καινουργιο και το πιο προστατευμενο, δε ειναι καπως -εως πολυ- τραβηγμενο;
Αν προσεξες, το προβλημα υπαρχει μονο στο ιντερνετ, οχι στην τηλεφωνια. Ο θορυβος παυει τελειως οταν πεφτει η συνδεση στο ιντερνετ, και αρχιζει ξανα με το που προσπαθει να συνδεθει. Αν ηταν προβλημα καλωδιου ο θορυβος θα επρεπε να ηταν συνεχης παντα. Αυτο -λογικα- παραπεμπει σε προβλημα φορθνετ.
Τωρα πως θα βρουν το δικο τους προβλημα, στο δικο μου υπογειο, ειναι μια καλη ερωτηση.
Το μονο σιγουρο που θα βρουν εδω, ειναι τα 60ε... ασχετως με το που ειναι το προβλημα...

Eνα δειγμα της τωρινης καταστασης:
http://img12.imageshack.us/img12/9504/prb8182930sm7.gif

Για γελια ή για κλαματα;
http://img12.imageshack.us/img12/3576/koolohf1.gif

Και πως ηταν η κατασταση επι 1,5χρονο χωρις αποσυνδεσεις:
http://img7.imageshack.us/img7/1716/arxikoko8.gif

jacobgr
05-02-09, 08:31
Ο θορυβος παυει τελειως οταν πεφτει η συνδεση στο ιντερνετ, και αρχιζει ξανα με το που προσπαθει να συνδεθει.

Άλλο ρουτεράκι δοκίμασες?? Μήπως το ρουτεράκι σου τα φτυσε και βγάζει αυτό τον θόρυβο στην γραμμή??
Επίσης βέπω ότι είσαι στο κέντρο της Ερμού. Εισαι μήπως κοντά στα έργα του Μετρό στην Αγ. Σοφίας?? Γιατι εκει ψιλοκουνάνε τα καλώδια και δημιουργούν προβλήματα...

JULIANIK
05-02-09, 11:02
Δεν εχω αλλο ρουτερ.
Μου ειπαν να περασω απο Μητροπολεως να δοκιμασουμε το δικο μου, αλλα πριν προλαβω να παω, με πηραν απο ΤΥ για να κανονισουμε ραντευου να περασει τεχνικος (ενω δεν ειχα ζητησει κατι τετοιο...)
Μαλλον θα παω το ρουτερ απο Μητροπολεως, αλλα πολυ αμφιβαλλω αν εντοπιστει εκει το προβλημα....

Δεν ειμαι στα εργα της Αγ. Σοφιας. Ειμαι στα πιο κατω εργα στο Δημαρχειο, που η κατασταση ειναι πιο ησυχη τωρα. Η πλακα ειναι οτι οταν εβαζαν τσιμεντοενεσεις για την υποστηριξη της Εγνατιας πριν 1,5 χρονο, και κουνιοταν ολη η οικοδομη (κυριολεκτω)
η συνδεση ηταν στα καλυτερα της, ακουνητη στα 21Μbit... :rolleyes:

jacobgr
05-02-09, 11:41
Απλά έχουν καταλάβει επιτέλους ότι αν δεν έρθει ένας άνθρωπος στο χώρο του πελατη άκρη δεν βγαίνει, οπότε προκειμένου να τους πρήζει ο πελάτης και λιγότερες ανθρωποώρες θα χασουν και τον πελάτη δεν θα χάσουν... Πάντως δοκίμασε να πας τον ρουτερ σου απο κει, κοντα εισαι.

efo355
05-02-09, 20:52
εγώ θα σου έλεγα από το να δώσεις 60 και να τα κλαις δώσε 70 και άλλαξε πάροχο και αν μετά έχεις τα ίδια προβλήματα βλεποντας και κάνοντας

hel
05-02-09, 21:27
Δεν εχω αλλο ρουτερ.
Μου ειπαν να περασω απο Μητροπολεως να δοκιμασουμε το δικο μου, αλλα πριν προλαβω να παω, με πηραν απο ΤΥ για να κανονισουμε ραντευου να περασει τεχνικος (ενω δεν ειχα ζητησει κατι τετοιο...)
Μαλλον θα παω το ρουτερ απο Μητροπολεως, αλλα πολυ αμφιβαλλω αν εντοπιστει εκει το προβλημα....

Δεν ειμαι στα εργα της Αγ. Σοφιας. Ειμαι στα πιο κατω εργα στο Δημαρχειο, που η κατασταση ειναι πιο ησυχη τωρα. Η πλακα ειναι οτι οταν εβαζαν τσιμεντοενεσεις για την υποστηριξη της Εγνατιας πριν 1,5 χρονο, και κουνιοταν ολη η οικοδομη (κυριολεκτω)
η συνδεση ηταν στα καλυτερα της, ακουνητη στα 21Μbit... :rolleyes:

2 πράγματα συμβαίνουν όταν μπλέκουν οι συχνότητες adsl- τηλεφώνου:
1. Πρόβλημα στα σπλίτερ-φίλτρα του χρήστη
2. Πρόβλημα στο σπλίτερ στο dslam σου.
Αφού δεν βλέπουν remotely το 2ο , υποθέτω ότι φταίει το 1ο.

Πρέπει να πάρεις μετρήσεις από κατανεμητή πολυκατοικίας για να είσαι σίγουρος 100% ότι δεν φταίει το δικό σου δίκτυο.
Πάντως δεν σου παίρνουν τόσο εύκολα τα 60 Ε , γιατί έχει αναφερθεί περίπτωση που η βλάβη οφειλόταν στον χρήστη και δεν χρεώθηκε τελικά...

theopan
06-02-09, 00:03
Απλά θα χάσεις 60 ευρώ. Το πρόβλημα δεν είναι σε εσένα. Πίεσέ τους να κάνουν τη δουλειά τους ή διέκοψε.

JULIANIK
07-02-09, 14:44
Hel:
Σπλιτερ προβλημα δεν ειναι γιατι [φυσικα] δοκιμασα χωρις αυτο...

Μου αντικατεστησαν το ρουτερ με ενα siemens CL110
Tους αφησα το USR για τεστ και βρηκαν καποιο προβλημα... :hmm:
Με το νεο ρουτερ λοιπον (και με νεο σπλιτερ) το προβλημα ειναι ακριβως το ιδιο.
Αρα δε μενει τιποτα αλλο απο το να ερθει τεχνικος.
Αν ο τεχνικος βρει προβλημα στη δικια μου μερια, θα χρεωθω 60 ευρω (για την πρωτη ωρα).
Αν το προβλημα βρεθει εκτος οικοδομης, το κοστος θα το χρεωθει η φορθνετ.
(ο τεχνικος δεν ειναι της φορθνετ, αλλα συνεργαζεται με τη φορθνετ).
Εχω τις επιφυλαξεις μου βεβαια... Δηλαδη οτι και δικο τους προβλημα να ειναι, εγω θα πληρωσω παλι... Για να δουμε...

Προς το παρον, ψαχνω ακομα το νεο siemens
Μετα απο καθε αποσυγχρονισμο (που ειναι πολυ συχνοι λογω του προβληματος)
χρειαζεται power OFF/ON ??
Δε συνδεεται αλλιως... Ελπιζω να ειναι θεμα της προβληματικης γραμμης και οχι στανταρτ πρακτικη γι'αυτο το ρουτερ. Αν θελει ας απαντησει καποιος με το ιδιο ρουτερ.
:(

hel
08-02-09, 01:29
Και σε εμένα θέλει ON OFF μετά από αποσυγχρονισμό.
Σε άλλους δεν το κάνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.