PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτωση Ταχυτητας Περιστερι



Manos29
05-02-09, 14:49
Καλημέρα .

Σήμερα 05/02/2009 παρατηρώ πτώση στον συχρονισμο περιοχή περιστέρι συγκεκριμένα απο τα 11Mbit που είμαι 2 βδομάδες τώρα ,σήμερα συχρονίζω maximum στα 2,5Mbit με SNR :9 και ATTEN στο 35 ενω τις προηγούμενες μέρες ήμουν στα 11MBIT με SNR 9 και ATTEN 29

Κανενας άλλος που έχει παρατηρήσει τίποτα τέτοιο σήμερα?

ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ EMAIL ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΤΕΛΛΑΣ ΚΑΝΟΝΙΣΤΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΑΣ.

apostol70
05-02-09, 17:56
Πάρε τηλέφωνο και δήλωσε βλάβη στην γραμμή. Δεν δικαιολογείται αλλιώς τέτοια πτώση.

msp
05-02-09, 18:07
Κατά την περίοδο που το μέγιστο ταχύτητας σύνδεσης ήταν τα 12/1 Mbps σε ADSL 2+ έιχα στοιχεία σύνδεσης στο modem μου , Downstream Rate 11996 kbps και Upstream Rate 1023 kbps με Downstream Line Attenuation 28.5-30 db ενώ το Downstream Margin κειμενόταν στα 9-10 db.
Η πολιτική της εταιρίας σε θέματα βλαβών είναι απλώς η μείωση της ταχύτητας χωρίς κάποιο συγκεριμένο τεχνικό λόγο, ενώ κατά καιρούς και πάλι έχω ακούσει από τεχνικούς διαφορετικές εκδοχές. Από την μία με διαβεβαίωναν πως τώρα που το μέγιστο σύνδεσης είναι εώς 24/1 Μbps με τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου μπορώ να επιτεύξω ταχύτητες εώς 15/1 Μbps και από την άλλη πως είναι αδύνατον να ξεπεράσω τα 10/1 Μbps. Με τα στοιχεία της γραμμής μου και συγκεκριμένα με το Downstream Line Attenuation 28.5-30 db και βάση της θεωρητικής τιμής Cable Loss (db/km): 13.81 db (όπου δηλαδή 13.81 db εξασθένισης αντιστοιχούν σε 1 km απόστασης από το DSLAM) η σύνδεση μου όντως θα έπρεπε να κειμένεται ανάμεσα στα 15-16 Μbps αλλά όχι μόνο δεν συμβαίνει αυτό παρά είμαι καθηλωμένος στα 9/1 Μbps με Downstream Rate 8996 kbps και Upstream Rate 996 kbps, ενώ οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται. Έχω αναφέρει επανειλημένα πως ένας από τους λόγους αποσύνδεσης είναι το Downstream Margin που ανεβοκατεβαίνει και σε περιπτώσεις αποσυνδέσεων και κυρίως κατά τις βραδυνές ώρες φτάνει την τιμή των 3 db. Και πάλι όσες φορές και αν ανέφερα πιθανό πρόβλημα στον κατανεμητή δεν λύθηκε τίποτα. Δεν είναι δυνατόν να έχω ping σε Γερμανία 79-90 ms και σε server του ntua.gr από εκεί που είχα 15 ms να φτάνω τα 200 ms. Έχω κάνει παράπονα για την IP που ξεκινάει με 91 ότι δημιουργούσε DNS errors σε αντίθεση με την IP από 79 και όταν αυτό λύθηκε δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα. Η σύνδεση μπορεί να δουλέψει βάση των ισχυρισμών τους με Encapsulation: RFC 2364 PPPoA και Multiplexing: VC ή Encapsulation: RFC 2516 PPPoΕ και Multiplexing: LLC (που κυρίως προτείνετε για το ADSL 2+), αλλά διστυχώς μια μέρα ξαφνικά έπαψε να δουλεύει το Encapsulation: RFC 2516 PPPoΕ και Multiplexing: LLC και μπορώ να συνδεθώ μόνο με Encapsulation: RFC 2364 PPPoA και Multiplexing: VC.
Δεν ζήτησα 15 Mbps αλλά όχι και χειρότερα από 12 ποθ ήταν τοπ!
ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗ ΜΑΠΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Manos29
05-02-09, 22:03
Παιδια Post-αρω απο το σπιτι , εκανα restart ξανα τον ρουτερ και ειμαι και παλι στα 11Mbit το πρωι ομως οσα restart και να του εκανα δεν καταλαβαινε τιποτα , Βεβαια αυτη την φορα εβγαλα τελειως το μετασχηματιστη και του τον ξαναβαλα.

τι να πει κανεις δεν ξερω , Ας ελπίσω οτι εφτιαξε και οτι μονο καλυτερο μπροει να γίνει απο εδω και περα

msp
06-02-09, 18:32
Παιδια Post-αρω απο το σπιτι , εκανα restart ξανα τον ρουτερ και ειμαι και παλι στα 11Mbit το πρωι ομως οσα restart και να του εκανα δεν καταλαβαινε τιποτα , Βεβαια αυτη την φορα εβγαλα τελειως το μετασχηματιστη και του τον ξαναβαλα.

τι να πει κανεις δεν ξερω , Ας ελπίσω οτι εφτιαξε και οτι μονο καλυτερο μπροει να γίνει απο εδω και περα
ή και χειροτερα γιατι η Τρελλας το εχει αποδειξει και αυτο.
Σου ευχομαι οχι!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.