PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL ναι, τηλέφωνο ... όχι!



greatst
04-02-09, 20:07
Το διάβαζα και σε άλλα νήματα αλλά ... τώρα που μου συμβαίνει εξακολουθεί να μου φαίνεται κουφό!

Από το πρωί δεν έχω τηλέφωνο: και οι 2 τηλεφωνικές συσκευές ΝΕΚΡΕΣ! Αλλά ... το ADSL λειτουργεί κανονικά! Εάν πάρω τηλέφωνο από το κινητό μου στο σταθερό δείχνει (στο κινητό) να καλεί κανονικά. Παράξενα πράγματα! Εννοείται ότι έδωσα βλάβη στο 121 (που επειδή το κάλεσα από το κινητό μου το ... πλήρωσα χρυσάφι!) :mad:

Περιμένω τις ενέργειες τους :(

mrsaccess
04-02-09, 20:14
Το έπαθαν οι γονείς μου την προηγούμενη Τετάρτη νομίζω και σήμερα τους το έφτιαξαν. Ακριβώς όπως το περιγράφεις.

psyxakias
04-02-09, 20:14
Σύμφωνα με το προφίλ σου, έχεις μικρής ταχύτητας ADSL. Παρατήρησες μήπως αλλαγή σε SNR/Attenuation; Πχ μισό SNR (από 30 στο 15-18); :hmm:

greatst
04-02-09, 20:31
Σύμφωνα με το προφίλ σου, έχεις μικρής ταχύτητας ADSL. Παρατήρησες μήπως αλλαγή σε SNR/Attenuation; Πχ μισό SNR (από 30 στο 15-18); :hmm:

μόλις τα έκανα copy-paste:

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 31,5 / 30,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 7,0 / 25,0

f15
05-02-09, 00:01
Το είχα πάθει αυτό πριν 5 μήνες ,είχε ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ το ένα καλώδιο από τα δυο στο κουτί που ηταν έξω από το σπίτι μου (το κουτί ήταν 4 μετρα απο το πατωμα ) Ένα γατονι του ΟΤΕ το βρήκε όμως μέσα σε 5 λεπτά (είχα ιντερνετ κανονικά και όχι τηλέφωνο με ένα καλώδιο ,κούφο έτσι:oneup: ?)

jack1987
05-02-09, 00:07
Το είχα πάθει αυτό πριν 5 μήνες ,είχε ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ το ένα καλώδιο από τα δυο στο κουτί που ηταν έξω από το σπίτι μου (το κουτί ήταν 4 μετρα απο το πατωμα ) Ένα γατονι του ΟΤΕ το βρήκε όμως μέσα σε 5 λεπτά (είχα ιντερνετ κανονικά και όχι τηλέφωνο με ένα καλώδιο ,κούφο έτσι:oneup: ?)

Δεν είναι κουφό.Το σύπτωμα αυτό λέγεται διακοπή και συνήθως στην διακοπή το internet λειτουργεί κανονικά

psyxakias
05-02-09, 00:51
Το είχα πάθει αυτό πριν 5 μήνες ,είχε ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ το ένα καλώδιο από τα δυο στο κουτί που ηταν έξω από το σπίτι μου (το κουτί ήταν 4 μετρα απο το πατωμα ) Ένα γατονι του ΟΤΕ το βρήκε όμως μέσα σε 5 λεπτά (είχα ιντερνετ κανονικά και όχι τηλέφωνο με ένα καλώδιο ,κούφο έτσι:oneup: ?)Ακριβώς για αυτό τον ρώτησα για μισό SNR ;)

Παρόμοια πρόσφατη περίπτωση φίλου:
- Ηρθε ο τεχνικος του ΟΤΕ και τα ρήμαξε ΟΛΑ! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=267873)

greatst
05-02-09, 01:17
Τι να πω ρε παίδες, εάν είναι αυτό τότε υποθέτω είναι πολύ απλό και με το που έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ θα το φτιάξει. Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγες μέρες ήρθαν από ΟΤΕ και κάτι έκαναν στην είσοδο της οικοδομής στα καλώδια για άλλο διαμέρισμα, αλλά το δικό μου πρόβλημα πώς και δεν προέκυψε τότε αλλά μετά από μέρες? Μήπως κάτι (το ένα από τα δύο καλώδια?) ξελασκάρισε λίγο και σιγά-σιγά αποσυνδέθηκε τελείως? Θα δείξει... Μόλις έχω νέα θα επανέλθω.

greatst
05-02-09, 11:55
Τι να πω ρε παίδες, εάν είναι αυτό τότε υποθέτω είναι πολύ απλό και με το που έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ θα το φτιάξει. Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγες μέρες ήρθαν από ΟΤΕ και κάτι έκαναν στην είσοδο της οικοδομής στα καλώδια για άλλο διαμέρισμα, αλλά το δικό μου πρόβλημα πώς και δεν προέκυψε τότε αλλά μετά από μέρες? Μήπως κάτι (το ένα από τα δύο καλώδια?) ξελασκάρισε λίγο και σιγά-σιγά αποσυνδέθηκε τελείως? Θα δείξει... Μόλις έχω νέα θα επανέλθω.

Εξελίξεις: ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ (με το κλασσικό φορτηγάκι) και όντως είναι κάτι σαν αυτό που υποθέταμε. Παίδεψε λίγο τα καλώδια, μου είπε όμως ότι δεν μπορεί να βρει ποια καλώδια (στην είσοδο της οικοδομής) είναι τα δικά μου και ότι πρέπει να έρθει να τα δει ο ηλεκτρολόγος. Ως εκ θαύματος όμως τώρα δουλεύει το τηλέφωνο κανονικά, αλλά και το ίντερνετ "έστρωσε":

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 16,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 7,0 / 30,5

Υποθέτω(?) ότι κάπου εκεί που σκάλιζε τα καλώδια ξαναέκαναν επαφή.

Καλού κακού θα έρθει ηλεκτρολόγος να τα δει όπως και να'χει.

Περίεργα πράγματα... :hmm:

edit:

Ήρθε και ο ηλεκτρολόγος και επιβεβαίωσε ότι ήταν αυτό που υποθέσαμε.

Ευχαριστώ όλους(ες) για τα σχόλια-παρατηρήσεις-επισημάνσεις.

Νομίζω ότι το θέμα θεωρείται λήξαν. :-) :lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.